אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

14 חודשי מאסר לאיש העסקים ששיחד את פואד

14 חודשי מאסר וקנס על סך מיליון שקלים, זה העונש המקל שנגזר על אברהם נניקשווילי, איש העסקים שהורשע בהלבנת הון ושוחד השר לשעבר בנימין בן אליעזר. השופט: "מעשיו הטובים עומדים לצידו"

14 חודשי מאסר לאיש העסקים ששיחד את פואד
  פלאש 90

בית המשפט המחוזי גזר היום (שני) קנס בגובה מיליון שקלים ו-14 חודשי מאסר על אברהם נניקשווילי, איש העסקים שהורשע בהלבנת הון ובמתן שוחד בגובה 400 אלף דולר לשר לשעבר, בנימין (פואד) בן אליעזר.

בספטמבר 2011 ניגש בן אליעזר לנניקשווילי וביקש ממנו 400,000 דולר. נניקשווילי נענה לבקשה והעביר את הכסף מחשבון הבנק השוויצרי שלו לחשבון של בן אליעזר בבנק דיסקונט. על פי כתב האישום, הכסף היה שוחד שהסכם הלוואה עליו היה פיקטיבי שכל מטרתו הייתה שבן אליעזר יוכל להסביר לרשויות את קבלת הכספים.

עוד באותו נושא

צפו: הסודות של פואד בן אליעזר

בהכרעת הדין כתב השופט: "הנאשם הרגיש קרבה לבן-אליעזר, שעל-פי הראיות שהוצגו, נודע בכישוריו החברתיים וביכולתו לייצר ולשמר מערכות יחסים חבריות וחמות. התרשמתי כי הנאשם תיאר בצורה אותנטית את אותם מקומות בהם התחברה דמותו שלבן-אליעזר למורכבות חייו שלו, ונראה כי בן-אליעזר "נגע" בנאשם שראה בו דמות נערצת, אייקונית, וכמי שאינו זקוק לו. במידה רבה ניתן לומר כי הנאשם הוחמא מקרבתו של בן-אליעזר אליו, התחבר לתחושת הפשטות ששידר, הושפע מ"ההילה" העוטפת אותו ומנתוניו יוצאי הדופן".

עוד התחשב השופט במעשיו הטובים של נניקשווילי שבאו לידי ביטוי בין השאר גם בעדות הבאה של אביעד שייביץ: "אבא שלי נהרג ב-96 ממוקש בסיני, הוא כנראה הכיר את אברהם לפני המון שנים ולמעשה זה סיפור מאוד אישי כי אמא שלי קיבלה שבץ אחרי 5 שנים. ולא היינו בקשר בכלל והוא שמע על המקרה והוא התקשר אלי והוא אמר לי שמע אני איתך, אני, מה שאתה צריך אני איתך ולא התייחסתי לזה, אפילו לא ידעתי מי הוא, לא, לא קישרתי, לא היה היכרות בינינו שום דבר".

"לאחר תקופה מסוימת היה לי חלום מסוים לכתוב איזה ספר, התקשרתי אליו, דיברתי איתו ואחרי שעתיים שיחה הוא אומר לך שמע לך תכתוב את הספר שלך, והוא הכיר אותי כולה שעתיים, נפגשנו הוא אמר אני אממן אותך לך תכתוב בשקט וכך היה, זאת אומרת יש פה את הספר, אפשר לראות אותו…אני נסעתי לאשדוד וכל חודש הוא נתן לי צ'ק של 4500 שקל, מידי פעם הוא היה מתקשר, שואל איך ההתקדמות, מה קורה, איך מתקדם, האם אתה באמת בראש שקט ובאמת יכול לכתוב…"

גם יונה יהב, לשעבר ראש עירית חיפה העיד לטובת נניקשווילי ותיאר איך תרם מיליון שקל, במהלך בזק, לטובת בניית תשתית LEARNING-E שתופעל במצב חירום, וכיצד כשהציע לו לקרוא לפרויקט על שמו של נניקשווילי, אך התנאי היחיד שהתנה היה: "אתה לא קורא לו (לפרוייקט) על שמי, אתה לא כותב לי מכתב תודה..".

בשל כך, החליט השופט כי: "מעשיו הטובים לאורך השנים עומדים לצידו "ביום פקודה" ומצדיקים התחשבות של ממש בענישה".

כאמור, על נניקשווילי נגזר קנס בגובה מיליון שקלים ו-14 חודשי מאסר, מה שנחשב לגזר דין מקל ביותר.

עו"ד חופית שרים מפרקליטות מיסוי וכלכלה מסרה בתום הדיון: "מגזר הדין עולה כי דינו של נותן שוחד בהיקף משמעותי, כבענייננו, הוא למאסר בפועל מאחורי סורג ובריח, וזאת גם במקרים בהם שררו יחסי חברות וגם במקרים בהם לנותן השוחד זכויות כבדות משקל במישור פועלו הציבורי".

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו