אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

פסיפס נדיר נחשף בבית כנסת מהתקופה הרומית בגולן

"העדות הקדומה לפסיפס צבעוני ומעוטר בבית כנסת בגולן" קטע פסיפס נדיר התגלה בחפירה ארכיאולוגית של בית כנסת ביישוב העתיק מג'דוליה שברמת הגולן

פסיפס נדיר נחשף בבית כנסת מהתקופה הרומית
  צילום: מיכאל אזבנד

לראשונה נחשף בגולן בית כנסת מן התקופה הרומית ובו פסיפס נדיר השופך אור על עיטור בתי הכנסת במאה השלישית.

החוקרים בשטח החפירה (קרדיט: מיכאל אזבנד)

בחפירה ארכיאולוגית של בית כנסת ביישוב העתיק מג'דוליה שבגולן,התגלו קטעי פסיפס בו נותרו ציורי רגליים של בעלי חיים. בית הכנסת התחיל את פעילותו ככל הנראה כבר בסוף ימי בית שני, במאה הראשונה וחדל להתקיים בסוף המאה שלישית, והוא מלמד על  השינוי שחל בקהילה היהודית במקום.

"שילוב של המשך מסורת בתי כנסת מימי בית שני"

"זו העדות הקדומה לפסיפס צבעוני ומעוטר בבית כנסת בגולן והוא מתוארך למאה השלישית לספירה"  אמר מנהל החפירה, ד"ר מיכאל אזבנד מהמכון לארכיאולוגיה ע"ש זינמן באוניברסיטת חיפה, והוסיף "זאת תקופה שכמעט ואין לגביה ידיעות אודות היישוב היהודי בגולן בפרט ושרידים מועטים מבתי כנסת בארץ בכלל. במאה השלישית לספירה אנו רואים שילוב מעניין של המשך מסורת של בתי כנסת מימי בית שני לדוגמה בצורת הישיבה והמסורת האדריכלית היחסית לא מעוטרת עם תוספת של אלמנטים חדשים שעם הזמן יהפכו לנפוצים בבתי כנסת, כמו פסיפס צבעוני הכולל בעלי חיים".

הפסיפס שנחשף (קרדיט: מיכאל אזבנד)

ביישוב העתיק במג'דוליה שליד היישוב נטור שבגולן מתקיימות בשנים האחרונות חפירות ארכיאולוגיות בראשותו של ד"ר אזבנד מאוניברסיטת חיפה בשיתוף ד"ר בני ארובס מהמכון לארכיאולוגיה באוניברסיטה העברית.

האתר מתוארך בעיקרו לתקופה הרומית, מאמצע המאה הראשונה לספירה ועד לנטישת הישוב, ככל הנראה, בסוף המאה השלישית.

החוקרים במקום מצאו לפני מספר שנים שרידי בית כנסת במקום אשר למציאת שרידיו הייתה חשיבות עצומה: עד לפני מספר שנים התפיסה השלטת במחקר גרסה כי היישוב היהודי בגולן חדל להתקיים לאחר המרד הגדול עם חורבן גמלא בשנת 67 לספירה, אך מציאת בית הכנסת יחד עם עדויות ספורות דומות מחפירות נוספות וסקרים בשנים האחרונות חיזקה את ההבנה כי היישוב היהודי המשיך להתקיים.

מאוניברסיטת חיפה נמסר כי קטעי הפסיפס העיקריים הוצאו ממקומם לצורך טיפול שימורי יסודי.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו