אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

כשמואל הנביא בשעתו: שנה לפטירת "אלישע מירושלים"

הרב רמי גליקשטיין, שבימים אלה מלאו 30 לפטירת רעייתו, עבד במשך שנים צמוד לרב אלישע וישליצקי וכעת הוא מבכה שנה לפטירתו

כשמואל הנביא בשעתו: שנה לפטירת "אלישע מירושלים"
  (צילום: מרים צחי)

כשנמצאים בתוך עולם שיש בו לא מעט עקמומיות, טוב לדעת שהיה גם היה, סרגל. כשנמצאים בתוך עולם של שברים ומחלוקות ורסיסים, טוב לדעת שהיה גם היה איש שלם.

כשנמצאים בעולם של מתייאשים ומתעייפים צריך לזכור כי היה גם היה, איש אמונה. כשנמצאים בדור גאולה, אך שמעוצמת אורה לא תמיד רואים נכוחה, נזכרים בגעגוע בלפיד הבוער לפני המחנה.

הרב אלישע בחיוכו המתמיד ובמאור פניו היה הביטוי המובהק לתלמיד חכם של דור גאולת עם ישראל. סרגל ישר, שלם במידותיו, ממלא באמונה ולפיד המאיר בעומק הלבבות.

אני סבור שלא היה אדם שפגש את הרב אלישע, או כפי שקרא לעצמו, "אלישע מירושלים", שלא נדבק בחיוך מאיר הפנים המלא באהבה והשמחה. אין מי שזכה ללחיצת ידו העוצמתית שלא זכר אותה עוד ימים רבים.

כשתלמידי חכמים טובים וגדולים קיבלו עליהם משימות רוחניות והנהגתיות בזירות מקומיות, כגון קהילות וישיבות, ובצדק נוסף לשמם תואר חשוב כזה או אחר, הרב אלישע סבב ברחבי הארץ ללא תואר וללא מוסד, כשמואל הנביא בשעתו, כולם היו בניו ובנותיו, כולם היו בני קהילתו.

לאחר כל פיגוע או צרה, ראשון המתייצבים לחזק ולנחם ולברר, הרב אלישע. כשאלפי תושבי גוש קטיף מתייסרים ונקרעים, מי האיש שאליו נשואות העיניים ונפתחים הלבבות? הרב אלישע.

מתוך חיבור אמיתי ופנימי לעומקן של מצוות, היה מוציא סכומים אדירים לשם משלוח אלפי משלוחי מנות בפורים, כי צריך לקרב לבבות וצריך לראות איש את פני אחיו באמת, ויסע ביום אחד מצפון לדרום, ממזרח למערב ומעיר לכפר, כדי לתת שיעור גם כאן וגם כאן, והאנשים ונשים מחכים, וגם כשיגיע בעיכוב הדרכים באיחור, הם יחכו. לשמוע? לא רק, אלא לראות את חיוכו, לשמוע את ניגון לימודו המשותף. להתחזק, להתמלא, להתנחם.

מי שראה אותו רוקד בשמחות, לא ישכח. מי שראה אותו מתפלל לפני התיבה, לא ישכח. מי ששמע אותו קורא הפטרות נחמה, ובזעקת קולו מחבר דברי נביאים לימיך. עין לא ראתה. עצתו אמונה, פעולתו אמת, צדיק וישר, ממש כלשון הפיוט, כמה גדולים וקטנים עלו אליו לשמוע עצה אמיתית שידעו שתבוא ממקום נטול אגו ואינטרס צר ואישי, דברי יושר אמיתיים שיבואו ממקום של כאב על צרתם של ישראל.

משל היה אדמו"ר ללא גינונים חיצוניים, בענוות אמת. כשארגן ודיבק מפגשי רבנים, תמיד דיבר אחרון, אך זה היה כה ניכר מי הראשון. כשכתב ודיבר והתראיין, גם כשזעק מקירות ליבו תמיד גלי אהבת ליבו שטפו ומילאו כל סובב.

כמה שהוא חסר. כמה אנו זקוקים להשמעת קולו, למבטו, ליכולת המופלאה שלו לחבר חיבורים ולסלק ניגודים. כמה דברים היו אולי נראים אחרת אם ואילו, היה איתנו כאן. "אלישע מירושלים" .

"הרב לא הגיע אז אולי נלמד משהו יחדיו", היה נוהג לומר בחיוכו הענוותני. אז זהו, "אלישע מירושלים", כשהגעת ידענו גם ידענו כי הרב הגיע. וכשהגיעה שעתך המוקדמת ללכת, נשארנו כיתומים.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
2 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
איש פשוט וענק בהנהגתו
חיים | 20-01-2020 19:51
איש שכולם אהבו, החל בשדרות וכלה בערי הפיתוח( הרצליה פתוח גבש פתוח וכו') איש אמת אוהב ישראל עצום שנתן את כל כולו למען כל אדם חיוך תמידי על פניו, חבוק של אהבה, ענוה עצומה, מנהיג ומורה דרך חבל על דאבדין ולא משתכחים יהי זכרו ברוך והנהגתו , דוגמא להתנהגות של כולנו
2
רמי היקר, רגשת, קבל ניחומים על רעייתך ועל רבך
תמים | 20-01-2020 20:21
מן השמיים תנוחמו