אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

מה ההלכה אומרת על הפרת ההסכם של הרב רפי פרץ?

רבה של קריית אונו וחבר מועצת הרבנות הראשית, הרב רצון ערוסי, מתייחס לפאן ההלכתי בהפרת ההסכם של הרב רפי פרץ עם איתמר בן גביר

האם היה מותר להפר את ההסכם שהיה בין הבית היהודי ועוצמה יהודית? מבלי לנגוע בהיבטים הפוליטיים אלא במובן ההלכתי של העניין.

כאן בבית מדרשנו, כבר מזה שנים רבות, העלינו בכתובים וגם באופן מוקלט שאחד היתרונות של ההלכה על פני המשפט הכללי שהיא מתייחסת מאוד מאוד ברצינות להסכמים פוליטיים ציבוריים, שלא כמשפט הכללי שהוא מקל ראש בהסכמים פוליטיים. תמיד הפנינו לפס"ד של בית הדין הרבני האזורי בת"א שדן לפני הרבה שנים בהפרת הסכם פוליטי בין שתי סיעות דתיות ברחובות על רוטציה, ובית הדין הרבני אמר אדרבה ואדרבה הסכם פוליטי ציבורי, אפילו אם לא יעשו מעשה קניין יש לו תוקף.

מילה של איש ציבור צריכה להיות מילה מחייבת מאוד, אפילו בלי מעשה קניין. ואשרינו שזוהי תורתנו. ואם כן מה קרה ואיך קרה שהנה בתוך העולם הדתי בריש גלי מפרים הסכם?

ובכן, ברמה העקרונית הדבר פשוט שזה אסור. ברמה המעשית שמעתי שהרב דרוקמן, והרב איתן אייזמן שהיו באותה ישיבה של נציגי הסיעות יחד עם ראש הממשלה, ברגע האחרון ראו ושקלו את כל העניינים שעלולים להתפתח אם ההסכם ימשיך להתקיים. אזי הם הורו לבטל את ההסכם.

והתשובה הנובעת מכך היא זו: אנו יוצאים מתוך הנחה שהרבנים, להבדיל מאנשי הפוליטיקה, אינם מסתכלים על העניין בהסתכלות פוליטית אישית, אגואיסטית אלא לנגד עיניהם העניין הלאומי- התורני- היהדותי- הארצישראלי שהכול עומדים במאזניים ואת זה הם שמים על כף המאזניים.

עוד באותו נושא

מכתב הרבנים: "הרב רפי פרץ פעל נכון"


45

וכיוון שאותם נציגים פוליטיים אמורים להתנהל על פי אותם ערכים שאותם רבנים מנחים אותם, הרי ניתן לומר שההסכם הוא על דעתם, גם אם לא אמרו את זה במפורש. אבל כיוון שיודעים שאותם נציגים פועלים בכל זאת- אם לא במשמעת אלא בהשראה בהכוונה ובהנחיה של אותם רבנים- הרי אותם רבנים הגיעו למסקנה שהמשך קיומו של אותו הסכם עלול לפגוע בדברים המאוד מאוד חשובים לעם ישראל, בארץ ישראל, ביהדות הדתית בכלל.

ולכן זו יכולה להיות הסיבה אשר תתיר או התירה את הפרת ההסכם. אבל, בלי הסבר כזה או אחר מניח את הדעת הדבר פשוט שהסכמים יש לכבד ובמיוחד הסכמים ציבוריים, כי איש ציבור יותר מכל איש אחר, חייב להיות אמין.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
16 תגובות - 14 דיונים מיין לפי
1
לא ברור לי האם דרעקמן ואייזנמן ניזונים מקופת
אלעד וסרמן | 21-01-2020 18:10
הציבור ? שאם כן הבעת הדעות הפוליטיות שלהם עבןור מפלגה (גות) מסוימות היא עבירה על החוק, כל מה שמשתמע ממנה ועל שלטונות החוק לטפל בעניין, במידית.
הישיבות שלהם מקבלים תקציב מהמדינה
שפירא | 21-01-2020 19:26
הכסף אוי הכסף......
2
יישר כוח
אוהד ממודיעין | 21-01-2020 18:14
תודה לכבוד הרב ולאתר על הדברים השקולים על אף שהם קצרים והיינו שמחים להרחבת היריעה .
3
אפרת הסכם זה פשיע שנוגד את ההלכה
יוסף | 21-01-2020 18:23
מי שמצביע ימינה הוא הזוי חסר ערכים!!!
4
הבית היהודי תמיד מכריז שרבנים זה רק עצה
אורי | 21-01-2020 18:44
1. הבית היהודי ואפילו האיחוד הלאומי תמיד מכריזים שאינם מחויבים להחלטות הרבנים, ממילא אף אחד שם לא בנה על זה שההחלטה תלויה בהסכמת הרבנים. אילו זה היה המצב אז אכן זה היה תלוי בהסכמתם. 2. פרץ לא רק היפר הסכם חתום. הוא גם עשה זאת בשנייה האחרונה, המשיך תחילה להכחיש ואמר לבן גביר שיסמוך עליו, ובגד גם בחברי מפלגתו, וגם היה פה השפלה והלבנת פנים בציבור, כשהכל על בסיס עלילה שהוא תומך סתם בנרג ערבים וכדומה. ופרץ רק דאג לקבל מקום שני ושיריון מובטח לשר חינוך, שכנראה בלי זה אין כאן סיבה אמיתית להפר הסכם. 3. אילו זה בהיה אמיתי, היו דורשים מסמוטריץ לעבור חזרה לבית היהודי, או מבנט לעשות אחדות אמיתית, או מפרץ להישאר ובמידת הצורך לפרוש לגמרי בשבוע האחרון. אבל פגעו דווקא בבן גביר. לפחות שיודו שטעו ולא ימציאו תירוצים עלובים ומתפתלים שמגדילים את חילול ה'. לכן כל שיקולי ההיתר של הרב לא שייכים בכלל במקרה הזה. ויש כאן חילול ה' נורא, והבנה שכל מה שימינה ורבניה אומרים עלול להיות הבטחות שקר במסגרת ההיתר להפר הסכמים לשם שמים.
5
בבקשה תפסיקו עם תגובות הרבנים
הבנו בעצמנו | 21-01-2020 18:56
תקראו לסדר את סמוט וחבורתו
6
הפרת ההסכם - אסור
יוסי | 21-01-2020 19:04
מצביעים מוסרית לעוצמה!
7
להיות אדם
שמעון | 21-01-2020 19:27
ההלכה היא היסוד של העם היהודי .היא לצד העם תמיד . יחד עם זאות במקרה דנן .לפני ההלכה או כחלק מימנה היה אדם מנטש .אדם הגון ישר אמיתי .וככזה .מה שרפי עשה לא מקובל עלי לא למוטי ולא לעוצמה
8
כל הסכם פוליטי הוא זמני ועל תנאי
איש יהודי | 21-01-2020 20:41
מצביעי עוצמה תתבגרו!
9
לוקחים אחריות.
ימינה! | 22-01-2020 7:48
עם כל הכאב מי שמצביע ממניעים נקמניים הורס לעם ישראל.
10
ערוסי רב עיר?
דוד | 22-01-2020 13:30
ערוסי מחפש תרוצים? לא ברור איך תושבי קרית אונו מסכימים שיהיה רב העיר כל הזמן מקשקש פוליטיקה בשביל זה אנחנו משלמים לו משכורת? שילך לרברפי לעזור לו
למגיב מספר אחד אפס חזור בך בן אדם
אוהד ממודיעין | 23-01-2020 9:02
א. כך לא מתבטאים לתלמיד חכם וצריך להזהר בכבוד התורה . ב. איני תושב העיר קרית אונו , יחד עם זאת הרב ערוסי הוא אחד מהרבנים היותר מוערכים בישראל בגלל שיש לו ראייה כללית יהדותית ולא רק מקומית והוא מרגיש אחריות לפנות אל כל העם ולדבר על הדברים העומדים על הפרק ממבט יחודי תורני . ואגב הרב ערוסי הוא חבר מועצת הרהר מזה עשרות שנים שנבחר ברוב קולות גדול על אף היותו אפוליטי רק בזכות החתירה לאמת ללא משוא פנים . ג. זכותו של רב בישראל וחובתו להתבטא בענינים העומדים על הפרק מבחינה הלכתית תורנית . ואנו תלמידי החכמים צמאים לשמוע מה יש לתורתינו הקדושה תורת הנצח שנתנה על ידי בורא עולם לומר בסוגיות אלו . שנאה זו שהבעת בדבריך מסוכנת לעמינו יותר מכל דבר ,צריכים אנו לכבד זה את זה ובמיוחד את מאורי התורה שלנו . יהי רצון שתחזור בך מדברים אלו ונרבה שלום ורעות בעמינו .
11
פסק הלכה
אלימלך מר חיים | 31-01-2020 12:33
ביהדות יש סוגיה עז שנפלה לבור בשבת מותר להוציא אותה? . הדעות שונות .נחשו מה דעת הרב במקרה העז היתה שלו .
12
הבעייה שהם חושבים שהם מעל חוקי התורה
שין ברג | 31-01-2020 15:32
ומעל חוקי הנהגות ישרות והגיוניות אפילו של חילונים
13
הקרב האחרון יהיה נגד הערב רב!
מאיר - עברי אנכי | 07-02-2020 11:25
הקרב האחרון יהיה נגד הערב רב!
14
הרב דב ליאור הוא גדול הדור של הציונות הדתית
מוטי | 17-02-2020 23:39
הוא פסק לעוצמה לרוץ על הסוף! גם במחיר של בחירות רביעיות! העולם הוא לא הפקר, אסור שהשקר ינצח את האמת. ועשית ככל אשר יורוך