אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

נתוני בתי הדין: יותר גרושין; יותר עגונות השתחררו

בתי הדין הרבנים מציגים נתונים על מספר המתגרשים בישראל מהם עולה כי בשנה החולפת חלה עליה במספר הזוגות שפרקו את החבילה, ובנוסף מספר העגונות שקיבלו את הגט כמעט הוכפל. ת"א היא עדיין שיאנית הגירושין, כשאחריה בפער קטן ירושלים. כל הנתונים.

נתוני בתי הדין: יותר גרושין; יותר עגונות השתחררו
  יותר גרושין, פחות עגונות (פלאש90)

מידי שנה עורכת הנהלת בתי הדין הרבניים סיכום סטטיסטי לשנה החולפת שכולל נתונים אודות מספר הזוגות המתגרשים בכל עיר, מספר התיקים שנפתחו, מספר העגונות שזכו לקבל את הגט המיוחל והאם חלה עלייה במתן סנקציות נגד בעלים המסרבים לתת גט לנשותיהם?

הנתון הברור ביותר הינו העלייה במספר המתגרשים בישראל, כאשר בשנה החולפת חלה עלייה של כ-5% לעומת אשתקד. בשנת 2012 התגרשו 10,694 זוגות בעוד שבשנת 2011 עמדו על מדרגות הרבנות 10,210 זוגות. הפער גדל משמעותית ביחס לשנים קודם לכן: לפני עשור עמד מספר המתגרשים על 9,368.

תל אביב ממשיכה להוביל כעיר עם מספר המתגרשים הגבוה ביותר – 711 זוגות שהתגרשו במהלך השנה החולפת. אם בירושלים ציפתם לנתון נמוך בהרבה, צפו להפתעה, הבירה מדורגת במקום השני עם 705 זוגות מתגרשים, אחריה ראשון לציון עם 488 מתגרשים ובסוף הטבלה העיר עפולה עם 80 זוגות.

במהלך שנת 2012 נפתחו בבתי הדין הרבניים 88,055 תיקים, לעומת 80,636 אשתקד, כאשר זמן ממוצע לסגירת תיק מרגע פתיחתו עומד על 106 יום. במהלך השנה החולפת נפתחו 9,045 תיקים להסכמי גירושין, 4237 אנשים ביקשו לברר את יהדותם, 3640 תיקים בנושאי ירושה, 69 תיקים בנושא אימוץ ילדים ועוד.

הסיכום השנתי מביא בשורה טובה לעגונות: עלייה חדה של 168% במתן גט לנשים עגונות שבעליהן נעלמו בארץ או בחו"ל (163 עגונות קיבלו גט השנה לעומת 97 אשתקד).

ומה בנוגע למסורבות גט? חלה עלייה במתן סנקציות נגד בעלים המסרבים לתת גט לנשותיהם: השנה ניתנו 60 פסקי דין לסנקציות הכוללים: צווי מאסר, עיכוב יציאה מהארץ, מניעת ניהול חשבון בנק וכו', לעומת 41 אשתקד.

בתוך כך, הנתונים מציגים כי הנהלת בתי הדין מקשיחים את ידם כנגד הסרבנים, כשבפועל ניתנו 20 צווי מאסר לסרבני גט לעומת 13 צווים אשתקד. לצד זה מונו 3 חברות חקירה פרטיות לאיתור סרבני גט בארץ ובחו"ל. ניתנו 156 צווי הגנה לנשים מפני אלימות בעליהן, לעומת 81 אשתקד.

הנהלת בתי הדין הרבניים: "מידי שנה עורכת הנהלת בתי הדין הרבניים סיכום נתונים לשנה החולפת, המרכזים את היקף הפעילות ומשקפים תמונת מצב מהימנה על המתרחש בבתי הדין.

מן הנתונים עולה כי בשנה האחרונה חלה עלייה של אלפי פניות לפתיחת תיקים בבתי הדין הרבניים ביחס לשנה הקודמת לה, מה שמצביע על שביעות רצונו של הציבור מתפקוד בתי הדין.

בשנה החולפת הצלחנו כמעט להכפיל את כמות הנשים המעוגנות שזכו לקבל גט ביחס לשנה שעברה (163 לעומת 97 אשתקד), כשלצד זה אנו פועלים ללא הרף במתן סנקציות נגד בעלים המסרבים ליתן גט לנשותיהם.

בתי הדין הרבניים נצמדים לנתונים ומיישמים אותם לאורך כל השנה כולה, במטרה להתייעל ולשפר את השירות למען קהל הלקוחות".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
2 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
סטטיסטיקה קלוקלת
| 29-01-2013 10:57
בירושלים פחות מת"א למרות שירושלים גדולה מתל אביב גם בכמות האוכלוסיה פי כמה
2
בתי-הדין מקלים יותר ויותר על גירושין
בעל-ענין | 31-01-2013 0:56
מהסטטיסטיקה המובאת כאן עולה שישנם יותר פסקי-דין המצווים, מחייבים או כופים על גברים לגרש את נשותיהן, גם כאשר האיש מבקש להניח לו לנסות להשיב למשפחתו שלום-בית. ולצד פסקי-הדין - יותר ויותר עונשי "תמריץ" ו"הנעה" לגרום למי שדבק בשלמות-משפחתו, למהר ולפרקה. ועוד: שוב גורמות נשים דתיות, למשל מארגון 'מבוי סתום' לבתי-משפט אזרחיים להתערב בפסקי-דין של בתיה"ד הרבניים ןלערער את סמכותם בדיני גירושין. כך הצטרף ארגון 'מבוי סתום' לעתירה לבג"צ נגד בתי-הדין הרבני הגדול בראשות הרב הראשי שלמה עמאר שליט"א, שפסק לשחרר בעל כלוא לאחר שאשתו מנסה לסחוט ממנו גט באמצעות תביעת-נזיקין ממונית, מה שעלול לגרום לגט להיות מעושה ובטל.