אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

מסמך הרפז: חקירה פלילית מחויבת המציאות

מעבר לשאלות המשפטיות הצרות, טמון בפרשה זו זרע פורענות חוקתי. דו"ח המבקר מגלה תמונה קשה שלפיה ניסו חלק מאנשי הדרג המבצעי לקבוע לשר כיצד לנהוג ומה להחליט.

מסמך הרפז: חקירה פלילית מחויבת המציאות
  אל"מ ארז וינר (פלאש90)

דו"ח הרפז הוא מסוג המסמכים שדומים לקיר טחוב שניגע ברטיבות-יתר: בכל מקום שבו אתה נוגע, הטיח נופל ומתפורר לאבק, וחושף מאחוריו שכבה עבה של עובש ולכלוך.

גם לאחר קריאת כשלוש מאות עמודי הדו"ח, רב הנסתר על הגלוי. יכולתו המוגבלת של מבקר המדינה בחקירת אזרחים, ומיומנויות החקירה של עובדי משרדו המסורים, השונות בתכלית מאלה של המשטרה, מחייבות החלטה על פתיחת חקירה פלילית נגד המעורבים בעניין. ייתכן שזו תעלה ממצאים חמורים ואפשר שלא, אך לנוכח ממצאי דו"ח המבקר לא ניתן להימנע מכך.

נימוסים והליכות לחוד, סדרי מנהל קלוקלים לחוד ועבירות פליליות לחוד. כל אחת ממלכויות אלה חשובה כשלעצמה, אך מיצוי החקירה באחת מהן אינה מייתרת את הצורך בהגעה לחקר האמת באחרות.

על פני הדברים, ובמגבלות אמצעי החקירה שבידי מבקר המדינה, הממצאים מעלים חשד לכאורה לשורה של עבירות פליליות חמורות. זיוף מסמך, ניסיון לקבלת דבר במרמה, שימוש לרעה בכוח המשרה, פגיעה בפרטיות, שיבוש הליכי משפט, בידוי ראיות והעלמתן, הן רק חלק מהן.

כשההר(פז) מוליד לא עכבר אלא הר געש, החקירה מחויבת המציאות. בין שתי האפשרויות, ועדת חקירה וחקירת משטרה, האחרונה עדיפה. יש לה יותר ניסיון ואמצעים להגיע לחקר האמת, ומקצועיותה עשויה ל"נטרל" את רעשי הרקע הרבים שמלווים פרשה זו מראשיתה.

מעבר לשאלות המשפטיות הצרות, טמון בפרשה זו זרע פורענות חוקתי. כפי שכבר העיר ובצדק המשפטן משה נגבי, בעניין זה קובע מפורשות חוק יסוד: הצבא שהרמטכ"ל נתון למרות הממשלה וכפוף לשר הביטחון ולא להפך. דו"ח המבקר מגלה תמונה קשה שלפיה ניסו חלק מאנשי הדרג המבצעי להפוך את הפירמידה על ראשה, ולקבוע לשר כיצד לנהוג ומה להחליט.

במישור נוסף, מבליט הדו"ח פעם נוספת את חוסר האונים של שומרי הסף, אנשי הייעוץ המשפטי לממשלה. כבר לפני שמונה חודשים, העביר מבקר המדינה את חומרי החקירה בעניין דו"ח הרפז לעיונו של היועמ"ש, על מנת שיבחן אם יש מקום לפתוח בחקירה פלילית. זאת, בהתאם לחוק שמחייבו לעשות כן כאשר הביקורת מעלה חשש למעשים פליליים.

לפי הוראות החוק, היועמ"ש היה חייב להודיע למבקר ולוועדה לביקורת המדינה, בתוך שישה חודשים מיום שהועבר אליו העניין, מהי דרך טיפולו בנושא. עד היום הדבר לא נעשה. ואם בארזים – ולא רק בארז וינר – נפלה שלהבת, מה יגידו אזובי הקיר?

==

ד"ר אביעד הכהן הוא דיקן מכללת שערי משפט.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו