אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

אנחנו הומאנים ואנשי חסד- עד לאחינו הנשכחים באתיופיה

אנחנו רואים את עצמינו בתור מדינה הומאנית, כחברה עם ערכים בינלאומיים, כבני העולם הזה. וכך אנו באמת. מאמינים בכוחה של דבקות במטרה ומחפשים את שביל הזהב לתוך ידיה הפרושות של חברה מתוקנת. אז למה תמיכה בשארית יהודי אתיופיה לא נכנסת לקטגוריה הזו?

אנחנו הומאנים ואנשי חסד- עד לאחינו הנשכחים באתיופיה
  (צילום: גל זעירא תמונה קטנה: ללא קרדיט)

עם ישראל משול לגוף יחיד. וכשאיבר אחד נפגע, הגוף כולו שרוי בכאב.

בעבר האמנתי שבני ישראל מתקדמים בקצב נאמן בכיוון קיום נבואות קיבוץ הגלויות, אך בחודשים האחרונים רק התחלתי לגלות שכן, גם אנחנו, הישראלים טובי הלב- שגם אנחנו חווינו כל כך הרבה סבל ואנטישמיות במהלך התקופות- מפקירים את אחינו הרחק מארצנו. שארית יהודי אתיופיה עוד ממתינים בעיניים דומעות לגאולה – גאולה שלכאורה תבוא רק על ידינו.

יהודי אתיופיה שרים שירי שבת בבית הכנסת תקוות ציון (ללא קרדיט)

לא הייתי הרבה זמן באתיופיה, רק חודשיים וחצי, אך אספר לכם בדיוק מה שבה אותי שם – הכוכב בפינת העין. אחרי אלפיים חמש מאות שנות גלות, הקהילה לא נשברה. אדרבא, היא רק לוקחת את הקושי וצומחת כלפי שמיים, מעלה מעלה. בלי תכנית או ליווי, הם לומדים, מלמדים ובגאון יוצרים סביבה בטוחה של דאגה וחום. הם מכניסים אורחים בלי למצמץ, הם מבקרים חולים בחבורות כדי להפגין אחווה- אחד בשביל כולם, כולם בשביל אחד. בשיעורי עברית, מול שלושים ילדים בין גיל שש לשש עשרה, לא ראיתי ילדים. אני ראיתי להבות.

כנגד כל הסיכויים, הם שרדו רדיפה אינסופית, הם שרדו את החושך, את הסבל ואת הרעב. הם פורצים את חומות האבן שבנו סביבם, בימינם חן וחוסן נפשי, בשמאלם יושר וכבוד.

אנחנו רואים את עצמינו בתור מדינה הומאנית, כחברה עם ערכים בינלאומיים, כבני העולם הזה. וכך אנו באמת. אנחנו מאמינים בכוחה של דבקות במטרה ומחפשים את שביל הזהב לתוך ידיה הפרושות של חברה מתוקנת.

ואנחנו בכל שנה מזכירים לעצמינו שאנחנו דוגלים באחדות ובאהבת האחר, בקיום הבטחות ועזרה לזולת. איך תמיכה בשארית יהודי אתיופיה לא נכנסת לקטגוריה הזו? אם נהיה כנים, יש רק דרך אחת לתמוך בהם באמת- לאפשר להם לחיות כאן אתנו, שסוף סוף יוכלו לעלות ארצה ולהיות חלק ממשפחת עם ישראל הרחבה.

התיק נגד יהדות אתיופיה בהחלט עמום, ובמסע שלי למצוא את הצדק שבדבר מניעת עלייתם ארצה, אני מחזרת על הפתחים חסרת תובנות- כל סיבה מצויה ניתנת בקלות להפרכה. בעיניי, הכל מסתכם בזה- ממשלת ישראל מהססת לקבל את פניהם של אזרחים שאולי, אולי, יעיקו על התשתיות הסוציו-אקונומיות והרווחה. האנשים האלה, כעולים חדשים, זקוקים לתמיכה מיוחדת במשך התאקלמותם לתרבות הישראלית. התהליך עלול להצריך זמן ומשאבים רבים. ולעיתים, בצער רב, אין הצלחה נראית לעין. יכול להיות שהנוער נודד ברחובות, יכול להיות שהמבוגרים מתקשים להקנות את השפה או להכיר את עצמם לחברה הישראלית הרחבה.

ולמרות זאת, להלן הטיעון הנגדי- זהו תפקיד הממשלה לשחרר את הבועות מהזכוכית המותכת. בדרך כזו או אחרת, הקהילה האתיופית היא בהחלט לא האוכלוסייה היחידה שסובלת מהאתגרים הללו. הבעיה היא לא הקהילה, אלא המערכת עצמה. ושוב, זו המטרה העליונה של כל ממשלה באשר היא- להוביל את אנשיה באופן בטוח ומועיל.

במקום לחסום את השערים ולהגביל עלייה, צריך להתחיל לשפץ את נהלי המערכת על מנת לזכות להתקדמות הנדרשת. מדינתנו חייבת ואמורה להיות בדחיפה תמידית בכיוון מחר טוב יותר. אבל לא, היא ממשיכה לרקוד ביפי נפש אחר זנבה, סביב הבעיה הנחרצת, ולא תוקפת אותה בקפיצת ראש הישר לשורשה.

והכל נופל על שארית יהודי אתיופיה. כולנו יודעים שלא משאירים אף אחד מאחור. אז למה תקציב מהווה סיבה להתעלם מהם? למה מותר לנו לשכוח הבטחות?

ב-15 לנובמבר 2019 לפני ארבעה ימים בלבד, ציינו ארבע שנים מאז שממשלת ישראל קבלה החלטת ממשלה 716, בה צוין שעד שנת 2020 יתר הממתינים, חברי הקהילות באדיס אבבה וגונדר, יועלו ארצה. אני מצטטת: "הבאת יתרת יוצאי זרע ישראל מאתיופיה בהתאם להחלטה זו תחל בתוך 120 ימים ממועד החלטת הממשלה ותימשך לתקופה של עד חמש שנים". אבל עד כה, החלטה זו לא בוצעה ו-7,500 שארית יהודי אתיופיה יחד עם בני משפחותיהם בארץ, ממתינים שהממשלה ומי שעומד בראשה יפתחו את שערי מדינת ישראל.

כשהשעונים מתקתקים קדימה לקראת חיים חדשים במדינה צעירה ומודרנית, בהתמודדות גורלית עם מלחמות וטרור, עוני, מחלות ובירוקרטיה אינסופית, אנחנו נוטים לאבד מגע עם הדברים החשובים.

אבל עוד יש לנו הזדמנות לתקן את העבר ולעמוד בהבטחות שהצבנו לעצמינו. נותרה לנו עוד שנה להביא לידי ביטוי את ערכי אהבת ישראל שמושרשים בנו.

מדינת ישראל לא רק מפספסת הזדמנות לחבור אליה אנשי פז, קהילת קודש. לחברה הישראלית יש כל כך הרבה מה ללמוד מהקהילה היהודית באתיופיה. כל כך הרבה מה להרוויח.

קחו את יראת הכבוד הזורמת בדמם, את חוכמת החיים הנחרצת ואת העוז שבשלום בירך אותם ה', תערבבו עם קצת מהיוזמה הישראלית והעקשנות ותקבלו את הגיבורים של מחר. אני אומרת לכם, הקהילה הזאת תביא את המשיח. ואם לא איתנו- בשבילנו.

עם ישראל משול לגוף אחד, וגם עיני זולגות מים במחשבה על ליבנו השבור. 

אמרנו שנביא אותם, אז למה לא?

=======

הדסה גוטליב חזרה לאחרונה מהתנדבות בקהילה היהודית בגונדר, אתיופיה, ופעילה בנושא העלאת שארית יהודי אתיופיה

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
26 תגובות - 14 דיונים מיין לפי
1
שאלתי אתיופים, הם אמרו שכל מי שנשאר שם נוצרים
יהודי | 19-11-2019 9:46
אז למה שנעלה נוצרים?
כדאי לעשות בדיקה מעמיקה
אסנת | 19-11-2019 10:13
אני מניחה שהכותבת כתבה את הדברים מתוך מקום תמים ואהבת אדם. אך, לפעמים זה לא מספיק. נדרש לעשות בדיקה מעמיקה יותר לפני שיוצאים בהצהרה שלא מעלים אותם כיוון שהם מצריכים הערכות מיוחדת מצד המדינה. הלוואי וזה היה המצב, לצערי ומתוך הכרות של המצב, הסיבה שהם לא עולים זה כיוון שלא מדובר ביהודים.
2
לכל המתנגדים - כדאי שגם אתם תלמדו את הנושא.
שרה | 19-11-2019 10:37
הרב הראשי ליהודת אתיופיה הרב ראובן וובשת נסע לאתיופיה לפני שנתיים. הוא פגש את הממתינים לעלייה בגונדר בתוך הבית כנסת של הקהילה. אחרי הביקור, הוא כתב על התפילות שלהם, הדבקות במצוות, הלימוד תורה. הוא פנה לממשלה עם בקשה להעלות אותם. גם הרב עמאר פסק שיש לקרב את הממתינים לעלייה (גם הפלאשמורה) ליהדות, לקבל אותם. מי שלא מכיר את הנושא, קל לקרוא לממתינים לעלייה ששבו ליהדות גוים או נוצרים. אבל רבנים גדולים שחקרו מקרוב את הנושא, כן קבעו שיש לקבל אותם. אז לפני שאתם רצים לכתוב נגד העלייה, תלמדו את הנושא, תקראו את הפסקאות ודעות של הרב הדנה, הרב עמאר, הרב ברוך, הרב עמאר וכולי... ושבו בנים לגבולם!
3
יהדות אתיפיה
רא"ם הכהן | 19-11-2019 10:57
ביקרתי עם עוד רבנים ופגשתי קהילה יראת שמים מתפללת שלוש פעמים ביום במנין שומרת הלכה במסירות.נפש וכוספת בצורה מרשימה לציון כל מי שכותב אחרת מוציא שם רע יותר גרוע מחטא המרגלים. שור הנסקל לא דנים אלא בפניו קל וחומר קהילה יהודית וחלה חובה הלכתית נבואית ומוסרית להעלותם לארץ. מי שלא ביקר אסור לו להוציא שם רע. נתפלל שנזכה להיןת שותפים עם ריבונו של עולם ברעית הצאן על פי נבואת יחזקאל ולא להיות מהרועים המודחים המצפה לקיבוץ גלויות של האודים ונדחים ראם הכהן
תודה רבה על דבריך הרב רא"ם.
אור | 20-11-2019 12:40
תודה.
יפה כתבת
יהודיה | 19-11-2019 15:42
אמן.
4
מה זה הבלבול הזה
ר. | 19-11-2019 10:58
כל מי שיהודי כבר עלה במבצע משה ובמבצע שלמה. כל אלו שרוצים לעלות עכשיו, הם אלו הקרויים פלשמורה, שהתנצרו כבר לפני הרבה דורות, והתערבבו לגמרי עם הגויים שם, וגם לפי חוק השבות הם לא זכאים לעליה. לפני שזורקים מליארדים כדי להביא הנה רבבות גויים מכל העולם שרוצים לשפר תנאים, וכדי להתמודד אחר כך עם ההפגנות שלהם על כך שלא בונים להם מספיק כנסיות ולא נותנים להם מספיק כמרים, הבה נדאג להשקיע את המליארדים בדאגה לבריאות ולרווחה ולחינוך של התושבים שיש כאן, בני כל העדות, ששייכים לעם ישראל.
אני באמת תמה איך בכל פעם יש עוד ועוד ועוד
לא חשוב בכלל | 19-11-2019 11:11
אני מודה שאינני יודע ואינני מבין אבל יהודים יוצאי אתיופיה שגרים סמוך אליי אומרים שהיהודים כבר מזמן כאן ובכל תקופה מתקבצים עוד וישראל מעלה ושוב מתקבצים ושוב ישראל מעלה ונכון להיום העלתה את מה שאת קוראת שארית יהודי אתיופיה כבר מספר פעמים מאז מבצע שלמה בשנות ה- 90. וזה לטענתם של יהודי אתיופיה עצמם! מדובר בגויים גמורים נוצרים. בגלל זה הם נלחמו בחכ לשעבר אברהם נגוסה שלטענתם הוא מסיונר נוצרי והוא זה שלחץ שנים על העלאתם. כאמור אין לי יכולת לשפוט אבל אני מעלה תהיות שאני שומע סביבי מהיהודים שעלו בשנות ה-90.
5
למה לא שומעים לגדולי הרבנים של הציונות הדתית
יובל מנחם | 19-11-2019 11:43
הרב אברהם שפירא והרב שאול ישראלי פסקו שמלבד הביתא ישראל אין להעלות את האתיופים לכאן אז מה קרה שכל אחד נהיה פוסק בעניני יוחסין אם לא למד זאת מעולם
גם הרב עובדיה ז"ל אמר שיש לקרב את הפלאשמורה
אליסה | 19-11-2019 18:57
אתה כותב לא נכון. הרב עובדיה יוסף זל אמר שיש לקרב את הפלאשמורה ולקבל אותם בישראל בתנאי שהם יעברו גיור. אתה חושב שאתה מכיר את הנושא יותר טוב ממנו? גם הרב עמאר פסק כך. לאורך הדורות רבנים פסקו שיש לקבל יהודים אנשים לחיק היהדות.
הרב עובדיה יוסף זצ"ל
ר. | 19-11-2019 17:06
קבע שביתא ישראל הם יהודים. לא הפלשמורה! הפלשמורה מובאים הנה רק בגלל לחצים בינלאומיים של כל מיני רפורמים שיושבים בכלל בארהב ואחר כך לא צריכים להתמודד עם ההפגנות והבלאגן שהפלשמורה הגויים האלו עושים. (היהודים יוצאי אתיופיה, ביתא ישראל, הם מאוד מאוד ביישנים ועדינים, וגם באתיופיה הם סבלו תופת מהפלשמורה האלו, שעכשיו מובאים הנה בגלל גורמים רפורמים עוינים).
דעתו של הרב עובדיה יוסף לא נחשבת בעינייך??
.. | 19-11-2019 12:22
הרב עובדיה יוסף הראשון לציון קבע שהם יהודים!
6
אין יותר יהודים באתיופיה. נקודה.
נחמן | 19-11-2019 11:56
אחרי שהעלו את היהודים, העלו את הפלשמורה. עכשיו רוצים להעלות את הפלשמורה של הפלשמורה. תסגרו את הנציגות באתיופיה ותחזרו לארץ. רוצים יהודים חדשים יש בארץ חצי מליון רוסים שהאבא שלהם יהודי. גיירו את בניהם ובנותיהם המשרתים בצהל ומדברים עברית.
7
מאמר חשוב ונכון. מחכים לאחינו מאתיופיה.
אפרת | 19-11-2019 12:16
תודה על המאמר החשוב והנוקב. עצוב שבנושאים מסויימים אנחנו אנשי חסדים ומנושאים אחרים אנחנו מתעלמים, או במקרה היותר גרוע-משתמשים בתירוצים גזעניים ושקריים. בתקווה לעלייתם הקרובה והשלמה של כל אחינו מאתיופיה.
תצטרך להביא הנה את כל נוצריי אתיופיה
ר. | 19-11-2019 17:10
כל מי שנשאר באתיופיה הוא משפחה של הפלשמורות שכבר הובאו הנה. (כל הנוצרים משפחה של כל הנוצרים). אם אתה רוצה להביא את כל מי שנשאר אתה רוצה להביא את כל אתיופיה הנה. אולי זה יעזור לך להרוס סופית את חזון המדינה היהודית של הרצל, מה שנשאר מהחזון הזה. אה, וגם באוגנדה יש לנוצרים של הפלשמורה קרובי משפחה. לך תביא גם את כל אוגנדה כשנוצריי אתיופיה יסיימו לבוא. בקיצור, כמאתיים שנה אחרי גניזת תוכנית הבאת היהודים לאוגנדה, באים צאצאי היהודים מישראל ורוצים להביא את גויי אוגנדה לישראל. ומה שמתנגד אומרים לו שהוא גזעני ופנאט ודוסי ומדיר גויים.
8
כל מי שנשאר שם לא יהודי לא שונה מכל מסתנן
מאיר | 19-11-2019 12:56
מישהו דאג לחבוש להם כיפה אבל זה לא יעזור כולם יודעים שלא נשארו יהודים זה שיש להם קרובי משפחה בישראל לא מתרץ כי גם אלו שנמצאים בישראל לא יהודים והם הצליחו להסתנן בין כל היהודים
כן אתה היהודי היחיד בעולם
תמר | 19-11-2019 15:20
.
9
השיבה ליהדות
אליסה | 19-11-2019 13:11
לאורך הדורות, רבנים גדולים פסקו שיש לקבל יהודים אנוסים חזרה ליהדות. הקהילה של שארית יהודי אתיופיה דבקה במצוות. צעירים מהקהילה נוסעים לישראל כדי ללמוד בישיבות פה. הם שומרים הלכה, לומדים תורה ומוכנים לעשות גיור לחומרא. כל האנשים המשכילים שקוראים לא להעלות את הממתינים, חושבים שהם מכירים את הנושא יותר טוב מהרבנים (כולל הרב עמאר) שפסקו שיש לקבל יהודים אנוסים. זה פוגע ביהדות ומזלזל בפסקאות של אותם רבנים שחקרו את הנושא לעומק וקבלו החלטות בהתאם.
הפלשמורה לא היו אנוסים
ר. | 19-11-2019 17:13
הם התנצרו לפני כמה מאות שנים. זה לא נקרא אנוסים. ואפילו לפי חוק השבות לא אמורים להעלות אותם.
10
הם לא יהודים.
גילי | 19-11-2019 13:47
יש בעולם עשרות מליוני גויים שישמחו לשים כיפה וציצית ולצעוק שמע ישראל, אם זה יעזור להם להגיע לגן העדן ששמו מדינת ישראל.
נכון
נכון | 19-11-2019 17:14
נכון. ורוב אלו שרוצים להביא אותם פשוט מתים שהמדינה הזו תפסיק להיות מדינה יהודית. סוג של יצר הרס עצמי כזה של השמאלנים והרפורמים.
11
מאמר מדויק ונוגע.
לירון | 19-11-2019 14:35
כתבה בהחלט מדהימה. שחיה את היהדות ואת הציונות ברמ״ח אבריה. מציעה לכולם, ללכת לפגוש, להכיר ולנפץ את המיתוסים ע״י שמיעה ממקור ראשון. קהילה מדהימה שחווה סבל יומיומי שלא מגיע לה. מייחלים לעלייתם בקרוב מאד
12
יהודי אתיופיה
בני | 19-11-2019 15:28
כל מה שקורה לאתיופים שמחכים שמה , זה רק בגלל גזענות. אין סיבה אחרת!!! העלו לארץ יותר מ400 אלף מברית המועצות שהם נוצרים גאים!!! אין פה באמת אם אתיופים יהודים שלמים או לא? זה פשוט גזענות לשמה! המדינה אומרת כביכול מה הם יתרמו למדינה ? אז מביאים מברית המועצות נוצרים גאים!!!!
גם זה לא וגם זה לא
אותו דבר | 19-11-2019 17:16
גם את הנוצרים הרוסים לא צריך היה להביא הנה וגם לא את הנוצרים האתיופים וגם לא נוצרים משום מקום אחר. המדינה הזו עד כמה שידוע לי אמורה להיות מדינה יהודית. מה זו ההתאבדות הקולקטיבית הזו? ולאף אחד כבר לא איכפת?
13
להביא את כולם
משה | 19-11-2019 16:24
להביא את כולם דחוף....כתבה חשובה
14
מי שלא מסכים להביא הנה את הפלשמורה
הדרת גויים | 19-11-2019 17:12
הרי הוא מדיר גויים. ובכלל צריך להביא הנה את כל אוקראינה. איפה הרחמים שלכם? כל כך קשה להם שם בשלג. ומה זה משנה אם הם יהודים או לא? די לגזענות! נביא את כל האוקראינים הנה, וגם את כל האירנים, וגם את כל צפון קוריאה ודרום קוריאה. למה לא? למה אתם כאלו גזענים? יש כאן מקום לכולםםםםםם. וניתן לכולם אזרחות בכח רחמנותנו והומנותינו ונרגיש מאוד טוב עם עצמנו איזה הומניים וחמודים אנחנו. וכך נביא סוף לגזענות של הרצל שרצה להקים מדינה ליהודים. מה פתאום שתהיה מדינה ליהודים בלבד? הרי זו גזענות!