אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

מתיישבי השומרון מונעים זיופים בקלפיות הערביות

עשרות פעילים של ועד מתיישבי שומרון הגיעו הבוקר לקלפיות בכפרים ערביים שונים על מנת למנוע זיופים. אחוזי ההצבעה ירדו פלאים. דיווחים על נסיונות לשחד קברי ועדת קלפי.

מתיישבי השומרון מונעים זיופים בקלפיות הערביות
  שומרים בכפרים ערביים. (מחמוד ג'בריל, פייסבוק)

כמעט בכל מערכת בחירות לכנסת ישנם דיווחים על קלפיות בהם עולה חשש גדול לזיופים בקלפיות בכפרים הערביים. בוועד מתיישבי שומרון החליטו לנסות ולמזער את התופעה.

שגיא קייזלר, מנכ"ל ועדי המתיישבים בשומרון ובבנימין מסביר את הבעיות שנוצרו: " נציגי מפלגות יהודים פחדו להכנס כחברי קלפי בקלפיות הערביות בגלל האלימות שהופעלה שם לאורך השנים כלפי נציגי המפלגות, וכך נוצר מצב שרוב מוחלט של נציגי הועדה אם לא כולם היו ממפלגות הערביות מה שאפשר להם להטות תוצאות ואף להגדיל את מספר המצביעים באותו קלפי".

המפלגות, שעל פי גודלן היו להם זכויות לכתבי מינוי לחברי וועדת קלפי בכפרים החליטו לוותר על זכותם וועד מתיישבי שומרון לקחו את ההזדמנות.

קייזלר: "בועד מתיישבי השומרון החלטנו שהכוחניות לא תנצח ובתיאום עם מפלגות שונות ובעיקר עם מפלגת הליכוד קיבלנו כתבי מינוי כדי שנוכל לשמור על טוהר המידות וטוהר הבחירות. ועובדה היא שבבחירות הקודמות בקלפי בכפר תורען היו שתי קלפיות סמוכות באותו בי"ס יסודי. בקלפי שהיה חבר ועדה מטעמנו הגיעו לפחות מ30% הצבעה ואילו בקלפי שלידה בה לא היה נציג יהודי היו כ97% הצבעה".

קייזלר, המשמש זו הפעם השלישית כחבר וועדת קלפי בכפר עראבה מסביר כי יש לכך משמעות אדירה  בעצם הנוכחות שלו שם:  " לא באנו לריב ולא באנו להתקוטט, אבל על טוהר המידות צריך לשמור בכל מקום ואם המפלגות הערביות לא יכניסו מנדט נוסף בזכות השמירה שלנו אז הצלחנו פעמיים. עצם כך שיושב חבר קלפי יהודי כחלק מצוות הקלפי עושה את עבודת השמירה והסדר – זה גורם לאנשי הכפר להתנהל לפי התקנון".

בינתיים מציינים בוועד מתיישבי השומרון נעשו כמה ניסיונות לזייף קולות במספר קלפיות:

בקלפי בכפר כנא, הגיע מצביע עם שתי תעודות זהות כאשר אחת מהם של אשתו הנכה וביקש להצביע במקומה. יו"ר הקלפי, תושב אלון מורה אמר כי לדעתו ההצבעה לא תתאפשר ללא הגעת האישה והפנה אותו לקלפי נגישה (קלפי לנכים) שיש בקרבת מקום.

אחד מחברי מועדה איים עליו ש"יזהר כי הוא בכפר ערבי". מזכיר הקלפי, שאף הוא ערבי, אישר את ההצבעה. היו"ר שהגיע מטעם וועד מתיישבי השומרון התלונן לוועדת הבחירות המרכזית ורשם את המקרה בפרוטוקול.

בקלפי נוספת בנצרת, מספרים המתיישבים, ניסה מזכיר קלפי, יחד עם חברי הועדה, לשחד את חבר הקלפי שהגיע מטעם ועד מתיישבי השומרון. על פי הדיווח, הוצע לו תשלום מזומן בתמורה לכך שלא יישאר בזמן ספירת הקולות".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו