אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

ולנו יש פלאפל: על נתוני האבטלה במדינת ישראל

אבטלה נמדדת על ידי ספירת האנשים שמחפשים עבודה ולא מוצאים אותה. עבדת משמרת אחת החודש וקיבלת תלוש על 300 ₪? אתה לא מובטל. אבי דבוש בתגובה לסרטון של הליכוד

ולנו יש פלאפל: על נתוני האבטלה במדינת ישראל
  (צילום: יוסי זמיר/ פלאש90; תמונה קטנה: גילי יערי/ פלאש90)

סרטון התעמולה, שפתח את קמפיין "הליכוד", עובד על שני סנטימנטים פשוטים: ביבי "המלך", והשמאל "הרודף". בחצי הראשון שלו מוצגים ההישגים של נתניהו. ההישג הכלכלי היחידי שמוזכר, הוא הורדת אחוז האבטלה. אבל, התמונות, אוי התמונות. גברים עם מקדחות ודוכן פלאפל. מיטב הסטריאוטיפ של עדות הפריפריות. אבל, כדי שלא תגידו שרק לצורה אני נטפל, בואו נצלול לתוכן.

מכירים את האימרה "יש שלושה סוגים של שקרים: שקרים, שקרים מתועבים וסטטיסטיקה"?.  מי שרוצה יכול להשתמש בנתונים בצורה מעוותת, ומי ששולט בדרך שבה אוספים נתונים גם קובע על מה אפשר לדבר ועל מה אי אפשר. ובכל זאת, אי אפשר לקיים ויכוח פוליטי בלי נתונים, ואי אפשר להביא נתונים בלי להסביר מה הם ומה אפשר ואי אפשר להבין מהם.

רוצים דוגמה? אחוז האבטלה. אבטלה נמדדת על ידי ספירת האנשים שמחפשים עבודה ולא מוצאים אותה. עבדת משמרת אחת החודש וקיבלת תלוש על 300 ₪? אתה לא מובטל. התייאשת מחיפוש אחר עבודה? אתה לא מובטל. אתה עובד במשרה חלקית בניגוד לרצונך ואין לך אפשרות להגדיל את אחוזי המשרה? ודאי שאתה לא מובטל. לכן, מראש המדד הזה הוא בעייתי מאד ונוצר בנסיבות היסטוריות מתוך מטרה להציג נתונים חלקיים ולהסיט את המבט מבעיות מבניות של שוק העבודה והכלכלה אל העולם הקל יותר של האשמת היחידים במצבם.

הלמ"ס מסר בסוף 2019, שאחוז האבטלה ירד לשפל היסטורי של 3.4%. בזמן שנרשמה ירידה במספר המובטלים נרשמו גם הנתונים הבאים:

1. אחוז המשתתפים בכוח העבודה בקרב בני 15 ומעלה ירד ל63.3% ( 63.6% ברבעון הקודם)

2. שיעור התעסוקה (המחושב כאחוז המועסקים מכלל האוכלוסייה) בקרב בני 15 ומעלה ירד ל-60.9% (61.1% ברבעון הקודם).

3. מספרם של המועסקים שעובדים בהיקף מלא (35 שעות ויותר בשבוע) בדרך כלל ירד ב-0.6% לעומת הרבעון הקודם (ירידה של כ-18 אלף מועסקים).

4. מספרם של המועסקים שעובדים בהיקף חלקי (פחות מ-35 שעות בשבוע) בדרך כלל עלה ב2.5% לעומת הרבעון הקודם (תוספת של כ-21 אלף מועסקים).

האבטלה ירדה בזמן שאחוז המשתתפים בכוח העבודה ירד, שיעור התעסוקה ירד ומספר המועסקים במשרה מלאה ירד? כן! עאלק.

לכך יש להוסיף שכמעט 40% משתכרים עד שכר מינימום (5,300 ₪ בחודש), שליש מהשכירים לא מקבלים 12 משכורות בשנה, 8.8% מהעובדים השכירים עובדים ביותר ממקום עבודה אחד ומחצית מהעובדים לא משתכרים יותר מ-7,450 ₪ בחודש.

מדובר בנתונים מטרידים מאד שמתייחסים לכלל שוק העבודה. אם משווים את מצב התעסוקה בפריפריות, שאליהן קורץ הסרטון, מתקבלת תמונה מטרידה אף יותר. בעוד בישובים העשירים במרכז מגיע השכר הממוצע גם ל19,000 ש"ח בחודש בישובי הפריפריות כגון קריית מלאכי וטבריה השכר הממוצע עומד על קצת יותר מ-7,000 ש"ח וכמעט 50% מהשכירים בהן מרוויחים עד שכר מינימום. בפריפריות אחוז המועסקים הכללי נמוך יותר מהמרכז ושיעור המובטלים גבוה יותר מהמרכז.

זה המצב האמיתי בפריפריות. לא מקדחות, ואפילו לא פלאפל.

יש הרבה סימנים שמראים שמצב שוק העבודה לא מאוד טוב ושרבים מהעובדים לא מצליחים לגמור את החודש, לתמוך במשפחותיהם ולעסוק בעבודה שהם אוהבים ומביאה להם גם סיפוק בנוסף לתלוש משכורת.

זה אתגר אמיתי, שאי אפשר לפתור בשורה עליזה בסרטון תעמולה. אפילו לא עם הרבה טחינה.

=======

אבי דבוש הוא פעיל סביבתי, חברתי ופוליטי. משמש כמנכ"ל שומרי משפט – רבנים למען זכויות האדם.

נתונים מסקר כוח אדם של הלמ"ס לחודש ספטמבר ולרבעון השלישי 2019: 

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
3 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
הסטטיסטיקה משקרת גם כעושים בה שימוש משמאל
מוטי | 30-01-2020 17:18
לשחק עם מספרים ולהגיע למסקנות? זה דבר קל מאד. למשל אם מספר המועסקים בני 15 ומעלה ירד אז אולי נוכיח שפחות בני נוער בגילאים 15-18 נפלטים מבית הספר? או למשל אולי ברבעון האחרון של השנה יש פחות מועסקים בהיקף מלא ויש יותר כאלה שעובדים במשרה חלקית רק כי ברבעון שקדם לו היתה החופשה הגדולה או אולי זה בגלל החגים?
2
בתקופת ביהי כל יום רצח/ תאונה
מארוקו סרטן | 30-01-2020 19:05
שחיתות, מארוקאקיזם - קידום האג'נדה להתבוללות המןנית עי שילוב המוני הברברים הגויים ממרוקו, ריבוי חילולי שבתות, עלייה חדה במחירי הדיור, מיסים גבוהים, ואין לכידות בעם היהודי האמיתי.
3
בריאה
נאור | 30-01-2020 21:29
אירופה הצילה את עצמה משלטון יהודי כמו ביטוח לאומי