אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

"אני חווה בדיוק את ההפך מהדרת נשים": נרקיס בראיון מיוחד באולפן סרוגים

לאחר שהפכה לאחת מהזמרות המצליחות בארץ, הזמרת והיוצרת נרקיס מספרת בראיון לאולפן סרוגים על המסע שעברה עד האלבום השני, למה לדעתה אין הדרת נשים והתקווה הגדולה: "מקווה שמוזיקה בעיקר דתית תפסיק להפחיד אחרים" - צפו

"לא מרגישה שיש הדרת נשים": נרקיס באולפן סרוגים

לא הרבה זמרות מצליחות, אפשר למצוא כיום במוזיקה הישראלית ובמגזר הדתי עד כמה וכמה. ודווקא מתוך המצב הזה, הצליחה נרקיס לצמוח ולהפוך לאחת מהזמרות הדתיות הבודדות והמצליחות במוזיקה הישראלית.

תוך פחות משלוש שנים, היא מחזיקה בלא מעט להיטים מצליחים שמככבים בפלייליסט של גלגלצ (בהם: "ענני", "ממה אתה בורח", "גלבי", "שדות" ועוד) ושיתופי פעולה יוצאי דופן עם: אברהם טל, מירי מסיקה, רביד פלוטניק (נצ'י נצ') והיד עוד נטויה.

"זה משהו שמתעכל על הדרך", מספרת נרקיס לאולפן סרוגים על ההצלחה "אני כבר שנתיים- שלוש מאז שהוצאתי את האלבום הראשון. אני לומדת כל שלב מחדש, אבל כבר לא מופתעת. אנחנו עובדים בזה כבר וזה ממש נהפך לחיים שלי".

לצפייה בראיון המלא:

נרקיס מספרת שחלק גדול ממי שעודדו אותה לפרוץ לראשונה לרדיו, היו דווקא היוצרים הסרוגים חנן בן ארי ואלנתן שלום. "השיר הראשון התחיל מכך שרציתי להיכנס לאולפן ולהקליט אותו שיהיה לי סקיצה ואז שמעו אותו בזמנו אלנתן שלום וחנן בן ארי ואמרו לי 'זה לרדיו' ואז התחברתי לצח דרורי שהפיק לי את אלבום הבכורה ודברים התגלגלו. כשהתחלנו לא ידעתי לאן זה יכול להגיע וזה ב"ה", מספרת נרקיס.

עכשיו כבר שלמה 

חוץ מכישרון ענק וכיסויי ראש מרשימים, נרקיס מחזיקה גם בסיפור חיים מרתק שבקלות יכל להפוך לסרט שובר קופות. סיפור שמתחיל בפינוי מגוש קטיף, חזרה בשאלה, יציאה אל מסע בהודו שמסתיים עם חזרה בתשובה קיצונית ומעבר אל קהילה סגורה בצפת וניתוק מהמוזיקה. כשהסוף ידוע מראש: חזרה אל עולם המוזיקה עם ברכתו של הרב והפיכה לאחת הזמרות המצליחות.

"טעמתי, חוויתי, הייתי בחיפוש מאוד גדול למשמעות ולדעת מי אני ומה הייעוד שלי", מספרת נרקיס "כל מקום שהייתי בו חיפשתי אם זה המשמעות שלי, אולי הודית אולי תל אביבית. אם הייתי בהודו, אז רציתי להיות הודית ולהתנהג כמוהם. אבל בסוף מגיעים לנקודה שאתה כל הדברים האלו ביחד ולומדים להכיל את כל המגוון הזה ביחד".

עכשיו את נמצאת במקום שאת מרגישה שלמה איתו?

"כן מאוד ב"ה, זו נקודה שמסכימה לראות את הכול, את כל המכלול של מה שאני ולהסכים עם זה ולקבל את זה…אני מרגישה שהתחלתי דרך חדשה שמכילה הכול מהכול".

"הגירוש מגוש קטיף עורר בי שאלות באמונה"

את רוב ילדותה העבירה נרקיס בנצר חזני שבגוש קטיף, עד הפינוי הכואב שממנו הכול השתנה "החיים בגוש היו קרוב למושלמים, אם לא המצב הביטחוני שהיינו שרויים בו שנים על גבי שנים והקורבנות שנאלצנו לשלם", מספרת נרקיס לסרוגים ומספרת על הרגע שנאלצה לעזוב את בית ילדותה. "כשהייתי שם לא הייתי מחוברת אידאולוגית, אבל כשהגיע יום הגירוש וראיתי את ההורים שלי אוספים את הכול.. פתאום קיבלנו כאפה וזה נורא טלטל ועורר הרבה שאלות באמונה".

הפינוי מבית ילדותך בגוש קטיף משפיע על חייך עד היום?

"אני שמתי לב שאני חוזרת המון על המוטיב בית בשירים שלי, כי בית פיזי וגם בית הוא מושג רוחני. אני מאמינה שכל אחד צריך איזה בית בנפש, בפנים שהוא יכול לחזור אליו ואני זוכרת שבמשך שנים לא הרגשתי את זה. היום אני בונה לעצמי בית, לבנה אחרי לבנה ככה מבפנים, מקום מאוד יציב".

"מרגישה שיש אחוות זמרות" עם מירי מסיקה (צילום: שירה כהן)

"מרגישה שגדלתי מאז האלבום הראשון"

לאחר הצלחת האלבום הראשון, ממנו יצאו הלהיטים: "שדות", "ענני" ועוד. נרקיס צפויה להשיק בחודש מאי הקרוב את אלבומה החדש והשני במספר בהיכל התרבות בתל אביב.

"ישמעו המון הבדל בין האלבום הראשון שלי לבין האלבום השני, לחלוטין. באלבום הראשון ישבתי כזה מאחורה והייתי חדשה בעניינים, לא ידעתי מה זה מיקסים. היום אני מאוד בתוך העיבודים, הלכתי קצת למקום אלקטרוני, הלכתי קצת לסימפולים כמו גלבי ששילבתי שם את סבתא שלי".

הצלחת האלבום הראשון העלתה את רף הציפיות ממך, חווית בעקבות כך את 'משבר האלבום השני'?

"מהתמימות ומחוסר ידע, כאילו דילגתי על השלב הזה. רק אחר כך שיצא הסינגל הראשון מתוך האלבום השני, כולם מסביב אמרו 'היא עברה את זה' ואני שאלתי את עצמי: 'מה הייתי צריכה לעבור איזה משהו?'. אנחנו נורא מתפתחים עם המוזיקה, אני ממש מרגישה שגדלתי מאז האלבום הראשון, יש פה הרבה יותר הבנה והתמסרות לדבר. אם האלבום הראשון, היה כזה בטעות.. אז באלבום השני זה מגיע ממקום אחר ומאוד מודע".

"חווה בדיוק את ההפך מהדרת נשים"

המושג 'הדרת נשים', עלה בשנה האחרונה יותר מידי לכותרות והפך לנושא רגיש ומורכב במיוחד. החל מהכמות הזעירה של הזמרות הנמצאות בראש מצעדי המוזיקה השנתיים ועד לגל המחאות שעולה נגד מופעים בהפרדה או ללא זמרות, כשהבולט בהם היה מופע ההתרמה של הרב פירר שבוטל לאחר סערה ציבורית רחבה.

"אני באמת לא חווה שום דבר ממה שנשמע מסביב, את כל ההדרת נשים הזו. וזה לא מתוך מקום שלא בעניינים, אני מאוד מעודכנת, רואה ושומעת הכול. אני יכולה רק להגיד מהמקום שלי, בתור אישה שבאה מתוך המסורת – אני מרגישה בדיוק הפוך. יש המון כבוד למקום שאני מביאה, לדרך חיים שלי, לטקסטים לצורה בה אני נראת עם כיסוי הראש והכול. אני חווה בדיוק את ההפך ואם יש כאלו שחושבים שיש הדרה, הם בהחלט המיעוט.

אני אומרת את זה חד וחלק, אני לא מרגישה שיש שום הדרת נשים. הפוך אני מרגישה שיש המון כבוד ואחוות זמרות. אני ומירי מסיקה שהיתה בהשקה של האלבום הראשון שלי, עדין חברות ועדין משתפות פעולה. יש המון רצון שזמרות יצליחו ויפעלו ואני מגישה שזה קורה בענק".

עדין אין הרבה זמרות שמצליחות במגזר, מה את חושבת שיגרום לשינוי?

"אני חושבת שהשינוי הזה יקרה, אם זה באמת הייעוד של האישה. אני מאמינה שאם לאישה יש מסר ומטרה, היא תמצא את הדרך שלה לעבור את המשוכה הזו ויש עניין עם שירת נשים על פי ההלכה, אנחנו לא מתעלמים מזה, אבל יש גם משהו מעבר… אם זה הייעוד של הבן אדם איך שהוא ישלחו לו שליחים ומסרים והדרך איך שהוא תיפתח לקראתו".

מה את מקווה שישתנה בעולם המוזיקה בעוד 5 שנים? 

"מקווה שמוזיקה בעיקר דתית תפסיק להפחיד אחרים, בסה"כ כולנו עם אותם רצונות…הייתי רוצה שכל המחיצות האלו כבר ייעלמו מהשטח וננגיש את האמנות שלנו בלי הגדרה ומחיצה" •

הופעות קרובות:

18.2 נרקיס מתארחת בפסטיבל זמן פיוט במופע של אלדד ציטרין ("פיוט מזווית אחרת")

14.5 השקת האלבום החדש של נרקיס בהיכל התרבות תל אביב

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
2 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
אין שכל, אין דאגות!
זכית | 03-02-2020 20:29
אשרייך שזכית לחיות ללא דאגות.
2
חבל שגם "סרוגים" אימץ את המינוח השמאלני "סערה
אני | 03-02-2020 22:35
ציבורית לתאור מצב שהוא למעשה סערה שמאלנית. ככה מתבצעת שטיפת מוח יעילה.