אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

יומן בחירות: הליכוד מפזר הפחדות, נתניהו מרגיע

היתכן דיון חשוב ועמוק תוך כדי הבחירות על מהותן של ציונות ודמוקרטיה? וגם: הליכוד מפזר הפחדות על המשלה הדלה שתוקם אם נצביע לשותפותיו. נתניהו דווקא מרגיע, ושואל: אנחנו תקפנו את בנט??????

יומן בחירות: הליכוד מפזר הפחדות, נתניהו מרגיע
  הליכוד מפחיד, הוא מרגיע (צילום: פלאש 90)

הפחדות

כדי להפחיד את מי שמתלבט אם להצביע ליכוד, מפזרים אנשי הליכוד הפחדות בקשר לשאלה מה יקרה אם המפלגה הגדולה לא תהיה מספיק גדולה. גורמים רבים בליכוד אומרים שממשלה בלי סיעה גדולה לא תחזיק מעמד זמן רב. היא תקרטע, והבחירות הבאות תהיינה בקרוב. עד כמה בקרוב? באופן חשוד, שמעתי שלשה אנשים שונים מהליכוד שנקבו באותו טווח: שנה וחצי. האחידות המוגזמת במסר מעוררת את החשד שמישהו שם אמר להם להגיד את זה.

לגופו של עניין: העולה מן הסקרים נכון לעכשו הוא גוש יציב של מעל 70 חברי כנסת, שבו המפלגה הגדולה גדולה בכ-20 מנדטים מהשניה בגודלה (יתרון שהוא אולי אפילו גדול מדי). מפלגה כזאת יכולה להקים ממשלה יציבה לחלוטין, שכל עוד היא תנהג בדרכו של הליכוד דהיינו: לא תפנה ישובים ומאחזים, לא תעשה ויתורים כלפי האויב, לא תשא ותתן עם הטרור, לא תקפיא את הבניה ולא תדבר על מדינה פלסטינית – שום דבר לא יוכל להפיל אותה.

מהי ציונות ומהי דמוקרטיה

בנימין נתניהו הוא קפיטליסט והוא תומך בסנקציות על איראן. האם זה אומר שקפיטליזם פירושו תמיכה בסנקציות על איראן, וכל מי שאינו תומך בסנקציות על איראן אינו קפיטליסט?

התעוררתי לעניין בעקבות עימות טלויזיוני בין מיכאל בן ארי לבין סתיו שפיר. העימות התגלגל לנושאים מהותיים: מהי דמוקרטיה ומהי ציונות.

סתיו שפיר אמרה שציונות היא תמיכה בחברה חזקה שיש בה סולידריות שכולם חיים בה, יהודים וערבים, חילונים, חרדים ודתיים, חברה צודקת.

לתומי חשבתי שציונות היא הרעיון האומר שבני ציון צריכים לשוב לציון, הלא כן? החזון של התנועה הציונית הוא הקמת מדינה יהודית בארץ ישראל. לשם כך קמה התנועה הציונית. יתכן שרבים מהציונים תומכים גם בחברה חזקה הנותנת מענה לכולם, אבל להגיד שזה חלק מהציונות, זה כמו להגיד שסנקציות על איראן הן חלק מהקפיטליזם, רק משום שיש אנשים שתומכים גם בזה וגם בזה.

גם מיכאל בן ארי השיב לסתיו שפיר שערכים כמו חברה צודקת וחזקה יש בכל ארץ, בזה לא התייחדה ארצנו, ממילא זה לא חלק מהציונות. מה תשיב סתיו שפיר? היא לא השיבה. (אולי משום שהציונות שלה כוללת להיות כמו כל עם). במקום להשיב לטענתו של בן ארי, עברה שפיר לתקוף מכיוון אחר: הציונות שלך סותרת את הדמוקרטיה.

לשאלה מדוע הציונות של בן ארי סותרת את הדמוקרטיה השיבה סתיו שפיר שזה משום שמיכאל בן ארי כופר בסמכותו של בית המשפט ובכוחם של חוקים בינלאומיים. מה הקשר? כל מי שתומך בסנקציות על איראן הוא קפיטליסט? מה עניין שמיטה אצל הר סיני? לתומי חשבתי שדמוקרטיה היא שיטת ממשל שבה העם ונבחריו הם השולטים, הלא כן? מה הקשר לבית המשפט? הוא נבחר ע"י העם? מה הקשר לחוקים בינלאומיים? הם נקבעו ע"י העם ונבחריו? האם במדינה דמוקרטית אי אפשר למתוח בקורת על בית המשפט כאשר הוא מעוות את הדין או מנכס לעצמו סמכויות לא לו? לכאורה להפך, בית המשפט הוא המכרסם בשלטונו של העם.

ציונות ודמוקרטיה הם קלפים מנצחים, לכן הדרך הטובה ביותר להביס את היריב הפוליטי, היא פשוט לטעון שהוא לא ציוני ולא דמוקרטי. למה? ככה? כי הוא לא כמוני.

חבל רק שהד"ר והמחנך המכובד צעק והתלהם, ואילו הבחורה מהרחוב דיברה באופן רגוע ושליו.

מה אכפת לה להצהיר

ציפי לבני הצהירה שלא תשב בממשלה שתמשיך בקפאון. היא כנראה מבינה היטב שממילא אף אחד בממשלה לא רוצה אותה. אז לא אכפת לה להשמיע הצהרות.

יחד עם זה היא תקפה את יאיר לפיד :לפיד ישב בכל ממשלה שתקום. גם זה כנראה נכון.

גם שלי יחימוביץ הצטרפה, והצהירה שאם היא תרכיב את הממשלה, שלי יחימוביץ תהיה שרת החוץ. לכאורה, מה אכפת לה להצהיר? הרי היא לא תידרש לפרוע את השטר. מצד שני: היא הודיעה שהממשלה תהיה חברתית, לא?

מפלגה שמבקשת לפסול קמפיין התומך בה

כתבנו ביומן של אתמול שבליכוד מאיימים שאם הבית היהודי יעלה את הקמפיין המציג את בנט אם נתניהו, ישקלו את צעדיהם. ובכן, באתר סרוגים דווח אתמול שהקמפיין אכן עלה, ועורכי הדין של הליכוד פנו לועדת הבחירות בדרישה להורידו.

ע"פ האמור בידיעה, עורכי הדין של הליכוד ניסחו את הפניה לוועדת הבחירות, וכך הם כותבים: "תכליתם של המודעה ושלט החוצות שבו עסקינן היא לגנוב את דעת הבוחרים, באמצעות מסר שקרי ומטעה, לפיו ראש הממשלה פונה כביכול אל האזרחים שנוטים להצביע עבור רשימת 'הליכוד ביתנו' ואומר להם: אל תצביעו עבורי אלא עבור השותף שלי לדרך, להצביע עבור נפתלי בנט".

הבית הלאומי הוא שחתום על המודעה ולא ראש הממשלה. למרות זאת טוענים עורכי הדין של הליכוד שהבוחרים עלולים לטעות ולחשוב שראש הממשלה הוא המפגין תמיכה בבנט, ולא בנט הוא המפגין תמיכה בנתניהו. האמנם עד כדי כך מזלזלים בליכוד באינטלגנציה של הבוחר?

עוד כותבים עורכי הדין של הליכוד בעתירתם: "השימוש בתמונת ראש הממשלה לצדו של בנט תחת הסלוגן 'חזקים ביחד', אמור להטעות את הציבור ולגרום לו לחשוב כאילו ראש הממשלה כבר נבחר והוא קורא לתמוך בבית היהודי. זאת בעוד שהאמת היא שהצבעה כזו פוגעת ומחלישה את ראש הממשלה ותקשה על ניהול המדינה וקבלת החלטות".

האמת היא שהמסר של הקמפיין הוא: הבית היהודי תומך בנתניהו ויצטרף לממשלה בראשותו. לכאורה מסר פשוט וברור ולגיטימי, מה יש לליכוד נגדו? יש ויש, הוא הורס את כל ההפחדות של הליכוד כאילו הצבעה לבית היהודי מסכנת את המשך שלטון הליכוד.

באופן תמוה, קיבל יו"ר ועדת הבחירות המרכזית את הטענות, והורה להסיר את השלטים.

נתניהו מרגיע: נקים ממשלה עם השותפות הטבעיות

למרות מלחמתו בבית היהודי ולמרות ההפחדות שמפזר הליכוד, יוצא היום נתניהו בראיון לעיתון הבית שלו, במסר מרגיע: נקים ממשלה עם שותפותינו הטבעיות. נתניהו יקים ממשלה של גוש הימין, ויצרף גם מפלגה אחת מהשמאל. ככל הנראה יש עתיד.

נתניהו נשאל האם הוא חושב שזאת היתה טעות לתקוף את בנט, שרק הרויח מהתקיפה הזאת. נתניהו השיב: "אנחנו לא עוסקים בתקיפה אישית. במהלך קמפיין אפשר בהחלט להבליט את השוני בין המפלגות. תקופת בחירות צריכה להיות תקופה של שקיפות, כך שיהיה אפשר לראות בה מי מהמועמדים עדיף". במילים אחרות: אנחנו תקפנו את בנט???? אנחנו????? על מה אתם מדברים??

טוהר הבחירות

יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, אליקים רובינשטין, פסל תשדיר של מפלגת כלכלה, בטענה שהוא תשדיר לא צנוע עם רמיזות מיניות. אינני יודע מה בדיוק רואים בתשדיר הזה ועד כמה הוא לא צנוע (ואני גם לא עומד לברר), אבל יפה שלרובינשטין היה אומץ לפסול אותו, והוא לא חשש שיאמרו שהדוס מנסה לכפות את ערכיו על המערכת הדמוקרטית ולשבש את הדמוקרטיה. אני מקוה שבג"ץ לא יחליט לחשוף את ערוותו ולהפוך את החלטת רובינשטין על פיה.

חבל שמפלגה שאף אחד לא מתייחס אליה, מוצאת דרכים כאלה למשוך תשומת לב. זה אמור לעבור באיזשהוא גיל, לא?

איילת שקד מעצבנט גם את דרעי, המעצבן בחזרה

כתבנו ביומן של אתמול שאיילת שקד דיברה על הקלות בגיור. גם בש"ס תקפו אתמול את הבית היהודי, בעקבות הפרסומים שלפיהם אמרה איילת שקד כי מפלגתה תדרוש את מערך הגיור ותפעל לנישואים עבור פסולי חיתון.

בראיון לרדיו "קול ברמה" אמר דרעי כי "אנחנו רוצים שנושא הגיור, שהוא גיור כהלכה, יהיה תחת מועצת הרבנות הראשית, והם רוצים את הגיור כגיור בהיקף סיטונאי, לעשות נישואים אזרחיים בפסולי חיתון – ככה אנחנו מתחילים! זאת תחילת הדרך של הפרדת הדת מהמדינה… אם הבית היהודי רוצה להתחרות ביאיר לפיד זה בסדר גמור, אבל בתוך הציבור הדתי שלנו?"

בבית היהודי הגיבו: "אין ספק שמר דרעי הוא סמכות מוסרית ואנחנו עפר לרגליו. מתברר שלא רק הליכוד עובד עבורנו בבחירות האלו".

שבת שלום

בע"ה ניפגש כדרכנו בשבוע הבא עם יומן הבחירות הבא.

היומנים הקודמים: ו שבט – תוקפי המפלגות מחזקים אותן. ה שבט – מי הורס את המדינה למען מפלגתו. ד שבט – ההשמצות ההדדיות נמשכות ג שבט – מי ירויח ממחלתו של הרב עובדיה ב שבט – הליכוד קונה קולות. כט טבת – השמצות הדדיות ודאגה לכבוד. כח טבת – המערכת בשיאה והבחירות קפאו. כז טבת – בתשדירי המפלגות הדתיות אין אלהים. כו טבת ניתוח תשדירי התעמולה. כה טבת – גוש השמאל לא יחזיק מעמד. כד טבת – המשמעות של גוש חוסם משמאל.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
2 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
הקמע של שס נכתב בידי הנביא ישעיהו
עמוס | 19-01-2013 19:15
כל קול שהליכוד ובנט יורידו משס הוא ברכה לציונות . אמר הנביא ישעיהו בפרק א פסוק 23 " שריך סוררים " ר"ת שס . ממשיך הנביא באותו הפסוק " וחברי גנבים כלו אוהב שוחד ורודף שלמונים" שוחד ושלמונים ר"ת שחור ושנור שזו מהות הכלכלה החרדית .שס מתהדרת בדאגה לחלשים שקר גס . ממשיך הנביא באותו הפסוק : " יתום לא ישפטו וריב אלמנה לא יבוא אליהם "
2
רשמו לפניכם : בנט ראש האופוזיציה נאכיל קש לנתניהו בכף
עקיבא | 19-01-2013 23:34
אם הוא יקח את המורשע דרעי כשר זה יספיק כדי לצאת לרחובות ולאלץ אותו ללכת שוב לבחירות. השנאה שלו לבנט תביא לכך שבנט אם יתמיד ויתנגד לשס הוא יהיה ראש הממשלה הבא אחרי ביביהו .