אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

לשכת עורכי הדין השעתה את המחבל טארק ברגותי לצמיתות

בית הדין המשמעתי של לשכת עורכי הדין החליט להשעות את המחבל טארק ברגותי מחברותו בלשכה בשל הרשעתו. עורכת דינו: "מעשיו נועדו כדי להתריע ולהטיל אימה על המתנחלים החומסים את אדמות עמו"

לשכת עורכי הדין השעתה את המחבל טארק ברגותי
  החיפושים אחרי המחבל ברגותי וחוליית הטרור ברמאללה (צילום: פלאש 90)

בית הדין המשמעתי של לשכת עורכי הדין במחוז ירושלים החליט להשעות את המחבל טארק מחמד חסן ברגותי מחברותו בלשכה לצמיתות בשל הרשעתו בפיגועי טרור כנגד ישראל.

ברגותי הואשם בבית המשפט הצבאי בנשיאת, החזקת וייצור נשק, ירי לעבר אדם וניסיון לירי לעבר אדם. לטענת עורכת דינו, לאה צמל, בית המשפט הצבאי אינו נחשב לבית משפט פנים ישראלי, העבירות בוצעו מחוץ לתחומי מדינת ישראל וכי המונח קלון אינו מתאים להרשעה כיוון ש"מעשיו נועדו כדי להתריע ולהטיל אימה על המתנחלים החומסים את אדמות עמו".

עוד באותו נושא

הותר לפרסום: זכריא זביידי תכנן פיגועי טרור ביו"ש

בלשכה דחו את הטענות וקבעו כי בית משפט צבאי כלול בהגדרת כללי הלשכה. בנוסף, על פי הכללים, עורך דין צריך לעמוד בפני בית הדין המשמעתי של הלשכה גם אם העבירה בוצעה מחוץ לגבולות המדינה.

"לא נתקלנו בפסק דין חמור יותר"

לגבי עניין הקלון, נכתב בפסק הדין כי "דומה שלא נתקלנו בפסק דין חמור יותר". בלשכה ציטטו את גזר דינו של ברגותי: "הנאשם הוא אשר היה הרוח החיה מאחורי תכנון הפיגועים וחלקו בהם היה מרכזי ביותר. כל זאת, עשה הנאשם ממניע אידאולוגי-לאומני, תוך שימוש בכלי נשק מסוכן וקטלני, אותו החזיק שלא כדין" .

"הנאשם פעל נמרצות על מנת לתכנן בקפידה את הפיגועים, חקר ודרש על אודות דרכי ההגעה אל מקומות רלוונטיים לביצועם, על אודות מטרות אפשריות לביצוע הירי ופעל לטשטוש זהותו של הרכב בו עשו השניים שימוש… במסגרת הפיגועים, ירה הנאשם עצמו עשרות כדורים אל עבר המטרות אותן זיהה. במעשיו אלה גילה הנאשם נחישות לביצוע הפיגועים".

כאמור, בפסק הדין שניתן, המחבל טארק ברגותי הושעה לצמיתות מחברות בלשכת עורכי הדין.

במהלך הדיון העלתה הלשכה את הפיגועים המיוחסים לברגותי:

1. בחודש נובמבר 2016 לקח ברגותי רובה, טען אותו והמתין להגעת כלי רכב על מנת לבצע ירי. כאשר הגיעו שני ג'יפים צבאיים ירה לעברם כ- 13 כדורים ו-3 קליעים פגעו בחלק האחורי של אחד מכלי הרכב.

2. ביולי 2018 ירה ברגותי לעבר אוטובוס נוסע בסמוך לבית אל. כתוצאה מהירי פגעו שני קליעים בשמשה הקדמית של האוטובוס והנהג נפצע באורח קל בידו מרסיסים שניתזו לעברו.

3. בסוף שנת 2018 ירה ברגותי לעבר אוטובוס נוסע על כביש בסמוך לכניסה לישוב פסגות.

4. בינואר 2019 ברגותי ירה כעשרים כדורים לעבר אוטובוס נוסע בו היו הנהג ושישה נוסעים נוספים. כתוצאה מהירי פגעו שני קליעים בשמשה הקדמית של האוטובוס והנהג איבד את השליטה באוטובוס, סטה מנתיב הנסיעה והתנגש במעקה בטיחות שהיה בכביש ובעמוד חשמל. הנהג נפגע באורח קל מרסיסים שניתזו לעברו ופונה לבית חולים.

5. בפברואר 2019 ברגותי ומחבל נוסף שהשתתף עמו בכל פיגועי הירי המתוארים הלך עם הנשק למספר מקומות בהם תכנן לבצע ירי, אך החליט לבסוף שלא לבצעו בשל נוכחות מוגברת של כוחות ביטחון באזור בו תכנן את הפיגוע וגם בגלל שאחד המקומות בהם תכנן לבצע את פיגוע הירי לעבר החיילים, המרחק היה גדול מדי.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
4 תגובות - 4 דיונים מיין לפי
1
השפיות מתחילה לגלות סימני חזרה בעזרת השם
הלוואי | 24-12-2019 13:38
אחרי שנות אוסלו הארוכות
2
הלואי היו מחמירים עם כל עוכרי הדין שבוזזים.
אני | 24-12-2019 15:45
אין זכות קיום ללישכה ששופטת את חבריה.
3
אפי נווה
אבי | 24-12-2019 16:51
מתי הלשכה תעיף משורותיה את המחבל במערכת המשפט... הזנאי אפי נווה.....
4
האם לעו"ד מותר להצדיק מעשה טרור לקוחו
דרור | 24-12-2019 17:08
או שרק במדינת ישראל זה אפשרי?