אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הקרב על התואר: המאבק האמיתי של סמוטריץ'

מיקומים, תיקים, רוטציות ומיזוגים. סמוטריץ' צודק, לא זה הסיפור שמונע את האיחוד עם הבית היהודי, אלא תואר אחד שהוא היה אמור לקבל מזמן, ועכשיו הרב רפי מונע אותו ממנו

הקרב על התואר: המאבק האמיתי של סמוטריץ'
  (צילום: יונתן זינדל/ פלאש90)

1. על פי הטבע והתרחשות האירועים בשנה האחרונה, בצלאל סמוטריץ' היה אמור להגשים את חלומו ולהיות היום מנהיג הציונות הדתית. הוא, וגם כל מי שמבין קצת בפוליטיקה המגזרית, יודע שזה כבר היה צריך לקרות ודברים אפילו התחילו להסתדר לו בצורה מדהימה. כל הכוכבים נעמדו במקומות הנכונים וכל שנותר היה לעשות הוא להמתין לשער כושר.

2. הכל דפק כמו שעון בני עקיבא: סמוטריץ' הצליח להדיח את אורי אריאל מראשות האיחוד הלאומי באקט שנתפס בעיני רבים ככפיות טובה. ואז בנט ושקד הודיעו שהם עוזבים את הבית היהודי לטובת 'הימין החדש'. דרכו הייתה סלולה לרשת את בנט שהיה מנהיג הציונות הדתית והביא אותה להישגים רבים. גם אחרי מספר שבועות כשהביאו את הרב רפי פרץ לעמוד בראשות הבית היהודי, סמוטריץ' היה רגוע. סיפרו לו שהוא לא פוליטיקאי. שהוא לא מנוסה. שהוא לא יחזיק מעמד. ושהנה, עוד רגע קט, הוא חוזר למכינה. קצת סבלנות.

3. ואז הכל התהפך: עברה מערכת בחירות ראשונה קשה ומורכבת שעם חיבורים פוליטיים הרב רפי הצליח להשאיר את הבית היהודי בחיים. הישג שנתן לו דרייב להמשיך. הקולות נגד הריצה המשותפת עם עוצמה יהודית ערערו קצת את מעמדו של הרב פרץ במפלגה, והיה נראה שבזה הוא לא יצליח לעמוד. והנה פלא. עמד גם עמד. מערכת בחירות שנייה עם חיבורים נוספים וכשהוא מוותר על המקום הראשון הגדילו את הנציגות הסרוגה ל- 7 מנדטים והמשפט "הרב רפי פרץ יו"ר הבית היהודי", הפך למטבע לשון בפוליטיקה הישראלית. בשלב הזה סמוטריץ' ורבים בציונות הדתית הבינו שהרב רפי פה כדי להישאר. ולא סתם להישאר. אלא להישאר במקום הראשון ועד כמה שזה תלוי בו גם להרבה זמן.

4. מעבר לוויכוחים על מיזוג מפלגות, פריימריז פתוחים, רוטציות על מקומות 4 ו-7 וחלוקת תיקים, הסיפור פה הוא הרבה יותר גדול: כשמסתכלים ימינה ושמאלה מבינים שהרב רפי פרץ הוא המכשול האחרון שעומד בפני סמוטריץ' בדרך להיות הפוליטיקאי מספר 1 של המגזר. וזה מתסכל. הרי הוא כבר היה שם והכל הסתדר. ואז משום מקום הנחיתו עליו את הרב רפי פרץ שאיש לא האמין שישרוד שנה בפוליטיקה הישראלית.

5. ולכן, דווקא כשמסתכלים על המשבר הפוליטי בציונות הדתית מזווית כזאת, מבינים שבאיזשהו מקום סמוטריץ' צודק כשהוא אומר שהויכוח הוא לא על מיקומים ותפקידים, כי הויכוח האמיתי הוא על תואר: מנהיג הציונות הדתית. לכן הוא לא פוסל ריצה עם 'הימין החדש' הליברלית של בנט ושקד. כי הוא יודע שבלעדיו הבית היהודי עלולה להימחק מהמפה הפוליטית. והוא יהיה שם עוד הרבה אחריה.

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
24 תגובות - 19 דיונים מיין לפי
1
סמוטריץ במרדף אובססיבי אחרי גברת בושם
מוטי | 14-01-2020 10:39
בחור עדין נפש צנוע ולא מתלהם, בעל עבר צבאי עשיר ,הוא מוכן לוותר על המקום הראשון במפלגה שתארח אותו ולהסתפק במועט במקום השני ברשימה ותיק בכיר ממש המינימום שבמינימום בהתאם לתכונת הצניעות שכל כך מאפיינת אותו. הוא מתחייב להורות ל 100 רבנים בראשות רבני בשבע שיביעו תמיכה במפלגה שתארח אותו ויורו על חובה הלכתית לתמוך בה, בנוסף הוא מתחייב להורות לערוץ 7 להלל לשבח ולפאר את המפלגה המארחת ולהשפיל כל מפלגה אחרת. מיועד למפלגות מהירות החלטה וחסרות שיקול דעת. רלוונטי לבחירות הקרובות בלבד . לאחר הבחירות הוא כבר יחפש מפלגה מאחרת אחרת. אין שום רלוונטיות למצע המפלגה המארחת . הזדרזו הוא בלחץ
2
מגעילולים.... איכס על סמוטריץ קפוץ לנו
מלי | 14-01-2020 10:41
אדם דוחה הסמוטריץ' הזה.. מניעיו אפלים ונסתרים.
3
מי שרודף אחר הכבוד
עמיחי | 14-01-2020 10:48
הכבוד בורח ממנו. העשיר (ריץ') בסמוט (לכלוך) ירה לעצמו בראש ועכשיו הקריירה שלו מסתיים. מאחל לו הפך השלום ולא להתראות.
4
שפו
אוחנה | 14-01-2020 10:54
גיא עזרא שפו אגיד ככה...אם מאחורי המהלך להדיח את הרב פרץ עומדים גם שקד וגם בנט...אפילו בתמורה שלא יעברו את אחוז החסימה אזי אויה לנו.
5
בא להקטין את סמוטריץ?
כתב מגעיל | 14-01-2020 10:56
יופי, הרב רפי תפס את הכיסא ולא משחרר. אז מה?? אז אני ועוד אלפים כמותי לא נצביע לו כי נמאס לנו מהפוליטיקה המגעילה הזאת. צריך לתת את כיסא ההנהגה למי שהכי מוצלח וסוחף קולות
צודק
לוי | 14-01-2020 13:57
אני מסכים איתך במאה אחוז, לא מצביע בשום אופן לרב רפי... מעדיף להצביע ליכוד ותמיד הצבעתי לבית היהודי
6
סמוטריץ ומשפחת מלמד אונסים את הציונות הדתית
ביתאלניק | 14-01-2020 10:56
הם רוצים להרוס הכל רק בשביל הכבוד שלהם שכל כך נפגע מזה שהרב רפי נכנס למפלגה אחרי שהתחננו אליו שיבוא להנהיג מפלגה שהייתה במשבר . נקודה. משפחת מלמד וסמוטריץ יהרסו הכל רק בשביל לשקם את הכבוד שלהם שנפגע קשות.
סמוטריץ רשע מרושע
חיים | 14-01-2020 11:15
אדם מטורף
7
הגזמתם
אורטל | 14-01-2020 11:01
אתה לא מתבייש??? אחרי שהרב פרץ מחזיק בכסא כמו בקרנות המזבח, אתה מאשים את סמוטריץ' בשגעון גדלות?! האתר הזה ככ לא אובייקטיבי ולא מייצג באמת את המגזר הדתי. חבל!
8
מי באמת צריך להיות בראש
ציוני | 14-01-2020 11:01
בראש הציונות הדתית צריך לעמוד מישהו עם עבר צבאי עשיר. לא ייתכן שבראש הציבור שלנו שהוא חוד החנית של צהל והחברה הישראלית יעמוד אדם שבקושי שירת בצבא. לא מייצג ולא מתאים. מאותה סיבה גם בן גביר לא יכול להוביל את הציונות הדתית. (למרות שעליו אפשר לסנגר ולומר שהוא רצה להתגייס אבל השבכ מנע ממנו)
גם ראוי שיעמוד בראשנו רב
אמת | 14-01-2020 12:16
ולא עסקן קטן (תרתי משמע)
לאן הגענו
לאן הגענו | 14-01-2020 11:57
אוי לנו שלזאת הגענו. בראשנו אמור לעמוד מישהו עם עבר צבאי עשיר? למה לך ציונות דתית בשביל זה? תצביע כחול לבן, יש שמה שלושה עם עבר צבאי עשיר שיביאו לך מדינה ליברלית חילונית. אנחנו אנשי תורה ואמונה. וזה מי שצריך לעמוד בראשנו, צבא זה רק עניין אחד כחלק מהמכלול.
9
סמוטריץ חתרן בלתי נלאה , כפוי טובה , יהיר ושחצן עדיף לבית היהודי שאדם כ
משה חן | 14-01-2020 11:06
עים תכונות כאלה בלעדיו .
10
סמוטי המנהיג הדגול, גנבו לו את המקום הראשון
זה מחבל/סוס טרויאני | 14-01-2020 11:10
עכשיו כבר כולם מבינים שסמוטי הבחור הצנוע רוצה לחסל את מפלגת הציונות הדתית (וכמובן את עוצמה יהודית שבעיניו הם סתם פרחחים בגלל שנתנו לו הצעה מבזה ומשפילה, כלומר שהוא לא יהיה המנהיג הגדול של הציונות הדתית.
11
הנקמה של סמוטי הפגוע - לחסל את הבית היהודי
המנהיג הדגול | 14-01-2020 11:12
עכשיו כבר כולם מבינים שסמוטי הבחור הצנוע רוצה לחסל את מפלגת הציונות הדתית (וכמובן את עוצמה יהודית שבעיניו הם סתם פרחחים) בגלל שנתנו לו הצעה מבזה ומשפילה, כלומר שהוא לא יהיה המנהיג הגדול של הציונות הדתית. להקיא להקיא להקיא!!!
12
התנהגותו שלסמוטריץ רחוקה מלהיות דתית ציונית
שלום | 14-01-2020 11:15
בשום פרמטר סמוטריץ מייצג אותנו כציונות דתית. התנהגותו רחוקה מלהיות התננגות של המגזר הדתי הפועל בדרכי ה' ודרץ ארץ . טטב מאוד שסמוטריץ יתיבר עם הלייטין כי התנהגותו מבטא אכן לייט לייט בדת ובתורה ביחס לרב רםי רב הקומות בדרך ארץ בתורה ובחינוך
13
סמוטריץ
אדם | 14-01-2020 11:30
איזה צחוקים אם לא יעברו את % החסימה בגלל האגו מנייק האופורטוניסט סמוטריץ
14
מהרסיך ומחריביך ממך ייצאו
יהודי מתון | 14-01-2020 11:38
לא ייאמן. איש קטן ומשתמט גדול לא רואה אף אחד ממטר.
15
תבדקו כיצד נהג ב1992
רפי הרוצח 1992 | 14-01-2020 11:50
רפי סובל מחינוך לקוי, הורים ללא מוסר והתחשבות בזולת. כאשר 2 לומים נפלו לגסוס למוות ממסוקו של רפי הוא לא טרח לנחות ולסייע. במשפטו טען כי לא רצה לפגוע במוראל הלוחמים. כל מי שמצדד בשטן הזה נאחל לו שילדיו יגססו למוות ולא יהיה מי שיסייע להם, בדיוק כמו הרפי הנחות
16
הבית היהודי - גופה מתה
משה | 14-01-2020 12:40
התגובות נגד סמוטריץ לא אמינות כלל אתם לא מבינים שהמנגנון הישן של הבית היהודי, הורס את עצמו מבפנים ואיבד את זה מזמן? לא ראיתם איך בנט ברח משם כמו מאש, למרות שהיה לו הכל??? ללא פריימריז, ושיקום אמון הציבור, לא תהיה תקומה למפלגה הדתית.
17
גיבובי שטויות
סמוטריץ | 14-01-2020 12:49
כתבה שקופה של עסקנים תומכי הרב רפי פרץ. הפוסל במומו פוסל. סמוטריץ אדם ערכי שפועל לשם שמים ושם את האגו שלו בצד. הרב רפי פרץ נאחז בכסא כבקרנות המזבח.
18
הרב קוק הצילו !
חצי-ירח | 14-01-2020 13:02
כולם משוגעים פה. זה לא הציונות הדתית שעליה דיבר הרב קוק זצ''ל. זה לא יאומן ! ה''מנהיגים'' האלה לא מבינים כלום בפוליטיקה, במדיניות, כלומר בערכים עליונים, לא הקומבינות הנמוכות שכולם משחקים בהן פה. המראה של אמש במרכז הבית היהודי היא פשוט מגעילה... והם רוצים להוביל את המגזר, להניף את הדגל...? אם זה לא היה כל-כך עצוב ואבוד, זה היה מצחיק. רק שאצל סמוטריץ גם לא הכל מודלם. החטא המקורי שלו היה כשהוא ויתר בפני פרץ על הראש של האיחוד בסבב הראשון. לא היתה שום סיבה לעשות את זה. הוא הגיע ממקום חזק וויתר בפני משהו שהיה נטול חוויה בפוליטיקה שהגיע פתאום בראש של מפלגה מתרסקת... בטח שמאז פרץ הרגיש שהכל מגיע לו והמשחק היחיד שהוא משחק פה מהרגע הזה זה איך לשמור על הכסא שלי ושל חבריי שמשרתים את האינטרסים שלי ?. וסמוטריץ מצידו הוא רך מדי וחושב שהוא עדיין בישיבה שצריך לתת כבוד לרב בכל מחיר. פוליטיקה זה לא ישיבה זה מגרש קשה עם כלפים משונים ומטרה עליונה : לשרת את עם ישראל. אולי הרבנים הם לא האנשים הכי מתאימים עבור זה ? לא זוכרים את הסיפור של החשמונאים ? הנהגה פוליטית והנהגה רוחנית זה לא בדיוק הולך ביחד ויש איסור מוחלט וחמור להחזיק שתיהן ביד אחד !
הבית היהודי המפלגה הדמוקרטית היחידה בישראל
של נעליך | 14-01-2020 13:21
אתה רוצה ששרלטנים כמו לפיד בנט או סמוטריץ יחליטו הכל בלי לשאול את פי הציבור?
19
סמוטריץ תותח פוליטי גם ינהיג את המדינה
פרץ מי? | 15-01-2020 1:54
חכו תראו