אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

אתם קבעתם: אלו האירועים המשמעותיים של 2019

עם סיום 2019, הצגנו את 19 האירועים הגדולים שעברו עלינו ואתם הגולשים בחרתם מה היה האירוע המשמעותי ביותר של השנה החולפת. לאחר שהצבעתם, אלו התוצאות

אתם קבעתם: אלו האירועים המשמעותיים של 2019

עם סיום השנה האזרחית, כתבי סרוגים בחרו את 19 האירועים הגדולים של שנת 2019, והגולשים התבקשו לבחור מה היה האירוע המשמעותי ביותר של השנה. לאחר שהצבעתם ושיתפתם את קולכם, אלו התוצאות לסיכום השנה האזרחית:

במקום הראשון: שתי מערכות הבחירות (23%)

מדינת ישראל עשתה היסטוריה ב- 2019: שיגור חללית לירח, סגירתו הרשמית של שדה דב ותקיפה בעיראק – אלו רק חלק מהאירועים הדרמטיים שהתרחשו כאן השנה, אך אין ספק שמעל הכל ריחף האירוע ההיסטורי הגדול באמת שהשפיע על כולנו, ולא מהכיוון החיובי: סבבי הבחירות ב-9 באפריל וב-17 בספטמבר לא הביאו להכרעה בין ימין ושמאל, והמנהיגים לא הצליחו להגיע להסכמות אלא רק לחוסר היכולת להכריע בשיטה הדמוקרטית.

הרגע שהתחיל את הפלונטר. יולי אדלשטיין מפזר את הכנסת ה-20 (צילום: סרוגים)

המסר הפשוט שעולה לכאורה משלוש מערכות הבחירות הוא אשמה נגד המנהיגים, כביכול יגיד האזרח 'לא משנה מה אני מצביע, האנשים הפוליטיים בראש המערכת לא מצליחים לייצר ממשל תקין'. מצד שני, המסר המרכזי והחשוב לקראת הליכה בפעם השלישית לקלפי הוא כוח האצבע של כל בוגר מגיל 18 שלרשותו עומדת הזכות הדמוקרטית להכריע את הכף, שממשלה לא קמה רק בגלל היעדר של 2, 3, 5 מנדטים ולא יותר.

עוד באותו נושא

מפלגות, חלליות ועוד: סיכום אירועי 2019, חלק א'

טוענים כי 'העם רוצה משלת אחדות', אך העם בחר שלא להחליט. המצביע הפשוט שהוא 0.0001 מ-5.8 אזרחי ישראל בעלי זכות בחירה לא יכל לתאר לעצמו שהוא יהיה זה שיכריע על הרכבת הממשלה הממשלה הבאה, גם בפעם השלישית.

במקום השני: ההכרה של ארה"ב ברמת הגולן ושינוי המדיניות על יו"ש (15%)

היחסים בין ישראל וארה"ב ידעו השנה עליות ומורדות. מצד אחד, הפלונטר הפוליטי ומערכות הבחירות הרצופות הובילו לתסכול רב בקרב הממשל האמריקני, וגם היחסים בין טראמפ ונתניהו התקררו לאחר המפלה בבחירות ספטמבר. אך למרות זאת, ארה"ב עדיין נותרה בת הברית הקרובה ביותר של ישראל ופעלה לחיזוק הקשר, כששתי הצהרות חשובות של הממשל הבהירו לעולם כי הברית לא תישבר.

עוד באותו נושא

מרבנים עד תחרות שירים: סיכום אירועי 2019, חלק ב'


4

ההצהרה הראשונה הגיעה במרץ, כשארה"ב הכירה לראשונה בריבונות הישראלית על רמת הגולן. בדומה להכרה של ארה"ב בירושלים כבירת ישראל והעברת השגרירות האמריקנית, גם כאן היה מדובר בהצהרה היסטורית וחסרת תקדים – אבל רבים העריכו שמדובר ב"מתנה" שנועדה לרכך את הממשל הישראלי לקראת פרסום "עסקת המאה". ההערכה הייתה שטראמפ ידרוש תמורה לכך שצידד בעמדה הישראלית בנוגע לירושלים ולגולן, שתכלול ויתורים כואבים לפלסטינים – בעיקר ביהודה ושומרון. מסיבה זו, איש לא ציפה אז שהממשל האמריקני יפעל לטובת ההתיישבות היהודית – אך ב-18 בנובמבר מזכיר המדינה מייק פומפאו הודיע על שינוי במדיניות האמריקנית כלפי יו"ש והפתיע את כולם.

המדיניות האמריקנית החדשה קבעה כי ההתנחלויות אינן מפרות את החוק הבינלאומי – וכתוצאה "אינן מהוות מכשול לשלום". בכך ארה"ב דחתה את חוות הדעת המשפטית של מחלקת המדינה מ-1978, שקבעה כי היישובים היהודים ביהודה ושומרון הם התנחלויות אזרחיות בשטחים כבושים – ולמעשה ניסתה להוריד את הדיון על היישובים הללו מסדר היום במו"מ העתידי בין ישראל לפלסטינים. המהלך אמנם לא הביא עדיין להחלת ריבונות ישראלית ביהודה ושומרון, אך עם התמיכה של הממשל בבית הלבן – ייתכן שזה עוד יגיע ב-2020.

במקום השלישי: החזרתו של זכריה באומל (11.5%)

ערב אחד קיבלנו הודעה מפתיעה, ארונו של רב סמל זכריה באומל ובו שרידי גופתו הגיע לארץ. השם זכריה באומל, מלווה אותנו קרוב לארבעים שנה, בתפילות על השבויים והנעדרים. לוחם השיריון שנעדר מאז קרב סולטאן יעקוב במלחמת לבנון הראשונה, הפך ברבות השנים לאחד מהשמות של החיילים שכל עם ישראל מצפה להם שישובו – רון ארד, יהודה כץ, צבי פלדמן, ולאחרונה גם הדר גולדין ואורון שאול. זו הייתה תחושה של עצב – על הלוחם שנפל, אך יחד עם זאת גם הקלה גדולה – שלפחות הוא יובא לקבר ישראל ולכבוד הראוי ללוחם שנפל בקרב.

עוד באותו נושא

בחירות ומדליות: סיכום אירועי 2019, חלק ג'

אז אמנם החזרת הגופה לוותה בצל כבד של שימוש באירוע לטובת תעמולת הבחירות של נתניהו, כולל המסע לרוסיה, והטקס הצבאי להחזרת חפציו האישיים וכולל הדיווח שהתברר כשקרי, על כך שלא נעסקה לשחרור גופת הלוחם. עם כל זאת, בשורה התחתונה, ההלוויה ההמונית בנוכחות ראשי המדינה ואלפי משתתפים, מראה שעם ישראל זוכר את בניו, ולא מפסיק את המאמצים לשחרורם גם אחרי 37 שנה.

במקום הרביעי: שיגור החללית הישראלית "בראשית" (11%)

מאז ומתמיד, ישראלים רבים חלמו להגיע לירח- והשנה קבוצה של מפתחים ישראלים החליטו להגשים את החלום הזה עבור המדינה. ב-22 בפברואר החללית "בראשית", שנבנתה במפעלי התעשייה האווירית, הפכה לחללית הישראלית הראשונה שמשוגרת לחלל החיצון – וריתקה במשך חודש וחצי את המדינה במהלך מסעה לירח. לאורך כל הדרך, החללית הישראלית תיעדה את מסעה לירח, כשבין השאר צילמה "סלפי" עם כדור הארץ, הניפה בחלל את דגל ישראל, והציגה תמונות מרהיבות של המדינה מהאוויר.

עוד באותו נושא

חיסולים, מינויים ואישומים: סיכום אירועי 2019, חלק ד'

אך למרות הגאווה הרבה, הסיפור של "בראשית" הסתיים עם סוף עצוב בהתרסקותה על הירח. למרות זאת, המפתחים כבר הודיעו שהם לא מוותרים ועובדים בימים אלה על פרוייקט "בראשית 2" שינסה להשלים את המשימה ולהצליח במקום שבו החללית הראשונה נכשלה.

במקום החמישי: כתב אישום לראש הממשלה (8%)

חקירות נתניהו מלוות אותנו כבר זמן רב, כך גם המלצות המשטרה כנגדו, כך ששום דבר לא הפתיע את הציבור הרחב – אך אין ספק שכתב האישום שהוגש נגד ראש הממשלה מהווה אירוע משמעותי בשנה האחרונה. בסוגיות הללו הציבור נחלק לשניים, אנשי רק ביבי לעומת אנשי רק לא ביבי, אבל בתווך יש ציבור שבעיקר נבוך. אך למרות זאת כתב האישום הזה, ותיקי נתניהו במרכזו, הן אלו שמובילים את סדר היום במדינת ישראל משני צדי המתרס. ובגינם אנחנו שוב במערכת בחירות בפעם השלישית.

יתר הדירוג:

6) הקמת כחול לבן ופריצת להקת שלוה (6% כל אחד)

8) האירוויזיון בישראל (5%)

9) מינוי נפתלי בנט כשר הביטחון (4%)

10) פרשת יובל דיין וסערת האירועים הנפרדים (3% כל אחד)

12) מינוי הרב רפי פרץ לראשות הבית היהודי (1.5%)

13) חיסול מנהיג דאעש, פרשת הרב טל ומבצע "חגורה שחורה" (0.6% כל אחד)

16) זכיית נבחרת העתודה באליפות אירופה, פטירת נחמה ריבלין, זכיית שגיא מוקי באליפות העולם, ומחאת האתיופים (0.3% כל אחד)

 

עוד באותו נושא

מרבנים עד תחרות שירים: סיכום אירועי 2019, חלק ב'


4

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
הרבי
נועם | 05-04-2021 16:13
הרבי מלובביץ' ישו מוחמד הנביא מואפק טריף