אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

סקר לחג: כמה מהישראלים מדליקים נרות חנוכה?

סקר חדש של הקונגרס הישראלי בחן את יחס הציבור לחג החנוכה והמנהגים: כמה מהישראלים מדליקים נרות מדי ערב, כמה מקפידים לאכול סופגניות, וכמה מהם מכירים היטב את סיפור החג?

סקר לחג: כמה מהישראלים מדליקים נרות חנוכה?
  (צילום: עמוס בן גרשום\לע"ם)

רגע לפני סיום חג החנוכה, מיזם של הקונגרס הישראלי ערך סקר לכבוד החג, במסגרתו 800 ישראלים נשאלו על יחסם לחג ולמנהגיו. מבין הנשאלים, 49 אחוזים הגדירו את עצמם כחילונים, 28 אחוזים כדתיים או חרדים, ו-23 האחוזים הנותרים אמרו כי הם מזדהים כמסורתיים. המשאל הופץ דרך הפייסבוק ודרך ערוצי מדיה חברתית נוספים.

כשנשאלו מה הם מרגישים כלפי חג החנוכה, 85 אחוזים מהמשתתפים בסקר ענו כי מבחינתם החג הוא חג ישראלי לכל דבר – בעוד ש-12 אחוזים אמרו כי לדעתם מדובר בחג עבור רק חלק מהישראלים. 3 אחוזים הפגינו אדישות או התנגדות לחג.

הנשאלים גם התבקשו לפרט אילו ממנהגי חג החנוכה הם מקיימים, כאשר נמצא כי המנהג הכי נפוץ בקרב המשתתפים בסקר הוא הדלקת נרות: לפי הנתונים, 90  אחוז מהנשאלים אמרו כי הם מדליקים נרות מדי ערב.  83 אחוז מהנשאלים אוכלים לפחות סופגנייה אחת במהלך החג, ו-74 אחוז מהציבור סיפרו כי הם נוהגים לשיר את שירי חג החנוכה.

שאלה נוספת שנשאלה במסגרת הסקר היא עד כמה הנשאלים מכירים את הסיפור ההיסטורי של חנוכה. 63 אחוז מהנשאלים אמרו כי הם מכירים היטב את סיפור החג המסורתי, בעוד ש-35 אחוזים אמרו כי הם מכירים את עיקריו של הסיפור ושתי אחוזים בלבד אמרו כי הם אינם מכירים בכלל את הסיפור.

השאלון גם בדק את ההזדהות עם סמלי חג החנוכה, לעומת הזדהות עם סמלי חג המולד, הנחגג בסמוך – כשהשנה שני החגים אפילו צויינו במקביל אחד לשני. על פי תוצאות הסקר, 88 אחוזים מהמשתתפים בסקר אמרו כי הם ירגישו הזדהות אם יפגשו בקניון בחנוכייה, בעוד שרק 36 אחוזים אמרו כי אם יתקלו בעץ אשוח, ירגישו הזדהות.

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
2 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
להיתחדש
שבוע טוב | 29-12-2019 15:19
אני למשל הידלקתי יומיים מקסימום שלוש לא מעבר לכך. כי השבר איום ונורא אי אפשר להיתעלם .זה כבר לא כמו פעם. המאה 21 הרסה את הדתות זה מיתחת לשטח אבל אני מאמינה. אז מה עושה משדרגת מבינה שאי אפשר להישאר עם יעקב הגלותי שמייצגים אותו אלה השולטים אהרון ברק והגמרא הכהונתיים. הכהונה לא מה שפעם. צריך הצלה אחיזה לתפוס משהו. זו הנבואה. אני נאחזת בה בסופה הנוראה הלא יאומנת סופת אחרית הימים. היא לי מיפלט עץ הצלה. חשוב לי האל הוא הכי חשוב לי בעולם הוא סיבת קיומי חיי פה שיבתי אחרי אלפיים שנה אלוהי התנך. הוא הכי מעניין אותי מיהו. המטרה להיפתר מהגלותיות ולהאחז באדמה תנכית זו. ובאלוהי התנך הוא הכי חשוב בעולם האל הזה. המסקנה שלי הלאה מעלה לנבואה לאלוהי הנבואה התנכי.
2
סופגניה ונרות אצלכם זה באותו מעמד??
מרא דאתרא | 10-01-2020 14:23
ממתי סופגניה היא מנהג החג?? מנהגי החג הם הדלקת נרות והלל בברכה בשחרית , אמירת על הניסים אבל סופגניה???? עד לפני כמה עשרות שנים לא הייתה בכלל סופגניה. באירופה לא ידעו מה זה ונהגו לאכול לטקעס (לביבות תפוא) בצפון אפריקה אכלו ספינג' בלי שום קשר לחנוכה. רק כאן בארץ התחילו עם סופגניות בחנוכה. בהתחלה היו גם לביבות שאני זוכר מצעירותי ואלה נעלמו עם השנים.