אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

ועדת הבחירות פסלה את מועמדותה של היבא יזבק

הכנסת הכריעה כי מועמדותה של חברת הכנסת היבא יזבק תיפסל והיא לא תוכל לרוץ לכנסת, וזאת בניגוד לדעת היועץ המשפטי לממשלה. יזבק צפויה להגיש ערעור לבג"צ

ועדת הבחירות פסלה את מועמדותה של היבא יזבק
  יונתן זינדל/ פלאש 90

וועדת הבחירות החליטה היום (רביעי) לפסול את מועמדותה של חברת הכנסת היבא יזבק, ולאסור עליה לרוץ לכנסת ה-23 בעילת שלילת מדינת ישראל כמדינת העם היהודי ותמיכה בטרור.

ההחלטה התקבלה ברוב של 27 תומכים למול 7 מתנגדים, וזאת בניגוד לדעתו של היועץ המשפטי לממשלה שלא מצא סיבה לפסול את יזבק, שצפויה לעתור לבג"צ נגד ההחלטה.

עוד באותו נושא

היבא יזבק ליועמ"ש: עומדת מאחורי דברי

מפלגת יהדות התורה הצביע בעד פסילתה של יזבק, לאחר שלא היה ברור כיצד תחליט להצביע. עם קבלת ההחלטה, הח"כים הערבים החלו צועקים קריאות בוז.

ח"כ עודד פורר, יו"ר סיעת ישראל ביתנו וסגן יו"ר ועדת הבחירות המרכזית בירך על פסילת מועמדותה של ח"כ היבה יזבק מהתמודדות לכנסת ה-23. "השיח המסוכן שהובילה יזבק חרג מזמן מגבול חופש הביטוי והפך לקמפיין עקבי ופומבי נגד מדינת ישראל. מכלול ההתבטאויות שלה ומצעד שירי ההלל שלה לגדולי המחבלים ושונאי ישראל, מוכיח כי כוונתויה היא פגיעה במדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. אסור לנו כמדינתו של העם היהודי להרשות ששמה של מי שקראה לסמיר קונטאר גיבור, יתנוסס מעל בית המחוקקים הישראלי."

פורר הוסיף: "לצערי בפעם הקודמת שהצליחה ישראל ביתנו לפסול את ח"כ עופר כסיף על דברים חמורים שאמר נגד מדינת ישראל, זכה האחרון לתמיכת בג"ץ והצליח להיכנס לכנסת, בניגוד לראיות שהוצגו והתקבלו בועדת הבחירות".

יו"ר רשימת עוצמה יהודית, עו"ד איתמר בן גביר הגיב: "אני שמח שלפחות בועדת הבחירות הצדק נעשה ותומכת הטרור נפסלה ברוב גדול, כשכל התומכים בפסילה מבינים דבר אחד בסיסי: למעריצה של סמיר קונטאר אין מקום בכנסת. אני מקווה שהצדק ייעשה גם בבית המשפט העליון, ולראשונה מי שבאמת צריך להיפסל ייזרק מכנסת ישראל".

ח"כ משה ארבל מש"ס הגיב להחלטה: ״העובדה שפסילתה של תומכת הטרור יזבק נתמכה על ידי רוב מוחלט של סיעות הבית מלמדת על חומרת הדברים ועל כך שעילת הפסילה הקבועה בחוק של תמיכה במאבק מזוין של ארגון טרור נגד מדינת ישראל מתקיימת בה באופן מוחלט. אני מקווה ששופטי בית המשפט העליון יאשררו את ההחלטה וכבודה של הכנסת תישמר״

ח"כ אביגדור ליברמן צייץ: ״מברך על החלטת ועדת הבחירות המרכזית לפסול את היבא יזבק. מקווה שבג"ץ יאמץ את ההחלטה ולא יאפשר לתומכת הטרור להיות בכנסת. מקומה בפרלמנט ברמאללה".

מפלגת ימינה הגיבה גם היא לדברים: "ימינה מברכת על החלטת ועדת הבחירות להפוך את ההחלטה השגויה של היועמש שלא לפסול את מועמדותה לכנסת של היבא יזבק. לתומכי טרור אין מקום בכנסת ישראל. חופש הביטוי אינו מצדיק קידומה של תומכת טרור. מי שהיללה את הרוצח סמיר קונטר ראויה לייצג את חמאס, לא את אזרחי ישראל".

מארגון בצלמו שמייצג את משפחות הנרצחים נמסר: "הצדק יצא לאור .מה שהיועמ"ש לא מבין, מבינים כל חלקי העם. אנחנו מקווים ששופטי בג"צ יבחרו בצדק ובמאבק בטרור ולא בהסתה והאדרת מחבלים. אנחנו מזכירים לכבוד השופטים שמיכאל בן ארי נפסל על דברים נמוכים בהרבה. בטוחנו שהצדק ייראה גם שם".

עוד באותו נושא

נציג היועמ"ש הציג את ההבדל בין מרזל ליזבק


20

מוקדם יותר נציג היועץ המשפטי לממשלה הציג במהלך הדיון לפסילה את ההבדל בין יזבק וברוך מרזל: "כאשר מסתכלים על אותם מקרים קודמים היועמ"ש תמך בפסילה בעקבות כמות הראיות והזמן שבו הן נאמרו, וזה שונה מאד ממה שקורה בעניינה של יזבק".

על השאלה לגבי עניין החרטה, הוסיף: "כל אחד יכול להגיד אני מתחרט, אבל מי שזוכר, לברוך מרזל התיר פעמיים בית המשפט את ריצתו ב2003 וב-2015 לאחר שהודיע שהוא מתכוון והתחרט, בפעם האחרונה רמת האמון שניתנה לחרטה היא מסויימת ולכן הוא נפסל".

כזכור, היועץ המשפטי לממשלה הודיע כי לדעתו אין לפסול את חברת הכנסת יזבק: "לאחר בחינת הדברים בכובד ראש, היועץ המשפטי לממשלה סבור כי הגם שחלק מן התבטאויות של העותרת, כפי שפורטו בבקשות, מקרבות אותה קרבה של ממש לרף הפסילה, הרי שלנוכח הצהרותיה והבהרותיה בפני ועדת הבחירות, אין מדובר בתשתית אשר מצדיקה את פסילתה, בהתאם לאמות המידה הנוקשות שנקבעו בהלכה הפסוקה".

"זאת בפרט, לאחר שהמשיבה הבהירה בתצהיר שהגישה לוועדת הבחירות כי היא מתנגדת לאלימות, ואף הבהירה בהמשך באופן מפורש כי היא לא קראה ולא התכוונה לפגיעה באזרחים או בחיילי צה"ל. כל זאת, בשים לב לכמות המועטה של הראיות המהותיות, פרישתן בזמן, היעדר ביסוס בדבר פעילות חוזרת ונשנית, ובפרט כאמור –הבהרות והצהרות מפורשות של המשיבה, המגובות בתצהירים אישיים, לצד החרטה שהביעה על חלק מן ההתבטאויות החמורות, וההסברים שנתנה ביחס לאחרות".

"נוכח הסברים אלו, אף שעלול להיוותר ספק באשר לכוונותיה של המבקשת, ודאי מלכתחילה,הרי שבהתאם לפסיקת בית המשפט העליון, ספק כזה פועל לטובת המועמד ולא ניתן לפוסלה". היועץ הוסיף כי לדעתו "במקרה דנן לא הצטברה "מסה ראייתית קריטית" של ראיות חד משמעיות, ברורות ומשכנעות, הנדרשות לפי פסיקת בית המשפט העליון לשם פסילתה מלהתמודד בבחירות לכנסת".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
3 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
פה מלוכלך ואלים
אוחנה | 29-01-2020 12:34
הפה שמלוכלך ואלים...שישאר בחוץ. תגידי תודה שאת בחוץ...הבלה(HABLAׂׂ)
2
אחרי הפסילה היא מוזמנת לעזאזל כשעיר המשתלח
כן יאבדו אוייבינו | 29-01-2020 12:57
בזמן בית המקדש היו יורקים עליה 666 איש
3
תגובה
בני | 29-01-2020 15:14
איך לא פוסלים את כל הרשימה הזו בגלל גזענות והטפה לרצח עם ! איך לא פוסלים את אחמד איבי והיימן עןדה ??? מוז מאד