אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב רוזן מציע: פריימריז גם לתפקיד הרב הראשי, כולל נשים

מיד לאחר הבחירות לכנסת יתקיימו הבחירות לרבנות הראשית, והרב ישראל רוזן מציע להחיל את הסיסמא "משהו חדש מתחיל" גם על מחוזות הרבנות ולערוך פריימריז בציונות הדתית לתפקיד בו יקחו חלק גם נשים.

פריימריז לרבנות הראשית

"נפתלי אילה שלוחה הנותן אמרי שפר" (מט,כא)

בחישת קדירות

הבחירות לכנסת אחר כתלנו, בעוד פחות מחודש. לאחריהן ממתינות בחירות נוספות, לרבנות הראשית לישראל. תוקף כהונת הרבנים הראשיים לישראל, וחברי מועצת הרבנות, פג לקראת ר"ח ניסן ("ראש השנה למלכי ישראל"; משנה ר"ה א,א. ו"מאן מלכי – רבנן"*), אך הוארך בשלשה חדשים בתואנה ש'אין לערב שמחה בשמחה ולא בחירות בבחירות'. אבל הכל יודעין שדחיית הבחירות לרבנות נועדה דוקא כדי לערב שמחה בשמחה, ולאפשר לפוליטיקאים לבחוש בקדירת הרבנות במסגרת הטשולנט הקואליציוני.

[*חפשתי את מקור הביטוי השגור "מאן מלכי – רבנן" ולהפתעתי הוא מליצת לשון בפי האחרונים ואינו נמצא במקורות קדמונים. מציינים כמקור 'ראשוני' את המהרש"א (הרב שמואל אליעזר איידלס, תחילת המאה ה-17) למסכת ברכות ד,א. היש מקור קדום יותר.]

כריכת בחירות בבחירות אלו היא זו שדחפה את רבני הציונות הדתית להיערך בעוד מועד, לשנס מתניים ולהציב מועמד (או מועמדים כדלהלן). כמדומה שגם במחנות אחרים, בחצרות ליטא, אשכנז וספרד, לא טומנים יד בצלחת, ושמות מועמדים נזרקים לחללו של עולם ולחללה של רשות ["אם יהיו כל הימים דיו, ואגמים קולמוסים, ושמים יריעות, וכל בני אדם לבלרין – אין מספיקים לכתוב חללה של רשות" (שבת יא,א)].

חדי זכרון מקרב קוראי המדור זוכרים כי לא פעם מיעטתי בחשיבות המעשית של הרבנות הראשית לישראל, במיוחד במתכונתה הנוכחית. גם ההיבט הייצוגי שנותר לה איננו מי יודע מה. בכל זאת שוה להיאבק על 'כיבושה' התורני-לאומי, ולו רק בשל הפגנת נוכחות תורנית-ציונית ב'עולם התורה' התחרותי מול ה'חרדים' המכחישים בכלל את זכות קיומה.

שתי חתימות

בימים האחרונים התפרסמו שתי ידיעות/מודעות במחוזות הציונות הדתית אשר קיבצו חתימות רבנים, כנהוג. חתמתי לשתיהן ונימוקיי עמי, כדלהלן.

בחתימת-יד ימין הבעתי תמיכה אישית במועמדותו של הרב דוד סתיו, רבה של שוהם וראש רבני 'צוהר'. גדולתו התורנית בתורה ובמידות, והרקורד הרבני והציבורי שלו – גלויים ומפורסמים, והם מקנים לו כושר מוכח לרבנות ראשית. הפרמטר העיקרי לפיו אני מעדיף אותו על פני אישים אחרים שהוזכרו, היא אמונתי כי הוא היחיד שיוכל למשוך את עגלת הרבנות לאפיקים עכשוויים יותר. האחרים שמרניים מדי לטעמי, וכמדומה שגם לטעמם.

אני שואף להחיל את הסיסמא "משהו חדש מתחיל" גם על מחוזות הרבנות, ולא חלילה במגמת רפורמה הלכתית, אלא רענון ארגוני והפלת מחיצות שגבהו בין הרבנות לציבור הרחב, מסורתי וחילוני כאחת. בעיני, יתרון זה מכריע את הכף…

בחתימת-יד שמאל צרפתי את שמי למיקבץ רבנים הקוראים לחתור למועמד מוסכם ע"י התמודדות מקדימה בתוככי הציונות הדתית (משום מה חתימתי נשמטה ממודעות אלו שפורסמו בתקשורת). שתי החתימות נחתמו בקנה אחד והן עולות בקולמוס אחד. התחרות בין רבנים ממחנה הציונות הדתית ופיצול התמיכה בהן סופם "גם לי גם לך לא יהיה". חווינו זאת לפני עשור, בבחירות לרבנות הראשית דאז.

פריימריז רבנים ורבניות

השאלה העיקרית היא כיצד מגיעים למועמד מוסכם? לא מקובלת עלי הגישה של 'ועדה מסדרת' המורכבת מז' טובי העיר או ט"ו 'רבנים בכירים', שהרי "ערבך ערבא צריך" (=הערב עצמו צריך ערב) ומי ימנה אותם? לדעתי ניתן היה – בעסקנות נמרצת – לערוך מעין פריימריז (ממוחשבים?) שבהם יטלו חלק כמה מאות מרבני הציונות הדתית (לפי חתכי עיסוק בפועל: רבני, חינוכי ותורני).

ועדה אובייקטיבית (בראשות דיין?) תקבע כללים ותפקח עליהם. אפשרות מורכבת יותר היא שכלל הרבנים הללו יבחרו 'ועדה איתור' בת כ"ג רבנים שיראיינו וילמדו את הסוגייא לעומק, וימליצו ברוב דעות על 'מועמד מוסכם'.

באמתחתי הערה חשובה נוספת שדי קשה לממשה; אסור להדיר נשים מהליכים אלו. הן צרכניות-רבנות אולי יותר מגברים! הן חייבות להיכלל בפריימריז ואולי גם בועדת האיתור, ואני מודע ומודה כי תנאי זה משחיל מכשול רבתי לכל מהלך שיוצע. אעפי"כ, בנחישות וברגישות אפשר אולי למצוא לו מענה.

* * *

ציטטנו בראש המדור את ברכת יעקב לנפתלי "אילה שלוחה". ברוח הפיסקא ה'נשית' הקודמת נצטט מדרש הפותר שאלה לא-צפויה: "למה כל השבטים נמשלו בזכרים (אריה, חמור, נחש, שור, ראם, זאב) ונפתלי בנקבה? לפי שיצאת ממנו דבורה" (תורה שלימה מט,רפא בשם ילקוט מעין-גנים). דבורה היא המנהיגה (ולא רק הנביאה, היועצת) הנשית היחידה בתנ"ך שלא בפורמט 'האשה של'. ועדין אינני 'סגור' האם מדרש זה משבח את נפתלי או אולי ממעט מדרגתו?

מבלי משים נזרקה הברקה לקולמוסי: 'נפתלי (בנט) איילת (שקד) שלוחה'. ועדין אינני 'סגור' האם לפנינו שבח או מיעוט הדמות?

==

הרב ישראל רוזן הוא ראש מכון צומת, המאמר נכתב במוצ"ש ויגש ויפורסם בעלון 'שבת בשבתו'.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
8 תגובות - 8 דיונים מיין לפי
1
מאן מלכי
משה בן אבו | 26-12-2012 13:03
היא גמרא בגיטין סב, ופלא שהכותב לא מצאה
2
הפרורמה הציונית דתית בעיצומה והיא מהות כלל זה
| 26-12-2012 14:38
3
וואו
יעל קגם | 26-12-2012 18:00
כל הכבוד על כך שהרב טורח לציין שגם נשים הם בני אדם! רציתי לשאול, האם ייתכן שהנשים לא רק ראויות להצביע למועמד לתפקיד הרב הראשי, אלא גם להתמודד עליו בעצמן?? הגזמתי באמת. איזו היסחפות
4
ובכלל הגיע הזמן
עיניו בראשו | 26-12-2012 19:46
להקשיב לכל אחד לפני הפסילה.
5
למס' 1. הניסוח שם שונה
רון | 26-12-2012 23:37
"רבנן איקרו מלכים". ולא "מאן מלכי רבנן".
6
הרב איגרא ראוי- ת"ח עצום שמכובד בכלל הציבור הישראלי
יעקב | 29-12-2012 21:13
הרב איגרא לא עושה יחצ"נות ברוך ה'.... והקב"ה יצליח דרכו בעז"ה. ויתגבר על היח"צנים ועוזריהם....
7
ילדות בנות 3 צריכות להתכסות לפי הרב אבינר מה עם נשים ?
שרון | 30-12-2012 21:39
לא ברור למה קב"ה יצר אותן אם צריך להסתיר אותן
8
ל-7, גם לי לא ברור למה קב"ה ברא לך איבר מין אם אתה צריך
חיים | 31-12-2012 10:05
להסתיר אותו