אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הפסיקו את הספקות בקשר ליהדותה של 'ביתא ישראל'!

אני קורא בדרישה משותפת לרתום יחדיו אנרגיות חדשות למען כולנו, עבור העתיד המשותף. זה הזמן והחובה שלנו לשקם את הכל ולבנות יחדיו חברה אחרת, טובה יותר, ערכית יותר

הפסיקו את הספקות בקשר ליהדותה של 'ביתא ישראל'!
  Photo by Yoav Ari Dudkevitch / Flash90.

כמו בכל כ"ט בחשוון, גם השנה אנו נציין  את יום הסגד, מסורת נפלאה של קהילת בית – ישראל. יום של תענית, תפילה ובקשת מחילה.

יום הסגד חל ומתקיים 50 ימים לאחר יום הכיפורים, יום הכיפורים הוא יום חשבון נפש אישי, ויום הסגד הוא יום חשבון נפש ציבורי היום הזה מתחיל בצום ובתפילות. אנו כחברה צריכים לעשות חשבון נפש כללי וציבורי.

עוד באותו נושא

למה חוגגים את הסיגד? כל התשובות לכל השאלות


5

בנימה אישית כבן הקהילה האתיופית בישראל יש לי בקשה  אישית, אני כותב כאן בשם הסובלנות והפתיחות ובתקווה שעתה נצעד בנתיב חדש המושתת על עקרונות הצדק, שוויון הזדמנויות ועזרה הדדית.

הקשר שלנו ביתא ישראל, עם בניה ובנותיה של הארץ הקדושה הזו אינו ניתן להפרה. הוא נישא בחלומם של אבותינו זה דורי דורות, בערגה ובתפילה ובגעגועים לארץ מולדתם ולציון. החלום העתיק הזה הוגשם ביסורים רבים, ובאהבה גדולה.

משך כארבעה עשורים אנו חלק בלתי נפרד מהנוף הישראלי, מהפסיפס של מדינת רבת הפנים הזו. עברנו דרך ארוכה ולפנינו ניצבו תמורות הטומנות בחובן אתגרים רבים. התמדדנו במשך זמן רב כל כך כאשר נהגו בנו בציניות, בפחד ובספקנות לגבי מה שאנו יכולים להשיג. ולמרות זאת ניפצנו פעם אחר פעם את קירות האטימות, וניצבנו שוב ושוב לעמידה כנגד כל גילויי שנאה ואלימות, ונמשיך להיאבק המאבק לא תם.

אני קורא בדרישה משותפת לרתום יחדיו אנרגיות חדשות למען כולנו, עבור העתיד המשותף לנו בארץ הזו. זה הזמן והחובה שלנו לשקם את הכל ולבנות יחדיו חברה אחרת, טובה יותר, ערכית יותר.

להפסיק לאלתר את הספקות בקשר ליהדותה של " ביתא ישראל". זה הזמן לשים קץ להדרה חוזרת ונשנית של תלמידים יוצאי אתיופיה בבתי הספר, די לאלימות משטרתית אשר גבתה מחירים יקרים, צדק זו דרישה בסיסית וערכית!

הגיעה השעה לחוקק בצורה ברורה וצלולה חוקים נגד גזענות ואפליה. ולכל אלו אשר ימשיכו במסע הגזעני כנגד "ביתא ישראל", אנו נעמוד מולכם בכל פעם מחדש עד שתתנו את הדין.

לרוב השפוי והערכי:

הצטרפו אלינו אני קורא לכולם לכל אלו המבקשים לחיות באחווה ובהרמוניה עם יהודי אתיופיה אתם תצאו נשכרים, אתם תגלו שחוזקנו האמיתי אינו רק בשירות הצבאי ועמידה על הגבולות, עושרנו האמיתי – הוא בערכים שלנו, באידאלים וברעיונות שלנו ובאהבה אין סופית לארץ הזו לבית של כולנו.

סגד שמח, וצום קל למי שצם.

 

איציק טיים, הוא איש חינוך ופעיל פוליטי.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
7 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
אין שום שנאה או התנשאות.
קישקוש מוחלט. | 27-11-2019 4:57
הנראטיב של ביתא ישראל איננו זה של שאר היהודים בישראל. אין לנו שום מועד בחודש חשוון, כל הנראטיב שלנו מבוסס על הרעיון שאין חגים בין תשרי לניסן. הנראטיב שלנו הוא המשנאי והתלמודי, ואין כל קשר בינו לבין הנראטיב האתיופי של הגעז הטיגריני האפריקאי. יש בי כבוד רב לנראטיבים שונים ורבים, אך הם זרים לגמרי מבחינתי ויישארו כאלו גם מבחינת כל המתחנכים בדרכי, בראש ובראשונה ילדיי. אם יוצא פולין, בהיר עור שעיניו כחולות, יחל פתאום לחגוג את הסיגד ולאכול בסעודת השבת לחם טף, הוא מבחינתי איננו עוד חבר לגיטימי בקהילתי האירופית במוצאה. אין כאן שנאה או התנשאות, אלא רק עמידה על עקרונות ואפילו במידה רבה החזרה ליושנה של כבוד עדת ביתא ישראל, שאיננה צריכה להתחנף לממסד ולבקש לגיטימציה, אלא פשוט לקחת ולקבל את מקומה וזכויותיה, ולקיים את מסורותיה ומוסדותיה, בלי להתחפש באיפור לבן על הפנים או לחבוש את השטריימל של הליטאים.
נוטה להסכים. מה לנו לחגים של חוץ לארץ?
שוקי26 | 27-11-2019 9:24
השבוע גם חוגגים עולי אמריקה את התאנקסגיבינג. לא הגיע הזמן להיפרד מחגים של חול?
ומה לגבי מי שאוכל בליל שבת לחם כוסמין?
בבא | 27-11-2019 9:15
ומה עם יהודים פולנים כהים ויש הרבה כאלה? ומה עם יהודים מצפון אפריקה ותימן שהם חלק מעם ישראל בדיוק כמו האשכנזים? את השאלה לגבי מקור ביתא ישראל יש לברר עם כלים הלכתיים ולא כלים נראטיביים.
2
ביתא ישראל זה מיעוט של העדה האתיופית
דוד | 27-11-2019 8:48
זו הבעיה
זה לא עניין של רוב או מיעוט
גלגל | 28-11-2019 17:47
זה עניין מי הוא יהודי.
להיפך גמור. ביתא ישראל הם הרוב המקורי.
שוקי26 | 27-11-2019 9:19
.
3
אין בדרישות האלה הוכחה על יהדותם של בתא ישראל
גלגל | 28-11-2019 17:46
התגיירתם? ברוכים הבאים! לא התגיירתם? אינכם יהודים!