אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

השוטר שירה בסלומון טקה יואשם: "אוכיח את חפותי"

המחלקה לחקירות שוטרים תגיש כתב אישום בגין מוות מרשלנות נגד קצין המשטרה שירה למוות בסלומון טקה, משפחתו דורשת האשמה ברצח: "הבן שלי נרצח בדם קר בזמן שיצא לשחק בשכונה"

השוטר שירה בסלומון טקה יואשם: "אוכיח את חפותי"
  צילום: Flash90

הירי בסלומון טקה. חמישה חודשים לאחר פרשת הריגתו של סלומון טקה בן ה-19 על ידי קצין המשטרה שהובילה למחאה של העדה האתיופית, הוגש כתב אישום נגד השוטר היורה.

פרקליטו של הקצין הודיע היום (שלישי)  כי מח"ש החליטה להגיש כתב אישום נגד קצין המשטרה בגין גרימת מוות ברשלנות.

קצין המשטרה מסר כי הוא מאוכזב מההחלטה וכי "אני נחוש להוכיח את חפותי".

עוד באותו נושא

השוטר שירה: "יהפכו אותי לקרבן של המחאה"


55

משפחתו של טקה עודכנה על כתב האישום במשרד המשפטים בירושלים בפגישה עם ראשת מח"ש קרן בר מנחם.

קרוביו של סלומון טקה ז"ל תקפו את ההחלטה שלא להגיש כתב אישום בגין רצח: "הבן שלי נרצח בדם קר בזמן שיצא לשחק בשכונה", תקף אביו של טקה את ההחלטה.

"מדובר ברצח", מסר עו"ד ציון אמיר המייצג את משפחתו של טקה, "המשפחה מרגישה שרצחו את סלומון פעם נוספת".

לדבריו, המשפחה ביקשה להיחשף לחומרי החקירה כדי לבחון את החלטת המחלקה לחקירות שוטרים ואת חומר הראיות, ובמשרד המשפטים אמרו שהם ישקלו זאת.

מחוץ למשרד המשפטים נערכה הפגנה נגד החלטת מח"ש שיצאו נגד ההחלטה: "אוחנה שר משפטים ביזיון", קראו הפעילים, ואמרו כי ימשיכו להילחם עד לצדק: "הדם של סלומון טקה אינו הפקר".

עוד באותו נושא

על רקע המחאה: סלומון טקה ז"ל יובא למנוחות


8

ביצע ירי שלא בהתאם לפקודות המשטרה

בהודעה שיצאה ממשרד המשפטים נמסר כי ההחלטה התקבלה לאחר שקלול נסיבות האירוע, כמו גם כך שהשוטר לא בחר בחלופות מידתיות שעמדו לרשותו.

בטיוטת כתב האישום בגין מוות רשלנות נגד קצין המשטרה היורה נכתב כי השוטר בחר בדרך שסיכנה את חייו של המנוח "ולא הסתפק, לכל היותר, בירי אזהרה באוויר לצורך נטרול הסכנה שבפניה עמד".

בנוסף, ביצע השוטר ירי שלא על פי פקודות המשטרה שאינה מתירה ירי לעבר הרצפה בנסיבות הנ"ל, כמו גם לא לירות לעבר משטח קשיח ושטוח כמו אספלט, מחשש לנתזים שעלולים לסכן חיי אדם.

בנוסף, החלטת מח"ש לקחה בחשבון את העובדה שהשוטר הותקף באבנים על ידי טקה ונערים אחרים ואף נפצע באירוע בטרם השתמש באקדחו, "אך במכלול הנסיבות נמצא כי יש מקום להעמידו לדין".

ירייה אחת לאספלט

כזכור, המקרה ביולי האחרון אירע כאשר קצין המשטרה בילה עם אשתו וילדיו בפארק הציבורי בקרית חיים. אשתו של קצין המשטרה ראתה שאחד הקטינים שהיו בפארק מוסר לנערים אחרים שטרות כסף, ולאחר שהדבר עורר את חשדה היא סיפרה זאת לבעלה.

קצין המשטרה הגיע לנערים כדי לבחון אם הם מאיימים על חייו של הנער בן ה-13 ואם הם נוטלים את כספים.

לאחר שהזדהה בפני הנערים כאיש משטרה, הקטין אכן אישר כי מסר לנערים שטר ע"ס 50 ש"ח. הצעיר סלומון טקה ז"ל הצטרף אל הנערים ושאל את השוטר לזהותו ולפשר מעשיו, לאחר שקצין המשטרה הורה לאחד הנערים לרוקן את כיסיו. טקה גם טען כי תעודת השוטר שהוצגה בפניו מזויפת.

לאחר מכן החלו טקה וחבורת הנערים לקלל את השוטר, וגם לאחר שהשוטר הלך הם המשיכו לצעוד איתו ולקלל אותו.

כאשר קצין המשטרה הבחין כי האירוע עלול להדרדר, כמו גם שאשתו וילדיו בקרבת מקום, החליט לעזוב את הפארק לרחוב הסמוך, אך שניים מהנערים והמנוח טקה הלכו אחריו בצמידות ואף השמיעו כלפיו אמירות מאיימות.

השוטר התקשר למוקד 100, הזדהה כאיש משטרה ואף ביקש להזמין ניידת לאחר שציין שהוא מאויים. כאשר הבחין הקצין כי אשתו וילדיו בקרבת מקום, שינה את כיוונו לכיוון חנייה, ובעודו בחנייה הרימו הנערים והמנוח אבנים. בתגובה לכך צעק קצין המשטרה לעברם כי ישליכו מידיהם את האבנים אך הם לא נענו לקריאתו.

הנערים וטקה החלו ליידות אבנים לעבר קצין המשטרה, ואף פגעו בו בזרוע שמאל ובשכם ימין וגרמו לו לחבלות ושטפי דם. בתגובה לכך התקרב קצין המשטרה, שלף את אקדחו וכיוון מולם במטרה להרתיעם וצעק להם להתרחק לאחור.

לאחר מכן כייון את אקדחו לאספלט שבמרכז הכביש, וירה ירייה אחת. הקליע פגע באספלט, התפצל, וליבת הקליע ניתזה לעבר בית השחי של המנוח, חדרה לגופו ורמה למותו.

המנוח סלומון טקה החל לרוץ חזרה לפארק אך לאחר כמה מטרים התמוטט בעודו מדמם. אזרחים שחשו לזירה ביצעו החייאה כמו גם צוותי רפואה שהגיעו למקום, אך מאמצי ההחייאה להצילו לא צלחו.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו