אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

משיכת החסינות | אלו קלפים נשארו בידי נתניהו? כל השאלות והתשובות

האם נתניהו יכול להגיש עוד בקשת חסינות? מתי יתחילו הדיונים? ומה יכול להיות הפיתרון של נתניהו למצב המשפטי? כל השאלות והתשובות לאחר משיכת בקשת החסינות של נתניהו

משיכת החסינות | אלו קלפים נשארו בידי נתניהו?
  (צילום: יונתן סינדל/ פלאש 90)

שעה קלה לפני דיון המליאה סביב הקמת ועדת הכנסת, ראש הממשלה נתניהו חזר בו היום (שלישי) מבקשת החסינות שלו, בכדי שלא להתבזות בהצבעה שהייתה ככל הנראה שוללת ממנו את החסינות. בשעות הצהריים היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט, הגיש כתב אישום נגד ראש הממשלה המכהן, בנימין נתניהו, לבית המשפט המחוזי בירושלים.

האם נתניהו יכול להגיש עוד בקשת חסינות?

זו השאלה המרכזית שעולה בעקבות המהלך של נתניהו שמשך את בקשת החסינות שהוגשה לכנסת רק בתחילת החודש הנוכחי. תשובה אחת אומרת לא, כי "משעה  שהוגש כתב האישום לבית המשפט ועברו 30 הוגש לנאשם לא ניתן לבקש עוד חסינות מהכנסת", הבהיר קודם לכן דובר הכנסת בשם היועץ המשפטי של הכנסת. העגלה יצאה לדרכה ואי אפשר לעצור אותה. למעשה לנתניהו הייתה הזדמנות אחת לבקש את החסינות ומאחר ומשך אותה הוא וויתר על דיוני החסינות בעניינו, כשממילא לא יתקיים כבר דיון בכנסת והמשמעות היא כי ההליך המשפטי מתקדם.

אך תשובה שנייה מעלה עוד אפשרות כי נתניהו יוכל להגיש בקשה נוספת בכנסת הבאה. לשם כך צריכים לקרות שני דברים: נתניהו ישיג 61 מנדטים לגוש, יצליח להרכיב ממשלה ולהיות ברוב בוועדת הכנסת ובמליאה שתעניק חסינות זאת רק במידה ולא החלו הדיונים בעניינו בבית המשפט.

מצד אחד, במידה וכתב האישום ישונה, או שתצורף אליו פרשה חדשה או ראיה חדשה, יוכל נתניהו לטעון כי על היועץ להגיש את כתב האישום המתוקן לבחינה מחודשת של הכנסת כיוון שהאינפורמציה שהוצגה בפני הכנסת ובשלה נמשכה בקשתו, הייתה שונה.

לעומת זאת יש זווית שונה להסתכלות על הדברים, על פיה לגבי שלושת התיקים תחתם עומד נתניהו למשפט אין אפשרות להגיש בקשת חסינות בשום פנים ואופן, ורק לגבי פרשות אחרות, דוגמת פרשת הצוללות, במידה ויבשילו לכדי חקירה וכתב אישום, נתניהו יוכל לבקש חסינות לגבי תיקים אלו בלבד וזאת כיוון שנוסח החוק קובע כי דינו של ראש הממשלה כרגע "כדין כל אדם אחר לעניין פרשה זו".

מתי יתחילו הדיונים בתיקי רה"מ?

על פי הערכות של משפטנים שונים, הדיונים בתיקי נתניהו יתחילו רק לאחר הבחירות על מנת שלא לצייר את היועמ"ש כמי שמתערב בבחירות, אך הערכות דומות גרסו כי בשל אותה סיבה מנדלבליט יחכה עם הגשת כתב האישום עד תום מערכת הבחירות הנוכחית. כרגע, משהוגש כתב האישום, המירוץ התחיל. השלבים הבאים יחייבו להגיש כתב הגנה ויינתן זמן לכך. בכללי, דיונים ארוכים מאד עוד לפנינו.

מה יכול להיות הפתרון של נתניהו למצב המשפטי?

במידה ולאחר הבחירות תהיה קואליציית 61 לראש הממשלה, סיפור החסינות יהפוך ללא רלוונטי כיוון שהקואליציה הזאת תוכל לחוקק חוק שימנע העמדה לדין או מפסיק הליכים נגד ראש ממשלה מכהן. ברגע שלנתניהו יהיה רוב מיוחס בכנסת לחקיקת חוק, הנושא של החסינות הופך להיות לא חשוב.

בגץ ידון לפני הבחירות האם נתניהו יכול להרכיב ממשלה?

בג"ץ דחה את ההכרעה האם יהיה אפשר להטיל את הרכבת הממשלה על נתניהו כאשר הוא מצוי תחת כתב אישום, זאת רק בתחילת החודש בטענה כי היא "תיאורטית ומוקדמת". אך כעת במידה ויוגשו לבית המשפט עתירות בעניין – יחוייב הדיון בכך. קיים יותר סיכוי שבג"ץ ידון בזה עכשיו מאשר לפני שלושה חודשים מאחר והשאלה הפכה להיות רלוונטית והגיע העת לדון בזה.

החוק ברור בעניין שנתניהו יכול להמשיך ולכהן כראש ממשלה עד פסק דין חלוט. עם זאת, החוק לא מדבר על הרכב מחדש של ממשלה אלא על המשך כהונה כראש ממשלה, והוא למעשה עומד מחדש לבחירה, האם הוא יכול לקבל את התפקיד שוב? על כך יצטרך בג"ץ להשיב.

מה קורה עם ועדת הכנסת שתקום?

על שולחן ועדת הכנסת כבר מונחת בקשת החסינות שהגיש ח"כ חיים כ"ץ, לאחר אישור הקמת הועדת הכנסת במליאה והקמת הוועדה בפועל, תתכנס בימים הקרובים הרכב הוועדה בכדי לקיים כמה  דיונים ספורים בבקשו של כ"ץ, ללא קשר למשיכת הבקשה של נתניהו. בבלוק הימין טרם החליטו אם ייקחו בדיונים בוועדה או שיחרימו אותה במחאה על מדיניות כחול לבן. במערכת הפוליטית מעריכים שלכ"ץ סיכויים טובים לקבל חסינות בכנסת הנוכחית בכדי להראות לכאורה שהדיונים מתנהלים באופן ענייני.

מהי מטרת הליכוד?

בליכוד מקווים להגיע לקואליציית 61 בכדי לשנות את כללי המשחק. בכל מקרה, נכון לעכשיו כשאנחנו במצב קיפאון פוליטי, בליכוד לא אומרים נואש. נתניהו עדיין ראש הממשלה, וגם לאחר הגשת כתב האישום נגדו מצפים כי מצביעי הליכוד ימשיכו להצביע לנתניהו. לאחר שיושג רוב מיוחס לטובת נתניהו, במערכת בחירות זאת או בזאת שאחריה, אופציית החקיקה שתעצור את ההליכים נגד נתניהו תהפוך לרלוונטית.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
10 תגובות - 5 דיונים מיין לפי
1
מנדבליט מיהר להגיש ממש בושה רדיפה של ממש
עמית | 28-01-2020 14:07
תפסו צד חזק
קלף שלנו: שלחנו את מלאך המוות לאביחי מנדלבליט
רונן משה הגנב המושחת | 28-01-2020 17:30
מה עם רונן משה הגנב? עוזרו של גנץ המנוול
כשבתי משפט התעללו בעמונה, מגרון, נתיב האבות
יהודה | 28-01-2020 15:57
כשבתי משפט התעללו בעמונה, מגרון, נתיב האבות ועוד, ביבי עצם עיניים. גם אנחנו עוצמים עיינים כשיזרקו את ביבי לכלא בגלל עלילות שווא.
התרגילים המסריחים של ביבי
תגיד אתה רציני | 28-01-2020 15:00
אחרי כל מה שאנחנו עוברים בשלש השנים האחרונות נראה לך שהיועמש ממהר ? מנדלבליט עשה ככול יכולתו לצמצם את כתב האישום , לדלל אותו , ולהוציא את ביבי צח כשלג , אבל הוא לא הצליח. ... היתה ועדיין יש סחבת נוראית בתיקי ביבי.עובדה בפרשת הצוללות ביבי לא נחקר ...כל הצמרת של משרדו מעורבת והוא לא שמע , לא ראה , לא ידע ... ממש ... במקום שלש קופים קבלנו ראש ממשלה מושחת
2
יאאלה לתת 61 לנתניהו ולתת חסינות שיאכלו אותה
עמית | 28-01-2020 14:09
איזה מהירות הגישו כתב אישום
3
הקרב תם המאבק רק החל
xמפוכח | 28-01-2020 14:21
שום קלפים. המאבק על נתניהו הסתיים בתבוסה לשמאל. המאבק על עצמאות העם היהודי ושלמות ארץ ישראל רק החל. עלינו למנוע מן המדינה שעבוד לשלטון בלהות ושמד של השמאל והערבים. שבענו דם ודמעות.
4
כל מצביעי עוצמה להצביע הפעם נתניהו מח"ל
התחשבנויות אחר כך | 28-01-2020 14:28
אל תזרקו את קולכם לפח
אנחנו מבטיחים ונקיים את הבטחתנו כמו שביבי מקי
ישי | 28-01-2020 15:35
ביבי הבטיח לפנות את חאן אל אחמר ולבנות המון בתים ביוש ושכח לקיים. גם אנחנו נשכח להצביע לו.
אז לא יהיו לך 61
ימני | 28-01-2020 15:23
בשביל שיהיו עוצמה חייבת לעבור אין מנוס ולמה זה? המצביעים שלהם ראש קשה ולא יצביעו לאחרים נניח רבע מהם יצביעו ביבי גג מה זה יעזור
5
די ביבי תפרוש
מיכל | 28-01-2020 15:22
כל המדינה בשגעון וגם כבר הפסדת פעמיים אנחנו כל היום עסוקים בך במקום בצו השעה עם כל הצער שלי וישנו כזה עבורך ועבורנו שים את המפתחות מנה יורש מקרב הליכוד ולך הביתה