אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

המדינה תשיב: האם בית המשפט באריאל נמצא בישראל?

השופט אריאל ברגנר הוציא היום החלטה בה דרש לקבל מהפרקליטות את עמדת המדינה האם מעמדו של בית המשפט לעניינים מקומיים באריאל הוא כבית משפט במדינת ישראל או לא

המדינה תשיב: ביהמ"ש באריאל נמצא בישראל?
  Yossi Zamir/Flash90

בית המשפט לעניינים מקומיים באריאל פנה היום (שלישי) לפרקליטות בבקשה לקבל את עמדת המדינה האם בהגדרתו הוא נמצא במדינת ישראל.

משה פואה המתגורר באלון מורה תבע את משטרת ישראל ומספר קציני משטרה על מעצר שווא ומניעת עלייתו אל הר הבית בבית המשפט לעניינים מקומיים באריאל, היושב גם כבית משפט לתביעות קטנות.

עוד באותו נושא

בחסות בית המשפט: אפליה קשה נגד דתיים


6

פרקליטות מחוז ירושלים ביקשה למחוק את התביעה, וטענה שלבית המשפט באריאל יש סמכות לדון רק בעניינים מקומיים. פואה בתגובה טען כי הגבלתו של בית המשפט באריאל חלה רק בשבתו כשהוא דן בעניינים מקומיים, אך כאשר הוא יושב כבית משפט לנוער או לתביעות קטנות סמכותו אינה מוגבלת כמוגדר בחוקק הישראלי.

לטענה זאת, צירף פואה פסק דין שניתן בבג"צ על ידי שופט בית המשפט העליון אלכס שטיין: "התובע זכאי לכך שתביעתו תתברר בבית משפט מוסמך שבו הוא בחר להגישה… כמו כן, המדינה נמצאת בכל מקום בארץ, ולכן ניתן להגיש תביעה אזרחית נגדה בכל בתי המשפט בישראל בכפוף לכללי הסמכות העניינית…".

השופט אריאל ברגנר כתב היום בהחלטתו כי אכן החלטת השופט שטיין מחייבת, והעלה את השאלה האם בית המשפט באריאל נמצא תחת הגדרת בית משפט במדינת ישראל: "החלטה זו הינה מחייבת וגורפת, והשאלה שיש לשקול הינה האם מחד גיסא כל הנתבעים בתביעה זו נכללים תחת הגדרת "המדינה" הנמצאת בכל הארץ, ומאידך גיסא האם מדובר בבית משפט המצוי תחת ההגדרה "בכל בתי המשפט בישראל"".

בהמשך דרש השופט לקבל מהפרקליטות את עמדת המדינה לגבי מעמד בית המשפט באריאל בטרם יחליט בעניין: "בטרם אחליט בשאלה זו אני סבור, מכיוון שמדובר בשאלה עקרונית, שיש לאפשר לנתבעים ולאחר מכן גם לתובע לתת עמדתם בצורה יסודית ומפורטת לגבי השאלות".

השופט ברגנר הסביר את בקשתו למתן התגובה: "מצאתי להדגיש שאלה זו גם מהסיבה שקיים מחסור בקביעות שיפוטיות לגבי סמכותו של בית משפט זה בכל העניינים ובשאלות רבות ועל כן אני סבור שיש מקום להגיע להכרעה מפורשת בשאלה זו גם בהתייחס לנושאים העולים בכתב התביעה, בהקשר לבית משפט זה".

"מצפים מראש הממשלה ושר המשפטים למעשים"

מארגון זכויות האדם בצלמו המלווה את פואה נמסר: "הופתענו כאשר המדינה ניסתה לפני חודשיים להתנער מהתביעה בטענה המוזרה כי תושבי השומרון הינם אזרחים סוג ב' שלא זכאים לבית משפט לתביעות קטנות למרות שבית משפט זה כבר הוקם. אנו שמחים על החלטת השופט ומצפים מראש הממשלה ושר המשפטים שמדברים שוב ושוב על ריבונות וסיפוח להבהיר במעשים כי גם אזרחי השומרון זכאים לזכויות אדם ויכולים לקבל את יומם בבית המשפט באריאל".

עוד הוסיפו כי: "במידה וראש הממשלה ושר המשפטים יבחרו בחוסר מעש מצידם והפקרת תושבי השומרון לפקדי משרד המשפטים הדבר יזכר לדראון עולם. אנו בארגון בצלמו נפעל כל העת למען כל אדם באשר הוא אדם ולא נאפשר את הפקרתם של אזרחי ישראל בכלל ותושבי בשומרון בפרט".

משר המשפטים, אמיר אוחנה, ומשרד המשפטים לא התקבלה תגובה ותצורף במידה ותתקבל.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
9 תגובות - 5 דיונים מיין לפי
1
תמהונים
הללויה | 21-01-2020 17:58
כל החולים הליכונים האלה שמחפשים פרובוקציות ובלגנים כדי לתפוס כותרות צריך לנהל אותם ביד קשה ולא להרפות משטרת ישראל נוהגת בסדר גמור כדי שיצורים כאלה ילמדו שיש חוקים וסדר.הם רגילים שהכל מותר והשם יעזור.כשהם נפגעים על ידי ערבים יש להם את החוצפה להאשים את המשטרה והשוטרים שעושים מעל ומעבר לנורמל..
2
כרגע אריאל בפלסטין. הליכוד מוזמן לספח מחר.
רפורמי | 21-01-2020 18:13
כל הקשקשנים מהליכוד שמספחים לישראל מכל הבא ליד, מוזמנים לספח את אריאל, מעלה אדומים או את חברון. מוכן להתערב שכמו שזה לא קרה ב 10 השנים הקודמות בהן ביביהו הראשון לשמו מלך, זה לא יקרה גם בעשור הבא.
למגיב ראובן
התמים | 21-01-2020 19:48
עניין ירושלים שונה בתכלית. ישראל סיפחה את השטח. העניין היה הכרת אומות העולם בסיפוח זה. באריאל המצב שונה - ישראל כלל לא סיפחה את השטח. שאלת ההכרה הבינלאומית תגיע רק ואם תספח. אז אל תקרא לו קשקשן.....
פלסטין לא קיימת.
אפרים | 21-01-2020 19:43
גם אם אתה צודק ולא ניתן לומר שאריאל נמצאת בישראל (אני חולק על כך), מאחר ומדינת פלסטין לא קיימת בוודאי שלא ניתן לומר שאריאל נמצאת בתחומה. סתם נתון עובדתי קטן שכזה :-).
קשקשן
ראובן | 21-01-2020 18:48
התערבת גם שהכירו בריושלים כבירת ישראל?
3
לא בארץ. לא הוחלה ריבונות.
לא ולא | 21-01-2020 18:21
כאשר יחילו ריבונות ויעניקו אזרחות ישראלית לכל הערבים המתגוררים בשומרון, יוכל להגיש תביעה באריאל וגם בשכם וקלקיליה.
ועל תל אביב הוחלה ריבונות?
אפרים | 21-01-2020 19:44
תוכל להצביע על החלטת ממשלה מחייבת בה מוחלת ריבונות על תל אביב? רמז: אל תטרח לחפש, לא תמצא.
4
ההגדרה של
התמים | 21-01-2020 18:27
הפקרת תושבי השומרון לפקידי משרד המשפטים היא הגדרה מטופשת, שמעידה על בורות או השתלחות לשמה : פקידי משרד המשפטים, הפרקליטים וכל עובד אחר כפופים לחוק - הא ותו לא. כדי שאריאל תיחשב כחלק ממדינת ישראל, הכנסת צריכה להכריז על סיפוח השטח למדינת ישראל. כל עוד אריאל לא סופחה למדינת ישראל, היא איננה חלק ממנה אלא מתנהלת על פי כללי הממשל הצבאי. אם הכנסת תחליט לספחה כי אז תסופח. אין זה מתפקיד אנשי משרד המשפטים ואין הדבר מסור לסמכותם או לסמכותו של שר זה או אחר, אלא לכנסת. כל היתר - בוקי סריקי פוליטי. כרגיל במקומותינו.
5
שאלת תם
יהודי פשוט | 22-01-2020 0:31
רחוב צלאח א-דין בירושלים הוא במדינת ישראל?