אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

דבר תורה על פרשת וישלח – המתמודד האמיתי

בפרשת וישלח אנו פוגשים שני שמות של יעקב שנראים סותרים אחד את השני. מצד אחד השם 'יעקב' - שם שמבטא שפלות וענווה. עקב הרגל הוא האבר הנמוך ביותר בגוף. הרב חגי לונדין בדבר תורה קצר

דבר תורה על פרשת וישלח - המתמודד האמיתי

המתמודד האמיתי • דבר תורה קצר לפרשת וישלח

עוד באותו נושא

דקה על פרשת וישלח: מי שמאמין כן צריך לפחד. צפו

בפרשת וישלח אנו פוגשים שני שמות של יעקב שנראים סותרים אחד את השני. מצד אחד השם 'יעקב' – שם שמבטא שפלות וענווה. עקב הרגל הוא האבר הנמוך ביותר בגוף.

לעומת זאת יעקב אבינו מקבל בפרשה שם נוסף – ישראל; שם שמבטא התמודדות ומאבק. 'שרית עם אלוהים ואנשים ותוכל'.ענווה ושפלות אין כוונתן אפסות של האדם אלא הפתיחות שלו מול גודל. 'עקב' משמעותו שבסיס כל הגוף נשען על העקב, להיות מחובר לקרקע; להבין היכן אנחנו ומתוך כך לאן ניתן להתקדם.

רק מי שמרגיש עצמו עקב זוכה להיות ישראל. רק מי שמלא ענווה מסוגל ל'שרות' ולהתמודד. יעקב אבינו, אומרים חז"ל, 'לא מת'. רוחו של יעקב חיה לנצח בתוכנו; 'ענווים', אומר דוד המלך – 'ירשו ארץ'. דווקא הם ישארו בסוף לרשת את המציאות.

==

לקבלת דבר תורה שבועי מצולם ומשוכתב מהרב לונדין – ניתן לשלוח הודעת וואטסאפ (!) למספר 0545753771; ניתן גם להזמין שיעורים והרצאות מהרב במספר הזה.

שיחה שבועית של הרב ברדיו מורשת בימי ראשון בשעה 20:00

שיעור פרשת שבוע של הרב באוניברסיטת בר אילן בימי שני בשעה 20:00

 

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
3 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
די לגלות די. להיתחדש. נוסעת בזמן חדש
כאילו הכל מוצה | 11-12-2019 10:26
הרב שכח את סיבת הגרוש שמופנמת במילה יעקב .אמר עשיו על זה כי יעקבני פעמיים ולקח ממני בכורה. יעקב מהמילה לעקוב אחר הגלות. במקום להיתיישר לקראת ישראל הישר. הרי האל גרש אותו גלותי זה . לא אהב מניפולציות שלו. הוא איש תם יושב אוהלים שמעיד על שכל.כל הזמן מתמרן מחפש דרכי תימרון כדי לקבל מה שמגיע לו שכח דרכי יושר. כמה רלוונטי להכאיב לימינו. כל הכהונה הגלותית לסוגיה שנישענת על הבחירה. ועושה תימרונים ופניה לא מופנות לאל שדורש הכי ישר ולא תימרון. הרי יעקב סולק גורש על ידי האל שהיכריע. קישטא גלותי . ארצי ישרה. אכן אתה הניבחר אבל שכחת אותי. כמה אני דורש תמימות ויושר בהם כרוך המוסר שכחת להפנות מעלה את העיניים . כמו היום הכהונה לסוגיה שולטת מלאה תימרונים וגלות עצומה. יעקב הוא לקח ענק לסוגי הכהונה היום. אל תחזירו אותנו בחזרה לגלות כי זה מה שאתם רוצים. אתם מלאים גלות נאחזים בה בשיניים גם בגלל הכסף. צריך לנתק ולהיתנתק מכספי זרים לעמול מזיעתנו מעמל גמולינו ממש כמו התנכיים ובעיקר האנרכיסטים הנביאים ונביאות העיבריים.
כיפה סרוגה מטמאים את עם ישראל בשחיתות ושפלות
מתנחל אבל ישר. | 12-12-2019 17:30
מטמאים מטמאים מטמאים מטמאים מטמאים מטמאים מטמאים מטמאים מטמאים מטמאים מטמאים מטמאים מטמאים מטמאים מטמאים מטמאים מטמאים מטמאים מטמאים מטמאים מטמאים ומשחיתים את עם הקודש בשפלות ובסחי של שוחד מרמה והפרת אמונים בחסות מתנחלים.
2
מיעקב - לישראל
משה אהרון עו"ד | 11-12-2019 17:57
בסד. מיעקב - לישראל. מתרבות של עקב לתרבות של יושר ועוצמה.  לכתחילה גדל יעקב בתרבות של עקב המסמלת בעיקר התגוננות  ואשר מייצגת את ההשגחה בצורה לא מחמיאה לאמור יה- עקוב  ואשר  במהות התבטאה בשני אופנים. :  התמקדות בעקבם של אחרים כאמצעי של ניתור והתגוננות. ושנית . נגררות שכזו אחר עקבותיהם של אחרים.  בתרבות שכזו אי אפשר לשוב לארץ ישראל ולהתחיל את המסע הארוך אלי הייעוד של היות ברכה לכל האנושות לולהכין את העולם למלכות שדי . לפיכך בטרם נכנס יעקב ממש לארץ ישראל  . העביר אותו הקבה בתהליך של כעין ברית מילה.  להפוך את מילת הגנאי לכאורה הפוגעת גם בשם הוויה   יה- עקוב לשם המתוקו המוכיח כי האל - הקבה הוא ישר    מין ברית של  מילים חדשות ,שמגמתן לדחוק את תרבות העקב. ובמקומה להנחיל ולהשליט את תרבות היושר והעוצמה.  להפוך את תדמית האלוהות מיה- עקוב לישר-אל  במסגרת אותו תהליך של ברית המילה. נאבק יעקב באיש - מלאך להוכיח גם לעצמו  מחד שהוא כבר לא כל כך חלש . הוא יכול להיאבק לא רק עם אנשים אלא גם עם אלוהים  ומאידך אין יותר מקום לתחבולות ולתרבות של שקר . לכן שינה המלאך את שמו לשקף את שני המרכיבים כאמור  של ברית המילה.  המילה ישר מסמלת גם יכולת שררה ועוצמה   וגם יושר .  כי זה ייעודו של יעקב כישראל להנחיל לעולם ולאנושות כולה:    עוצמה ורוח  אומץ של שררה ויושר בלתי מתפשר.  ועתה צא וראה איפה אנחנו כיום בסקלה הזאת של ישר- אל.