אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

"אתפטר מכל תפקידיי חוץ מראשות הממשלה"

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע הבוקר לבג"צ כי הוא יתפטר מכל תפקידיו, פרט מראשות הממשלה, עד 1.1.2020. כאמור, אין מניעה שאדם תחת כתב אישום יכהן כראש ממשלה

"אתפטר מכל תפקידיי חוץ מראשות הממשלה"
  (צילום: יונתן זינדל/ פלאש90)

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע הבוקר (חמישי) לבג"צ כי הוא יתפטר מכל תפקידיו, פרט מראשות הממשלה, עד 1.1.2020. כאמור, על פי החוק אין מניעה שנתניהו ימשיך לכהן כראש ממשלה, עם זאת, קיימת בעיה משפטית שאדם תחת כתב אישום יכהן כשר.

בכתב אישום ראש ממשלה לא צריך להתפטר

אין תקדימים לראש ממשלה שכיהן תחת כתב אישום. הבחינה החוקית שלו היא ברורה, אך מסתבכת בגלל פסק דין של בג"צ משנת 93'.

חוק יסוד הממשלה קובע כי ראש הממשלה אינו חייב להתפטר במקרה של חקירה או הגשת כתב אישום. אפילו במקרה של הרשעה בבית משפט בעבירה שיש עמה קלון, בהליך בו הכנסת יכולה להעבירו מתפקידו ברוב קולות, ואם הכנסת לא קיבלה החלטה בתוך פרק הזמן המפורט בחוק קובע סעיף 18 (א):

"הכנסת רשאית, בהחלטה ברוב חבריה, להעביר מכהונתו את ראש הממשלה שהורשע בעבירה ובית המשפט קבע בפסק דינו שיש עמה משום קלון; החליטה הכנסת כאמור, יראו את הממשלה כאילו התפטרה עם קבלת ההחלטה.

ההליך עצמו מסתיים גם ללא התערבות הכנסת:

"18 (ד): לא הועבר ראש הממשלה מכהונתו לפי סעיף זה ופסק הדין כאמור בסעיף קטן (א) נעשה סופי, תיפסק כהונתו של ראש הממשלה ויראו את הממשלה כאילו התפטרה ביום שבו פסק הדין נעשה סופי."

במילים אחרות – ראש ממשלה מפוטר או מחויב להתפטר רק במקרה של הרשעה סופית בבית משפט בעבירה שיש עמה קלון.

שרים מפוטרים במקרה של כתב אישום

לעומת ראש הממשלה, המקרה של שרים או סגני שרים הוא שונה. חוק יסוד הממשלה קובע גם הוא כי אינם חייבים להתפטר:

"23 (ב)  בית המשפט שהרשיע שר בעבירה, יקבע בפסק דינו אם יש באותה עבירה משום קלון; קבע בית המשפט כאמור, תיפסק כהונתו של השר ביום מתן פסק הדין."

כלומר לפי החוק – שר אינו חייב להתפטר במקרה של הגשת כתב אישום נגדו, אלא רק במקרה של הרשעה. אולם פסיקה של בית המשפט העליון עוד משנות התשעים, המכונה "הלכת פנחסי" או "הלכת דרעי" קובעת כי ראש הממשלה חייב לפטר שר או סגן שר במקרה של הגשת כתב אישום.

"שר המואשם בקבלת שלמונים, במעשי מירמה, בהונאת רשויות המדינה, בדברי שקר או במסירת דוחות כוזבים – לא יהא זה ראוי ומתקבל על הדעת שימשיך וישמש בכהונתו" כתבו השופטים בפסק הדין שחייב את ראש הממשלה לפטר את חברי הממשלה המואשמים במעשי שחיתות. בג"צ למעשה עושה חילוק בין המינוי הפוליטי – שהוא ניזון מהמצביעים עבור אותו ח"כ או שר, לבין התפקיד המקצועי של ניהול משרד ממשלה – שעליו חלים כללי מנהל, ולכן אין להעמיד בראש מנגנון ממשלתי אדם הנמצא תחת כתב אישום.

מאז אותה פסיקה הקדימו השרים נגדם הוגש כתב אישום והתפטרו מיוזמתם. כך למשל התפטר שר החוץ אביגדור ליברמן מתפקידו בשלהי הכנסת ה-19 (2012) בשל הגשת כתב האישום נגדו. שרים אחרים כמו אברהם הירשזון (2007) התפטרו הרבה לפני הגשת כתב האישום.

ראש הממשלה יוכל להחזיק בתיק הבטחון? כנראה שלא

כעת חוזרת השאלה המשפטית לגבי ראש הממשלה. כאמור, הוא עצמו אינו חייב להתפטר במקרה של הגשת כתב אישום. בפרט כשלהתפטרות שלו יש משמעות פוליטית של התפטרות כל הממשלה. מצד שני, אם הוא מחזיק תיקים נוספים בממשלה – כמו שנתניהו החזיק את תיק הבטחון והבריאות ועד לאחרונה את תיק החוץ – כן נכנסת שאלה משפטית הדורשת הכרעה.

האם 'הלכת פנחסי' נוגעת לתפקיד השר או לפרסונה. במילים אחרות, האם אדם המואשם בפלילים, אינו יכול להיות בעל תפקיד ביצועי ולכן אינו יכול להיות שר, או שאם הוא כבר בתפקיד הכי ביצועי כראש הממשלה, הוא גם יכול לשמש בתפקיד ביצועי במשרדי הממשלה.

בלשון בית המדרש ניתן לשאול, האם הלכת פנחסי היא דין בגברא ואז נתניהו שכבר משמש כראש ממשלה יכול להמשיך גם להחזיק בתיקים הנוספים או בחפצא ואז נתניהו אמנם יוכל להמשיך להחזיק במשרת ראש הממשלה, אך ללא יכולת להשפיע במשרדים השונים. מצד שני, אי אפשר לומר כי מי שמשמש ראש ממשלה, עם שליטה במשרד ראש הממשלה האחראי על שלל נושים בטחוניים, כלכליים ואזרחיים, לא יוכל להחזיק בנוסף גם בהחלטות בתחומים אחרים, ובפרט כשלשון החוק בעניינו של ראש הממשלה ברורה.

מכיון שנתניהו כבר הצהיר כי לא יתפטר במקרה של הגשת כתב אישום, נראה כי כמו כל סוגיה נפיצה בזמן כהונתו, גם השאלה הזו תגיע להכרעת בית המשפט העליון, בעתירה לבג"צ שתוגש שעה קלה לאחר ההכרעה בדבר כתב אישום.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
14 תגובות - 8 דיונים מיין לפי
1
בנימין נתניהו
חיים יעיש | 12-12-2019 11:07
זה מרדף של השמול והעתונאים אתה נותן למדינה מעל ועבר לםיד בו העברינים של המדינה לא נפל התפוח רחק מהעץ
יהודי אחד ביקש שיקנו לו יין לחג, כי אין לו כס
סיפור על יהודי | 14-12-2019 9:10
וכך כל היהודים הרחמנים קנו לאותו יהודי שעמד בפתח בית הכנסת בקבוקי יין, עד שביתו התמלא בבקבוקים מהמסד ועד הטפחות. ואז היהודי רץ לכל האירועים עם בקבוק יין כמתנה, וכל הציבור הריע לו על נדיבותו הגדולה ועל המיצווה שעשה
Bb מכופף ראשו בהכנעה מול בג"ץ ושלטון החוק
דינא דמלכותא דינא | 14-12-2019 8:06
האם ל-bb המתוחכם באדם יש אינטרס בויתור על תפקידי השרים שאותם שמר לעצמו כמלך או אולי הוא רוצה לתחזק מעמדו בליכוד על ידי מתן תפקיד לנאמניו? ואולי מדובר בהתקף של נדיבות לשמה?
למגיב חיים יעיש
התמים | 12-12-2019 11:38
מי פה השמאל ???? רוני אלשייך המתנחל הדתי, איש ימין - שביבי מינה ? שי ניצן איש הציונות הדתית - שביבי מינה ? אביחי מנדלבליט, מזכיר הממשלה של ביבי, איש ימין שביבי מינה ? מי ? מי פה השמאל הזה שרודף את ביבי סתם כך ? עכשיו כבר גם גדעון סער נהפך לשמאל כי הוא מתייצב מול ביבי....ליברמן - שמאל, יעלון אשכנזי וגנץ - שמאל, יהודה גליק - שמאל, יואב קיש - שמאל, מיכל שיר - שמאל....פשוט טירלול מטורף : כל מי שנגד ביבי נהפך אוטומטית לשמאל. אתם לא שמים לב שזה קצת הזוי ?
כיפה סרוגה מטמאים את עם ישראל בשחיתות ושפלות
מתנחל אבל ישר. | 12-12-2019 11:28
מטמאים מטמאים ומשחיתים את עם הקודש בשפלות ובסחי של שוחד מרמה והפרת אמונים בחסות מתנחלים.
2
חבל שלא באת היום לביקור עם אוחנה
הר המור | 12-12-2019 11:28
היינו מראים לו מה זאת אהבת אמת (בלי וזלין).
3
המושחת רוצה רק להיות ראש ממשלה כדי לקבל ולקבל
אזרח מודאג מהטירוף | 12-12-2019 11:38
הוא ימשיך להיות ראש ממשלה רק כדי להמשיך ולעשות לביתו, ורק לביתו, הילדים והאישה יקבלו רכב נהג , מזון דיור הכל על חשבוננו, והמושחת יקח ויקח מאיתנו עוד ועוד ועוד, בבחירות יוחלף ויקרא לזה מהפכה שילטונית יחד עם המטורפת שכבר מצטטת אותו או נכון יותר הוא אותה.
4
הנאשם המתחמק
קוקי6 | 12-12-2019 12:19
ביבי ממשיך להתעלם מהחוק ביודעין בכך שלא התפטר לאלתר עם הכרזת היועמש על הגשת כתב אישום. דחיית התפטרותו ל 1 בינואר 2020 באה לשרת את צרכיו הפרטיים במסגרת מפלגתו. חרפה. והציבור מחריש.
5
אל תתפטר אדון מושחת.אנחנו נפטר יא זבל!!!!!!
גיא | 12-12-2019 12:23
אתה תפסיד בבחירות כמו שהפסדת קודם.מושחת שקרן קמצן.מבקש תרומות.תתבייש לך חתיכת חזיר!!! מקומך בכלא.בעזרת השם.אתה ואישתך הבהמה ועבריינית מורשעת!!!!!!!!!!!!!!
יופי - גיא: כבר גמרת לקלל ולהעליב - מרגיש
אוראור | 12-12-2019 18:16
טוב יותר עכשיו??????????????????????????????????????????????????..
מיץ
שלום | 12-12-2019 14:48
אם ביבי זבל אז אתה המיץ של הזבל חתיכת נקניק תתבייש לך
6
עידן הדיקטטור
ילי | 12-12-2019 12:56
כנראה שאתה מושחתיהו ששנים בחרנו בך ואתה הוא זה שמשחקת באהוד אולמרט המושחת לצאת לנבצרות הייתי מצפה שתעשה כמוהו... באם לא תעביר את השרביט לגדעון סער...החלטנו שלא מצביעים למפלגה הביביסטית וכמוני שאר אלו שבעבר נהו אחריך אך לא יותר....
7
תודה באמת
של | 12-12-2019 15:16
תודה ביבי שאתה מתפטר מתפקידי השרים שאתה ממלא לחינם..מתפקיד ראש הממשלה אתה מסרב לוותר..אבל את תדאג העם יוותר עליך!!!
8
תהיה חזק ביבי !
חיים | 12-12-2019 16:28
מול כל השמאל הנבזה !!!