אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

לחץ על בנט: למה לא מסדירים את היישוב עפרה?

במכתב ששיגרו חברי כנסת לשר הביטחון, הוא נדרש לענות בשאילתה שהגישו: איך בכוונתו לקדם את הסדרת היישוב עפרה? מיכאל מלכיאלי: "אנו מניחים כי אתה רואה את הבעיה עמנו עין-בעין"

לחץ על בנט: למה לא מסדירים את היישוב עפרה?
  מלכיאלי ביישוב עפרה, לפני שבועיים

לאחרונה השתתפו מספר שרים וח"כים בסיורים ביישוב עפרה, במטרה להסדיר את המקום מול האתגרים המשפטיים שהיישוב ניצב בפניהם. בעקבות כך שיגר היום (שני) חבר הכנסת מיכאל מלכיאלי (ש"ס) מכתב לשר הביטחון נפתלי בנט במטרה ללחוץ על קידום ההסדרה.

במכתב עליו חתומים בנוסף גם הח"כים מיקי זוהר ומיכל שיר, שוטח מלכיאלי את הטענות לפיהן ,"נראה כי לאורך כל הדרך הכוונה היתה כי השטח יופקע לטובת ההתיישבות, אלא שההפקעה בפועל נדחתה ונדחקה לקרן זווית. כך נוצר מוצב שבו יישוב ותיק גדול, כ-800 משפחות, בנוי ברובו ללא תב"ע (אושרה רק בשנת 2014 על כשליש משטח היישוב התואם את שטח ההפקעה הירדנית).

כאמור, מלכאלי אומר כי "משמעות הדבר, בעידן דהיום, היא גזירת חנק על היישוב ועל המתיישבים. לא כך מצופה כי תנהג מממשלה אחראית שההתיישבות והסדרתה היא אחד מדגליה".

עוד באותו נושא

פרוייקט הנדל"ן בעפרה: לראשונה בנייה לגובה

בשאילתה יוצאים הח"כים מנקודת הנחה, לפיה "אנו מניחים כי אתה רואה את הבעיה עמנו עין-בעין". והיקשו עליו בשתי שאלות: "1. איך בכוונתך לקדם את הסדרת היישוב עפרה, ואילו אמצעים תנקוט ליישום הפתרון שהניח היועץ המשפטי למשרד הביטחון". ובנוסף ביקשו את "לוחות הזמנים ואבני הדרך לביצוע, והאם הם מתחשבים בחלון ההזדמנויות המדיני שיש לכאורה למדינת ישראל?", דברי חברי הכנסת.

נציין כי עפרה הוקמה בשנת 1975 והקמתה אושרה בהחלטת ממשלה בשנת 1977. היישוב הוקם בתחילה על גבי שטח של הפקעה ירדנית, כלומר אדמות מדינה. אולם בפועל כבר מראשית שנות השמונים התפתח היישוב מחוץ לשטח ההפקעה, על גבי קרקעות הרשומות כקרקע פרטית של פלסטינים – אף שברובן המכריע מדובר בשטח טרשי ובלתי מעובד.

כלל השכונות שביישוב נבנו לפי תכניות שנעשו בשיתוף משרד הבינוי והשיכון, אשר גם היה שותף במימון התשתיות. על בסיס תכניות אלו נתנו גם משכנתאות למתיישבים במעורבות המדינה וניתנו אישורי 'בר רשות' מן החטיבה להתיישבות.

חוות דעת של מנדלבליט העניקה פתרון

בהמשך המכתב מוסיף מלכיאלי: "לפי מיטב ידיעתנו, וכפי שגם פורסם בתקשורת, לפני למעלה משנה ניתנה חוות דעת משפטית מטעם היועץ המשפטי של משרד הביטחון בעניין הסדרת עפרה. היועץ המשפטי חיווה דעתו כי הפתרון להסדרת היישוב הוא הפקעה של המקרקעין שעליהם בנוי היישוב, בהתאם לחוק הירדני החל באזור, תוך תשלום שוויים למי שיוכיח שהוא בעליהם. היועץ המשפטי חיווה דעתו כי פתרון זה מתיישב עם כללי המשפט הישראלי והמשפט הבין-לאומי".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
2 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
את הארץ לא נירש בשוחד מרמה והפרת אמונים כי אם
מאה קשיטה | 09-12-2019 22:48
את הארץ לא נירש בשוחד מרמה והפרת אמונים בחסות מתנחלים. כי אם ביושר ובנקיון כפיים. לא בתמיכה של טינוף של עם הקודש בדברים שאפי' אומות שפלות מתביישות בהם. כגון להמליך עליהם שוחד מרמה והפרת אמונים, וכמה שרים ששותפים להשחתת והרס וטינוף של עם הקודש בשחיתות ובשפלות הלזו.
2
סער
אסתר | 11-12-2019 8:46
מי בכלל מכיר את הבוגד חתרן לא מצביעים בשבילו