אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

חיסולים, מינויים ואישומים: סיכום אירועי 2019, חלק ד'

לקראת סיום השנה האזרחית, כתבי סרוגים בחרו את 19 האירועים המשמעותיים ביותר של 2019 ומזמינים אתכם לבחור את אירוע השנה שלכם. והפעם: האירועים של החודשים האחרונים בשנה, מאוקטובר עד דצמבר

חיסולים, מינויים ואישומים: סיכום אירועי 2019, חלק ד'

לקראת סיום השנה האזרחית, כתבי סרוגים בחרו את 19 האירועים המשמעותיים ביותר של השנה החולפת בכל התחומים השונים: ממערכות הבחירות ועד שיגור חלליות, בארץ ובעולם. מדי יום במהלך השבוע הקרוב נעלה את האירועים הגדולים ביותר בכמה מחודשי השנה, ובסוף השבוע אתם תוכלו להצביע – מה היה אירוע השנה שלכם?

עוד באותו נושא

בחירות ומדליות: סיכום אירועי 2019, חלק ג'

חיסולו של מנהיג דאעש: מכה קשה לטרור, ניצחון לטראמפ

מנהיג דאעש שחוסל, אבו באכר אל-בגדדי (צילום: מתוך טוויטר)

לאורך כל קמפיין הבחירות שלו, דונלד טראמפ התחייב לפעול כדי "להביא לסיום המלחמות המיותרות". ואכן, ב-27 באוקטובר טראמפ רשם צעד גדול לקראת קיום ההבטחה הזאת, כאשר כוחות הצבא האמריקני חיסלו את מייסד ומנהיג ארגון הטרור דאעש, אבו בכר אל בגדדי, במהלך מבצע צבאי בסוריה. כפי שטראמפ עצמו תיאר את האירוע בטוויטר, אין ספק ש"משהו גדול מאד קרה" בחיסול הזה, שהיווה הישג משמעותי לארה"ב ומכה קשה לארגון הטרור.

חיסול המנהיג היה המסמר האחרון במפלה של דאעש שנרשמה במהלך השנים האחרונות. בשנת 2015, כשארגון הטרור עוד היה בשיא כוחו, שטחים עצומים בעיראק ובסוריה היו בשליטת דאעש – אך מאז הם ספגו הפסד אחר הפסד במלחמות נגד המדינות הללו, עד שהשנה איבדו לחלוטין את שליטתם בסוריה ונותרו בעיקר עם מובלעות טרור ברחבי המזרח התיכון.

טראמפ עצמו הדגיש את חולשת הארגון כשתיאר את המבצע שבו אל בגדדי חוסל.  "הוא נמלט מהכוחות האמריקנים ונקלע למבוי סתום במנהרה, ומיד הפעיל חגורת נפץ. הוא נהרג בתעלה כשהוא בוכה וצורח" סיפר. "הבריון שהטיל טרור ואיים על כל כך הרבה אנשים העביר את רגעיו האחרונים בחרדה ופאניקה, מבוהל מהחיילים האמריקנים שבאו לעברו. כל מחבל שרוצח חפים מפשע צריך לדעת שהוא לא יוכל לישון בשקט, בידיעה שנהרוס אותו לחלוטין במוקדם או במאוחר".

למרות המפלה הקשה, בעולם יודעים שהמאבק בדאעש עדיין לא נגמר. הארגון כבר הודיע על מינוי מנהיג חדש, וימשיך לפעול עם מאות מתנדבים ותומכים. עם זאת,רבים מעריכים שחיסולו של אל-בגדדי סיכל את התכנון של עשרות פיגועים ומתקפות – ולכן אין ספק שמדובר באחד מאירועי השנה של 2019.

מינוי נפתלי בנט כשר הביטחון

צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

לאחר שכשל בבחירות מועד א', בנט התגלה כעוף החול. האיש הנהיג את הבית היהודי בתנופה ויצא ממנו בסערה, הצליח להתרומם מהקרשים. הוא קיבל רק את המקום הרביעי ברשימת ימינה, אבל בתחכום פוליטי הצליח לנצל את המצב ולעמוד ולכהן בתפקיד שר הביטחון. ולראשונה במדינת ישראל אגב, מכהן שר ביטחון דתי.

את תפקיד שר הביטחון בנט רצה כבר מזמן, אך התהליך עצמו היה מרתק. לפני שנה וחודש בנט הציב אולטימטום לנתניהו: מנה אותי לשר ביטחון או שאפרוש מהקואליציה. נתניהו לא התרגש ושלח את ראש המל"ל לרב דרוקמן שיוריד את בנט מהעץ. בנט מתקפל, ומיד מפרק את הבית היהודי לטובת הימין החדש. בבחירות הוא מתרסק והימין החדש לא עוברת אחוז החסימה, ולקראת הבחירות השניות, נתניהו מפטר אותו ואת שקד.

דווקא בשיא חולשתו, מחליטים במפלגות הימין להציב את שקד בראש הרשימה, שנקראת 'ימינה' והיא זוכה ל-7 מנדטים. במו"מ הקואליציוני נותן בנט גיבוי מלא לנתניהו, אך רמיזות על כך שהוא עשוי לחבור לגנץ, מביאות את נתניהו למנות אותו לתפקיד הכי חשוב במדינה – שר הביטחון. ועכשיו למערכת הבחירות הבאה: בנט, מעמדת שר הביטחון, יכול לכאורה לבצע זינוק בעליה. אך אליה וקוץ בה: ליברמן יכול לספר שתפקיד שר הביטחון יכול לשמש לרועץ, וגם יעלון יכול לספר על חוויה דומה.

עוד באותו נושא

הוויתור של שקד, ההצעה לפיטורים: מאחורי הקלעים


25

בציפיה ובאתגרים שמציבים מימין לשרי הביטחון, קשה שהם יעמדו בציפיות. ליברמן ספג זאת בצורה הכי קשה- עם האמרה שרדפה אחריו שתוך 48 שעות הוא יחסל את הניה. בנט נהנה ממרחב מחיה גדול יותר בתקופת ממשלת המעבר, אך גם שם נתניהו יכול בכל עת לסנדל אותו, והתקופה גם לא מותירה אפשרות למהלכים רחבי היקף. מאידך, עצם היציאה לבחירות נתנה לבנט עוד שהות במשרד – שהרי הקמת כל ממשלה שהיא לפני פיזור הכנסת הייתה מוציאה אותו מהתפקיד.

למרות זאת, בינתיים בנט בממשלת מעבר, לא יכול לעשות הרבה. לא ראינו ממנו בינתיים שינוי כיוון בטחוני, למעט כמה החלטות על חילוטי כספי מחבלים. אין אישורי בנייה גורפים, אין שינויים מרחיקי לכת בממשל האזרחי וגם אין שינוי תפיסתי בכל הנוגע לעזה. אך בנט עדיין מגיע לבחירות לכנסת ה-22 מתוך כיסא שר הביטחון היוקרתי, נראה אם זה גם יוכיח את עצמו בקלפי.

כתב האישום נגד בנימין נתניהו

חקירות נתניהו מלוות אותנו כבר זמן רב, כך גם המלצות המשטרה כנגדו, כך ששום דבר לא הפתיע את הציבור הרחב. נתניהו הכין את דעת הקהל בכל פעם למשוכה הבאה, המלצות המפכ"ל, ואז כתב האישום הסופי, לאחר השימוע ששטחו פרקליטי נתניהו בפני מנדלבליט ובכירי הפרקליטות.

בסוגיות הללו הציבור נחלק לשניים, אנשי רק ביבי לעומת אנשי רק לא ביבי, אבל בתווך יש ציבור שבעיקר נבוך. ולפחות על פי תוצאות הבחירות האחרונות, נראה שבכל תחנה כזו, כשהגורמים המוסמכים קובעים שוב, בניגוד להצהרות "לא יהיה כלום, כי אין כלום", שיש דברים בגו, נתניהו מאבד עוד חלקים בצוות התומכים שלו שנמצאים באמצע.

השיקולים לטובת נתניהו, זו העובדה שזה תיק תקדימי, ושלא מדובר בכסף מזומן, העובדה שנתניהו והימין בתחושת רדיפה שנים, ושאריק שרון זכה לאיתרוג עד שביצע פניית פרסה. שזה קרב לא רק של נתניהו אלא של כל הימין, שמאחורי האצטלה המשפטית יש סוגיות מדיניות ותרבותיות.

השיקולים נגד, אלו העובדות, שנתניהו מוכן לרסק את כל מוסדות החוק- רק כדי לצאת בעור שיניו, שהוא זה שהיה תמיד בעד המערכת, שהיועמ"ש הביא כתב חשדות מפורט על רצף של עבירות מתמשכות בצורה שיטתית, בעיקר בתיק 4000. שהביקורות על גופי אכיפת החוק הן נכונות אבל היו שם גם בתקופת אולמרט, שנתניהו זעק שצריך להחליף אותו בשל כך, ונכונות באינספור מקרים שלא החלו היום. אף גוף לא מושלם וכל גוף צריך ביקורת ולתקן את עצמו.

מה שכן, כתב האישום הזה, ותיקי נתניהו במרכזו, הן אלו שמובילים את סדר היום במדינת ישראל משני צדי המתרס. ובגינם אנחנו שוב במערכת בחירות בפעם השלישית.

ה"מתנות" של ארה"ב: הכרה ברמת הגולן ושינוי המדינות על יהודה ושומרון

היחסים בין ישראל וארה"ב ידעו השנה עליות ומורדות. מצד אחד, הפלונטר הפוליטי ומערכות הבחירות הרצופות הובילו לתסכול רב בקרב הממשל האמריקני, וגם היחסים בין טראמפ ונתניהו התקררו לאחר המפלה בבחירות ספטמבר. אך למרות זאת, ארה"ב עדיין נותרה בת הברית הקרובה ביותר של ישראל ופעלה לחיזוק הקשר, כששתי הצהרות חשובות של הממשל הבהירו לעולם כי הברית לא תישבר.

עוד באותו נושא

טראמפ הכיר בגולן, נתניהו: "העם האמריקאי עם הגולן"


4

ההצהרה הראשונה הגיעה במרץ, כשארה"ב הכירה לראשונה בריבונות הישראלית על רמת הגולן. בדומה להכרה של ארה"ב בירושלים כבירת ישראל והעברת השגרירות האמריקנית, גם כאן היה מדובר בהצהרה היסטורית וחסרת תקדים – אבל רבים העריכו שמדובר ב"מתנה" שנועדה לרכך את הממשל הישראלי לקראת פרסום "עסקת המאה". ההערכה הייתה שטראמפ ידרוש תמורה לכך שצידד בעמדה הישראלית בנוגע לירושלים ולגולן, שתכלול ויתורים כואבים לפלסטינים – בעיקר ביהודה ושומרון. מסיבה זו, איש לא ציפה אז שהממשל האמריקני יפעל לטובת ההתיישבות היהודית – אך ב-18 בנובמבר מזכיר המדינה מייק פומפאו הודיע על שינוי במדיניות האמריקנית כלפי יו"ש והפתיע את כולם.

 

המדיניות האמריקנית החדשה קבעה כי ההתנחלויות אינן מפרות את החוק הבינלאומי – וכתוצאה "אינן מהוות מכשול לשלום". בכך ארה"ב דחתה את חוות הדעת המשפטית של מחלקת המדינה מ-1978, שקבעה כי היישובים היהודים ביהודה ושומרון הם התנחלויות אזרחיות בשטחים כבושים – ולמעשה ניסתה להוריד את הדיון על היישובים הללו מסדר היום במו"מ העתידי בין ישראל לפלסטינים. המהלך אמנם לא הביא עדיין להחלת ריבונות ישראלית ביהודה ושומרון, אך עם התמיכה של הממשל בבית הלבן – ייתכן שזה עוד יגיע ב-2020.

מבצע "חגורה שחורה"

מבצע חגורה שחורה – חיסולו של בהא אל עטאא, מסמל אולי את המצב הבלתי אפשרי אליו הכניסה את עצמה ישראל בעוטף עזה. אל עטאא, מפקד דרג ביניים בארגון הג'יהאד האיסלאמי האחראי על שיגורי רקטות לישראל, חוסל במבצע כירורגי. מדובר על אלפי שעות מודיעין, שימוש בטכנולוגיה יקרה ומציאת חלון הזדמנויות נוח מכל הבחינות. מדובר בחזרה לחיסולים הממוקדים, שלא נעשו מזה שנים (מימי ג'עברי ו'עמוד ענן'), בטח שלא כזה שנעשה מחוץ לסבב לחימה. ישראל הראתה יכולת ונחישות לבצע חיסול, ואמרה למעשה למחבלים: "אל תתעסקו איתנו".

עוד באותו נושא

מאחורי הקלעים של חיסול מפקד הג'יהאד האיסלאמי

אלא שהחיסול הראה עד כמה ישראל פגיעה. עוד לפני ירי התגובה של הג'יהאד (שהביטוי הצבאי המקוצר שלו גא"פ  – גם הוא מסימני השנה החולפת), כבר הכריזו רוב הרשויות בדרום ובמרכז על ביטול לימודים ואיסור יציאה לעבודה שאינה חיונית. כלומר קרוב לשליש מתושבי המדינה שותקו בגלל אירוע נקודתי מאוד ברצועת עזה.

הצהרות נתניהו, כוכבי, וארגמן על החיסול (צילום: לע"ם)

מכיון שהגא"פ הוא ארגון קטן יחסית גם התגובה הייתה בהתאם, עם כמה מאות רקטות "בלבד" שפגעו בעיקר ברכוש. לאורך כל הזמן הזהירו הפרשנים הצבאיים, מפעולה דומה נגד ארגון חמאס, שהפעם בחר לשבת בשקט ולא להתערב בעימות בין הארגון המתחרה לישראל.

האירוע נמשך מספר ימים, עד שישראל הכחישה שהגיעה להבנות עם המחבלים בתיווך מצרי, כשכולם יודעים שמדובר ברגיעה זמנית עד לסבב הבא. אף אחד לא נראה מופתע שמאז נורו עוד כמה רקטות בודדות ומטחים, ללא תגובה משמעותית של ישראל. אל עטאא כבר לא יוציא יותר פעולות טרור, אבל גם חיסולו לא קירב את הבעיה בעזה – שעדיין דורשת הכרעה מדינית וצבאית.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
2 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
שליחת הודעות
מירי פרסטר | 25-12-2019 16:09
לא ברור לי מדוע אתם מפציצים בהודעות כאשר לא נרשמתי לאתר שלכם. אני מזהירה אותכם שאפנה להרכאות משפטיות לא מעוניינת שתישלחו והפסיקו אם זה
2
ראש הממשלה
עוז | 25-12-2019 21:27
ראש הממשלה תניה סמוך ובטוח שיום יבוא ויהיה מנהיג שלא יכבד את מערכת השילטון כמוך ויעשה חילוט נכסים לכל שופטי המערכת שנבחרו לפי קרטריון ברק יהיה משפט לפי מה שכתוב בתורה אבות אכלו בוסר ושיני בנים תיקאנה בלי רחמנות