אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

בוגרת ח'? אל תבחרי, תשלבי!

מי אמר שחייבים לבזבז 4 שנים רק בשביל בגרות? אולפנת רגבים מזמינה אתכן לפתח כוחות אחרים שלא ידעתן על קיומם, לצד בגרות מלאה כמובן

בוגרת ח'? אל תבחרי, תשלבי!
  צילום: יח"צ אולפנת רגבים

"עבדתי שנים רבות במערכת החינוך ופגשתי לא מעט בנות שיש בהן כוחות נפש וחיים, שלא באים לידי ביטוי במוסדות המסורתיים שבהם לומדים לבגרות במהלך רוב שעות היום". לפני כארבע שנים הקימה אשת החינוך הוותיקה, לאה קליינשפיז, את אולפנת רגבים מתוך מחשבה ליצור מודל חינוכי מעט שונה מהרגיל. 

בעזרת עמותת רוח הגולן ובהסתמך על מודל קיים לבנים, היא הקימה את האולפנה החדשה, ביישוב רמת מגשימים שברמת הגולן, המשלבת עבודות חקלאיות לצד לימודים לבגרות מלאה ופעילויות חינוכיות וערכיות רבות ומגוונות. בכל בוקר קמות הבנות באופן עצמאי ועד לשעה שבע הן מקיימות "מעגל כוח", שכולל לימוד וגיבוש קצר, מתפללות, אוכלות ומיד נוסעות לכל רחבי רמת הגולן לעבודות חקלאיות שונות הכוללות, לפי עונות השנה, קטיף, בציר, עישוב, השקיה, זמירה, קשירות, מסיקים ועוד.

מחוברות לאדמה | נוגעות בשמיים | בוגרות כיתה ח' מוזמנות לימים פתוחים באולפנת רגבים | לפרטים לחצו כאן >>

צילום: יח"צ אולפנת רגבים

בשעה 12:00 הן שבות לאולפנה ולאחר ארוחה ומנוחת צהריים, הן מתחילות בשעה 14:00 את תכנית הלימוד הרגילה עד לשעה 17:00, אז הן מתפנות ללימודי קודש במדרשה ולשלל פעילויות חינוכיות וערכיות אחרות. באולפנה לומדות, מכיתה ט' עד י"ב, 85 בנות המתחלקות לקבוצות בנות עד 8 תלמידות העובדות יחד במהלך היום. לדברי לאה, הבנות עובדות בכל העבודות שהן נדרשות אליהן חוץ מעבודות פיזיות שעלולות להזיק לבריאותן". 

"חיבור גדול לעבודה ולארץ"

"גם כשקשה מאוד לקום מוקדם בבוקר, את פשוט קמה כי את מבינה שיש מי שמחכה לך בעבודה וסומך עליך", אומרת הלל ליבוביץ, תלמידת י"ב באולפנה המתגוררת באלוני הבשן, שבזמן שחברותיה בבתי הספר והאולפנות האחרות מתהפכות מצד לצד, היא וחברותיה כבר עובדת בשדה אחרי שהספיקה קצת ללמוד, להתפלל ולאכול. אם תשאלו אותה, היא לא מצטערת ולו על דקה אחת שיכלה להעביר בשינה.

"בהתחלה היה מאוד קשה לקום מוקדם ולהתחיל לעבוד", היא מספרת, "אבל לאט לאט מתרגלים וזו ממש חוויה מדהימה שמפיקים ממנה כל כך הרבה. אני מרגישה שהאולפנה שינתה אותי בצורה משמעותית. העבודה העניקה לי המון בכל מה שקשור לנקיטת יוזמה ולקיחת אחריות".

מי שאחראית על סידור העבודה שלהן היא קסם יסמין דאסה שמעידה כי בכל פעם היא מופתעת מחדש מהעוצמות של הבנות. "הייתי מצפה, שהרוב יתקלו בקשיים ולא יצליחו להכיל אותם ושאנחנו בצוות החינוכי נצטרך לעבוד קשה כדי להרים אותן ולתמוך בהן. אבל בכל פעם הן מפתיעות בצורה הבוגרת שבה הן מתמודדות עם סדר יומן, ובאופן כללי הן מעידות שכיף להן בעבודות והן יוצאות מסופקות בתום ימי העבודה". קסם גם מעידה על השינוי שמתחולל בבנות במהלך שנותיהן באולפנה. "הן מתבגרות מהר יותר, כי הן מבינות את גודל האחריות ויודעות להתנהל כפי שמתנהלים אנשים בוגרים בחיים האמיתיים".

לדבריה, לא רק התלמידות נהנות בעבודה ומפיקות ממנה את המרב, אלא גם החקלאים עצמם שמעריכים את עבודתן ומתרגשים להעסיק עובדות כל כך מחויבות. "מבחינתם זה עולם אחר, כי הם רגילים לעבוד עם עובדים זרים שלא מחוברים לארץ ופתאום הם מעסיקים בנות שמרגישות שייכות גדולה לאדמה שאותה הן עובדות, חשות חיבור גדול לעבודה ולארץ וזה מתבטא באיכות העבודה".

