אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

בשיח במגזר הדתי אין באמת דיון פתוח וכנה

עם קצת ענווה יש לנו מה ללמוד מהסיפור הזה של התבטאותו של הרב רפי, כי עמוק בבטן, כולנו יודעים שהלחץ החברתי בציבור הדתי הסרוג והפתוח כביכול שלנו לא מאפשר לכל אחד להביע את דעתו האמיתית

בשיח במגזר הדתי אין באמת דיון פתוח וכנה
  Photo by Esther Rubyan/FLASH90

בעקבות דבריו של שר החינוך הרב רפי פרץ  בראיון לאחד העיתונים, בהם התבטא על עניין הלהטב"ים, החליטו בחלק מבתי הספר לקיים מערך שיעור בנושא. בשיעור פתיחה שיעסוק ב'סובלנות לאחר'.

כחלק ממערך שיעור הפתיחה הזה, פורסמה הצעה לשאלות מנחות, בהן ישאלו את התלמידים שאלות בסגנון האם הם נתקלו בסוגי משפחות שהן לא אבא ואמא? אילו עוד צורות ומבנים משפחתיים אתם מכירים? האם פגשת אנשים או משפחות כאלו? מה דעתך עליהם? ועוד שאלות דומות.

נשמע לכם מגוחך? מעורר דחייה? כנראה למדתם במוסדות החינוך של הציבור הדתי. נסו לדמיין דיון כזה בכיתה הדוסית שלכם, דיון משמים כשכולם מתכווחים בהסכמה מוחלטת.

עוד באותו נושא

מערכת החינוך צריכה להתאים את עצמה לתקופה


9

אבל לפעמים, במקרה נדיר, שומעים את ההוא מהצד, שלא עונה את התשובה המקובלת לפי המוסכמה. פתאום שתיקה מוחלטת, וננעצים בו מבטים המתחלפים אט אט בין הלם, בלבול, לעלייה להתקפה.

עם קצת ענווה יש לנו מה ללמוד מהסיפור הזה של התבטאותו של הרב רפי וההחלטה על שיעור בנושא קבלת האחר. כי עמוק בבטן, כולנו יודעים שהלחץ החברתי בציבור הדתי הסרוג והפתוח כביכול שלנו לא מאפשר לכל אחד להביע את דעתו האמיתית. גם היום, בשנת 2020, במוסדות החינוך הדתיים לא יקבלו את מי שלדוגמה דעתו תהיה בעד הלהט"ב. או אפילו רחוק מכך, פשוט לא מתנגד, גם הוא דעתו תבוטל.

צריך לשים את הדברים על השולחן. בשיח הציבורי במגזר הדתי אין באמת דיון פתוח וכנה, בו כל אחד יכול להביע את דעתו האמיתית בלי לחשוש לתגובות מהסביבה הקרובה. גם בלי חוק רשום,  כולם יודעים מה הן התשובות המוסכמות שמותר לומר בקול, ומה התווך שמותר להתגמש אחר כך שפורשים לשיח שקט עם אדם בלבד.

כמו כן, גם נושאים מסוימים ומשתנים אינם עולים כלל לדיון, משתי סיבות פשוטות, או שאין לנו רשות לתת דעה על כך, או שזה פשוט חסר תועלת. כי הדיון יוביל לאותה דעה שתחזור על עצמה כמה פעמים.

בתקופה הזו,  כשבבתי הספר בהם לומדים תלמידים להטב"ים או ילדים לכאלו, מקיימים שיח בנושא קבלת השונה והאחר, בבתי הספר הדתיים צריך לקיים שיח בנושא קבלת דעתו השונה של האחר.

זו השעה עבורנו, להתחיל ולקיים דיונים פתוחים וכנים, להתחיל לעסוק גם בנושאים שהדחקנו עד היום, ולשמוע ולהשמיע בקול גם את הדעות השונות.

כי גם אם במוסדותנו ב"ה כולם באים ממשפחות סה"כ נורמטיביות. עדיין הדעות בשלל ענייני העולם שונים מאדם לאדם.  ועלינו לקבל את דעתו של כל אחד ואחד, גם אם היא לא בדיוק לפי הקו המצופה ממנה.

 

דורון בלוך, בן 18, תלמיד ישיבה תיכונית 'חורב', עיתונאי ויועץ תקשורת

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
13 תגובות - 12 דיונים מיין לפי
1
הלכה
נריה | 13-01-2020 14:08
דורון היקר. לא הצלחתי לרדת לעומק דעתך. ברוך ה' כולנו גדלנו במסגרות הציונית דתית. כל המסגרות הללו, בין השמרנית ביותר ליברלית יותר כולן מחנכות על פי דרכה של תורה דהיינו ההלכה. אז מדוע שלא נסתכל על בחור עם כיפה שחושב בניגוד לדעת ההלכה בצורה שונה? הרי בסך הכל הדת היא זו שמגדירה אותו. זאת עובדה. אי אפשר להיות דתי אבל לומר שעל שבת נידה ועבודה זרה אני לא מקפיד
2
השאלה מאיפה מגיעה התובנה של סובלנות לאחר
בצלאל | 13-01-2020 14:14
אם הסובלנות היא תחפושת לחוסר ליגטימציה לאמר על כל דבר מותר/אסור טוב/רע מוסרי או לא מוסרי, אז היא פסולה. אם הסובלנות היא הבנה שיש הרבה כשרונות והרבה גוונים שכולם יחד בונים את העולם, אז היא מבורכת.
3
לכותב המאמר
אלקנה | 13-01-2020 14:35
לא הבנתי מה אתה רוצה להגיד, אתה מצדד בעמדה שתומכת בלהקניט להטבים בני עמנו? כלכך חשוב לך להקניט אחרים? מדוע? ואם היית מאמין באנטישמיות, זה גם לגיטימי מבחינתך? חופש הביטוי הוא לא החופש להשניא אחרים, ברור לי שהנושא הזה טעון, אבל גם אם דעתך שונה, יש דרך להביע דעה. לבוא ולהגיד שהילדים שלו גדלו באופן בריא, לעומת משפחות של להטבים, זה ניסיון העלבה עלוב. זכותך להתחתן עם בחורה, וזכותך לחשוב אלף ואחד דברים, אבל אל תתפלא אם מכל הקצוות מסתכלים עליך כהזוי כשאתה מצדד בהומופוביה.
4
תודה! זה מראה שיש לנו מגזר בריא!
יהודי | 13-01-2020 14:41
לעולם אסור לקבל או להיות סובלני כלפי תועבות סדום. אפילו רבי נחמן מברסלב שידועים דבריו על לדון לכף זכות גם את הרשעים הכי גרועים- אומר בפירוש שתריך לדון לכף זכות את כולם חוץ מעושי משכב זכור!! עדיף שילד אחד בכל שכבה בבית ספר יתבייש מאשר שעם ישראל יפול למעשי סדום!
5
סובלנות היא רק בתוך גדרי התורה וההלכה!
שולחן ערוך | 13-01-2020 14:46
אין שום לגיטימציה להשקפה שהיא לא בתוך ה70 פנים לתורה. מרחב הדעות וההשקפות הוא בתוך עולם התורה ולא מחוצה לו. אפשר להיות חרדי, ברסלב, חרד״ל, דת״ל, חב״דניק וכו׳, לא קונסרבטיבי ולא ליברלי ולא רפורמי חש ושלום.
6
תוספת לתגובה 4
יהודיה | 13-01-2020 15:00
לפי ההלכה, מעשי סדום הם גילוי עריות, אחת משלוש מצוות של ייהרג ואל יהרוג. (עבודה זרה,גילוי עריות ושפיכות דמים) לפי ויקרא יח הומו סקסואליות מובילה לגלות, כלומר לבעיות של בטחון חוץ. מה שנראה פרימיטיבי הוא למעשה מסודות הבריאה והקשרים בין המוחשי פיזי לסביבה ולרוח/אווירה/ביטחון אישי.
7
יש הבדל
מורה | 13-01-2020 15:02
יש הבדל בין מוכנות לשמוע לבין מוכנות לקבל. אי אפשר להגיד ,הן לדבר שמנוגד לתורה. בהחלט ייתכן לדון בקשיי הביצוע.
8
דורון בוא תשמע את הצד השני
רן | 13-01-2020 15:18
אני מלמד בבית ספר ממלכתי וגם כאן קשה להשמיע דעות שהם בעד ההלכה, וכל קול שיגיד משהו נגד הלהטביות יזכה להיסקל על ידי האחרים. מי ששולח לבית ספר דתי רוצה את התורה כמקור הסמכות העליון. יחד עם זאת יש לחנך לאהוב כל אדם בלי קשר למה הוא עושה בחדר המיטות, אך כן להילחם בלהטביות כתנועה פוליטית.
| 13-01-2020 19:17
.
9
מה אתה מגדיר
... | 13-01-2020 16:19
לקבל דעה? לא לסקול(במילים, לסקול במילים) את מי שאומר אותה? ברור אבל האם צריך להסכים לה או לקבל אותה כדעה לגיטימית? כל אדם שחושב א' בדרך כלל לא חושב ב', אלא אם הוא חולה נפש. אז כן, אני לא מסכים עם הדעה הזאת.
10
מהתגובות לרב רפי לומדים סובלנות?
עזרא | 13-01-2020 16:31
הרב רפי הותקף על דעתיו. לצערי (כמו שרואים בשבטיות של הפוליטיקה) מאוד קשה לצד אחד שמותקף להיות סובלני. כשמבקשים שצד אחד בלבד יהיה סובלני אז ברור שיתגונן פנימה.
11
למה כל האובססיביות הזו?
אחות | 14-01-2020 1:29
קודם שיערכו דיון פתוח על משפחות עם חולי נפש, אתה יודע איזו השתקה יש סביב הנושא הזה? אתה יודע כמה סבל יש למשפחות האלו? אתה יודע מה אנחנו עוברים? ושם יש שתיקה איומה. אף אחד לא מגבה. אף אחד לא תומך. אין שום בית פתוח ואין שום מצעדי תמיכה. כלום. נאדה. כולם מתביישים. כמו אות קלון שאסור לדבר עליה. תכניס את זה לתכניות הלימוד. אחוז אחד מהאוכלוסיה סובל נורא - והכל צריך להיות בשושו ואסור לדעת מזה ואין אף תכנית לימוד ואין אף תכנית אירוח ואין פוצה פה. למה? למה לסבל שלנו, בני המשפחות, אין איש שומע? אין איש מקשיב? ואסור לדבר על זה? ולמה דווקא לתת כל כך הרבה רעש וצלצולים דווקא לסוג אחד של מחלה שהפך פופולארי רק בשביל להכעיס את אלקים? זה לא אמת. זה אנטי דת.
12
מהמם, איזה כיף דורון. אשריך ואשרי חלקיך
אלון | 14-01-2020 18:35
כיף לקרוא דברים כאלו בסרוגים