אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

סמוטריץ' חשף את הטרגדיה האמיתית של ישראל השנייה

הקפיצה בראש של בצלאל סמוטריץ' למקרא דבריו של אבישי בן חיים, חשפה טפח נוסף מהטרגדיה של ישראל השנייה בכל הנוגע לייצוג הפוליטי. אבל במקום לתת תשובות, בציונות הדתית, כמו תמיד כשמדובר בעדתיות, מעדיפים לעצום עיניים

סמוטריץ' חשף את הטרגדיה האמיתית של ישראל השנייה
  (צילום: הדס פארוש\ פלאש90)

1. פרשן חדשות 13, אבישי בן חיים טען בסוף השבוע האחרון כי אי אפשר לפרשן את הבחירות בישראל רק בראייה פוליטית, וכי יש לבחון את המהלכים המתרחשים בתוכה רק על ידי דיבור על ישראל הראשונה וישראל השנייה.

בן חיים נתן כדוגמא את חברי הכנסת יועז הנדל וצבי האוזר וכתב כי הבחירה שלהם ללכת למפלגה כמו 'כחול לבן' למרות שהם ימניים, היא בגלל "שליבת הקרע איננה מדינית, הם כלל לא עברו מימין לשמאל, הם עברו משותפות עם ישראל השנייה למקומם הזהותי הטבעי בישראל הראשונה".

2. מי שהזדעק למקרא דבריו של בן חיים הוא השר בצלאל סמוטריץ' מהאיחוד הלאומי, למרות שדבריו של בן חיים כלל אינם כוונו כלפיו או כלפי מפלגתו. בתגובה לבן חיים פרסם סמוטריץ' סדרת ציוצים בחשבון הטוויטר שלו וכתב שאין הבדל בין ישראל הראשונה לישראל שנייה ושלח את בן חיים לחפש עיסוק אחר כי העדתיות מפלגת.

ההזדעקות של סמוטריץ' למקרא דבריו של בן חיים איננה מקרית. לא לשווא הוא הראשון להזדעק על החלוקה בין ישראל הראשונה לישראל השנייה. למפלגה בה הוא חבר ולמגזר אליו הוא שייך, יש חלק גדול בהינדוס הזה. בכל פעם שהנושא העדתי עולה לסדר היום, הראשונים להזדעק ולצעוק "לא יהיה כלום כי אין כלום", הם מנהיגי הציונות הדתית, ממש בבחינת "על ראש הגנב בוער הכובע". גם במקרים כמו זה, בו הדברים אינם מופנים אליהם ישירות, ראשי ההנהגה הסרוגה מיד מרגישים צורך לתת הסברים.

עוד באותו נושא

סמוטריץ' לאבישי בן חיים: 'מתפרנס משימור העדתיות'


12

3. ובחזרה לתוכן: סמוטריץ' טוען בדבריו לבן חיים כי העדתיות מפלגת, ואני אומר, לא העדתיות מפלגת, בצלאל, הגזענות מפלגת. מספיק להסתכל על המפלגות במדינת ישראל כדי לראות שאם באמת יש מפלגה שאין בה מקום לישראל השנייה היא הבית היהודי- האיחוד הלאומי, בה חבר סמוטריץ'. נכון שפה ושם יש הבזקים של מועמדים המזוהים פחות או יותר עם ישראל השנייה, אבל מספיק להסתכל למשל על הליכוד, ולראות ששם יש הרבה יותר 'ישראל השנייה' מכל מה שהיה במפד"ל לכל אורך שנותיה. ואני לא מדבר על ש"ס בכלל, שבמאבק על ישראל השנייה מותירה אבק לציונות הדתית.

4. אז כבר יש מי ששאל אותי, מי בדיוק בליכוד מייצג את ישראל השנייה? נתניהו מקיסריה, ברקת המולטי מיליונר? ועל כך אני עונה: לא, נתניהו הוא לא ישראל השנייה והוא רחוק מלהיות המייצג שלה, אבל הוא הומלך על ידה כי הוא ידע לדבר בשפה שלה. במפלגה של סמוטריץ' וגם של הרב פרץ אפילו לא מנסים. מספיק להסתכל על היחס למסורתיים של שתי המפלגות הללו, ולהבין באיזו מהן ישראל השנייה באמת מקבלת מקום. ישראל השנייה מביטה לליכוד ורואה שם את ביטן, אמסלם, רגב וזוהר. בציונות הדתית? הרבה הרבה פחות.

עוד באותו נושא

שקד וסמוטריץ' סיכמו לכבוש את הציונות הדתית


41

ולפני שזה קורה, אני אומר: תעשו לי טובה, אל תיקחו את ח"כ אופיר סופר המצויין כדוגמא. סופר הוא יחיד מתוך אלפי ח"כים שעברו בציונות הדתית לאורך השנים. קחו את הרב רפי, את בצלאל סמוטריץ' ואת רבני המפלגה. ואם אתם בכל זאת מתעקשים להיתפס ברב רפי, צריך לזכור שהוא לא עבר מסלול "רגיל" של ישראל השנייה- טייס, רבצ"ר, ראש מכינה ואיש 'הר המור'.

מה שאגב, מזכיר לי שכששאלו את הרב אלי סדן למה הוא חושב שהרב רפי מתאים לעמוד בראשות מפלגת הציונות הדתית, הוא לא דיבר על כשרונותיו הגדולים וקורות חייו המוצלחים. מה שהשיב הרב סדן היה: אני אוהב את התכונות המזרחיות שלו. אין צורך להוסיף עוד אפילו מילה.

5. ובסוף בסוף, כשמפרקים את הייצוג הפוליטי של ישראל השנייה, מגלים משהו מופרע: ישראל הראשונה בליכוד מייצגת את ישראל השנייה הרבה יותר מישראל השנייה שבציונות הדתית. במילים אחרות: הטרגדיה האמיתית של ישראל השנייה, היא שהיא רואה בניר ברקת המיליונר מהליכוד כמייצג שלה הרבה יותר טוב מהרב רפי פרץ והרב אלי בן דהן מהבית היהודי או מאופיר סופר מהאיחוד הלאומי. ובצלאל סמוטריץ'? הוא מעדיף לעצום עיניים במקום לתת תשובות אמיתיות.

6. ואיך אפשר לדבר על ישראל השנייה בלי לדבר על המסורתיים? אחד המאפיינים הכי בולטים של ישראל השנייה, היא המסורתיות. בעוד בליכוד, בש"ס ואפילו במפלגת העבודה מדברים בשפה המסורתית ומקדמים מועמדים מסורתיים, בציונות הדתית, גם של הרב יצחק לוי והרב רפי פרץ, המושג הזה לא קיים. זאת אומרת הוא כן קיים, רק שהם מעדיפים לקרוא לעצמם "דתיים לייט" ו"דתיי רצף". לא מסורתיים חלילה, שלא יהיה איזשהו הקשר מזרחי.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
31 תגובות - 22 דיונים מיין לפי
1
קצת נמאס
שמעון | 23-12-2019 9:53
נכון שכל הבונבונים הם אשכנזים וגרים בתל אביב .אבל אין זה בגלל אפלייה .אלא תרבות .הספרדים יותר מסורתיים דתיים משפחתיים .ויש להם יותר ילדים . כמו החרדים כמו המתיישבים.בהתישבות חיים בכף כולם אך המחנה המשותף הוא שונה .מהבונבונים בתל אביב
כיפה סרוגה מטמאים את עם ישראל בשחיתות ושפלות
מתנחל אבל ישר. | 23-12-2019 11:21
מטמאים מטמאים מטמאים מטמאים ומשחיתים את עם הקודש בשפלות בטומאה ובסחי של שוחד מרמה והפרת אמונים בחסות מתנחלים.
אהבתי לקרוא כל מילה. אנחנו מחוייבות לחשבון נפ
ליאת פרידמן | 23-12-2019 11:15
אהבתי לקרוא כל מילה. אנחנו מחוייבות לחשבון נפש, בציבור הדתי לאומי. זו לא הפעם הראשונה שהביקורת הזו מופנית כלפינו. גיא עזרא ממש צודק.
מה כל הפילוסופיה השקרית? הכל כסף ונהנתנות
ג'קי אברז'יל | 23-12-2019 10:52
הנדל שמנדל, האוזר שמאוזר..... מאימתי הם אישים? כמה שנים הם למדו? סתם ארחי פרחי. ובא לו אחד שעבר קורס לכתיבה בעתון. וכבר מייחסים לדברי אבישי דברי הגות .........תגזזו לאבישי את הצופצ'יק ותראו שישתוק ככבש. כמו שמשון ודלילה
2
זה לא רק אצלנו - טראמפ וארדואן וג'ונסון עונים
התמונה העכשווית שונה | 23-12-2019 10:21
עונים על אותו צורך של אותה שכבה חברתית המתייצבת היום כאיש אחד נגד האליטות במערב כולו פחות או יותר. אבישי בן חיים ממחזר גורמים שעבר זמנם ואינו רואה את התמונה העכשווית.
מדויק
התמים | 23-12-2019 13:38
סליחה על ההשוואה : אותה שיכבה בהסטוריה העלתה לשלטון כל מיני חולירות, כולל מי שהשמיד 6 מיליון יהודים. גם דיקטטורים כמו פרנקו בספרד, מוסליני באיטליה, סטאלין ברוסיה ועוד מנהיגים מסוג זה. הניסיון לנפץ את השילטון הקיים ולהחריבו עד היסוד, להרוג ולזרוק לכלא את האינטלקטואלים, להציע גאווה לאומית מנופחת - מושך רבים ומסתיים תמיד באסון חברתי וכלכלי. פופוליזם לאומני נשמע נחמד - אבל, בסוף העם הוא שסובל.
3
גיא אתה מדבר שטויות
גיל | 23-12-2019 10:36
בצלאל אתה צודק, ואל תתכופף בפני הפוליטלי קורקט מאבא (ממוצא אשכנזי) לילדים שהכתב מן הסתם יגדיר כתימנים ואני מקווה שיהיו יהודים טובים ופחות בכיינים מהכתב הנכבד.
4
נרקומן כבוד
סמוטריץ גזען ומתנשא | 23-12-2019 10:37
האסונות בפקקים ועשרות ההרוגיםבכבישים ,מאז נכנס לתחבורה,וחילולישבת המוניים בחסות משרד התחבורה,וסמוטריץ נאחז בכסא.מנעמי השלטון.
5
סמוטריץ אבישי בן חיים
לוי | 23-12-2019 10:42
מישהו באקדמיה בלבל את המוח לאנשים על ישראל הראשונה וישראל השניה ומיד לוקחים את רעיון זה כאילו מדובר בתורה מסיני זה לא המקום את בנקל ניתן להפריך את התאוריה ההזויה של הסוגד למפלגת שס מר אבישי בן חיים המציאות כמו תמיד הרבה יותר מורכבת מהתפיסה הדיכוטומית הזאת
6
השחצנות האשכנזית של סמוטריץ' דוחה ומגעילה
גילה חיון | 23-12-2019 10:46
אדם קטן בכל המובנים כמעט ולא עשה כלום בחייו לא באזרחות ובטח של בצבא כמו שפורסם והוא חושב שהוא ינהיג והוא יחליט והוא יקבע מאיפה בא לו השחצנות הזאת? מי הוא בכלל? מה עשה בחייו? איפה שירת בצבא? האם אי פעם הוא ניהל אנשים בכלל? מקווה מאד שהבחירות הפעם ישלחו אנשים שפלים כמוהו אל מחוץ לזירה הפרלמנטרית והציונות הדתית תשכיל להכניס אנשים איכותיים בעלי מידות ואנשי עשיה שהתנסו בניהול אנשים וציבור גם בצבא וגם באזרחות סמוטריץ בוודאות לא ראוי וללא יכולת לשמש איש ציבור
זוכר אותו עוד מימי הישיבה
שלום | 23-12-2019 14:31
בחור שחצן ויהיר, ממש לא מתאים להנהיג מגזר כזה איכותי.
ארץ ישראל
שמעון דואני | 23-12-2019 12:49
בעה השחצנות של בית היהודי ואיחוד לאומי לא מועלים רק גאווה הליטה של כיפות סרוגות חובה להוריד אותם ממפה הפוליטית מדובר ארץ ישראל שניה מז סלקציה חובה להוריד אותם מהמפה הפוליטית גזענים לכו לאשכנזים הליטות אריסוקרטים מכפות סורגות.אין לכם כניסה לעדות המזרח
מסכימה עם כל מילה באמת איכס הסמוטריץ הזה
זיוה | 23-12-2019 12:45
מתנשא ויהיר בצורה ממש דוחה אחד הבנים שלי הכיר אותו בנערותו ואמר שמאז כבר ידעו שהשחצנות שלו תוביל אותו לכנסת הוא צריך את המעמד הזה לעצמו הרבה יותר ממה שהציבור בכלל צריך אותו
7
ישראל השניה
אסתר | 23-12-2019 11:04
סוף סוף קם מנהיג בישראל ושמו איתמר בן חיים. אמר את שם המפורש יש ישראל הראשונה הגזענית שעבר זמנה וישראל השניה שכל הזמן מנצלים אותה. כיפה ובלי כיפה יוצאי אירופה זה שמאל... והיהודים בלי כיפה הם ימין
לאסתר
התמים | 23-12-2019 13:44
לא כל כך הבנתי : כל יוצאי אירופה הם שמאל וכל בני עדות המזרח הם ימין ? והשמאל, כמובן, הגיע לכאן והקים את המדינה כדי לבגוד בה ? זו התיאוריה ? זאת אומרת, אנשים כמו מנחם בגין, יצחק שמיר, נתניהו - אלה אשכנזים שמאלנים ובוגדנים ?
8
אהבתי לקרוא כל מילה. אנחנו מחוייבות לחשבון נפ
ליאת פרידמן | 23-12-2019 11:14
אהבתי לקרוא כל מילה. אנחנו מחוייבות לחשבון נפש, בציבור הדתי לאומי. זו לא הפעם הראשונה שהביקורת הזו מופנית כלפינו. גיא ממש צודק...
9
שכחת לציין את עוצמה יהודית
אחת מ"ישראל השניה" | 23-12-2019 11:17
שבכל פעם סוחפת אחריה קולות מסורתיים רבים. הבעיה במפלגות הציונות הדתית, וגם אצל הכותב עצמו היא שהם מתייחסים אלינו כאל אנשים נחותים וחסרי שכל- יודע לדבר בשפה שלהם. אז לא, אדוני הכותב, אנחנו חכמים ומבינים בדיוק כמוך ובוחרים לפי ערכינו.
10
להיות אמיתי ולא צבוע
יאיר | 23-12-2019 11:25
הגסענות קיימת. הוכחה. אין יצוג מייצג ליהדות המזרח. גזענות זה שנאת חינם. המפלגה היחידה שמתקנת באמת את הגזענות זו מפלגת העבודה. ואני מאמין שהיהדות המזרחית רואה את זה. וזה יחלחל. אסור. אסור שתהיה שינאת חינם שזה גזענות.
11
עוד בכיין סדרתי חרטטן שמאשים אחרים בענייניו
חבל על הקריאה | 23-12-2019 12:03
חבל לבזבז זמן אפילו על הקריאה. מעניין שכל המזרחים שלא בוכים מצליחים ולהיפך. ומצליחים זה לא בתחום הבכיות בשכר כמו בן חיים. איבדתי את כל ההערכה לבן גביר ברגע שהתחיל לחרטט על זה שבבית היהודי יש בעיה כי הוא כורדי. אני בספק שמישהו ידע או התעניין , כולל אותי, המוצאו של בן גביר עד שסיפר את זה. תתביישו.
12
אפשר כבר לחסום הקוקו האובססיבי לסמוטריץ??
נמאס | 23-12-2019 12:05
חוץ מזה שזה לשון הרע , כמה טפשר לקרוא את הספאם שהוא מעתיק ומדביק בכל כתבה??
כל הדברים שהוא כותב הם אמת
אחד שיודע | 23-12-2019 14:32
הוא איש ציבור,זכות הציבור לדעת למי הוא מצביע
13
בעוצמה יהודית כולם שווים
רחל דיין | 23-12-2019 12:13
מרזל ובן ארי בן גביר ביטון ווסרלוף
14
ישראל השניה ( עדות המזרח)
בעה שמעון דואני | 23-12-2019 12:40
בעה שלום חברים תמיד אמרתי הבית היהוד לא אוהבים בני עדות המזרח מפני לקרוא את הילד בשמו יש כסוי עמו לעמיד מועמד אחד או שניים תמיד מתנשאים על המזרחים גאווה לא צריך להיות אפשר לראות הרב לוי סיטבון למה פרשו בהנהגה עכשו יצאה מרציע מהשק לא רק אני אומר זאת כמו בן חיים סמוטריץ .אני מוחה על דברים ישראל השניה מה גלגול הלשון אנחנו יודעים מדובר בעדות המזרח מי ששקים את המפדל או בית היהודי רק עדות המזרח .למה עשו שינוי שם אם נמצאים בירדה כדי לכפר על השקרים שינו את השם בכל זאת אותה גברת בשינוי אדרת כמה פעמים בקשתי להפגש עם מזכל פעמיים כמעת היגעתי למשרד ביטול המפגש גם חברי כנסת לא היתה התיחסות בפלגות אחרות כן היתה התחסות.עוד ממשכים בדרך אין בית יהודי אני לא רוצה לשמוע עןד ארץ שניה אני שייך לעדות המזרח גאי במוצאי גאי באורח חיים בגאי בעשיה בנו לבנות לא קבל בנו לעבוד את הארץ גם שרות צבאי גם נלחמנו יש מפקדים בכל מקצועות בכרים.בושה מה היצאה עכשו ארץ ישראל השניה לערבים לא אומרים אתם שייכים אחרת ולנו עדות המזרח אומרים ארץ ישראל השניה ועןד ממי מהבית היהודי אני,מציע ללמד אותם לקח מי לראות להם,מישייך לארץ ישראל השניה גם לסמוטריץ רצוני לדעת מה מפי צה קורה בברכה אחי עדות המזרח להרים ראש ללמד את הבית היהודי ואיחוד לקח חג אורים שמח
15
סמוטריץ ספינולוג בעל שם עולמי
חיים | 23-12-2019 14:24
אחרי שסמוטריץ ריסק את גוש הימין בפעם השניה, יש לו הזדמנות להרוס לגוש הימין בפעם השלישית. בנט אחרי הבחירות שלא עבר, היה מרוסק מבחינה אישית. שקד וסמוטריץ החליטו ללכת על המיזם המטופש של מפלגת ימינה. סמוטריץ חשב שעוצמה יהודית וזהות ירוצו עד הסוף והוא יקבל את כל השלל. התוכנית התפקששה כשזהות פרשו וכל הקולות שלהם הלכו לכחול לבן/ליברמן. סמוטריץ ראה שעוצמה יהודית מתחילה לגדול על חשבונו. הוא עשה קמפיין אחד ויחיד, להפיל את עוצמה יהודית. הוא הצליח להפיל את עוצמה יהודית, אבל בדרך הוא קבר את כל גוש הימין. ימינה לא הביאה שום קולות מבחוץ, אפילו חלק מהלייטים ברחו לכחול לבן בגלל סמוטריץ שהוא קיצוני בעיניהם.
16
מדויק !!!
בת שבע | 23-12-2019 14:35
זו הסיבה שביבי נבחר שוב ושוב
17
מה סמוטריץ הנחש מתכנן?!
לוי | 23-12-2019 14:49
מה סמוטריץ מתכנן ומה יהיו ההשלכות?! נושאי הבחירות הקרובות הם:מערכת המשפט וימין שמאל. לבנט ושקד, אין מה למכור בשני התחומים. אוחנה עקף את איילת שקד והראה שכל מה שהיא עשתה זה קוסמטיקה ותו לא. הליכוד לא פחות ימני מבנט. בנוסף המצביעים של בנט עדיין בטראומה מזה שהם לא עברו בפעם הראשונה. לכן, לבנט אין סיכוי לעבור לבד. סמוטריץ מתכנן לבצע תוך עשרה ימים חבירה לבנט ושקד ולהשאיר את עוצמה יהודית והבית היהודי לבד. הוא יגייס את ה100 רבני תקציבים למהלך/פרופסור למשחקים/ערוץ 7/עיתון בשבע/עולם קטן/כתבי חצר כולם ביחד ינסו להעלים את עוצמה יהודית והבית היהודי ומאידך יהללו וישבחו את הימין החדש, סמוטריץ חושב שאם הוא יצליח להפיל אותם, זה יחזק אותו, לדעתי הוא טועה בענק. תרחיש מהסוג הזה יכול לגרום לשתי אפשרויות. 1.אף אחת מהרשימות לא תעבור ותקום ממשלת שמאל. 2.אחת מהרשימות תעבור והשניה תיכשל ותקום ממשלת אחדות. בכל מקרה המאבקים הפנימיים בתוך המחנה ובזבוז האנרגיה במלחמות הפנימיות יביאו לסופה של הציונות הדתית. אין סיכוי בעולם שתקום ממשלת 61 לימין.
18
סמוטי הוא גבר גבר, שר מוכשר, דוגמן תחבורה.
יהיה ראש ממשלה סמוטי | 23-12-2019 20:42
חכו חכו ותראו תראו
19
מזרחיות בציונות הדתית
אבי בר | 24-12-2019 1:37
המאמר של גיא עזרא הינו אוסף של בלבולי מוח. לאורך כ30 שנה ראשי המפדל היו מזרחיים עם חית ועין ; דר שאקי, הרב יצחק פרץ. חכים בולטים כמו יצחק אבוחצירה, אלי דהן ועוד... באיזו מפלגה זה היה קיים בתקופה ההיא ?? סתם כתבת שטויות !
20
הגיע הזמן לפתרון שתי מדינות לשתי עמים יהודה ו
ישראלי | 25-12-2019 7:48
אני פתחתי דף פייסבוק שיבוא יום ויצבור תאוצה ישראל לא תחזיק מעמד לאורך זמן במצב הנוכחי חייב לפרק את ישראל לשניים כמו שקתולים ופרוטסטנטים לא חיים יחד ככה אשכנזים וספרדים אלא דתות שונות
21
עצם הכעס על החיבור עם עוצמה מעיד על הדברים!!!
שי | 26-12-2019 11:42
יש גזענות בציונות הדתית!!! אולי יותר מכל מקום אחר. רק ששם היא כביכול סמויה, וראו איזה פלא - רק התחברו 2 המזרחים פרץ ובן גביר וכולם מזדעקים. על מה בדיוק? הם הותירו לסמוטריץ הצעה מאוד הוגנת ומכבדת
22
נפלא .ניתוח מדהים
דויד | 19-07-2020 12:43
בלי כחל וסרק זרקת להם את האמת בפרצוף