אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הסיכון המחושב של בנט ושפעת בחירות| סיכום פוליטי

ביום שאחרי ניצחון הפריימריז, נתניהו מתכונן לקרב הבא - האם בג"ץ והיועמ"ש יאשרו לו להרכיב ממשלה? ההחלטה עשויה להביא לניצחון הליכוד. מה קורה בין סמוטריץ' והימין החדש? וגם: על השפעת

הסיכון המחושב של בנט ושפעת בחירות| סיכום פוליטי
  (צילום: יונתן סינדל/ פלאש 90)

החלטת בג"ץ תביא לליכוד את הניצחון

שלא כמו כמיליון וחצי מאזרחי ישראל שבחרו בשתי פעמים שונות בבנימין נתניהו כמי שרוצים לראותו כראש הממשלה, היועץ המשפטי לממשלה ייתכן ויערער על הצבעתם. השבוע עוד החליט מנדלבליט שלא להחליט כי כל עוד לא יערך דיון בנושא בבית המשפט – אין מקום לתת את חוות דעתו. אולם בג"ץ סובב את היוצרות כך שהדיון יתקיים השבוע בהרכב של שלושה שופטים ועל מנדלבליט תהיה חובה להידרש לעניין.

תשובתו של היועץ ככל שתהיה עלולה להטות שלא בכוונתו את המערכת הפוליטית, ההחלטה לאשר או לא לאשר לנתניהו לקבל את המנדט אם יזכה בו ולהרכיב ממשלה עלולה לעורר גלים ובעקיפין להיות מצויינת לנתניהו ולליכוד.

אם המשפטנים יקבעו שנתניהו לא יוכל הרכיב ממשלה, המצביעים הפוטנציאליים ייראו בזה תמונה בהירה שמערכת המשפט מנסה להפיל את נתניהו, הימין והשלטון בדרכים לא דמוקרטיות. בתגובה, הם ייצאו להילחם ברגליים בהחלטת בג"ץ ובליכוד רואים בכך את הצעד הסופי שיגרום להוציא את הליכודניקים מהבית, בדומה להחלטת בג"ץ לפסול את מיכאל בן ארי וברוך מרזל מעוצמה יהודית, מה שהכריע אצל מספר לא מבוטל של אנשי הציונות הדתית בסבב בחירות א' את ההצבעה בין הימין החדש לאיחוד מפלגות הימין.

במצב כזה, קמפיין הליכוד כאילו ייכתב מעצמו, במקום לשפוך מליונים על שלטי חוצות, פרסומים וסרטונים – מספיקה החלטה אחת של בג"ץ להכריע את הבחירות. בהמשך הכנסת הבאה כבר תעביר את פסקת ההתגברות, ובאופן חריג תבטל את ההחלטה של בג"ץ, רטרואקטיבית. במקביל, הציבור יאמר את דברו בקלפי והכנסת הבאה שתקום תחויב לתקן את החוק.

רוצים הוכחה למגרש המלחמתי? גם בשמאל מבינים שצעד משפטי כזה נגד הכרעה דמוקרטית עלול להיות יותר מדי מול עמדה ברורה ומובהקת של הציבור. ח"כ עופר שלח מכחול לבן צייץ כי "בית המשפט יפסוק כטוב בעיניו, כיאות. אבל בעיני יהיה עדיף בהרבה אם לא יפסול את נתניהו להרכבת ממשלה. ראש ממשלה עם כתב אישום זה פסול ציבורית, ואנחנו לא נשב איתו. אבל עדיף שהציבור יפסוק כך, ולא העליון". קולות דמים אמר גם ח"כ עמיר פרץ כי הוא "מעדיף הכרעה בקלפיות מהכרעה שיפוטית".

נפתלי בנט

המפץ המיוחל בימין למערכת בחירות הזו רחוק מסגירה, כשגם במערכת בחירות שלישית הנוהל נשאר אותו הנוהל והמפלגות יגישו גם בפעם השלישית את הרשימות לכנסת בעוד 21 יום. לכאורה, 3 שבועות קודם הן נראות כמי שהולכות להשתנות באופן משמעותי כשבפעם הראשונה יוגשו הרשימות ליו"ר ועדת הבחירות המרכזית החדש, השופט ניל הנדל – אבל הכל יכול להשתנות 4- 5 ימים קודם, זאת אומרת בעוד שבועיים – יהיו ההחלטות הגורליות באמת איך ועם מי לרוץ.

אם נחזה את המהלכים כפי שהם מצטיירים היום, בימין מתכוונים לרוץ בשני ראשים – הימין החדש מצד אחד ואיחוד מפלגות הימין מצד שני. מה עומד מאחורי זה? לקח משתי המערכות האחרונות בהן הולקה ונחבל הימין. לפי בנט, איחוד של ארבעת המפלגות – הבית היהודי, האיחוד הלאומי, עוצמה יהודית והימין החדש יבטיח בוודאות שהרשימה תעבור את אחוז החסימה אבל ככל הנראה לא תצליח להביא את הבלוק למעל 61 מנדטים ואילו ריצה בנפרד תגביר את הסיכוי שיגיעו בנפרד ל- 61 מנדטים אך מעמידה בסיכון את אחת מהרשימות על גבול אחוז החסימה. נפתלי לוקח בחשבון שהוא יעבור את אחוז החסימה ודווקא השותפים הטבעיים שלו, יישארו בחוץ.

למה בנט מוכן לקחת את הסיכון? כמה שינויים משמעותיים מהסבבים האחרונים הביאו אותו להבנה כי זו הדרך הנכונה ביותר. למשל, אם בבחירות האחרונות פעלו 4 מפלגות – כולנו, זהות, ישראל ביתנו והימין החדש על אותו קהל מצביעים ימני – ליברלי שלא מוצאים את עצמם בליכוד בשל האיבה לנתניהו ולא ייתנו את קולם לבית היהודי הדוסית, נשארו ללא כלום ובעל כורחם מצביעים לכחול לבן. כיום, בהתחשב בכך שליברמן לא יהיה חלק מקואליציה עתידית לצד מפלגות הבלוק, כולנו וזהות נעלמו מעל פני האדמה נשארה למעשה 'הימין החדש' בלבד שפונה למצביעים מרקע ימין ממלכתי ליברלי ודתי, על הטיקט הזה מבקש בנט לשחק.

במטרה להחזיר את המנדטים הללו שאבדו מהימין, מבין גם נתניהו שזו האופציה היחידה. לזכותו ייאמר שאת התרחיש היחידני לנצח בצורה הזאת הוא חזה בערב איחוד רשימת ימינה במלון ראמדה אז התכנסו בנט, איילת שקד, בצלאל סמוטריץ' ורפי פרץ לסגור את פרטי הריצה המשותפת עוד בטרם היציאה לדרך. לכל אורך הערב ביצע נתניהו שיחות עם חלק מהראשים במטרה להניע אותם מהמהלך, אולם הצלקת שנשארה חרוטה בעקבות חוסר של 1400 קולות בלבד לא איפשרה להם להשאיר אף אחד בחוץ ובכך הובטחה כניסתם לכנסת. אחרי התאוששות קלה, בנט רוצה כאמור לרוץ לבד אבל מתנהל בצורה מפוקחת ובהכרח מתחייב שלא לקחת את הסיכון וישקול שבוע לפני מועד הגשת הרשימות את הריצה הזאת שנית. מדובר בקמפיין התשיעי בחייו של בנט, היינו חושבים שאחרי קרוב לעשור הכל יהיה פתור אבל המציאות לא מפסיקה להפתיעה.

פרץ תועד משוחח עם רה"מ, מלון רמאדה (צילום חיים גולדברג/ סרוגים)

לא שוללים שריון של סמוטריץ' בימין החדש

עוד אדם שהתרחיש של ריצה נפרדת יכול להשפיע ישירות עליו הוא סמוטריץ', שגזר על עצמו שתיקה מפתיע במשך שבוע, אך לבסוף גם הוא יצטרך לקבל החלטה בצד של מי הוא. בימין החדש לא שוללים שריון שלו ברשימה אך מתקשים לראות איך משמעות של מקום מכובד אצלם תשרת את המטרה בריצה למיקסום הקולות השמרניים והלייטים. בין בנט וסמוטריץ' התקיימו קשרי עבודה חזקים ומכבדים במהלך שנותיהם בסיעה, כשבמידה נאותה אגדיל ואומר שבנט אחראי לצמיחתו של סמוטריץ' תחתיו, אך בעוד הקשר של בצלאל ואיילת הלך והתהדק עם נפתלי הוא התרופף כשלכך לא עזרו כל החלפת המהלומות בשנה האחרונה סביב האשמות מצב הציונות הדתית. ובכל זאת, בנט שמעריך את כישוריו הפרלמנטריים והמקצועיים של סמוטריץ' מוכן לשקול זאת.

שפעת בחירות

ועוד מילה על חופשת מחלה. לוח הזמנים הפוליטי לחג החנוכה היה ברור, נר ראשון עם נתניהו, נר שני עם המערכת בעבודה, נר שלישי עם גדעון סער, נר רביעי עם הימין החדש ונר חמישי עם תוצאות הפריימריז בליכוד, בהתאם לימי השבוע זה היה אמור להיראות מושלם כיאה לעוד חג שנופל במערכת בחירות, אך תכניות לחוד ומציאות לחוד. כאב גרון שהתחיל בשבת התפתח לשפעת נחמדה שהשביתה אותי מעבודה, כשרוב השבוע נסב בין השמיכות, חבילת הטישו וכוסות המים הרותחים עד להפגתה הכמעט מוחלטת.

כל סבתא או בוס בעבודה יגיד לכם שצריך לבחור טוב טוב מתי להיות חולים, ואם המזל שלי יצא שגם אתם הייתם חולים, ואם לא אתם אז הילד או האח והשכנה. ובקיצור, כשחצי מהמדינה מזדהה איתי על עוד מערכת בחירות, כאות הזדהות עם חצי מהמדינה גם אני הייתי חולה.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
18 תגובות - 14 דיונים מיין לפי
1
בג"צ
אריק | 27-12-2019 10:45
אם בגצ יחליט שלא לאפשר לנתניהו להתמודד יהיהנכאן אסון תנו לציבור לומר את דברו
Bb ישתה לימין את הקולות, זה בגנים שלו
חישובי קיצין | 28-12-2019 1:48
Bb היה מעדיף שבנט ושקד יתאדו מהפוליטיקה, ושכל הימין יצביעו עבורו. היום יותר מתמיד bb רוצה שלליכוד בראשותו יהיה רוב, מה שלכאורה יתן לו יתרון מול כחול לבן לגבי המועמד שינסה להרכיב ממשלה, וכנראה גם בגלל החסינות
הציבור פועל ממניעים רגשיים ולא משפטיים
הציבור מוטה | 28-12-2019 1:38
בגץ הוא המגן של האזרח הקטן מול עושק המערכת או עושק של גופים חזקים. Bb בעצמו אמר על אולמרט שאין לו מנדט מוסרי להנהיג עם כתב אישום. אז פתאום לbb מותר, מה שהוא פסל לאחר?
2
ארץ ותורה
גלגל | 27-12-2019 10:56
זה לא עניים של שמרנים ולייטים. זה עניין של ארץ ותורה. אי אפשר מדינה יהודית בזה ללא זה!
אנחנו מרוצות מהחיבור של הרב רפי, איתמר בן גבי
ליאת פרידמן | 28-12-2019 19:35
אנחנו מרוצות מהחיבור של הרב רפי, איתמר בן גביר ודר אדוה. זה יעשה רק טוב לציבור הדתי לאומי. אך אני מבקשת לשקול מקום גבוה יותר לדר אדוה מעוצמה יהודית.
3
אם סמוטריץ הולך עם הלייט, הקולות שלו יעברו
אבי | 27-12-2019 11:49
לעוצמה. והקולות של בנט ילכו לליכוד. זו טעות פטאלית. לכן הוא מסונדל כעת, וזה פשר דומייתו. עליו להכריז, שהוא מצטרף לבית היהודי, ונכנע, אבל שומר את הזכות לבצע מהלכים מאחרי גבו של פרץ. הוא יחתום עם בנט על איזה מסמך, ואז
4
סמוטריץ בימין החדש טעות חמורה
חן | 27-12-2019 13:39
הוא יבריח ליברלים לליברמן וכחול לבן. זה פשוט יהיה הבית היהודי 2.
5
שגיאות בגוף הכתבה
אבשלום | 27-12-2019 14:02
להניא ולא להניע, מפוכחת ולא מפוקחת.
וגם:
נכון | 28-12-2019 12:40
המציאות לא מפסיקה להפתיע! ולא להפתיעה!!
6
סמוטריץ' חייב ללכת עם הבית היהודי
אבי | 27-12-2019 16:19
וזה מה שהוא יעשה כנראה אם לא יהיו פריימריז כמו שהוא מייחל להם. הוא בן אדם נבון והאגו אצלו לא משחק תפקיד
7
גם bb הגאון לא יצליח לנהל מדינה ומשפט בו זמני
ההיבט המעשי | 28-12-2019 1:43
גם אדם סופר מוכשר כמו bb לא יצליח לנהל מדינה מורכבת כמו שלנו וגם משפט עמוס ומורכב. Bb עלול להטות ולהטעות ולטעות , בגלל החששות מפסק הדין המשפטי..והנזק למדינה עלול להיות עצום. עדיף לנו שbb יתפנה למשפט
8
האמת שלנו
הבית היהודי | 28-12-2019 12:36
אחים שלי, הכי חשוב שתדעו ותזכרו. החרדים פועלים שנים ביחד עם סתו שפיר שהיא הבובה של ארגוני השמאל הקיצוניים ביותר, נגד העברת כספים לצהל ולחיילים שלנו. החרדים בגלל שאינם משרתים והיא בגלל רצונה להשמיד את המדינה. יצירת קשר או בלוק עם החרדים, כמוה כבגידה בעם ישראל. לא לחרדים שלא משרתים ורק עושים עצמם כלומדי תורה. הם לא לומדים תורה. בטלנים בני בטלנים.
9
זהות
נועם | 28-12-2019 15:53
זהות VS יהדות התורה מלחמה דתית מלחמה מדינית VS שלום דתי ומדיני
10
מלחמה
נועם | 28-12-2019 15:53
מלחמה דתית מלחמה מדינית
11
שלום
נועם בן ישראל | 28-12-2019 15:53
שלום דתי ומדיני ואהבת לרעך כמוך
12
אנחנו מרוצות מהחיבור של הרב רפי, איתמר ואדוה
ליאת פרידמן | 28-12-2019 19:35
אנחנו מרוצות מהחיבור של הרב רפי, איתמר בן גביר ודר אדוה. זה יעשה רק טוב לציבור הדתי לאומי. אך אני מבקשת לשקול מקום גבוה יותר לדר אדוה מעוצמה יהודית.
13
מי מחליט על "הסבירות"?
השפוי | 29-12-2019 5:52
מערכת המשפט משתמשת תכופות בעקרון הסבירות כדי להצדיק החלטות שנויות במחלוקת שסותרות את לשון החוק. הגיע הזמן שהמערכת הפוליטית תשתמש בעקרון הסבירות גם כן עדי לסתור החלטות לא סבירות של מערכת המשפט. למשל החלטה של היועמש על סבירות מינויים חוקיים של שר כלשהוא תוכרז כ-לא סהירה בעצמה והמינוי יעמוד. מי אמר שהמשפטנים ממונים יחידים על מבחן הסבירות?
14
בחירות מועד ג'
יואב | 30-12-2019 10:01
בחירות מועד ג' ירשם לדראון עולמים לחובת נתניהו , החובות שלו עולים על זכויותיו , מר נתניהו ובלוק שלו לא סופרים את אזרחים כל השאר בגץ שמגץ זו רק תפאורה, אלה המתגוררים בצהלה קיסריה ורעננה שיבקרו בבית חולים אולי יתביישו קצת..