ליטל עובדיה, המגדלת כרמים לייצור יין בעין זיון, מסכימה עם כל מילה ומשוכנעת שמדובר בלא פחות משינוי דרמטי עבור ענף החקלאות. "זו בשורה לחקלאים באזור. זה שינוי גדול גם ברמה אישית וגם ברמה המקצועית. אני מכירה את המיזם הזה כשנה וחצי והוא ממש מעורר השראה. אם זה ימשיך ויתפתח זה יכול להשפיע על החקלאות בישראל בצורה מאוד משמעותית".

ליטל מציינת את הקשר החם שנוצר בינה לבין קבוצת הבנות שעובדות אצלה. "יש לי קבוצה קבועה ועם הזמן נוצרה מערכת יחסים קרובה. אני לומדת להכיר את הבנות, במה כל אחת טובה, במה היא אוהבת לעבוד ובמה פחות. נותנת להן אחריות שמפתחת אצלן הן את הרמה המקצועית והן את האישיות". לדבריה, היא "פונה לחקלאים הוותיקים ומפצירה בהם לבוא יום אחד לשטח ולהיווכח בעצמם באיכות שהבנות מביאות איתן לעבודה וברצינות ושהן מקבלות על עצמן משימות וכמובן גם במקצועיות שהולכת ומתפתחת. כל מי שמגיע לא מאמין שאפשר להגיע עם תלמידות ט' עד י"ב לעבודה איכותית ויעילה כפי שהם משיגים עם עובדים זרים ומיומנים".

נדבך נוסף שמשלים את לימודי התלמידות באולפנה, הוא הלימודים במדרשה. בכל יום אחר הצהריים מתכנסות הבנות ללימודי קודש ושלל סדנאות ופעילויות חינוכיות וערכיות, אשר חלקן הן פרי יוזמתן האישית של הבנות. עבור מנהלת המדרשה, רחלי ויצמן, מדובר בבשורה משמעותית נוספת שיוצאת מהמקום. "במדרשה, הבנות לומדות תורה לשמה ומעמיקות את עולמן הרוחני, וכל זה מתוך רצונן האישי ולא לשם לימודים לבגרות".

לדבריה, "השליחות בעבודת האדמה יונקת מהלימוד בבית המדרש. אנחנו מקפידים לחבר בין העבודה הפיזית ללימוד הרוחני. לבנות יש אתגר גדול במשך ארבע שנים ואת הכוח שלהן הן יונקות במידה רבה מהרוח שעמה הן נפגשות בלימוד בבית המדרש".

בסיום בציר לילי במשק. צילום: יחצ אולפנת רגבים

מחוברות לאדמה | נוגעות בשמיים | בוגרות כיתה ח' מוזמנות לימים פתוחים באולפנת רגבים | לפרטים לחצו כאן >>

תעודת בגרות מלאה לצד עשייה ערכית עשירה

לצד העבודות החקלאיות שמפתחות את התלמידות בשורת היבטים, חשוב להדגיש כי חלק לא מבוטל מהלימודים מתבסס על היכולת ללמוד באופן עצמאי וכמובן על העזרה ההדדית שבין הבנות לבין עצמן, וכל זה בניצוח וסיוע הצוות החינוכי.

יש לציין כי האולפנה אינה מיועדת לתלמידות אשר נתקלות בקשיי לימודים, אלא לכלל הבנות. "השילוב הזה של לימודים ועבודות חקלאיות", מדגישה לאה, "מיועד לבנות שמעוניינות בתעודת בגרות מלאה לצד עשייה ערכית עשירה. זה מקום שבנוי על הרצון להירתם לעשייה חלוצית וציונית. זו לא קייטנה". לצד זה, מבקשת לאה לתמצת את במוסד החינוכי שבראשו היא עומדת למשפט אחד בלבד. "רגבים זה לא 'בית ספר'. רגבים זה מקום שחיים וגדלים בו, מבחינה ערכית אישיותית ורוחנית, ובתוכו יש גם 'בית ספר'. אני מאמינה באמונה שלמה שנוער שמקדיש נתח ניכר משעות היום שלו לעשייה ערכית למען העם והארץ, ולא למען עצמו, רק צומח וגדל מכך בכל המובנים".

הלל, שתסיים השנה את לימודיה באולפנה, משוכנעת שמיעוט שעות לימודי התיכון רק ממקדים את הלימודים ומייעלים אותם ולא להיפך. "על פניו זה נראה יותר קשה מבתי ספר אחרים, אבל דווקא מבנה מערכת השעות הייחודית, יוצר יעילות גדולה יותר. בעצם, אנחנו לומדות פחות ומשיגות את אותן תוצאות כפי שמשיגים במקומות אחרים. זה משאיר זמן לעשיה נוספת ולפעילויות אחרות". 

בנוסף היא מעידה כי היא "מאוד אוהבת את האולפנה. יש בה יחס חיובי כלפי הבנות מצד הצוות. לכל מי שזה נשמע מתאים לה, הייתי ממליצה בחום להגיע וללמוד באולפנה שהיא הרבה מעבר לסתם בית ספר".

מחוברות לאדמה | נוגעות בשמיים | בוגרות כיתה ח' מוזמנות לימים פתוחים באולפנת רגבים | לפרטים לחצו כאן >>

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו