אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום
חוץ לארץ, טיולים, תוכן שיווקי

המנהרות הסודיות של מוסקבה

רוסיה הלבנה טומנת בחובה סודות רבים. חלקם התגלו לאחר נפילתה של הקיסרות הקומוניסטית. אחד מהסודות הפחות מדוברים עוסק בקו רכבת הסמוי מן העין, אשר מתקיים במקביל לקבל המטרו הציבורי

המנהרות הסודיות של מוסקבה
  מתוך: pexels.com

רוסיה הלבנה טומנת בחובה סודות רבים. חלקם התגלו לאחר נפילתה של הקיסרות הקומוניסטית. אחד מהסודות הפחות מדוברים עוסק בקו רכבת הסמוי מן העין, אשר מתקיים במקביל לקבל המטרו הציבורי. השמועה אומרת, שלממשל הקומוניסטי הייתה יד בדבר. צללנו פנימה אל מקורות הסיפור והבאנו עבורכם מספר מקורות, ששופכים אור על אחת מהפרשיות המסקרנות ביותר שתתקלו בהן בעת טיול מאורגן לרוסיה. מהן המנהרות הסודיות שכלל הנראה קיימות מתחת למוסקבה, למה הן שימשו ואת מי הן שירתו?

הכירו את הקו הסמוי מן העין

מטרו- 2 הוא השם הלא רשמי למערכת מטרו תת קרקעית המקבילה למערכת המטרו הרשמית של מוסקבה (הידועה גם בשם מטרו-1). המערכת נבנתה עוד בימיו של יוסף סטלין ונקראה אז D-6 שם שניתן לה על ידי הקג"ב. יש הסוברים שגם היום מערכת המטרו מופעלת באופן ישיר על ידי המנהל הראשי לתכניות מיוחדות ברוסיה ומשרד ההגנה. השמועה אומרת שגודלו של הקו הנסתר מן העין חורג מהקו הציבורי והמוכר. הוא מכיל ארבעה קווים וטמון בעומק של חמישים עד מאתיים מטרים מתחת לפני הקרקע.

השימוש המפתיע של הקו הסמוי

רבים גורסים שהשימוש המרכזי של הקו הסמוי מטרו-2 נועד לחבר את הקרמלין עם: שירותי הביטחון הפדרלי, המטה המדיני, שדה התעופה הממשלתי ונוקובו- 2 והעיר התחתית רמנקי (האזור התפעולי של מוסקבה). בשנת 1994 ראש צוות מחקר עירוני טוען שמצא פתח כניסה סמוי אל הרשת התחתית.

מקור המונח ולמה שימש קו הרכבת בעבר?

בשנת 1992 מגזין ספרות ידוע ברוסיה פרסם מאמר בנוגע לרומן של הסופר ולדימיר גוניק הנכתב מתוך בונקר תת קרקעי. שנה לאחר מכן כאשר הרומן זכה לתפוצה רחבה יותר המושג מטרו 2 הוטבע באופן רשמי. בהמשך השנה התייחס לכך שמערכת הרכבות הנסתרת מן העין שימשה למעשה את המשטר הקומוניסטי ומשפחותיהם והיוותה פתח מילוט במקרה ותפרוץ מלחמה.

מקורות מידע מאומתים  

לאורך השנים עיתונאים ממוצא רוסי דיווחו שמעולם לא הוכחש או אומת קיומה של מערכת מטרו סמויה המקבילה אל מערכת המטרו הציבורית. יחד עם זאת בשנת 1992 במסגרת ראיון בעיתון "טיים" טען איגור מלשנקו מי ששימש כבכיר בתקשורת הרוסית שאכן קיימת מערכת בשם סופרינו -2 והיא ממוקמת כשלושים ק"מ צפונית מזרחית לתחנת הטלוויזיה של מוסקבה והיא נבנתה מלכתחילה כדי לתת מענה במקרה של מלחמה גרעינית עולמית. אך יחד עם זאת בעקבות הצפות והזנחה, מערכת הרכבות הזאת אינה שמישה ולא מתאימה לשימוש עתידי. בשנת 2004 ולדימיר שבשנקו מי שכיהן כיועצם של הנשיאים הקודמים מיכאל גורבצו'ב, בוריס ילצין וולדימיר פוטין, אישר את קיומה של מערכת רכבות תת קרקעית מקבילה. הוא טען שהמערכת נבנתה עוד בימי סטאלין, והיא אכן נבנתה בכדי לחבר את הקרמלין לחלקים אחרים במוסקבה. יחד עם זאת הקו אינו פעיל כיום.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו