אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

כתב האישום המלא נגד השוטר שירה בסלומון טקה

ביוני 2019 מדינת ישראל סערה בגל הפגנות של יוצאי אתיופיה שהחלו בשל מותו של סלומון טקה לאחר שנורה על ידי קצין משטרה. בעקבות השמועות הרבות על שאירע, מערכת סרוגים מביאה לפניכם את כתב האישום המלא

כתב האישום המלא נגד השוטר שירה בסלומון טקה
  העליה לקברו של סלומון טקה (צילום: פלאש 90)

המחלקה לחקירות שוטרים בפרקליטות המדינה הגישה היום (שלישי) לבית משפט השלום בחיפה כתב אישום נגד קצין משטרה בגין גרימת מותו ברשלנות של סלומון טקה ז"ל בקריית חיים ביוני 2019. כזכור, מותו של טקה הצית מחאה אדירה של יוצאי אתיופיה, שתודלקה בגל שמועות לגבי העובדות. בכדי לעשות סדר ובכדי שגולשנו ידעו בדיוק מה אכן קרה, מערכת סרוגים החליטה להביא את כתב האישום ככתבו וכלשונו.

עוד באותו נושא

מח"ש: כתב אישום נגד השוטר שירה בסלומון טקה


5

כתב האישום המלא והשתלשלות האירועים:

 1. הנאשם משרת במשטרת ישראל כ- 13 שנים, בתפקידים מבצעיים שונים, לרבות כלוחם ביס"מ, ובמועד הרלוונטי לכתב האישום שימש כקצין יחידת הסיור בתחנת זבולון.
 2. בתאריך 30/6/19, בשעות הערב, הגיע הנאשם – שלא במסגרת תפקידו – לפארק הציבורי "בית העם" בקרית חיים, הסמוך לרחוב השיירה, במסגרת בילוי עם בני משפחתו. עם הנאשם – שלימד את בנו בן החמש לרכוב על אופניים בפארק – היו אותה שעה רעייתו ושני ילדיהם הנוספים: הגדולה שבהם כבת 8, אף היא רכובה על אופניה, והצעיר – תינוק בן מספר חודשים, שהיה בעגלת תינוק. אותה שעה נשא עמו הנאשם את אקדחו המשטרתי מסוג 'גלוק C19' ובו מחסנית מלאה בכדורים.
 3. אותה עת היו בפארק גם הנערים הקטינים ח. (יליד 2003), א. (יליד 2004), א.ס. (יליד 2005) אשר נפגשו עם ד', קטין אף הוא (יליד 2006), כפי שנקבע עמו מראש. מפגש זה תואם אף עם סלומון טקה ז"ל, יליד שנת 2000.

  האיום על הקטין לצורך גזילת כספו:

 4. סמוך לשעה 20:00, בעודה בפארק, הבחינה רעייתו של הנאשם כי ד' מוסר לנערים שטר בסך 50 ₪, שמעה אותם משוחחים עמו על תשלום נוסף, תוך איום לכאורה, והדבר עורר את חשדה. סמוך לאחר מכן, בדרכם החוצה מהפארק, סיפרה אשת הנאשם לנאשם את שראתה ושמעה. הנאשם הורה לה להמתין עם ילדיהם ברחוב בעוד הוא ניגש חזרה לפארק לבדוק את החשד לפיו הנערים מאיימים לכאורה על ד' ונוטלים את כספו.
 5. הנאשם ניגש אל ד', שעמד סמוך לנערים, הוביל אותו מעט הצדה, ציין בפניו כי הוא איש משטרה והחל לתשאל אותו על שאירע. ד' אישר כי מסר לנערים שטר בסך 50 ₪ ולשאלת הנאשם ציין כי הוריו אינם מודעים לכך. אז פנה הנאשם אל הנערים, הזדהה בפניהם כאיש משטרה תוך הצגת תעודת מנוי משטרתית, והורה לנער ס.א. לרוקן את תכולת כיסיו. ס.א. עשה כפי שהורה לו הנאשם והציג בפניו את תכולת כיסיו. בשלב זה הצטרף סלומון אל הנערים ושאל את הנאשם מיהו ומה פשר מעשיו. הנאשם הזדהה שוב כאיש משטרה והציג בשנית את תעודת המנוי המשטרתית שלו. בתגובה טען בפניו סלומון כי התעודה מזויפת.
 6. בשלב זה, הנערים וסלומון החלו להקניט את הנאשם ולקללו. בשלב מסוים, הבחינו כי הנאשם נושא אקדח, ובתגובה, פנה סלומון לנאשם ואמר לו כי אין המדובר באקדח אמיתי.

  הסלמת האירוע: הקנטות, אבנים וחיוג למוקד המשטרה:

 7. משחשש כי האירוע עלול להסלים, החליט הנאשם לעזוב את הפארק והחל עושה דרכו לרחוב. למרות זאת, הנערים וסלומון המשיכו ללכת אחריו, להקניטו ולקללו.
 8. הרחוב, שתחילתו בפארק וסופו בהצטלבות עם רחוב יציב, הינו באורך של כ- 115 מטרים, ובו שני כבישים חד סטריים, ביניהם מפרידה חורשה רחבת ידיים, ובה קרקע חולית – ברוחב של 25 מטרים לערך – ובה נטועים עצים גבוהים.
 9. בעודו הולך ברחוב, בצד הבתים בעלי המספרים הזוגיים, ובעת שהנערים וסלומון הולכים בצמידות אחריו ומקניטים אותו, התקשר הנאשם – בשעה 20:04 – למוקד 100 של המשטרה, הזדהה כאיש משטרה וביקש להזמין ניידת למקום, תוך שציין שהנערים וסלומון מאיימים עליו.
 10. הנאשם, אשר הבחין ברעייתו ובשלושת ילדיו ממתינים בקרבת מקום, על המדרכה בסוף הרחוב, בפינת רחוב יצחק יציב, כ- 25 מטרים משם, החליט שלא להמשיך ולהתקרב אליהם, מחשש שמא יאונה להם רע מהנערים ומסלומון, ולכן נכנס לחנייה הפתוחה לרווחה של בית מס' 48 ברחוב – בית שאך סיימו את בנייתו והוא טרם אוכלס.. בעודו בחניית הבית, ובעת שהנערים וסלומון עומדים במרכז הכביש ברחוב, מול הכניסה לחניה, הרימו סלומון וחלק מהנערים אבנים. בתגובה, צעק הנאשם לעבר הנערים וסלומון להשליך מידיהם את האבנים אך הם לא שעו לקריאותיו.

  זריקת אבנים גדולות על הקצין, פציעתו וירי לעבר האספלט:

 11. מיד לאחר מכן, בשעה 20:05, החלו חלק מהנערים וסלומון ליידות אבנים לעבר הנאשם. אחת האבנים פגעה בשכם ימין של הנאשם וגרמה לו לחבלה בדמות פצע שפשוף ושטף דם תת עורי. אבן נוספת פגעה בו בזרוע שמאל וגרמה לו לפצע שפשוף ושטף דם תת עורי. אחת האבנים שפגעו בחשוד הייתה אבן שצורתה משולשת, שמימדי צלעותיה 15-8-12 ס"מ לערך והשנייה צורתה מלבן ומימדי צלעותיה 3-9 ס"מ לערך.
 12. בתגובה, פסע הנאשם מספר צעדים מהחניה אל עבר מרכז הכביש, בעוד הנערים וסלומון עומדים מולו, במרחק של 3-4 מטרים לערך. בשלב זה, שלף הנאשם את האקדח, דרך אותו, כוונו לעבר הנערים וסלומון, במטרה להרתיעם, צעק לעברם להתרחק לאחור ומיד לאחר מכן, כיוון את אקדחו אל האספלט, במרכז הכביש, סמוך לשמאלו של סלומון ומעט לפניו, וירה ירייה אחת, בודדת. האירועים שפורטו בסעיף זה התרחשו תוך שניות בודדות.
 13. הקליע אשר פגע באספלט התפצל כתוצאה מהפגיעה במשטח האספלט הקשיח וליבת הקליע ניתזה היישר מהאספלט אל בית שחי שמאל של סלומון, וחדרה אל גופו. סלומון והנערים נסו לאחור, תוך שסלומון אוחז בחזהו, ולאחר ריצה של מספר מטרים בודדים, חזרה לכיוון הפארק, התמוטט סלומון, בעודו מדמם.
 14. אזרחים שחשו לזירה שניות לאחר הירי, לרבות שכנה שעיסוקה ברפואה דחופה, ביצעו החייאה בסלומון וניסו לעצור את הדימום הרב. צוותי רפואה שחשו למקום המשיכו במאמצי ההחייאה וסלומון הובהל לבית החולים. כל המאמצים להצילו עלו בתוהו והוא נפטר כתוצאה מהלם תת נפחי עקב מעבר הקליע דרך כלי הדם הגדולים בבית החזה והריאות.

  הסיבות לכתב האישום:

 15. במעשיו המתוארים לעיל גרם הנאשם ברשלנות למותו של המנוח. רשלנותו של הנאשם באה לידי ביטוי בכל אלה:
 • א. בכך שבנסיבות המתוארות לעיל, השתמש בנשקו בדרך שיש בה כדי לסכן את חייו של המנוח ושל הנערים שעמדו לצדו, ולא הסתפק בצעדי אזהרה והרתעה פחותים שעמדו לרשותו לצורך נטרול הסכנה שבפניה עמד, ואשר כללו, לכל היותר, ירי אזהרה באוויר בלבד.
 • ב. בכך שביצע את הירי בניגוד לפקודות המשטרה המחייבות בנושא ולנהלי המשטרה בנוגע לירי, שאינם מתירים ירי לעבר הרצפה, בנסיבות ובאופן בהם פעל הנאשם.
 • ג. בכך שבנסיבות בהן פעל, גם בהתחשב באיום שעמד לנגדו, ובהחלטתו לעשות שימוש בנשקו, לא ביצע ירי אזהרה באוויר.
 • ד. בכך שירה אל עבר האספלט, שהינו משטח קשיח ושטוח שאין לירות לעברו, מחשש לנתזים העלולים לסכן חיי אדם; ובכך שלא ירה – לכל היותר, ותחת הירי לעבר האספלט – ירי לעבר הקרקע החולית שמיטיבה לעצור את תאוצת הקליע, ללא נתזים.
 • ה. בכך שבנסיבות המתוארות, ירה לעבר אזור הסמוך מאד לרגלי המנוח, באופן שהיה בו כדי לסכנו סכנה ממשית.
מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
13 תגובות - 12 דיונים מיין לפי
1
בושה וחרפה
התמים | 04-02-2020 13:31
קצין משטרה מותקף ומבוזה, משפחתו בקירבת מקום והוא חושש להם, הנערים זורקים עליו אבנים ולא מורתעים ובסופו של דבר הוא יורה כלפי הקרקע. מה רוצים ממנו ??? מה משדרים לשוטרים ???? לא אמרו שאבן הורגת ? מה עוד צריך לקרות כדי שיהיה מותר לאיש חוק להתגונן ? גם לקצין צבא מול פורעים ערביים תגידו שאסור לירות כלפי הקרקע ? הנאשם צריך לצאת זכאי.
2
הוא זכאי
שפוי | 04-02-2020 13:42
כמו שידענו מלכתחילה הוא זכאי לגמרי
רוצח בדם קר
ציון | 18-05-2020 2:51
ל
3
זה מחבל ולא שוטר
יעל | 18-05-2020 2:42
מוות
4
רוצח בדם קר
מאי | 18-05-2020 2:44
תת
5
זה רוצח בדם קר ומאחלת לו לילדים שלו
מירי | 18-05-2020 2:45
פיפי
6
תקראו לו מחבל ולא שוטר ובטוח לא קצין
מיכל | 18-05-2020 2:47
חיה
7
בבקשה תקראו לו מחבל ולא שוטר ולא קצין
רחלי | 18-05-2020 2:48
היטלר
8
זה היטלר ולא קצין
דן | 18-05-2020 2:49
רוצח
9
שוטר רצח ילד
ענתי | 18-05-2020 2:50
ל
10
שוטר רצח ילד
ריקי | 18-05-2020 2:52
ע
11
מאחלת לילד של השוטר
שני | 18-05-2020 2:53
ד
12
כתבה מגמתית ומוטה
נתן | 18-05-2020 15:57
זילות לעולם העיתונות