אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב רוזן: יש מפלגות שעושות קרקס מהדמוקרטיה

מדובר ביושבי קרנות ומפריחי יונים וסיסמאות, ללא רקורד ציבורי או תנועתי, וללא כל שמץ של בדל של קמצוץ של סיכוי להגיע לכנסת. מה מריץ אותם? האגו? יצר המוקיונות? הרב רוזן על המפלגות הקטנות.

פירורי בחירות

"ויתן אותם ראשים על העם שרי אלפים שרי מאות שרי חמישים ושרי עשרות" (יח,כה)

כדי להיכנס לכנסת ישראל ולעבור את אחוז החסימה יש צורך בגריפת מעל ל-75,000 פתקים בקלפי. כמות רצינית כזו איננה צומחת על העצים, ואיננה מבוטלת כלל ועיקר. מאידך, הידעתם כי כדי לרשום מפלגה בישראל לרוץ לכנסת דרושות מאה חתימות בלבד ("מייסדי המפלגה") ותשלום 'מרתיע' בסך 2,182 ₪ בלבד, בתוספת 40,000 ש"ח עבור "הוצאות פרסום".

למיטב הבנתי מפלגה שנרשמה אי פעם יכולה לשוב ולרוץ עד תום האלף הששי למנייננו, או האלף השלישי למניינם, באותו תשלום חד-פעמי (ותקנו אותי אם אני טועה).  את התוצאה מנתונים אלו ראינו כולנו לפני 10 ימים; 34 מפלגות רצו כדת וכדין, אך רק 12 הגיעו לקו הגמר, וזכו למושבים מרופדים בכנסת ישראל.

שתי הערות בפי בסוגיית הפירורים שנשרו מתחת לכסאות;

עושים קרקס מהדמוקרטיה

הערה ראשונה כלפי מיקבץ מפלגות מוזרות שנולדו על ברכי שגעון הפרסום של הוגיהן. עב"מים שאיש לא יודע מהיכן באו ולאן הם הולכים ייסדו פירורי מפלגות לתפארת(?) הדמוקרטיה. מדובר ביושבי קרנות ומפריחי יונים וסיסמאות, ללא רקורד ציבורי או תנועתי, וללא כל שמץ של בדל של קמצוץ של סיכוי להגיע לכנסת. מה מריץ אותם? האגו? יצר המוקיונות? הפרסום התקשורתי (בעיקר הטלוויזיוני)? או אולי איזה פגם חולני בתודעה או בנפש?

בקורתי הלגלגנית נובעת לא מתוך שאני מרחם על יציאתם מאיזון סביר. יש לי ענין בשמירה על כבוד הדמוקרטיה, לא בביזוייה הסמרטוטרי. קרקס פירורין זה עושה רע לדמוקרטיה. כלום יעלה על הדעת שיתאפשר לגשת למבחן הסמכה לרוקחות או לטבחות (מאסטר שף?) ללא כישורים מוכחים בשלב קודם? האם בשם הדמוקרטיה אוכל להתחרות בליגת כדורסל גם אם איש לא שמע מעולם על כישוריי בתחום?

אין שום בעיה לתקן תקנות סבירות אשר ימנעו ממשיחי שקר שוליים כאלו להטריד את מנוחתנו ולנצל את הדמוקרטיה למופעי קומדיה. העלאת אחוז החסימה לא תמנע סטנדאפיסטים אלו, שהרי עניינם בהופעה ולא בהגעה לגמר. גם הטלת אגרה משמעותית על כל מפלגה (מאה אלף?) לא באה בחשבון, משום שכך יידחו על הסף עניים ראויים. הדרך להגותם ממסילת הבחירות היא ע"י דרישה שחמשת הראשונים ברשימה יציגו רקורד ציבורי, ותרומה אישית לחברה ולמדינה. החומר יוגש בכתב ויהיה לפחות ברמה הנדרשת ממועמד לפרס ברל כצנלסון בגבעתיים, או לפרס אבוחצירא בבאר שבע.

שוא שקד שומר

ההערה השניה איננה קומדיה, אלא טרגדיה; שריפת קולות לשוא ע"י מפלגות ערכיות, אך זעירות. אינני מכיר את מירקם המפלגות הערביות ואת ההבדלים ביניהן. בעיני רבים, כמוני, הן מצטיירות כבלוק אחד, 9-10 ח"כים. מאידך, במפלגות היהודיות תמיד צצות מפלגות ערכיות ובעלות אג'נדה של ממש, המניפות דגל צבעוני – תכול, ירוק או אדום. אך התם שואל, ומצטרף אליו גם מי שאינו יודע לשאול; גם אם יעברו את אחוז החסימה – מה יכולה להיות תרומת 2-3 ח"כים לכנסת ישראל? היוכלו להטביע חותם כלשהו, או רק לשמש 'כלבי צד' מימין השיירה הנוסעת או לשמאלה.

אהיה עכשווי ואשאל 'דוגרי'; אילו 'עוצמה לישראל' (אלדד ובן ארי), וכן 'עם שלם' (הרב אמסלם ומשה צרפתי-מי-זה) היו נכנסתים (=מלשון כנסת), האם היתה להם השפעה של ממש, פרט לרעש תקשורתי? לשתי מפלגונות אלו אמנם היתה אג'נדה, והיא יקרה בעיני – אך כיצד יקדמוה 2-3 ח"כים? וכבר ראינו את המפד"ל ב'תפארתה' בכנסת הקודמת. נכון, חשוב שישמעו בבית שפתותיים (כלשון עגנון) גם קולות-קצה, שישמשו אופוזיציה ממריצה, אך המחיר הוא הוצאת 100,000 קולות לבית השריפה. האם כדאי?

שתי המפלגות שהזכרתי דגלם היה חיובי, בעיני. אך יש מפלגות-נזיקין שנולדו על ברכי ה'אנטי' ('כח להשפיע', למשל). האם הבחירות היא הזירה למאבקי-שכונה אלו? כלפי אלו אין לי הצעת פתרון במישור התקנוני. הפתרון מצוי ביד הבוחר, והוא אכן הפגין את נחת זרועו כלפיהן.

* * *

הפסוק מפרשתנו שהוצג בראש המדור עוסק לכאורה בתפקידי שיפוט. שופט לכל עשרה אנשים! שיא עולמי בריבוי שופטים ובריבוי סכסוכים! וכבר העירו הוגים ודרשנים על כך שעם ישראל כנראה חובב התדיינות משפטית.

מנקודת מבטי אציע לראות ב'שופטים' אלו לא רק דייני-סכסוכים. בכל התנ"ך – וגם בחז"ל – 'שופט' הוא מנהיג (אישי ספר שופטים, למשל!). לפי דרכנו למדנו כי כל עשרה אנשים היוו מפלגה לעצמה; כת-קט הזקוקה ל'שר עשרה' שייצג אותה ואת האינטרס של הקבוצה בזירה הלאומית. לפנינו איפוא מקור מדאורייתא לפירורי-פירורין…

==

הרב ישראל רוזן הוא ראש מכון צומת, המאמר נכתב במוצ"ש בשלח ויפורסם בעלון שבת בשבתו.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
4 תגובות - 4 דיונים מיין לפי
1
מתנשא וממש לא נכון. בן ארי הרם ראשך. שמחים בך!!
יהושע | 31-01-2013 0:10
זוהי דמגוגיה זולה לכתוב שאין לשנים שלושה מנדטים השפעה. ראה את גולדפרב שעם מנדט אחד סייע לרבין..ראה את ברק עם חמישה..ועוד רבות הדוגמאות. בן ארי עם מנדט אחד השפיע רבות על סדר יומה של הכנסת. כינוסים הלכתיים ואידיאולוגיים רבים התקיימו ביוזמתו, דיונים בוועדות התקיימו ביוזמתו ואוזנו הייתה קשבת לכל. בושה , לא מתאים לך הזילזול הבוטה - אתה מפרסם קבוע את אורלב, נראה שאתה אכן שמח שבן ארי לא בכנסת עם מרזל ומרשה לעצמיך לבזות בדרך כ 68000 איש שתמכו בו. אם אתה ושכמוך היו נותנים לדר' בן ארי במה בישיבות שהוא קשור אליהן פי 1000 מבנט ושקד, המצב היה טוב בהרבה. לא נורא, רצוי וטוב להצליח ולהיות עם הרוב , אך כבר אמר החכם כי האמת כבדה ולכן נושאיה מועטים. ונצח ישראל לא ישקר
2
צודק 100 אחוז. סוף סוף מדבר לענין
יש סרוג שאינו שרוט | 31-01-2013 1:52
3
עוצמה לישראל זה ימין אמיתי לא פושר לא פרווה ולא מרגרינה
דוד אוחיון | 31-01-2013 1:56
שנים שלושה מנדטים ימניים אמיתים, שווים יותר ממפלגה פרוותית פושרת מרגרינה עם 15 ועם 30 מנדטים
4
כמה כסף
דוד | 31-01-2013 22:38
רק מי שרואה מול עינו תקציבים לא רואה ולא מבין שיש הבדל בין בן ארי וברוך מרזל לבין בנט ואורי אריאל. כמו כן יסלח לנו כבוד הרב אבל אולי תכתוב לציבור כמה כסף קיבלת בתקציב האחרון מהמפלגה...