אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

בג"צ מחק את עתירתו של ליברמן

בג"צ החליט למחוק את עתירתו של יו"ר המפלגה, ח"כ אביגדור ליברמן, לגבי בדיקות גנטיות הנערכות כחלק ממערך הגיור וחייב את המשיבים לשלם לו 4,000 שקלים

בג"צ מחק את עתירתו של ליברמן
  Tomer Neuberg/Flash90

בג"צ מחק היום (רביעי) את עתירתו של יושב ראש ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן, על בדיקות גנטיות ובירורי יהדות שנערכים בבתי הדין הרבניים, וקבע כי הבדיקה הגנטית מסייעת לפונים לבתי הדין. עם זאת, נדרשים בתי הדין לקבוע נהלים לגבי בדיקות אלו בכדי להפסיק מצב בו בית הדין עצמו יכול לקבוע באופן שרירותי מתי יתבצעו בדיקות.

עוד באותו נושא

המדינה: למחוק את העתירה לשילוב נשים בחיל השריון


9

שופטי בית המשפט העליון הנדל, סולברג וקרא, החליטו היום כי בג"צ מוחק את העתירה שהגיש ח"כ אביגדור ליברמן בטענה שבתי הדין הרבניים מחייבים לערוך בדיקות גנטיות ובירורי יהדות לאנשים שאינם צד לדיון.

השופט סולברג הוסיף בפסק הדין כי הוא אינו מוצא פגם בהצגת האפשרויות לפני המבקש, לידיעתו ולבחירתו, לערוך בדיקה גנטית שתסייע בבירור היהדות. עוד הוסיף השופט סולברג כי עובדתית, רק במקרים בודדים בלבד נעשתה פנייה לנשיא בית הדין הרבני הגדול לאישור ביצוע בדיקה גנטית, כי 97% מהבקשות לבירורי יהדות אושרו ללא כל בדיקה נוספת והדברים "לא כצעקתה".

עם זאת, הוחלט כי בתי הדין הרבניים יאלצו לקבוע נהלים לקבלת הבדיקות הגנטיות, ולעצור את ההפקרות הקיימת בימים אלה, כאשר כל בית דין מחליט באופן שרירותי מתי יערכו בדיקות ומתי לא. עוד הוסיפו השופטים, כי במידה ולא יקבעו נהלים בתוך שנה, תתאפשר עתירה נוספת בעניין.

בנוסף, קבע בית המשפט כי נהלי הרבנות שיקבעו יהיו נתונים לבחינת בית המשפט, וחייב את המשיבים לשאת בהוצאות העותרים על סכום של 4,000 שקלים

בסיום דבריו כותב השופט סולברג כי "מוטב להותיר לבית הדין גמישות בהפעלת שיקול דעת בהתאם לדין, להלכה, ולראיות".

סולברג דחה את הצעת חבריו להרכב לקבוע כללים כתובים שאין בהם בהכרח פתרון לכל תרחיש אפשרי שיבוא בשערי בית הדין: "על הדיינים לעשות כחכמתם, בשׂום שכל וברגישות, כנדרש בנסיבותיו של כל עניין העומד על הפרק".

בישראל ביתנו הגיבו להחלטת בית המשפט לגבי קביעת הנהלים: "ישראל ביתנו לא תסתפק בשינויים בנהלים, אלא תדרוש בהסכם הקואליציוני שינוי יסודי בהליכי בירור יהדות, שיגן כראוי על זכויות היסוד של יוצאי ברית המועצות לשעבר".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
7 תגובות - 6 דיונים מיין לפי
1
היכן האמון בבגצ
לוי | 22-01-2020 19:20
אז ליברמן פנה לבגצ, בגצ הכריע לא כמו שליברמן ציפה ולכן הוא רוצה לחוקק חוק. אם כפי שליברמן אמר כמה פעמים כי בגצ אמון עליו, הכיצד זה שאינו מקבל את פסיקתו? אתמהה(או במילים אחרות, הוא שקרן).
''לאחר מחיקה זו ראוי למחוק את ממציאו איוואט''
כן יאבדו | 23-01-2020 9:06
כן יאבדו שונאיך
2
צריך לבדוק
n | 22-01-2020 19:42
אם ליברמן בכלל יהודי
3
שיאכל אותה מחבר לאדם שאותי מגעיל
רמי | 22-01-2020 20:24
לא מבין עד היום את השינוי מה קולות זה מה שעושה שינוי?
4
אחרי מה שיואב יצחק מגלה פלא שהוא לא נחקר פלא
דודי | 22-01-2020 20:25
לפחות בעיני
5
יהדות ,ירושלים .ימי דויד המלך ,יציאת מצרים .
הכהן | 22-01-2020 20:48
הם שורשי היהדות ולכן קמה מדינת - ישראל בה קובצו כל קהילות ונדחי עם - ישראל לפאר . הלכו עמים רבים ואמרו לכו ונעלה אל-הר-ה׳, אל-בית א-לוהי יעקב, ויורנו מדרכיו ונלכה באורחותיו, כי מציון תצא תורה ודבר-ה׳ מירושלים״ (ישעיהו ב
6
שפוטין יחזיר את נעמה, ואנחנו נחזיר לפוטין את ליברמן
רפי | 23-01-2020 0:26
Win Win