אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

אמיר אוחנה: "לא חוזר בי מאף מילה"

אמיר אוחנה: "לא חוזר בי מאף מילה"
  (צילום: חיים גולדברג/ סרוגים )

"לא חוזר בי מאף מילה", מבהיר הערב (חמישי) שר המשפטים אמיר אוחנה נגד ניר חפץ שהגיש נגדו תביעת דיבה בסך חצי מליון שקלים על דברים שחשף מעל דוכן הכנסת בתחילת החודש.

"כתב התביעה כמובן לא הגיע לידי, אבל דבר קיומו הגיע בדרך כלשהי לכלי התקשורת", ציין בפתח דבריו בפוסט שהעלה לפייסבוק. "את השמועות על פעולת החקירה הנוראית שבוצעה כלפי ניר חפץ, שמעתי כבר במשך שבועות רבים", הוא המשיך.

עוד באותו נושא

ניר חפץ תבע על חצי מליון שקל את השר אוחנה וברדוגו


5

לדבריו, המשמעות היא "סחיטה באיומים (להרוס את התא המשפחתי של העד) והדחת עד – כל זאת על ידי אנשי רשויות אכיפת החוק. היה כאמור מדובר בשמועות שלא הייתה ברורה מידת מהימנותם".

אוחנה מוסיף ואומר כי "היו גם פעולות חקירה פסולות אחרות ובכללן התנהלות גורמי האכיפה כלפי ראש הממשלה, כלפי שאול אלוביץ' ומשפחתו, השימוש במעצר בנו במטרה להניעו להחליף עו"ד, ההקלטה בחדר ההיוועצות בעו"ד, ההדלפות הבלתי פוסקות מחומרי החקירה במטרה להשחיר את שמו של נתניהו ולהבאיש את ריחו מול כלל הגורמים – הציבוריים, המשפטיים והפוליטיים – פעולות שנחשפו כבר וזכו לביקורת חריפה משורה של גורמים, בהם יו"ר לשכת עורכי הדין עו"ד אבי חימי, פרופ' רות גביזון, הח"מ ורבים נוספים".

אוחנה על ניר חפץ במליאת הכנסת (קרדיט: ערוץ כנסת)

"בשבוע שבתחילת חודש זה, נתבקשתי להשיב על שורה של הצעות לסדר, בנושא "המתקפות" על גורמי האכיפה, בין היתר גם על ידי, חברות וחברי הכנסת מהאופוזיציה הם שביקשו את הדיון הזה – לא אני. מה שאמרתי על הדוכן, היה הכרחי לדיון הפרלמנטרי בנושא. זו הייתה ליבת הדיון.

אי אפשר למיטב שיפוטי לקיים דיון על הביקורת נגד רשויות האכיפה – בלי לפרט על מה הביקורת. בנוסף, צו איסור הפרסום כלל לא הובא לידיעתי. אני מניח שהובא לידיעתם של כלי התקשורת, אליהן הוא מופנה.

יום לפני הדיון, ב-5.11.19, פרסם באתר החדשות News1 העיתונאי יואב יצחק את פרטי המקרה, בפירוט נרחב, הרבה מעבר למה שפירטתי במליאה.

לא אמרתי איפוא שום דבר על דוכן הכנסת שלא פורסם כבר קודם לכן לא רק בכלי התקשורת, אלא גם בכל אמצעי התקשורת המודרניים והעדכניים (פייסבוק, טוויטר, ווטסאפ), שפרסמו גם שמות, תמונות ופרטים הרבה יותר אינטימיים ומפורטים. השנה, להזכירכם, היא 2019. בנוסף, אי אפשר להפר צו איסור פרסום שלא הובא לידיעתך (אפילו קיומו של צו איסור הפרסום נאסר לפרסום, כך שניתן לשאול האם כל מי שקרא נגדי כי הפרתי צו איסור פרסום, לא הפר את צו איסור הפרסום בעצמו).

עוד באותו נושא

התנצלות ופיצויים: ניר חפץ מאיים בתביעה נגד אוחנה


3

בהמשך הוסיף הבהרה על דבריו: "בעקבות קשיים בהבנת הנקרא של חלק מהמתקראים עיתונאים: לא הובא לידיעתי אין פירושו שלא ידעתי על קיומו. לא הובא לידיעתי פשוט משום שלא הוגש אלי, וגם אם שמעתי על קיומו – לא ידעתי מה תוכנו ומהם הדברים האסורים בפרסום. אני נוהג לדייק בניסוחים שלי, וכך עשיתי גם בפוסט זה".

ולהגנתו טען שר המשפטים כי "ממילא לא היה ברשותי שום חומר לפרסם, זולת מה שפורסם כבר קודם בשלל אמצעי התקשורת המפורטים. כזכור – אינני גורם חוקר, אין בידי את חומר החקירה, אלא רק את מה שפורסם. הדיון בשאלה האם לשם מקרים כגון אלו נועדה או לא נועדה החסינות, מניח שבוצעה חריגה – שכאמור לשיטתי לא התקיימה".

ברור שלא רציתי להלך אימים על ניר

"ניר חפץ הוא קורבן. אני מסכים", ציין אוחנה. "מי שפגע בפרטיותו, מי שערב את ענייניו האישיים כדי לסחוט אותו ולהפעיל עליו לחץ שלדעתי עולה לכדי הדחה בחקירה; מי שהמטרה מקדשת בעיניו את כל האמצעים היו, למרבה הצער – רשויות האכיפה הרשמיים של מדינת ישראל. לי באופן אישי, להבדיל מרבים אחרים, אין סיפורים מכוערים על אישיותו והתנהגותו.ראיתי אחרים, שהכירו אותו לאורך השנים, המדברים בגנותו בצורה מאוד בוטה וחריפה. לכשעצמי, מעט האינטראקציות שהיו לי איתו היו חיוביות".

"ברור לי שחייו השתנו לבלי הכר, אך הדבר הזה קרה הרבה לפני שעליתי לדוכן במליאת הכנסת. הרי ברור לכל מי שעיניו בראשו שלא "להלך אימים על העד" ביקשתי, ולא לחשוף את פרטיותו. המטרה הייתה – ותוסיף להיות – לחשוף את שיטות החקירה הנלוזות שהופעלו, ולצערי הרב – לא בפעם הראשונה".

השיטה הנואלת של המשטרה

"השיטה הנואלת הזו, לבצע פעולות חקירה בעייתיות מסוג זה (ועל פי פרסום בגלובס הגורם שביצע את הפעולה הורחק מתפקידו) – ואז להוציא עליהן צו איסור פרסום כדי שלא תובאנה לידיעת הציבור – לא יכולה לעמוד במבחן הדמוקרטי. אנחנו לא מדינת משטרה, וכל רשות – גם רשויות האכיפה – חייבות להיות חשופות לעין הביקורת הציבורית בכלל, והפרלמנטרית בפרט".

לסיום, מבהיר אוחנה כי "להבדיל מגורמים אחרים, לא במחשכים אמרתי את הדברים, לא בשיחות חסויות עם עיתונאים כשאני מתחבא מאחורי הכינוי "גורמים במשרד המשפטים", אלא מעל דוכן הכנסת, כשאני עומד בגלוי, תחת שמי ותמונתי כשר המשפטים של מדינת ישראל – וכשאני ממלא את שליחותי הציבורית – בשם הציבור, ולמען האמת.

להבדיל מ"גורמים עלומים" מתוך המערכת המתדרכים נגדי, לא הדלפתי חומר שהובא לידיעתי במסגרת תפקידי לעיתונאי חצר ומלחכי פנכתי כדי לקבל פרסום. הבאתי את הדברים שכבר פורסמו, במסגרת תפקידי, בכנסת ישראל ובגלוי. והמבין – מבין".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
4 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
העם אתך כבוד השר. רק היזהר מהם
מר חשוון | 29-11-2019 0:21
אתה השר, בין היחידים המסוגלים לחסל את הגנגסטרים של החונטות. אל תירא מהם. הם יראים ממך. וכדאי לך להצמיד כמה מאבטחים
האם חבריו של יגאל אמיר מאיימים עליו?
למה מאבטחים? | 30-11-2019 11:40
ואגב, שפטל אמר שיגאל אמיר הודה לפניו כמה פעמים שהוא הרוצח של ראש הממשלה, והוא מתגאה בכך מאד. וכך גם אמר אחיו חגי. כך שאין קונספירציה ואין בטיח.
2
כאיש שב"כ לשעבר הוא יודע מה הן חקירות
שאלות חודרניות? | 30-11-2019 11:37
וכל הכבוד לbb שהיה הראשון למנות שר גאה לשר, וכל הכבוד לרבני הימין ולרבני הבלוק...שניצבים עם אוחנה באותה שורה מאחרי bb כאיש אחד, בהצהרת נאמנות מלאה לכיסא.
3
עע
לל | 30-11-2019 21:37
אמיר אתה המו רואים עלך