אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

אכזבה בישראל: ארה"ב קיצרה את משך הוויזות

ארה"ב קיצרה במפתיע את התקופות שבהן רשאים ישראלים להשתמש באשרות כניסה לצרכי השקעה, עבודה ולימודים במדינה. בשגרירות האמריקנית הסבירו כי מדובר בחלק מבחינה מחודשת של הסכמי הויזות בכל העולם

אכזבה בישראל: ארה"ב קיצרה את משך הוויזות
  צילום: שאטרסטוק

בשורות רעות לישראלים הנוסעים לארה"ב: הממשל האמריקני החליט לאחרונה על קיצור התקופות שישראלים רשאים להשתמש בוויזות לצורכי השקעה, עבודה ולימודים במדינה. על פי הדיווח הבוקר (חמישי) ב"ידיעות אחרונות", השינויים נעשו ללא התראה מראש ונכנסו לתוקף באופן מיידי.

במסגרת השינויים, התקופה המרבית לוויזת עבודה מסוג L-1 (ויזת רילוקיישן, הנחשבת כנפוצה ביותר) קוצרה מ-5 שנים ל-4 שנים. כמו כן התקופה המירבית לוויזת עבודה מסוג E-1 (ויזת סחר) ירדה מ-60 חודשים ל-52 חודשים, והתקופה המרבית לוויזת סטודנט מסוג F-1 קוצרה מ-60 חודשים ל-41 חודשים.

השינוי המשמעותי ביותר חל בקשר לוויזת משקיעים מסוג E-2, שאותה הממשל התתחיל להעניק לאזרחים ישראלים לפני שבעה חודשים. הציפייה הייתה שישראלים ייהנו מוויזת משקיעים לתקופה של 5 שנים –  כפי שמקבלות מרבית ממדינות העולם האחרות שאזרחיהן יכולים לבקש ויזת E-2 – אך כעת התקופה המירבית של ויזת המשקיעים לישראלים קוצרה לשנתיים בלבד.

עוד באותו נושא

יובל המבולבל סורב להיכנס לארה"ב- וכך הוא בחר להגיב

על פי החוק, למחלקת המדינה האמריקנית שמורה הזכות לקצר את התקופות המירביות של ויזות לאזרחי מדינות אחרות, והיא רשאית לעשות זאת בכל עת ובהתאם לשיקוליה. עם זאת, החוק מגדיר שלושה נימוקים לשימוש בזכות הזאת: שינוי לרעה בתנאי הוויזות הניתנות מאותה מדינה לאזרחי ארה"ב, סירוב מצד אותה מדינה לקלוט את אזרחיה שגורשו מארה"ב, או שיעור גבוה בשהיות יתר בארה"ב על-ידי אזרחי אותה מדינה. מסיבה זו ההחלטה האמריקנית מעוררת תמיהה, מכיוון שאף אחד מהתנאים האלה לא קיים ביחס לישראל.

בשגרירות הסבירו: מדובר בחלק מבחינה מחודשת בכל העולם

במענה לפניית סרוגים, גורמים בשגרירות ארה"ב בישראל אמרו כי קיצור הוויזות נעשה כחלק מתהליך לבחינה מחודשת של הסדרי הויזות עם כל מדינות העולם. "במרץ 2017 הנשיא טראמפ חתם על צו מנהלי, שמחייב את מחלקת המדינה לבחון את כל הסדרי ההדדיות של אשרות הניתנות שלא לצרכי הגירה ברחבי העולם" הסבירו. לטענתם, הצו נועד "להבטיח כי אזרחי ארה"ב יקבלו יחס הדדי מבחינת תוקף ושכר טרחה, השווה ליחס שניתן לידי אזרחי המדינה המארחת, וזאת בהתאם לחוק האמריקני. כתוצאה מסקירה זו, נכנסו לתוקף שינויים בקטגוריות ויזה מסוימות עבור מבקשים מישראל החל מספטמבר 2019".

עוד הבהירו כי "מחלקת המדינה מיישמת את אותם קריטריונים על כל המדינות ברחבי העולם בבחינת לוחות הזמנים של הוויזות הניתנות לאזרחיה, וקובעת לפי הקריטריונים הללו האם קיימים אי התאמות. הוראות ההדדיות בחוק האמריקני מחייבות את המחלקה לתקן את חוסר האיזון הזה ברחבי העולם עבור כל המדינות שאינן מסוגלות לשמור על מדיניות וויזות השווה לזו של ארה"ב".

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו