אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

יומן בחירות אחרון: איזו ממשלה תקום, ומי אשם בתוצאות

מי אשם בהתרסקות הימין? מה ידעו אנשי הליכוד שאנו לא ידענו? איזו ממשלה תקום? כמה זמן היא תחזיק מעמד? ולמה כדאי להקשיב למפלגת הירוקים?

יומן בחירות אחרון: איזו ממשלה תקום, ומי אשם בתוצאות
  איזו ממשלה תקום? (צילום: פלאש 90)

הבחירות מאחורינו. הסקרים לא חזו את אחוז המצביעים הנמוך דווקא בקרב הימין.

בשבוע האחרון התועמלנים של הליכוד דיברו על ממשלה שבירה וקדנציה קצרה. הם כנראה ידעו משהו שאנחנו לא ידענו.

כולנו לא הבנו על מה הם מדברים. הסקרים דווקא הראו מחנה ימין יציב ומבוסס. היום אנחנו מבינים היטב שהממשלה הזאת תהיה שבירה ולא יציבה. מניין ידעו בליכוד את מה שאנחנו לא ידענו?

איזו ממשלה תקום

כעת יש כמה אפשרויות. בהנחה שאחרי ספירת קולות החיילים הימין יקבל עוד מנדט, אפשר להקים ממשלה של גוש הימין. זוהי ממשלה של 61 חברים, כרעי תרנגולת מצד עצמו. אבל אם היא תשמור על קו ימני מובהק, היא יכולה לשרוד יפה מאד. נתניהו מן הסתם לא מעוניין.

אפשרות שניה: ממשלת ליכוד – יש עתיד – עבודה. כנראה שזאת האלטרנטיבה המועדפת על נתניהו. היא מכילה סתירות רבות. אם היא תלך שמאלה מדי, חברי הכנסת של הליכוד עלולים להפיל אותה. (אמנם מהאפשרות הזאת נתניהו כנראה לא חושש, הוא מרגיש שהמפלגה שלו נמצאת בכיסו). אם היא תלך ימינה – העבודה תפרוש אבל מפלגות הימין יכנסו במקומה, או לפחות: לא יצביעו נגד הממשלה.

שלי יחימוביץ הצהירה שהיא לא תיכנס לממשלת נתניהו. ואולם – בוחריה יקבלו בשמחה את כניסתה לממשלה, אם היא תסביר שהיא התכוונה שהיא לא תשב עם הימין, אבל בממשלה שמאלנית בראשות נתניהו היא מוכנה לשבת. הבוחרים והתקשורת ימחאו כפים. הם רוצים זאת.

אפשרות שלישית: ממשלה עם חלק מהמפלגות הדתיות ועם יאיר לפיד. זאת האפשרות הריאלית ביותר. ואולם – היא עלולה להתפרק ברגע שתעלה על הפרק שאלה כמו גיוס חרדים, גיור, מו"מ עם האויב, בניה בהתנחלויות וכו'. אם חברי הכנסת יעבדו בשקט ובהידברות הרחק מעין התקשורת, הם יכולים להתגבר על זה ולהגיע לפתרון מוסכם, אבל איזה חבר כנסת רוצה להגיע לפתרון מוסכם? הם רוצים לעשות רעש בתקשורת ולמשוך כותרת.

במקרה של פיצוץ מעין זה, יוכל ראש הממשלה לחזור ולבחור באחת משתי האפשרויות הראשונות.

אבל הכנסת לא תחזיק ארבע שנים.

תפקיד חברי הכנסת של הליכוד הוא להעמיד אלטרנטיבה לנתניהו ולהערך לבחירות הבאות. הן לא רחוקות.

הסכינים הארוכות

למה גוש הימין נחלש? לא קשה להשיב. הוא עשה מאמץ עליון להתכתש בתוך עצמו, ולא ניסה למשוך קולות מהשמאל.

לאורך כל מערכת הבחירות ניסו להלעיט אותנו בקלישאה שכדי לשלוט לאורך זמן צריך מפלגת שלטון גדולה וחזקה ולא חשוב גוש חזק. היום מתברר שזה הפוך: קודם כל חשוב שיהיה גוש חזק.

הקשיבו לירוקים

מפלגת "הירוקים" קוראת להפסיק ולהשתמש בפתקים ובניירות כבר במערכת הבחירות הבאה. הירוקים קוראים לעבור לשיטת בחירות ממוחשבת, שתאפשר למאות אלפי ישראלים שכיום אינם מצביעים בשל הריחוק ממקום הצבעתם, להצביע בכל קלפי ממוחשבת ברחבי הארץ באמצעות תעודת הזהות שלהם. בכך יגדל אחוז ההשתתפות בבחירות ויושגו תוצאות אמינות ומשקפות יותר בבחירות, בנוסף לחיסכון בנייר וביצירת פסולת אשר לא ניתנת למחזור.

אין ספק שדבריהם נכונים. הצבעה ממוחשבת תהיה זולה יותר. היא גם תמנע את השחיתות הנובעת מכך שהכל יודעים מה הצביעו תשובי ישוב מסויים. בכלל, זה יהיה קל יותר, יהיו פחות קולות פסולים, הספירה תהיה זולה יותר.

יום השבתון ביום הבחירות הוא יקר ומיותר. אם כל אחד יכול להצביע בכל מקום, אנשים יצביעו במקום עבודתם. כל מעביד יהיה חייב לאפשר לעובד לגשת לקלפי. למעביד זה טוב יותר כי עדיף לו לשחרר את העובד לשעה קלה מלשחרר אותו ליום שלם. לעובד זה טוב, ולאחוז ההצבעה זה ודאי טוב. זה גם טוב למשק.

נאחל בחירות בקרוב, עם ליכוד חדש, גדול ואידאולוגי, (כבר היום הוא כזה, מלבד העומד בראשו) ועם מנגנון הצבעה חדש.

זהו יומן בחירות אחרון. היומנים הקודמים: יא שבט – לכו להצביע. י שבט – השקדיה פורחת. ט שבט – החיזור אחר הקול הדתי. ז שבט: הליכוד מפחד ונתניהו מרגיע. ו שבט – תוקפי המפלגות מחזקים אותן. ה שבט – מי הורס את המדינה למען מפלגתו. ד שבט – ההשמצות ההדדיות נמשכות ג שבט – מי ירויח ממחלתו של הרב עובדיה ב שבט – הליכוד קונה קולות. כט טבת – השמצות הדדיות ודאגה לכבוד. כח טבת – המערכת בשיאה והבחירות קפאו. כז טבת – בתשדירי המפלגות הדתיות אין אלהים. כו טבת ניתוח תשדירי התעמולה. כה טבת – גוש השמאל לא יחזיק מעמד. כד טבת – המשמעות של גוש חוסם משמאל.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו