אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

העליון יכריע בפרשת הטלפונים של יועצי רה"מ

בית המשפט העליון דן היום בערעורם של יועצי ראש הממשלה על מתן הצו שיאפשר חיפוש משטרתי במכשירי הטלפונים שלהם. עורכי דין מלשכת עורכי הדין ומהסנגוריה הציבורית התייצבו לצידם של היועצים

העליון יכריע בפרשת הטלפונים של יועצי רה"מ
  Revkin Fenton/Flash90

בית המשפט העליון דן הבוקר (ראשון) בערעורם של יועצי ראש הממשלה בדבר הצו שמאפשר לחוקרי המשטרה לבצע חיפוש במכשירי הטלפון שלהם.

עורך דינם של היועצים, עמית חדד, טען בפני השופטים להתנהגות פסולה של המשטרה שהולכת וחוזרת על עצמה בחקירות: "רק כשהחוקרים ביקשו לעיין בוואטסאפ בין עופר גולן לבנו של ראש הממשלה הוא ביקש להפסיק את החיפוש. היינו מצפים שתופק מסקנה מצד המשטרה, אבל זה חזר על עצמו בכל החקירות הבאות. שוב אין צו, אין כלום. יש פה מאסה של טעויות שמחייבת התייחסות של בית המשפט. ייתכן ובמשטרה חשבו שלא יקבלו צו".

עוד באותו נושא

יועצי נתניהו ערערו לעליון: "המשטרה פורצת כל יום"


14

"אירוע  שנראה כמעט היתולי"

לשאלתו של שופט העליון, יוסף אלרון, האם לא יהיה שיתוק של החקירה במידה והחיפוש במכשירים לא יאופשר, ענה חדד: "אזכיר לבית המשפט את הפרסום בעיתון הארץ בשבוע שעבר, לפיו פילבר אמר שלא חש מאויים בעקבות העמדתו של הרכב למול ביתו. המחוזי אמר שבהגדרה עבירת הטרדת עד היא חמורה. אנחנו לא חולקים על זה בעקרון, אבל כשמדובר על אירוע שנראה כמעט היתולי, ועד המדינה אומר שלא חש מוטרד, במסר שכוון להיות חלק מקמפיין בחירות – כשמדובר באירוע כזה שהוא יחסית מינורי, אז אנחנו יכולים לתת יותר משקל לזכויות החשודים.".

לדברי חדד, השאלה העומדת בפני בית המשפט היא האם לאפשר למשטרה להשיג על פי חוק את אותן ראיון שהגיעו לרשותה כנגד החוק: "נושא אחד שעומד בפנינו הוא מה קורה כשהמשטרה מפרה את הוראות החוק, את הפסיקה ואת נהליה שלה, והאם משטרה שפעלה כך, ומגיעה לבית המשפט אחרי שהיא כבר הוציאה מהטלפונים חומרים באופן לא חוקי, האם בית המשפט ייתן בדיעבד צו שיאפשר לה לקבל פעם נוספת את החומרים שהיא השיגה שלא כדין".

עורך הדין עדי כרמלי שמייצג את עמדת לשכת עורכי הדין אמר כי: "הלשכה חושבת שהעניין הזה חוצה את עניינים הפרטי של המבקשים ונוגע לכל אדם. הלשכה סבורה שבמצב כיום אדם לא יכול לתת הסכמה מדעת כשהוא בעצמו לא יודע מה יש בטלפון הנייד שלו כאשר יכולות להיות בו הודעות או אימיילים מצדדים שלישיים שהוא אפילו לא קרא אותם. כרגע המשטרה מחפשת צו בדיעבד. אם לא היו נמצאות ראיות פסולות במהלך החקירה, המשטרה היתה מבקשת צו או שאף אחד לא היה יודע על החיפוש הזה? ואם היו שם ראיות מזכות, היו מבקשים צו? משמעות בקשת הצו לפני ביצוע החיפוש היא פיקוח על עבודת המשטרה".

ראש הממשלה עם יועציו (צילום יונתן זינדל/ פלאש 90)

"המדינה לא מדברת על איזון"

יגאל בלפור, עורך הדין שמייצג את עמדת הסנגוריה הציבורית טען כי ב'הלכת בן חיים', עליה מסתמכת המדינה, לפיה מותר לבצע חיפוש על גופו של אדם בהסכמה צריכים להתקיים חמש תנאים שאף אחד מהם לא תקף למקרה זה. בן חיים הוסיף: "רק אומר שלהשוות בין הפגיעה שנגרמת מחיפוש על גופו של האדם לבין חיפוש במכשיר הסלולרי שלו, זה כמו להשוות רכיבה על סוס לטיסה לירח".

"לא יכולה להיות כאן הסכמה מדעת. גם מכיוון שהפרט לא יודע בדיוק מה נמצא על המכשיר, וגם כי לא מסבירים לו איך החוקר מחפש בנייד ולאיזה מידע שנמחק אפשר להגיע, שניתן להגיע למטא-דאטא. ברור שהוא לא יכול לדעת את ההשלכות של זה. צריך לאזן בית הפגמים לבין הצורך החקירתי, ולתת משקל של ממש לפגמים. אבל המדינה לא מדברת על איזון, היא אומרת שלמרות שלא משנה מה עוצמת הפגמים – הצורך החקירתי יגבר".

השופט אלרון תהה איך יתכן שבמשטרה פותחים בחקירה בה מתכננים לחדור לטלפונים סלולריים ולא מבקשים מראש צו בית משפט: "בסופו של דבר בהליכים חקירתיים, חושבים כמה צעדים קדימה. בהליך כזה, בין היתר זה מה שעולה בין השורות, שהחוקרים ידעו שהם הולכים להיכנס למכשירים האלה באופן כזה או אחר. הם לא מצטיידים בדרך כלל בצו, כהכנה לחקירה? כפי שאמר עו"ד חדד, זה לא היה רק בשלב אחד, אלא התמשך מספר ימים".

עו"ד נעמי גרנות המייצגת את עמדת הפרקליטות השיבה לשופט: "המשטרה פועלת לפי נוהל שעל דעתו של פרקליט המדינה, שמאפשר תחליף לצו באותן נסיבות שהמחשבה היא שהנחקרים ישתפו פעולה. חבריי הדגישו שהנחקרים שיתפו פעולה, עד גבול מסוים, אבל לכתחילה כשהמשטרה מניחה שיהיה שיתוף פעולה, היא לאו דווקא תרוץ לבית המשפט לקבל צו. זה נכון שלפי נוהל הפרקליט היה צריך להחתים את הנחקרים על טופס הסכמה מדעת. פה אנחנו אומרים שזה הפגם, אבל בכל מקרה, הבקשה כרגע היא לחיפוש במעבדה. זה צו צופה פני עתיד, לא צו שמטרתו להכשיר את החיפוש הידני שנעשה בעבר. אין שום קשר מהותי בין הפגמים שאני מודה שנפלו, לבין הצו שמבוקש כעת".

יועצי ראש הממשלה מקבלים ברכה אצל הרב קנייבסקי (קרדיט: ישראל כהן)

כזכור, על פי החשד, יועצי ראש הממשלה הטרידו בחודש אוגוסט האחרון את עד המדינה בתיק 4000, שלמה פילבר, כשהעמידו מול ביתו רכב עם רמקולים שהקריא צעקות נגדו. במהלך חקירתם של היועצים, החוקרים ערכו חיפוש בטלפון של כל אחד בהם כשחלק מהממצאים צולמו. לאחר מכן, המשטרה החרימה את מכשירי הסלולר וביקשה צווי חדירה וחיפוש במכשירים.

ביום ראשון שעבר הפרקליטות הגישה לעליון את עמדתה, לפיה המדינה מתנגדת לבקשתם של יועצי ראש הממשלה לערער לעליון על החלטת השלום והמחוזי, לפיה יותר למשטרה לחפש במכשירים. לטענת הפרקליטות "אין בבקשה כל הצדקה למתן רשות ערעור מכיוון ששתי ערכאות דנו בנושא ואין בהכרעה עניין משפטי או ציבורי, למעט עניינם האישי של היועצים".

כפי שפורסם בסרוגים, בניגוד לעמדה זאת, לשכת עורכי הדין ביקשה בשבוע שעבר להצטרף אל עתירתם של היועצים בטענה כי הערר מעלה שאלות וסוגיות עקרוניות וחוקתיות המשפיעות על כל אזרח ונחקר. בהמשך, גם הסנגוריה הציבורית ביקשה להצטרף לעתירה לצידם של יועצי ראש הממשלה.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
7 תגובות - 7 דיונים מיין לפי
1
בית המשפט התחתון גרוע מסטאלין ושותפיו
בנימין ימיני בנימינה | 15-12-2019 11:17
חונטה של רשעים ימח שמם
2
מדינת משטרה
מקס | 15-12-2019 13:43
מדינת עולם שלישי ,האם בית משפט יאפשר חיפוש בטלפון של הפרקליטים ושל ניצן ,לאחר שליחת מיילים לשופטים,או כדי להדיח עדים נגד ראש ממשלה , או של ניצב ריטמן והמפכל אלשיך אשר זיהמו חקירות נגד ביבי.
3
דריסת שלטון החוק
אבו נאצר | 15-12-2019 14:23
לא סביר שהעליון יתן גיבוי לפעולות בלתי חוקיות של המשטרה והפרקליטות ויכשיר את השרץ, אך סבירות אינה דרך חיים של העליון.
4
צדק לכול ?
רופא מהדרום | 15-12-2019 17:51
היכן היו לישכת עוד והסנגוריה הציבורית ואותם עוד שמגינים בחום על יועצי ראש הממשלה, כאשר היה צריך להתנגד לפשע שעשו לפלאפון של אפי נווה, יור לשכת עורכיד הקודם. אני מציע ללשכת עורכיד להגן גם על זכויותיו של כול עזרת ולא רק של מר נתניהו.
5
עע
לל | 15-12-2019 21:14
צריך להיות לפני הביחרות כי בטוחי יש בטלפונים שלהם חומר שמפליל את ראש הממשלה
6
מאוד מסקרן מה מוכמן בטלפונים האלה...
אני | 15-12-2019 21:42
מאמינה שהעליון יאשר את הפעולה והאמת תצא לאור.
7
וואוו אני ממש מחכה...תוצאה ידועה מראש
כן כן | 16-12-2019 8:36
התרגלנו... כמה אפשר לטלטל ולתרץ?!