אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

בגלל המאבק בש"ס: האם הרב אריה שטרן יודח?

המאבקים בש"ס עלולים להביא להדחת רבה הראשי של ירושלים. שר הדתות לא חותם על הארכת הכהונה, למרות הסכמת הרב יצחק יוסף. לשכת הרב עמאר: "מדובר בדברים מופרכים"

בגלל המאבק בש"ס: האם הרב אריה שטרן יודח?
  (צילום: יונתן זינדל/ פלאש 90)

בציונות הדתית ישנם חששות כבדים כי הרב אריה שטרן יודח מתפקידו כרבה הראשי של ירושלים, וזאת בשל מאבקי הכוח בין הרב שלמה עמאר המכהן כרבה הספרדי של העיר, ובין הראשון לציון הרב יצחק יוסף.

במפלגות הציונות הדתית דורשים ממפלגת ש"ס כי שר הדתות, יצחק וקנין, לא יפגע ברב שטרן על בסיס מאבקי הכוח של ש"ס ויחתום בדחיפות עליונה על הארכת כהונתו של הרב שטרן עד סוף ממשלת המעבר. ח"כ מתן כהנא לסרוגים: "לא ייתכן שהרב שטרן יופלה לרעה רק בגלל שאינו משתייך למגזר הנכון. בש"ס חייבים להבין שעידן המונופול שלהם על שירותי הדת תם".

כזכור, בסוף שנת 2014, לאחר עשור של דחיות, נבחר הרב אריה שטרן לרבה הראשי של ירושלים יחד עם הרב שלמה עמאר שמכהן כרבה הספרדי של העיר. בחירת הרבנים נדחתה שוב ושוב, בשל ניסיון הסייעות החרדיות לקיימן לאחר שהרב שטרן יעבור את גיל ה-70 ולא יוכל להתמודד לתפקיד.

עוד באותו נושא

מתן כהנא: לא נאפשר לש"ס לפגוע ברבני הציונות הדתית


11

על פי חוק, גיל פרישתו של רב עומד על 70 כאשר מועצת הרבנות הראשית "רשאית להאריך את גיל הפרישה, על פי בקשת רב העיר, ולאחר ששוכנעה שיש ביכולתו של הרב להמשיך ולמלא את התפקיד, למשך תקופה שלא תעלה על חמש שנים.

לאחר ההפסד של הסיעות החרדיות, השתמשה מועצת הרבנות בסמכותה להאריך את כהונתו של הרב שטרן עד גיל 75. במסגרת ההסכמים הקואליציוניים של הכנסת ה-21 בין הבית היהודי לש"ס, החוק אמור לעדכן את גיל הפרישה של הרבנים ל-80. לפני כחודש חגג הרב שטרן 75, והחוק עדיין תקוע בגלל מערכת הבחירות הממושכת בה מדינת ישראל נתונה כבר למעלה משנה.

שר הדתות יכול להאריך את כהונת הרב שטרן

במידה והרב שטרן יאלץ לעזוב את תפקידו, ירושלים תישאר ללא רב ציוני. כרגע מדינת ישראל נמצאת בהליך בחירות שבסופן, לאחר שהחוק יעבור, מעמדו של הרב יוסדר על פי חוק. במצב הביניים הקיים כרגע, יש בידי שר הדתות מש"ס, יצחק וקנין, את הסמכות לחתום ולהאריך את כהונתו של הרב שטרן עד שתכונן ממשלה.

לסרוגים נודע כי הסיבה בשלה לא מוארכת כהונתו של הרב שטרן היא בשל מתחים ומריבות בצמרת ההנהגה הפוליטית והרוחנית של ש"ס, שלוכדות בתוכן את אחד מענקי התורה שידע הדור הזה.

הרב אריה שטרן, המשך כהונתו בסכנה בשל סכסוכים בצמרת ש"ס. (צילום: יונתן זינדל/ פלאש 90)

הסכסוך בין אריה דרעי שעומד בראשות ש"ס לרב עמאר, הגיע לטונים צורמים ביותר כאשר נחשפו הקלטות בהן אמר דרעי כי הרב עמאר מעוניין רק בשליטה: "אמרתי לך כבר 50 פעם, אני לא טיפש. אני יודע כמה עמאר יכול להוסיף לנו, אבל אני יודע גם שסגרתי את ש"ס כיוון שהוא רוצה לשלוט. אין לו משהו אחר. משעמם לו כל היום…הוא צריך את הכוח".

לפני כשנה וחצי הייתה 'סולחה' בין אריה דרעי שעומד בראש ש"ס לרב עמאר, מאז נזהר דרעי שלא להיכנס לפינות עם הרב. לעומת זאת הסכסוך המתוקשר בין בנו של הגר"ע יוסף זצ"ל, הרב יצחק יוסף, והרב שלמה עמאר עדיין קיים.

הרב עמאר חוסם את המשך מינוי הרב שטרן

לפי המידע שהגיע לסרוגים, הרב יצחק יוסף מעוניין להאריך את כהונתו של הרב אריה שטרן כרב העיר ירושלים, המכהן גם כחבר מועצת הרבנות הראשית, ואילו הרב עמאר מבקש להיות הרב היחיד של ירושלים.

הרב אריה שטרן בבית הרב קוק. צילום: סרוגים

בימים האחרונים מתנהל מאבק עז בהובלת הימין החדש והבית היהודי, וזאת במטרה ללחוץ על חברי סייעת ש"ס, ושר הדתות יצחק וקנין בפרט, לא להיכנע למלחמות הרבנים ולחתום על הארכת מינויו המתבקש של הרב אריה שטרן שבכלל לא קשור למאבקים.

חברי הכנסת מתן כהנא מהימין החדש ומוטי יוגב מהבית היהודי שיגרו מכתבים לשר המשפטים, אמיר אוחנה, ולשר הדתות, יצחק וקנין, בדרישה להאריך את כהונתו של הרב אריה שטרן כרבה הראשי של ירושלים.

"עידן המונופל של ש"ס על הדת נגמר"

חבר הכנסת מתן כהנא מסר לסרוגים: "הבוקר שלחתי מכתב לשר הדתות, יצחק וקנין, בבקשה שיאשר את הארכת כהונתו של הרב אריה שטרן כרבה הראשי של ירושלים. פרקטיקת הארכת כהונתם של רבני ערים מקובלת בישראל מימים ימימה".

"לא ייתכן שהרב שטרן יופלה לרעה רק בגלל שאינו משתייך למגזר הנכון. בש"ס חייבים להבין שעידן המונופול שלהם על שירותי הדת תם. הימין החדש תדרוש לאחר הבחירות את המשרד הדתות ותדאג ששירותי הדת בישראל ישמשו את כלל אזרחי ישראל ולא את צרכיה הפוליטיים של המפלגה כזו או אחרת".

מלשכת הרב עמאר נמסר: "מדובר בדברים מופרכים ובסיונות גורמים אינטרסנטים לחרחר ריב ומדון. אנו מאחלים חג חנוכה שמח לכל בית ישראל".

מלשכתו של השר יצחק ועקנין לא התקבלה תגובה.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
12 תגובות - 11 דיונים מיין לפי
1
קשקוש
גדליה | 26-12-2019 17:45
מלחמות הכוח הם בין בנט-צהר לש'ס-סמוטריץ'-הרבנות, כשהרב אריה שטרן תקוע באמצע. לולא הרעש שעושים )באדיבות סרוגים,) לש'ס לא היה בעייה להאריך את הכהונה. ומעניין שאלו התומכים בתוקף ברב ראשי אחד, ובהגבלות כהונה וגיל לרבנים, ויוצאים נגד הרבנות בכלל, לפתע מזדעקים לטובת הרב אריה שטרן. וכבר אמרו חזל על דאטפך אטפוך וכו'.
2
אין עניו רב
יוסי מעפולה | 26-12-2019 19:30
כשרב רב עם רב
3
מזמן שהוקם מפלגת ש''ס
משה | 26-12-2019 20:27
רק ראינו חילולי השם . אין יראת שמים שמה. הרבנים מושחתים כולל הרבנים הראשיים . אין שום סבה להקשיב לרבנים האפסים האלו. נמאב כבר.
4
רק ביבי העיקר הגוש
מגיע לכם | 26-12-2019 22:03
חח
5
די לדיבור
יאיר | 26-12-2019 22:41
אתה מסכן ומפגר ברמה אחרת איך אתה מדבר
6
די לרכילות
יאיר | 26-12-2019 22:42
אתה מסכן ומפגר ברמה אחרת איך אתה מדבר
7
די לצביעות
יאיר | 26-12-2019 22:43
שהרב עובדיה בקש להאריך את זמנו לא נתנו לו ונלחמו נגדו אבל עכשיו תראה איזה רעש עושים מכלום
8
הארכת כהונה
סליקי | 27-12-2019 0:09
כשמדובר ברב אשכנזי אז כל האמצעים כשרים גם חקיקה פרסונאלית וגם לאחר שנפסקה כהונתו אבל כשמדובר ברב ספרדי אז לא מתקנים את התקנות וקובעים מועד שלא יחול עליו ראה הרב מלכא מכרמיאל...
הרב מלכא בן 80
לא דומה | 30-12-2019 15:26
בגיל 80 אין רב שממשיך בתפקידו (לא הרב לאו בתל אביב, לא הרב אריאל ברג ולא הרב קוק ברחובות ועוד). לרב שטרן יש עוד 5 שנים
9
מה מתן כהנא מתערב? שיתעסק במה שהוא מבין בו.
יוסי | 27-12-2019 0:11
ממתי מתן כהנא, שכף רגלו לא דרכה יום אחד בישיבה, מבין פתאום בענייני רבנים ונלחם לטובתם. תשב בצד ותתעסק בענייני ביטחון. העסק הזה מסריח מהאגנדה החדשה של בנט ושות', להתחיל לטפל בענייני הדת במדינה. וה' ירחם איזה טיפול הם יעשו. החיבוק שלהם לרב שטרן רק מעלה חשדות כבדים, האם באמת רצוי שהוא ימשיך בתפקיד. בבחינת - אמור לי מי תומכיך ואומר לך מי אתה.
10
הרב שטרן
טופסי | 27-12-2019 10:16
הרב שטרן סיים את כהונתו. נתמזל מזלו ולא ניתן לחוקק חוק עבורו. מה מעמדו של הרב שטרן גבוה יותר ממעמדם של חולים בבתי חולים. אולי במרכז לא רוצים שיחזור למכון הלכה ברורה. אולי
11
נועם 2
נועם | 28-12-2019 15:52
נועם שמואלי נועם בן ישראל