אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

שקד על חסינות לנתניהו: "נשקול, ונכריע בבוא היום"

שרת המשפטים לשעבר התייחסה לבקשת החסינות של ראש הממשלה: "אנחנו נשקל את כל השיקולים ונכריע בבוא היום", על הצטרפות של סמוטריץ' לימין החדש: "אני ובצלאל מדברים, אני לא עוסקת בזה, אנחנו רצים קדימה"

שקד על חסינות לנתניהו: "נשקול, ונכריע בבוא היום"
  (צילום: חיים גולדברג/ סרוגים)

שרת המשפטים לשעבר ח"כ איילת שקד, התראיינה הבוקר (שלישי) בגלי צה"ל והתייחסה לבקשת החסינות של ראש הממשלה: "אנחנו נשקל את כל השיקולים ונכריע בבוא היום", על הצטרפות של בצלאל סמוטריץ' לימין החדש: "אני ובצלאל מדברים, אני לא עוסקת בזה, אנחנו רצים קדימה".

יכול להיות לדעתך שבסוף ההליך הזה נראה את בג"ץ מוציא פסק דין נתניהו לא יכול לכהן כראש ממשלת ישראל?

לא, לדעתי לא, מכמה סיבות. אחד, מכיוון שיש חוקי יסוד מדינת ישראל וחוקי היסוד אומרים דבר מאוד מאוד ברור. חוק יסוד הכנסת שעוסק בכשרות של אנשים להיבחר קובע במפורש שההתמודדות נאסרת רק על מועמדים שהורשעו אחרי פסק דין חלוט בעבירה שיש עמה קלון. חוק יסוד הממשלה קובע במפורש שראש הממשלה צריך להתפטר רק אחרי הרשעה עם פסק דין חלוט, ולכן המסקנה היא ברורה, ואני חושבת שבית

הנושא הזה הוא נושא פוליטי וציבורי ולא משפטי ואני גם מכירה היטב את השופטים ומכירה היטב את הנשיאה, היא אדם אחראי ורציני, וההנחה שלי שהם לא יתערבו. דרך אגב אם הם יחליטו לדון בעתירה

בוודאי הם צריכים לבנות הרכב של כל בית המשפט, של חמישה עשר שופטים, אבל אני מעריכה ומקווה, אני מקווה, שזה לא יקרה. יש עוד משהו, ההחלטה על מי להרכיב ממשלה על פי חוק, היא נתונה בידיו של הנשיא, ושלו בלבד, ועל פי חוק יסוד נשיא המדינה, יש לו חסינות מביקורת שיפוטית, ולכן גם אי אפשר לעשות ביקורת שיפוטית על שיקול דעתו, וזה צריך להישאר לפי שיקול דעתו בלבד, החוק אומר את זה במפורש. ולכן כשמשקללים את כל הנתונים האלה מגיעים למסקנה הדי ברורה וגם ההגיונית שהנושא הזה הוא פוליטי ולא משפטי.

אז מה שאת אומרת בעצם זה שלא משנה מה תהיה ההחלטה, בסוף השאלה החשובה היא מה שיידון היום בבית המשפט, בבג"ץ, האם בכלל לדון בעתירה, האם בית המשפט צריך להושיב שופטים שיכריעו בסוגיה הזאת, או שזה בכלל לא סוגיה שנוגעת לבית המשפט.

נכון. הדעה שלי מאוד ברורה, בית המשפט צריך לדחות את העתירה הזו על הסף, אבל אם הם יעשו את הטעות הזו, בעיניי, ויחליטו לדון לגופה של העתירה, בוודאי בסוגיה כזאת צריך להושיב את כל שופטי בית המשפט, 15 שופטים.

ניקח את ההחלטה בכובד ראש

אגב אם הנשיא חסין מביקורת שיפוטית, נניח והנשיא יחליט לא להטיל את הרכבת הממשלה על מועמד עם שלושה כתבי אישום, את תתמכי בכל החלטה שכזו?

תראה, כמו שאמרתי, השיקול דעת הוא של הנשיא, והנשיא צריך על פי חוק לראות למי יש את הסיכוי הגבוה ביותר להרכיב ממשלה, ואם הנשיא ישקלל את תוצאות הבחירה ודברים אחרים, ויחליט שלא לנתניהו יש את הסיכוי הגבוה ביותר אלא למועמד אחר, זו כבר זכותו על פי חוק, אבל בית המשפט גם על פי חוק יסוד הנשיא לא יכול להתערב בסוגיה הזו.

טוב, במקביל מתנהל הדיון כמובן בסוגיית החסינות של ראש הממשלה. אם נתניהו מבקש חסינות מהכנסת היוםמחר, מה תצביעי?

אז קודם כל, חסינות זה הליך שהוא מעין שיפוטי, וההערכה שלי להדיון בוועדת הכנסת בנושא החסינות יהיה רק בעוד כמה חודשים, לאחר הבחירות. ואנחנו, כל חברי הימין החדש, אנחנו לא מתכוונים להשמיע דיעה לפני שנשמע את שני הצדדים בוועדת הכנסת. אני מעריכה, אני יודעת, שאנחנו נשקל את כל השיקולים ונכריע בבוא היום גם בהתאם לנתונים וגם כמו שאומר החוק בהתאם להשלכה על תפקוד הכנסת. אני יכולה להגיד לך שציבור הבוחרים שלנו יכול לסמוך, לסמוך על שיקול דעתנו. אנחנו ניקח את ההחלטה הזו באמת בכובד ראש, נשקלל את כל הנתונים והשיקולים שיהיו מונחים לפנינו בבא העת.

אבל אני בטוח שנתניהו או מי מטעמו כבר פנו כדי לברר אם יהיו להם את האצבעות שלכם. את אומרת, את רוצה שהאמין שאמרת להם "נחליט כשנשמע אתכם בוועדת הכנסת"?

אז בוא אני אחדש לך. אף אחד בסביבת נתניהו ולא נתניהו עצמו, לא פנה לא אליי, לא לבנט, ולא לאף אחד אחר בנושא החסינות, ואני מעריכה שגם הם שומעים גל"צ, שומעים אותי מתראיינת, ואני אמרתי דבר מאוד פשוט וגם אגיד את אותו דבר – אנחנו נכריע בבוא היום בהתאם לנתונים.

לשכת עורכי הדין פקדה לכל המפלגות

 בואי נדבר על פרשת אפי נווה. בשולי כל העניינים שמתפרסמים בימים האחרונים, מפרסם אתמול גור מגידו בדה מרקר, שאת באופן אישי היית מודעת לכך שיו"ר לשכת עורכי הדין לשעבר אפי נווה, מגייס מתפקדים עבורך לבית היהודי והוא תוהה בעצם אם יש פה ניגוד עניינים שלך בהחלטות הנוגעות לו. קודם כל תגובה ראשונה שלך לפרסום הזה.

תשמע כל הפרסום הזה הוא בפרשנותו מופרך מיסודו. לשכת עורכי הדין פקדה לכל המפלגות שיש בהן פריימריז ואני חושבת שזה דבר טוב, זה דבר בריא, אני חסידה גדולה של מפלגות עם פריימריז, ואני חושבת שזה טוב שציבור מעורב ומתפקד. עוד כשהייתי חברת כנסת, לפני שהייתי שרת משפטים, בכנסת הקודמת-קודמת, בכנסת ה-19, באה אליי כחברת כנסת לשכת עורכי הדין, ואמרה לי: אנחנו פוקדים לבית היהודי. אמרתי להם – נהדר, תפקדו כמה שיותר. גם אחר כך, כשהייתי שרת משפטים, אפי נווה אמר שהוא רוצה לפקוד לכל המפלגות, גם לבית היהודי. אני שמחתי בזה אני עודדתי אותו, אני חושבת שזה דבר טוב, זה מעורבות של הציבור. יש הרבה קבוצות שפוקדות את אנשיהם, קבוצות מקצועיות, למפלגות שונות כדי להשפיע, וזו הדמוקרטיה. זה שגור מגידו לא מבין את זה, והוא כנראה חסיד גדול של מפלגות ללא בחירות, זה עניין אחר, אבל אין בזה שום דבר פסול. אני עומדת מאחורי הדברים. אני חושבת שזה צעד טוב וחשוב.

ש: אבל את יודעת, בעבר אמרת שאפי ואני, אפי נווה, זה אינטרסים אבל גם חברות. לא עולה פה ריח רע של הוא מצד אחד פוקד אנשים באופן אישי עבורך, ואת מצד שני נמצאת איתו בברית אינטרסים?

לא, לא, ממש לא. מי שמכיר אותי ויודע איך עבדתי במשרד המשפטים יודע שאת כל ההחלטות קיבלתי בצורה עניינית בלבד. קיבלתי שתי החלטות משמעותיות מאוד שלשכת עורכי דין מאוד התנגדה להם. אחד, חתמתי על תקנות סדר הדין האזרחי, למרות התנגדות הלשכה, והדבר השני, הטלתי אגרות על תובענות ייצוגיות למרות שלשכת עורכי הדין נלחמה בי, זה אולי הדבר, אחד הדברים הכי קשים שעשיתי בקדנציה האחרונה. אז כל מי שעבד איתי יודע שאת כל ההחלטות שלי קיבלתי בצורה עניינית, ואני שמחתי מאוד שציבור עורכי הדין רוצה להתפקד למפלגת הבית היהודי. לא היה בזה שום פסול.

עוד באותו נושא

סביבת נתניהו: אין הבטחה לתיק החינוך ושריון בליכוד


15

נתניהו לא קובע מה קורה במפלגות אחרות

ש: טוב, בואי נדבר על פוליטיקה. הצלחנו כמעט רבע שעה לדבר, ולא דיברנו בכלל על פוליטיקה. נתניהו ביקש מהימין החדש להתאחד עם שאר המפלגות מימין לליכוד. את תומכת?

ראשית, אני לא חושבת שנתניהו קובע מה קורה במפלגות אחרות. אנחנו לא קובעים בהליכים פנימיים של הליכוד, וגם נתניהו לא קובע מה קורה במפלגות אחרות. הימין החדש רצה בבחירות האלה. אני חושבת שבלי ימין חדש בלי המפלגה שלנו, מפלגה משמעותית, לא תהיה ממשלת ימין, וזה כבר הוכח. הדרך היחידה להקים ממשלת ימין, זה בריצה בשתי מפלגות. אנחנו מייצגים ימין ערכי, ימין ליברלי…

ש: את לא חוששת שוב לא לעבור את אחוז החסימה?

לא, ואני תכף אסביר למה. אנחנו בית של הציונות הדתית והימין החילוני האידיאולוגי. מפלגה של אנשים ישרים וביצועיים, שחרטה על דגלה כלכלה חופשית, שמרנות משפטית, ושמירה על ארץ ישראל. אני חושבת שזה חשוב שתהיה מפלגה כזאת, ולשאלתך בבחירות של מועד א' היו המון מפלגות במרחב הזה. היה גם את "כולנו", והיה גם את "זהות", והיה גם את "גשר", והיום אין, ויש קהל ימני, דרך אגב כמות לא מבוטלת גם של אנשים שמעריכים את העבודה שלה ומזדהים עם הערכים, וגם כאלה שלא רוצים להצביע לנתניהו – ואנחנו לא רוצים שהם ילכו לכחול-לבן, כי אנחנו רוצים להקים ממשלת ימין. ולכן אני חושבת שההתמודדות שלנו הכרחית.

סמוטריץ' חבר ושותף, אבל אנחנו רצים קדימה

ש: ומה עם בצלאל סמוטריץ'? יכול להיות שהוא יצטרף לשורותיכם במבוי הסתום הפוליטי שהוא נקלע אליו?

תראה, בצלאל סמוטריץ' הוא חבר ושותף, ואני לא רוצה לדבר בשמו. מה שאני אומרת – אנחנו רצים, רצים קדימה, ואני בטוחה שנצליח.

ש: אבל היית רוצה לראות אותו איתך במפלגה?

שוב אני אומרת, אני לא עוסקת בזה. אני ובצלאל מדברים, אנחנו גם – אמרנו שאני לא מתכוונת לדברר אותו. מפלגת הימין החדש זו מפלגה שהיא באמת, אני רואה אותה כבית של הציונות הדתית, ושל כל הימין החילוני האידיאולוגי.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
3 תגובות - 1 דיונים מיין לפי
1
נשקול ונחליט, עאלק
התמים | 31-12-2019 21:51
שקד רואה את עצמה בעתיד בליכוד. לא תרים את האצבע נגד נתניהו. רק לא רוצה להכריז על כך לפני הבחירות כדי לא להבריח מצביעים שמערכות החוק והמשפט חשובות להם ושנקעה נפשם מנתניהו ושקריו.
אישה חכמה
יוסי | 01-01-2020 11:48
כמה שהתקשורת מנסה להפיל אותה... היא עושה לכולם בית ספר ובאלגנטיות מרשימה... הם לא יצליחו להוציא ממנה כלום שעליו היא לא רוצה לדבר...
תמשיכו כך ולא תעברו את אחוז החסימה
מי צריך את השטיחים ? | 01-01-2020 5:48
אפשר להצביע ישירות לביבי במקום לשטיחים