אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

גס רוח ומורשע, אבל רמי יצהר עדיין משדר בגלי צה"ל

בעל אתר 'ענין מרכזי' הורשע בשבוע שעבר בדיבה וחוייב לשלם רבע מיליון ש"ח למשפחות החיילים החטופים בהר דב, לאחר שכתב כי הם נחטפו במהלך עסקת סמים. מי שקורא למתנחלים 'מתנחבלים' ועל הרב שפירא זצ"ל אמר שהוא 'התפגר', לא יכול להמשיך להחזיק מיקרופון בגלי צה"ל. חני לוז, מזכירה מיהו.

גס רוח ומורשע, אבל רמי יצהר עדיין משדר בגלי צה"ל
  הורשע בדיבה, עדיין משדר. יצהר (צילום מסך)

בשבוע שעבר הורשע אדם בשם רמי יצהר בהוצאת דיבה נגד חייל צה"ל החטוף, בני אברהם הי"ד, ובית המשפט חייב אותו לשלם רבע מליון ש"ח להוריו של החייל.

רמי יצהר אינו אדם מן הרחוב. הוא מוכר בזירה האינטרנטית כמקים אחד מאתרי החדשות הפרטיים הראשונים. בנוסף, רמי יצהר מועסק על ידי גלי צה"ל יותר מ-15 שנה כשדר ופרשן ספורט. הוא מועסק ללא תשלום, וזוכה לבמה בפריים-טיים של המדינה : בשעות השידור של יומני הבוקר של התחנה הארצית, בעלת הרייטינג הגבוה ביותר במדינה.

כאמור, מעבר ל"התנדבותו" האצילית בגלי צה"ל, רמי יצהר מנהל אתר אינטרנט חדשותי בשם "עניין מרכזי". לא הייתי ממליצה לקפוץ לשם לביקור. אם בכל זאת הגעתם, תוכלו לוודא שאתם במקום הנכון על פי שתי תכונות : הצהוב הבולט באתר, על גבול הפורנו, והחדשות המדיפות ריח מצחין כשמדובר באוכלסיה שיצהר כנראה לא אוהב במיוחד – דתיים וימניים.

משפחת אברהם תובעת

התביעה נגד יצהר הוגשה עוד בשנת 2004. על פי כתב התביעה, נטען כי בשנת 2001 פרסם רמי יצהר באתרו "עניין מרכזי" כתבה המייחסת לחיילים החטופים סחר בסמים. הבעיה היתה, כי בידי המשפחה לא היה עותק של הכתבה: בעל האתר דאג, ככל הנראה, להעלימה מהאתר.

למזלה של המשפחה, לא כל הארכיון הישראלי הושמד, ושאריות מהכתבה התגלגלו במרחב הציבור: העיתונאי מתי גולן, שהגיש בזמנו את התוכניות "דוקומדיה" ברשת ב', ראיין את רמי יצהר ואת דובר צה"ל, דאז, רן כתרי בעקבות הכתבה של יצהר. היתה גם ההודעה שהוציא דו"צ, בעקבות הכתבה ובה הכחשה גורפת לשמועות הזדוניות.

קו ההגנה שבחר לעצמו יצהר הוכחה בבית המשפט כשקרית: לדבריו – הוא מעולם לא פרסם כתבה כזו. השופטת קיבלה את ה"ראיות הנסיבתיות" להוכחת קיומה של כתבה שאין ממנה עותק. בהם: תמלול הראיון שערך מתי גולן עם יצהר ועם דו"צ כתרי, וכן כתבת המשך באתר של יצהר שבני המשפחה הצליחו להשיגה רק ב- 2011 מאביו של חייל בפלוגה של בני אברהם, ששמר את הכתבה.

למרות סיום שלב הראיות – בית המשפט הסכים להציג את הראיה החשובה שמוטטה את טענותיו של יצהר. במלים אחרות: יצהר שיקר לבית המשפט כשהכחיש את קיומה של הכתבה המדוברת.

יש לציין במאמר מוסגר, כי אחת ה"ראיות נסיבתיות" היתה גם כתבה מהטור שלי, "הפרעות בתקשורת" ב"מקור ראשון" שפורסמה בזמנו ב-18.7.2003, ושחלק ממנו מצוטט בכתב התביעה: "יצהר בנה לעצמו 'צהובונט'….יצהר מביא מידע ראשונה, גם אם לא בדוק, מסוג המידע המתאים לפורום ולא למי שמתיימר ליצור עיתון מקוון… יצהר הפיק בזמנו כתבה צעקנית על הקשר של שלושת החטופים בלבנון לסחר בסמים".

מי שרוצה לקרוא בפירוט את השתלשלות התביעה במשך השנים האחרונות, מוזמן לעיין בסדרת הכתבות המרתקת של אורן פריסקו ב"עין השביעית".

כאמור, לאחר סאגה שנמשכה כ-8 שנים, הורשע רמי יצהר וחוייב לפצות את חיים ועדנה אברהם, הורי החייל בני אברהם הי"ד, ברבע מליון ש"ח. אמנם לא 3 מליון הש"ח שתבעו ההורים, אך בכל זאת – סכום רציני ביותר.

מעולמו הפנימי המוחצן של רמי יצהר

כמי שמנהל אתר חדשות באינטרנט כבר כמעט שני עשורים, הצליח רמי יצהר לרשום לעצמו כמה הישגים עיתונאיים הידועים כ"סקופים", אך באופן שוטף, האתר יוצר ליוצרו בעיקר שם של צהובונט. צהוב, במובן המציצני עד פורנוגרפוי. וצהוב – ברמה הנמוכה של הכתיבה. שגיאות כתיב לרוב. עברית עילגת, ושפה רדודה המתאימה לשפת רחוב.

בולטת בעיקר בשפה הנמוכה – ההתייחסות למגזר הדתי, הימני והחרדי.

רמי יצהר אינו מסתיר את תיעובו מהמגזרים שכנראה הוא אינו חלק מהן. ה"אחר" מבחינתו, ראוי ללהג, לקלס ולכינויי גנאי ללא גבול. שנאתו למגזר שבניו משרתים באחוזים הגבוהים ביותר מבין המגזרים, ביחידית קרביות, בסיירות ותפקידי קצונה ופיקוד – מתפרצת בין השורות.

לפני שנתיים פרסמתי דו"ח מקוון של אוסף מפניניו. בדו"ח יש לינקים לכל הכתבות. בנוסף, שמורות הכתבות בארכיון מרכז תדמי"ת. אין חכם כבעל נסיון…

להלן כמה ציטוטים נבחרים:

רמי יצהר מכנה את ה"מתנחלים" באופן קבוע "מתנחבלים".

"שני מתנחבלים חשודים ברצח נער ערבי בגדה" (30.1.11)

"בתחילת השבוע הופץ באינטרנט סרטון חובבני שגינה את המשנה לפרקליט המדינה, עו"ד שי ניצן, וקרא לרצוח אותו. העילה: הוא ממנונה מטעם המדינה על העמדה לדין של מתנחבלים ארורים בגדה." (12.1.11)

"מתנחבלים רעולי פנים ניסו לפגוע באנשי החוק בעת הריסת מבנה בלתי חוקי בהתנחלות בגדה" (2.3.10)

"במקום להילחם במתנחבלים הרצחניים נשלח היס"מ לגרש פועלי בנייה מהשטחים" (13.12.09)

יצהר מצהיר מהם מאוויו:

"שני מתנחלים הוגלו מהגדה – עוד 200 אלף והכל יסתדר כאן" (12.10.09)

אבל גם כשזה קורה, החורבן לא מספיק ליצהר, ורגש התיעוב שלו ממשיך לבעבע. כך הוא כתב בתקופת "עופרת יצוקה" :

מקורות ערביים מדווחים, כי כוחות צה"ל ביתרו את רצועת עזה בשלושה מקומות.בין השאר נכבש ציר קרני, יחידות השתלטו על ההתנחלות הנטושה והמקוללת נצרים (27.12.08)

שפירא התפגר

אחד מרגעי השיא של הנבזות ושפת הביבים שלו, היתה בסוכות לפני חמש שנים, 27.9.07, כשפרסם כך את דבר פטירתו של הרב הראשי לשעבר, הרב אברהם אלקנה שפירא זצ"ל:

(צילום מסך)

בגוף הכתבה נכתב כך: "בחג הסוכות מת הרב אברהם שפירא, לשעבר הרב הראשי ובעשורים האחרונים הרב של הימין הקיצוני-קיקיוני בישראל. שפירא נודע בקריאתו לחיילי צה"ל לסרב פקודה ולא להישמע להוראות המפקדים כל אימת שמדובר בהתנתקות או במילוי מצוות החוק נגד פורעי החוק המתנחלים. הוא לא יחסר לאיש בקרב האוכלוסייה השפויה בישראל ובעולם"

בתכתובת בין תושב קרית שמונה לרמי יצהר, הצהיר הלה כי גם כשילך לעולמו מישהו בכיר נוסף מעולם ה"מתנחלים" כמו רב ידוע שהוא נקב בשמו – הוא יציין כי הלה "התפגר".

יצהר מתייחס בצורה דמונית ומשפילה גם לאנשי ימין בכלל, לא רק למתנחלים. כך מתואר גם יו"ר רובי ריבלין כמי שפועל בשקידה לרשת את משרת הנשיא "ריבלין הוא איש ימין קיצוני הזוי שכהונתו צפויה להתאפיין בהגברת הבידוד המדיני של ישראל בעולם"  (11.7.12).

גם לחרדים שמורה לו פינה חמה. את מטבע הלשון "החרא-דים" הוא מאוד אוהב, כמו ילד קטן שמעז להגיד מילה גסה לראשונה. הביטוי חוזר ונשנה באתרו. כשהוא מתאר אלימות במגזר החרדי, הסופרלטיבים השליליים על החרדים זורמים בשפע. לעומת זאת, כשמדובר בידיעה על אלימות בציבור הערבי- ההכללה המגזרית בדרך כלל נאלמת. כך תואר לאחרונה בכותרת רצח של נערה בת 15 על ידי אחיה: "קטינה התאהבה ושילמה על כך בחייה" (26.11.12). הרומנטיקה בהתגלמותה.

הטייקון והתימנים

בנוסף למגזר המתנחלי, החרדי והימני שזוכים לתיאורים משפילים באופן קבוע, השפה הביובית מגיעה לעתים גם למגזרים אחרים שאינם נכונים-פוליטית בעיניו.

וכך זכה לתיאור נבזי גם אחד מטייקוני ההון בישראל, שהלך לעולמו לפני כשנה וחצי: "גם מיליארדרים מתפגרים: הטייקון הגדול סמי עופר מת " (3.6.11). הטרנד האנטי-קפיטליסטי בתקשורת מפגין סובלנות כלפי רמיסת כבודם של אילי הקפיטל.

גם לתימנים, משום מה, שמורה לו פינה חמה בלב: " ויש גם משהו משותף לבן לאדן וליגאל עמיר. שניהם ממוצא תימני, שניהם אכזרים עד אין קץ ושניהם מעולם לא הביעו חרטה על מעליליהם המזוויעים" (2.5.11)

שמו של יצהר מתקשר גם לפאשלה מקצועית שקרתה איש שם בימי מלחמת שלום הגליל, כשהיה חבר בצוות ספורט נשלח על ידי קול-ישראל למונידאל ב-1982, ומסיבות שונות לא שידר מהמגרש אלא תוך צפיה בטלויזיה. התקלה התגלתה כשלפתע נכבה החשמל בבית-המלון, והשדר אמר ש"מסתירים לו" והוא לא יכול להמשיך לשדר. הגירסאות שונות וסותרות, אך גם כאן ניתן לשמוע את עמיתיו טוענים כי יצהר אינו דובר אמת, ושוב, אפשר לקפוץ ל"עין השביעית" ולקרוא את השתלשלות המאורעות והגירסאות.

ומה אומרים בגלי צה"ל?

עוד כשכתבתי ב"הצופה" וב"מקור ראשון" פניתי לגלי צה"ל לקבל את תגובתם על כך שהם מעסיקים אדם שמפיץ שיח שנאה כלפי קבוצות אוכלוסיה מסויימות. גם פניית מרכז תדמי"ת נענתה בצורה דומה ב-2009: "רמי יצהר איננו עובד קבוע של גלי צה"ל, אלא משדר פינות ספורט לעיתים. לא ידענו על קיומו של האתר ואנו ממליצים לפנות ישירות אליו למתן תגובה." 20.1.2009

להגיד לו שלום עכשיו

רדיו ממלכתי אינו יכול לעצום עין.

רדיו ממלכתי אינו יוכל להפגין סובלנות כלפי מי שעקבי ביצירת שיח של שנאה.

רדיו צבאי אינו יכול להתעלם מהרשעתו של פרשן הספורט שלו בהוצאת דיבה על חייל צה"ל שנחטף ונהרג בעת מילוי תפקידו. הצגתם של חיילי צה"ל באור מכפיש בלי בסיס – היתה אמורה לגרום ליצהר לראות את הדלת החוצה. כעת, עם ההרשעה – אין לגיטימציה לאפשר לו להמשיך לשדר.

רדיו ציבורי אינו יוכל להמשיך להעסיק פרשן ספורט מתנדב, שמשקר במצח נחושה לבית המשפט, תוך שהוא מעלים כתבות מהאתר שלו.

הגיע הזמן לדרוש באופן חד משמעי ומיידי – על גלי צה"ל להדיח כאן ועכשיו את רמי יצהר, ולפסיק לאלתר את עבודתו כפרשן ספורט בתחנה הבית של החיילים.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
2 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
לגברת חני
אלמוני | 02-01-2013 16:19
סתם מתוך סקרנות אבל עניין אותי לדעת מניין לך שזה על גבול הפורנו,זה מתוך ניסיון?
2
הוא חלאה אמיתית
יעל | 03-01-2013 18:57