אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

פוטין: "משתפי הפעולה – גרועים יותר מהנאצים"

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין אמר בפורום השואה הבינלאומי כי "פשעי השואה היו מהפרקים השחורים בתולדות האנושות. זו טרגדיה שנזכור תמיד"

פוטין: "משתפי הפעולה - גרועים יותר מהנאצים"
  (צילום: מארק ניימן\לע"ם)

לאחר שנפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו וחנך אנדרטה לזכר הרוגי מצור לנינגרד, נשיא רוסיה ולדימיר פוטין נשא היום (חמישי) דברים בפורום השואה הבינלאומי ביד ושם.

עוד באותו נושא

שידור חי: מנהיגי העולם בפורום השואה הבינלאומי


5

"היום אנחנו מאוחדים באחריות משוטפת. יש לנו חוב בפני העבר והעתיד – אנחנו אבלים על כל קרבנות הנאצים, ביניהם גם 6 מיליון יהודים שנרצחו בצורה מזעזעת ובמכוון" אמר פוטין. "כ-40 אחוז מהקרבנות הם תושבי ברית המועצות לשעבר, ולכן השואה היא פצע עמוק בשבילנו. זה טרגדיה שנזכור תמיד".

"בגיהנום שנקרא אושוויץ נרשמו עינויים ונסיונות השמדה המונית. מיליונים נרצחו, ברובם יהודים. הרצח המכוון והשיטתי, והפשע הנוראי שהנאצים ביצעו, זה אחד הפרקים השחורים ביותר בהיסטוריה המודרנית – אך צריך לזכור שהיו משתפי פעולה: עוזרי הנאצים. במחנות ההשמדה והריכוז שירתו לא רק הנאצים אלא גם עוזריהם מרחבי אירופה, שחלקם היו גרועים יותר אפילו מהנאצים. מרבית היהודים נרצחו בשטחים הכבושים של ברית המועצות".

לדבריו של פוטין, "השואה הייתה השמדה שיטתית ומכוונת של בני אדם, אבל צריך לזכור שאנשים התכוונו לעשות משהו דומה מאוד לעמים אחרים. הם הכריזו על רוסים ואוקראינים כ"תת אדם". העמים הסלאביים נועדו להיות משרתים ללא זכויות, תרבות ושפה, או שהיו אמורים להיות מושמדים. הסובייטים שמו קץ לזוועה הנאצית והביאו שחרור לאירופה – שעליו שילמנו מחיר כבד, שאף אחד לא חלם עליו: 27 מיליון אנשים שנרצחו. לעולם לא נשכח את זה".

"זכרון השואה הזה יכול להיות מלא ולשמש כלקח ואזהרה רק אם נזכור אותו במלואו, ללא השמטות והשתקות. לצערי, היום הנושא הזה הופך למוקד לתעמולה פוליטית – וזה לא יכול להיות אפשרי. מטרת הפוליטיקאים כיום היא להגן על שמם הטוב של הגיבורים של העבר, של קרבנות החפים מפשע ושל עוזריהם – ובשביל זה צריך להשתמש בכל הסמכויות שעומדות לרשותנו. אני בטוח שכל מי שנמצא כאן חושב כך ומוכן להגן על האמת ועל הצדק".

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו