אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

האמת היתה חלק ממנו • הספד לרב דוד פוקס זצ"ל

הרב דוד פוקס לימד אותנו שלכל יתרון יש גם חסרון, ולכל חסרון יש גם יתרון. ברור לי שגם הרב פוקס היה מודע שיש לאמת שלו גם מחיר, אבל הוא לא יכל לחיות אחרת. האמת היתה חלק ממנו.

האמת היתה חלק ממנו • הספד לרב דוד פוקס זצ"ל
  באדיבות המצלם

כמה אנשים בעולם יכולים להעיד על עצמם שהם שיקרו פעם אחת, אבל רק פעם אחת בימי חייהם? כזה היה הרב דוד פוקס. וגם אז זה היה לצורך וגם זה לא היה שקר מוחלט אלא רק "לשנות מפני השלום" ….

הרב דוד לימד אותנו שלכל יתרון יש גם חסרון, ולכל חסרון יש גם יתרון. ברור לי שגם הרב פוקס היה מודע שיש לאמת שלו גם מחיר, אבל הוא לא יכל לחיות אחרת. האמת היתה חלק ממנו.

עוד באותו נושא

ברוך דיין האמת: הרב דוד פוקס הלך לעולמו


11

הרב דוד אמר שבשעת לוויתו של הרב בן ציון פריימן הוא חייך אבל עמד בצד כדי שלא יראו אותו מחייך. הוא חייך על השמחה הגדולה שהיתה לו להכיר את האדם הגדול הרב פריימן, אמת הוא נפטר, אבל מה חשבנו שיחיה לעולם?! חייו היו משמעותיים, וכמה הוא השפיע עלי וכמה חיי נשתנו בזכותו ….

האמת היתה דרכו

לרב פוקס היו כמה מעגלים של תלמידים – תלמידיו מנתיב מאיר, תלמידיו מכולל "מרץ" במבשרת ציון, תלמידיו מבית מדרש "לפניהם". כל מעגל ומאפייניהם, וכל מעגל והאמת של הרב דוד פוקס באותו מעגל.

לא היה נושא בעולם שאי אפשר היה לדבר איתו, נעים יותר ונעים פחות כי האמת היתה דרכו.

הייתי משתדל ב-15 שנים האחרונות להגיע לפני ראש השנה לקבל את ברכת הרב, לפני מספר שנים באתי עם שני הילדים הקטנים שלי לקבל ברכה, הרב לא היה בבית ואמרתי לרבנית היקרה יד ימינו של הרב שאחזור יותר מאוחר, חיכינו לרב על המדרכה ברחוב החיד"א. כל אחד שעבר שם הילדים שלי שאלו זה הרב? בהתחלה אמרתי להם שלא. אח"כ אמרתי להם שהרב מבוגר עם זקן לבן, אז כל אחד שעבר עם זקן לבן הם שוב שאלו, וכל מי שהם ראו מרחוק הם גם שאלו, ואמרתי להם שלא. לבסוף הם ראו מרחוק רב עם זקן לבן שמתכופף לרצפה ומרים משהו מהרצפה ושאלו אותי זה הוא? אמרתי להם שמכזה מרחק אני לא מזהה אבל זה יכול להיות הוא. כשהרב דוד היה רואה לכלוך על הרצפה ולא משנה היכן גם על המדרכה הוא היה מתכופף ומרים וזורקו לפח.

הצליח לשנות את חיי

זכיתי ולמדתי אצל הרב בעיקר במעגל התלמידים האחרון, בבית המדרש "לפניהם" אף שהיה לנו הכרות קצרה לפני כן. האיש הצליח לשנות את חיי גם כשחשבתי שהם כבר מעוצבים.

הרב עודד אותי מאוד בפרויקט "גמרא סדורה", לא אשכח כשבאתי אל הרב להראות לו את "ההעתק שמש" של מסכת סוכה קודם ההדפסה, הרב עובר על ההעתק שמש ואומר לי: "לא" זה לא בסדר, שאלתי אותו: "מה?" הרב אומר לי מה עם הניקוד? עניתי לרב שכבר עשינו צעד גדול בפיסוק והחלוקה לסוגיות והחלוקה לפסקאות, בעז"ה כשירחיב ה' נוסיף גם את הניקוד. אבל איש האמת לא מוותר, ואומר שחייבים גם לנקד. ואז שואל אותי כמה עולה לנקד את מסכת סוכה? עניתי לו שהניקוד עולה כ5,800 ₪ אז הרב אמר לי צריך ניקוד והוציא צ'ק וכתב את הסכום ונתן לי, וההדפסה חיכתה כמה חודשים עד שכל הגמרא נוקדה ורק אז הדפסתי את הגמרא. אמת זו אמת.

אין דבר מתוק לרב משאלה או קושיא טובה

כשהיו לי התלבטויות איך לפרש מונח מסוים או בענין חלוקת הסוגיות או הפסקאות, היה תמיד מקשיב בקשב רב להתלבטויות, ולאחר מיכן היה שואל מה יהיה טוב יותר לתלמידים? ולבסוף היה אומר: "ענית מצוין".  מהבית דפוס הייתי מגיע אל הרב עם הספרים החדשים כי היו לרב מבקרים רבים מתלמידיו הרבים הפזורים בכל הארץ – ואין כמו המילה הטובה של הרב …

בשנת תשע"ב חינכתי כיתה ו' בבית ספר "דביר" בעתניאל בהר חברון, למדתי עם התלמידים שלי גמרא מסכת מגילה, ותוך כדי השנה ערכנו את מסכת מגילה במהדורת "גמרא סדורה". בסוף השנה הדפסנו את המסכת במהדורת גמרא סדורה ואת מסיבת הסיום והשקת הגמרא עשינו בבית הרב דוד פוקס. הרב דרש ממני להוסיף למהדורה את השאלות והקושיות שהתלמידים שאלו והקשו במהלך השנה, וכך עשינו צרפנו למהדורה 71 שאלות וקושיות של התלמידים עם תשובות ותירוצים.

הרב פוקס לימד אותנו שזה לא בושה לומר לתלמידים: "לא יודע את התשובה – בוא נברר" אז עשרות פעמים בזמן השיעור היינו שולחים לרב מייל עם השאלה או הקושיא של התלמידים, ואין דבר מתוק לרב משאלה או קושיא טובה. והתלמידים בכל הגילאים היו מצפים לתשובת הרב שבדרך כלל לא אחרה לבוא.והרב תמיד היה עונה במייל בסגנון הזה:

"ערב טוב מאד עם שאלת תלמידך, תודה לו בשמי.

ערב טוב ומבורך, טוב הרבה יותר עם קושיא טובה, ועוד יותר טוב עם תשובה מעולה.

תוספת ברכה, שהכל בא מתלמיד – המבין במקדש, כשמו כן הוא.

מסור תודה לתלמידך היקר. יזכה לברכת ה' בהמשך דרכו, בחיזוק קשר עם בורא עולם ועם תורתו.

נהניתי מאד מקושיתו, גם מתירוצו.

אולי יש להוסיף …" וכאן היה מגיע תשובתו בענוותנותו.

ואם הרב היה מסתפק היה ממשיך כך: "איני יודע. בל"נ ובע"ה אשאל ואחפש… עוד לא אבדה תקוותנו. דוד.

גם בשנים האחרונות שראייתו פחתה הוא לא וויתר …הרב ענה לי:

"הודו לה' כי טוב, כי לעלם חסדו.

מה טוב יותר, חשוב יותר, וטעים יותר מקושיא טובה?

יישר כוחכם, הלומדים והמלמד, הרב דני ….

בע"ה אקדיש זמן ומחשבה, לצערי כעת קשה לי. (תירוצים, תירוצים)

בינתיים, ללא מחשבה – ואתכם הסליחה …

הרבה מיילים הרב היה מסיים: "יהי רצון שה' יעזרך להמשיך בעבודת הקודש הנפלאה שלך"

לפני כ-6 שנים היה לנו טיול לירושלים, תלמידי כיתה ה'. בקשתי מהמנהל רשות שחלק מהטיול יהיה ביקור אצל הרב פוקס בביתו. המנהל הסכים, אך עד לילה לפני הטיול שאל אותי אתה בטוח שזה מתאים להביא את התלמידים בכיתה ה' לרב בן 80 ו… . למחרת שאלתי את התלמידים מה היה הדבר הכי מוצלח בטיול? וכולם אמרו – הרב דוד פוקס.

==

הרב דניאל ברק ווינט הוא ראש מכון גמרא סדורה.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
5 תגובות - 4 דיונים מיין לפי
1
איש אמת
תלמיד של הרב | 19-12-2019 16:10
יישר כוח הרב דני, הספד מתאים לאחת הדמויות הכי משפיעות בציונות הדתית. איש אמת, עניו ובעל מידות מיוחדות. אחד בדור
2
ילדיו כולם חילונים
בתיה | 20-12-2019 8:32
אם היה רב כל כך מוצלח ומחנך דגול, איך זה שכל ילדיו חילונים ?.
בניו
יוסק'ה | 20-12-2019 12:25
יש כאן שאלה. אבל דבר אחד אני יכול להעיד, שזה כאב לו מאד מאד, מכל אחד שנשר. ועוד דבר אחד, תראו מה המדינה עוללה לנו. ההשפעה של הרחוב והצבא כל כך חזקה שצריך להיות גיבור ולא ליפול.
3
מסכן
ירדנה | 20-12-2019 11:49
מסכן - לא זכה שילדיו יהיו שומרים תורה ומצוות. זה כנראה מתוך מגמה חינוכית שהיה ליברלי.
4
"איש אמת"
דורי | 20-12-2019 12:04
של מי האמת שלו או של 8 ילדיו שכולם חילונים ?