אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

איראן חוזרת בה: "לא נעביר את הקופסאות השחורות"

יום אחרי שהודיעה כי תעביר לרשויות באוקראינה את הקופסאות השחורות מהמטוס שהופל בטהרן, היום איראן חזרה בה והבהירה כי הקופסאות לא יועברו מידיהם: "אין לנו כוונה לשלוח אותן מחוץ למדינה"

איראן חוזרת בה: "לא נעביר את הקופסאות השחורות"
  שרידי המטוס בטהרן (צילום מסך)

יום לאחר שהודיעה על כוונתה להעביר לרשויות באוקראינה את הקופסאות השחורות מהמטוס האוקראיני שהופל בטעות והוביל למותם של 176 אנשים, היום (ראשון) המדינה חזרה בה מכוונתה והבהירה כי הקופסאות יישארו בטהרן.

עוד באותו נושא

איראן מודה בהפלת המטוס האוקראיני: "טעות אנוש"

מנהל חקירת התאונה ברשות התעופה האזרחית של איראן, חסן רזאיפאר, אמר בהודעתו כי "הקופסאות השחורות נמצאות בידיה של איראן, ואין לנו כוונה לשלוח אותן מחוץ למדינה". לטענתו, באיראן בוחנים את נתוני הטיס וההקלטות ומנסה להשיב את המידע מהן. עם זאת, רזאיפאר הבהיר כי "ייתכן ונשלח אותן בסופו של דבר לאוקראינה או צרפת – אך בשלב הזה לא קיבלנו החלטה על הדברים".

התרסקות המטוס בטהרן

כזכור, אסון המטוס האוקראיני התרחש לפני שבועיים, זמן קצר לאחר המתקפה האיראנית כנגד שגרירות ארה"ב בעיראק – שנועדה לנקום על חיסולו של קאסם סולימאני. כל 180 הנוסעים ואנשי הצוות נהרגו בהתרסקות המטוס, שהיה בדרכו מטהרן לקייב. ההערכה הראשונית הייתה שהמטוס התרסק בגלל סיבות טכניות, ובאיראן טענו במקור כי כשל במנוע היה הגורם העיקרי לתקלה – אך רק לאחר 3 ימים הודו כי המטוס הופל לאחר שטיל נ"מ מתוצרת רוסית נורה לעברו.

בהמשך איראן סירבה להעביר את שתי הקופסאות השחורות של המטוס האוקראיני שהתרסק לידי חברת "בואינג", שביקשה לקבל את השרידים מזירת ההתרסקות – אך נענתה בסירוב, בטענה ש"לא נמסור את הקופסאות השחורות, כי אחרת נביא אותם לא רק ליצרנית המטוס – אלא גם לאמריקנים". הדבר העלה חשד שהמטוס הופל בכוונה על ידי האיראנים כחלק ממתקפת הנקמה לחיסולו של קאסם סולימאני.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו