אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הגיבורים שלנו | סגן מ' ואיתור המנהרה במגן צפוני

פרויקט גבורה בחנוכה בסרוגים | בכל רחבי הארץ החיילים האמיצים שלנו לא רק שומרים עלינו אלא מבצעים פעילויות גבורה קטנות עד גדולות בכל יום יום, בגשם, בשמש, ובכל זמן שצריך

הגיבורים שלנו | סגן מ' ואיתור המנהרה במגן צפוני
  מבצע מגן צפוני. צילום: דובר צה"ל

הפעם בגזרה הצפונית: סגן מ' מעפרה – הלוחם הטכנולוגי של דור העתיד –  ואיתור המנהרה של חיזבאללה במבצע מגן צפוני: "כבר חשבנו שאולי לא נמצא את המנהרה, וברגע שפגענו אני והחיילים שלי רקדנו כמה דקות עם צעקות עד השמיים, מתחבקים".

סגן מ' מסיירת יהל"ם של הנדסה קרבית, היה יחד עם החיילים שלו גורם משמעותי במבצע מגן צפוני לפני שנה בגילוי ואיתור המנהרות במבצע מגן צפוני. היום הוא בפיתוח אמל"ח בצבא, ובשנה האחרונה הוא היה סמ"פ מקצועי – כאשר הנקודה המרכזית בשירות שלו קשורה במבצע לאיתור מנהרות הטרור של חיזבאללה.

הלוחמים הטכנולוגיים בצה"ל משלבים שתי תכונות חשובות בדור העתיד של הצבא: לוחמה בשטח עם ידע טכנולוגי מתקדם.

סגן מ'. צילום" דובר צה"ל

סגן מ',23 מעופרה, התגייס באוגוסט 2015, ובמרץ 17 יצא לקורס לקצינים ולאחר מכן היה מ"מ טירונים של נוב' 17. לאחר מכן עבר להיות מפק"ץ לוחמים בסמו"ר (=סליקים ומנהרות) – הקומנדו התת-קרקעי שמהווה את מוקד הידע של צה"ל בכל הקשור ללוחמה תת קרקעית.

במבצע מגן צפוני היה סגן מ' סמ"פ בפלגה ס'1 ביהל"ם ובמשך מספר שבועות כל מה שהתעסקו בו היה שלב איתור המנהרה, כאשר במהלך אותם שבועות צמצמו יותר ויותר את השטח ואז התחילו את הקידוחים עד שקיבלו אינדיקציה.

"עד היום לומדים את העולם הזה והיו הרבה הכנות ולו"ז מטורף", מספר סגן מ' לסרוגים על מבצע מגן צפוני, "הרבה בחינות של טכנולוגיית היתכנות רלוונטיות מהדרום לצפון ועד היום מפיקים לקחים. בסוף מנהרה זו מנהרה ויש הרבה רלוונטיות ויש הרבה מרחב למידה. במבצע הייתה פשיטה במקביל על מספר מנהרות וזה משהו שאנחנו למדו ונלמד ועדיין מתפתחים בתחום הטכנולוגי".

מה היה התפקיד שלכם בכוח? "באופן כללי כל מספר של חיילים קיבל מרחב מנהרה אחת להתעסק בה, והצוות שלנו קיבל מנהרה ספציפית, עם כל השלבים הכרוכים בכל: מהאיתור, להמשיך ולפגוע בה עם מקדחים, ולהיכנס עם קבוצה של לוחמים לחקר של המנהרה. הכול מאל"ף ועד תי"ו. מעורבים עוד כוחות, אבל סך הכול המרחב הספציפי הזה היה בפיקוד שלי".

מימין לשמאל: מ׳ פצ״ן בזמן המבצע, אלוף יואל סטריק, מאו״ג 91 בזמן המבצע, תא״ל רפי מילוא, מח״ט 300, אל״ם רועי לוי, סגן מ׳, הרמטכ״ל בזמן המבצע, רא״ל (מיל׳) גדי איזנקוט. צילום: דובר צה"ל

סגן מ' מספר על התחושות: "עברתי מספר שבועות עם הצוות שלי בגשם, ליד לוחמים של צבא לבנון וחיזבאללה, מתח שיא. היו רגעים קשים ונקודות שבירה, רגעים בהם אין לי תשובות להגיד לחיילים שלי, חשבנו שאולי המנהרה לא נמצאת".

"אחרי הרבה זמו ומקדחים והרבה רצינות, ברגע שאתה פוגע, תאר לך, אני והחיילים שלי רקדנו ועשינו מסיבה במשך כמה דקות, צעקות עד השמיים ומתחבקים, אבל אחרי 5 דקות מייד חוזרים לעבודה: צריכים לאבטח את המנהרה ולחקור אותה".

לוחמי יהל"ם עוברים מסלול ארוך מאוד של הכשרת לוחמה, ושם זה לא נגמר: לאחר מכן הלוחמים מקבלים הרבה הכשרות טכנולוגיות עם הרבה מאוד חברות שקשורות לתחום. פלגת סמו"ר מתעסקת בצפון ובדרום כאשר המשימה היום היא איתור מנהרות. כיום סגן מ' משרת כקצין תורה ופיתוח של סמו"ר: "עולם המנהרות הוא סופר מאתגר והצבא משקיע המון דברים בדבר הזה, ממשאבים ותקציבים ועד פיתוח טכנולוגי ושותפות עם הרבה חברות אזרחיות. אני עובד כל היום עם החברות ובוחן את האמל"ח. התפקיד הוא מאתגר, אני משמש כאוטוריטה מקצועית בכל מנהרה שמוצאים, מביא חוות דעת מקצועית איזה אמל"ח מסוים מתאים לסוג המנהרה".

ליחידת סמו"ר ישנה הרבה עבודה ביום ביום: "עבודה סיזיפית – עובדים כל הזמן", מספר סגן מ'. המסלול של הלוחמים הטכנולוגיים מאוד ייחודי: "המסלול מבחינה פיזית מאוד מאתגר, מסעות ואלונקות וריצות, גם אני כקצין עד היום 3 פעמים בשבוע מתאמן ובכושר מטורף ויוצא לפעילות, וכל פעילות דורשת גם מהקצינים וגם מהלוחמים לסחוב משקל. הלוחמים בכושר שיא, אתה צריך להיות מוכן לסחוב 60% ממשקל הגוף שלך ואתה חייב להתאמן ולכן כולם שומרים על כשירות. מה שמייחד את יהל"ם, אני אישית מוצא את עצמי לומד כמה שבועות בשבוע תוכן שאין לו קשר לצבא כמו פיזיקה והמון דברים שקשורים, אני חייב להתמצא באיך אני מפעיל את הטכנולוגיה שלי".

צילום: דובר צה"ל

זה מורכב להיות גם לוחם וגם טכנולוגי? "כל אחד פה הוא חצי לוחם סיירת וחצי לוחם טכנולוגי בתוכנות והפעלת אמצעין. חד משמעית זה מורכב להיות לוחם טכנולוגי".

אתה עצמך סרוג, המסלול מאפשר לשמור על חיים דתיים? "אין ספק שזה מאתגר וגם קשה. אני עשיתי שנת שירות לפני הצבא וזה חיזק אותי. זה אפשרי".

יש לחיילים השפעה? "אתה לא מבין כמה השפעה יש ללוחם יהל"ם קצה: כל חייל מתמקצע על דבר מסויים, ואני מעביר חוות דעת לדרגים הגבוהים. ואתה רואה את אלוף פיקוד צפון בוחן רעיון שחייל שלי העלה. כך לכל הקצונה הבכירה, החיילים שלי נותנים חוות דעת מקצועית ברוב המקרים. זו השפעה מטורפת".

מה העתיד? החלום? "כרגע יש לי לפחות שנה בתפקיד. יש סיכוי שאמשיך בצבא בציר הזה של המנהרות. עולם התוכן שאתה נחשף אליו הוא סופר מעניין ומקצועי ואתה עוד עם כל הגופים המקצועיים. אני מאוד מרוצה".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו