אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

יומן בחירות: ש"ס תוקפת, שקד מבליגה, השקדיה פורחת

הכל תוקפים את הבית היהודי. בן דהן משיב אש. נתניהו ממנה את כחלון ליו"ר מינהל מקרקעי ישראל, היריבים הפוליטיים משיבים. ולמה באמת צריך ועדה למעמד האישה, ומי רוצה להיפטר מהערבים.

יומן בחירות: ש"ס תוקפת, שקד מבליגה, השקדיה פורחת
  השקדייה לא פורחת, היום בבוקר.

השקדיה פורחת

השבוע ט"ו בשבט, ושמש פז זורחת, אבל רק שקדיה אחת כבר פורחת. בארץ אהבתי אף שקד עוד לא פורח חוץ מאיילת.

אתמול דרעי גילה אותה סוף סוף, ותקף אותה. כלומר: אתמול ש"ס התחילה לתקוף את הבית היהודי. הליכוד עושה זאת כבר חודש שלם, אתמול הצטרפה ש"ס לחגיגה. המטרה הנוחה ביותר היא כמובן איילת שקד.

יש להעיר שש"ס תוקפת בצדק כל מיני אמירות של איילת שקד בדבר נישואין אזרחיים לפסולי חיתון או תחבורה בשבת. איילת שקד בסופו של דבר היתה ונשארה חילונית, ומעולם לא התיימרה להיות משהו אחר. דעותיה בעניינים אלה בודאי לא משקפות את דעת מפלגתה.

אז דרעי אומר ש"איילת שקד, הרבנית ,אומרת…."

והשקדיה? פורחת. כדרכו של הבית היהודי שלא להשמיץ בחזרה, חיפשתי בדף הפייסבוק של איילת שקד איזו שהיא תגובה על דברי דרעי, אך לשוא. מה יש שם? יש שם סרט וידאו על כל הפיספוסים של חברי הבית היהודי בהקלטות סרטי התעמולה. (האמת, לא משהו. אם יש לכם משהו אחר לעשות בחיים עדיף שתעשו אותו), ושאר חוויות ממסעותיה בימים האחרונים, וכמובן – הספד על רון נחמן.

בנט מילמל משהו על כך שהליכוד תוקפים אותנו שאנחנו יותר מדי דתיים, וש"ס תוקפים אותנו על שאנחנו לא דתיים, אז אנחנו כנראה בסדר. בזה הסתכמה תגובת הבית היהודי.

ועדת מעמד האשה

כנראה שארתור פינקלשטין מודע לכך שמעמד האשה הוא פרה קדושה. מעמד האשה נתפש לא רק כערך חשוב, אלא כערך שברגע שהוא מועלה על השלחן כולם צריכים לעמוד דום ולשתוק. לכן, סובר ארתור פינקלשטין. אם רק נזכיר את המושג הזה, מיד יעברו כל המתנדנדים לצד הנכון.

וכידוע, הבית היהודי הוא נגד מעמד האשה. אחרת למה הם הרב בן דהן מציע לבטל את ועדת מעמד האשה.

ובכן: מעמד האשה הוא נושא חשוב, אין ויכוח. אבל מצדיק ועדה קבועה? בכנסת יש בסך הכל שתים עשרה ועדות קבועות. אין בה ועדה לצביון היהודי של המדינה. אין ועדה לחיזוק המשפחה. אין ועדת השבת, ואין אפילו ועדת תחבורה או ועדת התרבות. אז עם כל הכבוד למעמד האשה – זה עומד מול אלה שהזכרנו?

שנית, מישהו בכלל בודק מה עושים שם בוועדה הזאת? גם אם כולנו מסכימים שצריך לחזק את מעמד האשה, כולנו גם מסכימים שאם שדדו ממישהו אלף שקל הוא מסכן וצריך לדאוג לו. אבל לא נקים ועדה שתדאג להחזיר לאיש הזה מיליון שקל בגלל האלף ששדדו ממנו. אולי זה מה שעושים בוועדה למעמד האשה?

הועדה למעמד האשה מעצם קיומה באה לומר שאת מעמד האשה צריך לנפח מעבר לכל פרופורציות.

אבל החשוב מכל: איש לא מתנגד למעמד האשה. הדיון הוא לא מעמד האשה כן או לא, זהו דיון על סדר עדיפויות. מה עדיף? ערכי המשפחה, או ערך מעמד האשה. שני הערכים חשובים, השאלה היא מה חשוב יותר? היום נשים רבות עושות קריירה, נשים רבות עובדות עם גברים, והתוצאה היא אחוזים גבוהים של גירושין, ואחוזים גבוהים של ניאוף. ברור שהפרדת מקומות העבודה לא תוריד את האחוזים האלה לאפס, אבל היא תוריד אותם בצורה דרסטית. מה אנחנו מעדיפים?

ומה בכלל אמר הרב בן דהן

אבל החשוב ביותר לענייננו הוא שהרב בן דהן מעולם לא הציע לבטל את הועדה למעמד האשה. הוא רק הציע לאחד אותה עם הוועדה למעמד הילד.

אתמול הגיב הרב בן דהן לטענות נגדו ואמר: "הרעיון פשוט מאוד. כמי שעוסק בענייני משפחה אני מודע לכך שיש בעיות לא קטנות שנוגעות למערכת יחסים בין הורים וילדים ובעיקר בין ילדים להורים גרושים. מדובר בעניינים כמו חילוקי דעות סביב נושאי המשמורות והסדרי הראיה. אין מערכת תומכת ולעיתים בית המשפט או בית הדין נותן פסק דין והוא לא מבוצע. הדבר הזה צריך להיות מטופל. נשאלתי איפה יהיה עניין שכזה מטופל? בוועדה לזכויות הילד? בוועדה למעמד האישה? איזו מהוועדות תדון בנושאים שנוגעים גם לילדים וגם לאימהות? ואמרתי שזו הזדמנות לקחת את שתי הוועדות הללו ולאחד אותן לוועדה אחת גדולה, לחזק את סמכויותיה ולהפוך אותה לוועדה עוצמתית. התא המשפחתי הוא אבן יסוד בקיומו של העם, ולכן מה שאמרתי הוא שנהפוך את שתי הוועדות לוועדה עוצמתית. שכל הנושאים המשפחתיים יידונו במקום אחד, בוועדה אחת".

הרב בן דהן מוסיף ומדגיש כי חלק מתפקידיה של הוועדה המחוזקת והמשולבת יהיה להמשיך ולעסוק בקידומן של נשים, עניין שגם אותו הוא רואה כחלק מענייני המשפחה. בהקשר זה הוא מזכיר סוגיות כמו מעונות לאמהות עובדות וכיוצא באלה.

"מדובר בהעצמה של עניין הנשים. לכן אני חושב שנשים היו צריכות לשמוח על כך, כי אני לוקח שתי ועדות קטנות, ועדות שאינן שוות ערך לוועדת הכספים או לוועדת חוקה ומשפט, והופך אותן לוועדות עוצמתיות עם סמכויות נרחבות שיטפלו בכל העניין של דיני המשפחה".

הרב בן דהן מספר כי המתקפה על דבריו הפתיעה אותו מאוד שכן הוא ביקש בסך הכול לייעל ולהרחיב סמכויות, ולהערכתו אם יבוצע מהלך שכזה סוגיית מעמד הנשים תשופר ותורחב ומעמדן ייטב במדינת ישראל.

האמנם המהלך הזה מפתיע? אותי לא כל כך. הליכוד אוהב מאד לקחת את דברי אנשי הבית היהודי ולהוציא אותם מהקשרם, כפי שכבר דווחנו כאן וכאן.

מי שממש מתנגדת לפעילות של הוועדה היא יוליה שמאלוב ברקוביץ. דווקא יש לה כמה טענות מאד נכונות וכדאי להקשיב לה. אבל אחד מתשדירי הבחירות שלה ממש רומס אמת מעמד האשה, בזה אל תקשיבו לה, ובעיקר – אל תסתכלו (ממילא רובינשטין פסל אותו).

ומי עוד פורח

הרב בן דהן התיחס גם להאשמות מצד ש"ס (שהזכרנו לעיל) ואמר: "אני מכבד את כבוד מרן הראשון לציון רבי עובדיה יוסף שהוא מנהיג של ציבורים רבים בישראל ופוסק הדור של הציבור הספרדי בישראל, יחד עם זאת, דבריו של הרב עובדיה אמש שנאמרו לו על ידי מקורביו אינם נכונים וצר לי על כך שהטעו את הרב. יו"ר הבית היהודי וכן כל חברי מפלגת הבית היהודי מאוחדים באותה עמדה והם אמרו זאת הלוך וחזור בצורה מאוד ברורה, אף אחד מאיתנו לא נגד ציבור כלשהו בישראל. הקפדנו לאורך כל הדרך בחודשים האחרונים לדבר מתוך כבוד. אנו פועלים כך גם בכל הקשור למגזר החרדי, אנחנו מכירים ויודעים את ערך לימוד התורה ולא נפגע בתורה, אבל כל מי שלא באמת לומד תורה, יצטרך לשרת בצבא או בשירות האזרחי במסלולים מותאמים, כשהכל יעשה תוך הידברות ועל מנת למנוע פילוגים מיותרים".

עוד הדגיש הרב בן דהן שהבית היהודי מחוייב לחלוטין להלכה, ולא יעשה דבר בניגוד להלכה, כולל גיורים.

מי רוצה להפטר מהערבים

מי כתב את הציטוט הבא: "אינני חושב שהערבים רוצים שלום, זה גם לא מעניין אותי, מה שאני רוצה הוא לא מזרח תיכון חדש, אלא להיפטר מהם ולהציב בינינו לבינם גדר גבוהה".

בן ארי? לא. אלדד? לא. מרזל? גם לא!

יאיר לפיד.

הוא מעוניין להיפטר מכל מי שאינו כמוהו. מורשת בית אבא.

כשאני חושב על הדברים, אין הבדל גדול ביני לבין יאיר לפיד. שנינו מסכימים שצריך לעשות צדק, שאם עם כבש ארץ לא לו הוא צריך לצאת ממנה, לפרק את התנחלויותיו, לקחת את עמו ואנשיו ולשוב לארצו שלו, גם אם הוא מגדל בה כבר דורות של צאצאים. די לכיבוש! עם לא יכול לגור על אדמה של עם אחר. יש לבנות גדר גבוהה בינינו לבין הערבים, ולהיות אנו בארצנו והם בארצם.

כל השאלה היא רק איפה בדיוק תקום הגדר הזאת.

מינוי כחלון

בנימין נתניהו מינה את משה כחלון ליו"ר מינהל מקרקעי ישראל. הוא אמר שעכשיו כחלון יעשה בקרקעות מה שעשה בסלולר – יפתח את הקרקעות לתחרות ויוזיל את הדיור.

מה תעשה שלי יחימוביץ? מהיא כבר יכולה לעשות? היא גינתה את עצם המינוי ואמרה שהוא סתם מינוי סרק לצרכי בחירות.

את מסיבת העיתונאים שערכו נתניהו וכחלון לרגל המינוי, אסר רובינשטין לשדר. הוא קבע שזו תעמולת בחירות.

גם אריאל אטיאס תוקף את ראש הממשלה, ואומר שנתניהו מנע את הוזלת הדיור בכנסת היוצאת. אטיאס, תזכיר לי בבקשה מי היה שר השיכון.

מחר יום הבחירות

ועד כאן להיום. היומנים הקודמים: ט שבט – החיזור אחר הקול הדתי. ז שבט: הליכוד מפחד ונתניהו מרגיע. ו שבט – תוקפי המפלגות מחזקים אותן. ה שבט – מי הורס את המדינה למען מפלגתו. ד שבט – ההשמצות ההדדיות נמשכות ג שבט – מי ירויח ממחלתו של הרב עובדיה ב שבט – הליכוד קונה קולות. כט טבת – השמצות הדדיות ודאגה לכבוד. כח טבת – המערכת בשיאה והבחירות קפאו. כז טבת – בתשדירי המפלגות הדתיות אין אלהים. כו טבת ניתוח תשדירי התעמולה. כה טבת – גוש השמאל לא יחזיק מעמד. כד טבת – המשמעות של גוש חוסם משמאל.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
2 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
רק ממשלת אחדות ציונית ששס מרנם והמורשע ירקבו באופוזציה
עמוס | 21-01-2013 9:08
2
אינני מכיר אישית את הרב עובדיה אלא רק ציטוטים בשמו
עמוס ארליך | 21-01-2013 9:57
ומערכת ציטוטים זאת היא מגונה.