אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

ארה"ב הודיעה: ההתנחלויות ביו"ש לא מפרות את החוק

מזכיר המדינה האמריקני הודיע על שינוי במדיניות לגבי ההתיישבות ביהודה ושומרון, לפיה ההתנחלויות לא מפרות את החוק הבינלאומי. לדבריו, ההחלטה התקבלה "אחרי שלמדנו את כל הצדדים בסכסוך"

ארה"ב הודיעה: ההתנחלויות ביו"ש לא מפרות את החוק
  (צילום: חיים צ"ח\לע"ם)

מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו נשא הערב (שני) הצהרה מיוחדת לתקשורת, במהלכה הודיע רשמית על שינוי במדיניות האמריקנית בעניין ההתיישבות ביהודה ושומרון – לפיה ההתנחלויות אינן מפרות את החוק הבינלאומי.

"ממשל טראמפ משנה את המדיניות של ממשל אובמה כלפי ההתיישבות הישראלית" אמר. "לאורך השנים המדיניות האמריקנית כלפי ההתנחלויות לא הייתה עקבית. בשנת 1978 ממשל קארטר קבע כי בניית יישובים מפרה את החוק הבינלאומי, אך ב-1981 רייגן חלק על הדעה הזו ואמר כי אין הפרה של החוק. בהמשך ממשלות ארה"ב הבינו שבניית ההתנחלויות תהיה מכשול לשלום, אך לא פעלו על כך".

"בדצמבר 2016, לקראת סוף ממשל אובמה, הוחלט על שינוי במדיניות וקבעו מחדש את ההתנחלויות כבלתי חוקיות לדבריהם" הוסיף. "אחרי בחינת כל ההיבטים המשפטיים לעומק, ואחרי שלמדנו את כל הצדדים בסכסוך ממשל טראמפ מסכים עם רייגן, הקמת יישובים יהודיים ביהודה ושומרון אינה מפרה את החוק הבינלאומי".

עוד באותו נושא

בישראל מברכים את ארה"ב: "החלטה אמיצה והיסטורית"


3

לדבריו, "אנחנו מודעים שהמסקנות על כל התיישבות בנפרד חייבת להיקבע על ידי העובדות והמציאות בשטח. אנחנו לא מביעים עמדה על כל התנחלות נפרדת, זה נותר בידי מערכות המשפט הישראליות – חלקן נקבעו כחוקיות וחלקן לא. אנחנו גם לא מגדירים את מעמדה של הגדה המערבית – על זה הישראלים והפלסטינים יצטרכו להגיע להסכם".

עוד הבהיר כי "הסכסוך הינו בעיה מורכבת שיכול להיפתר רק דרך שיחות בין ישראל והפלסטינים. ארה"ב מעודדת את ישראל והפלסטינים לפתור את הבעיה ולמצוא פתרון שיקדם את הבטחון והשלום בין הצדדים. התמודדות בין הפלסטינים לישראל בזירת החוק הבין-לאומי, לא תשיג את השלום. ההתמודדות צריכה להיות במישור המשא ומתן – אנו מעודדים את שני הצדדים להידיין ולכוון לפיתרון ביטחוני ולשיפור איכות חייהם".

בשינוי המדיניות, ארה"ב דוחה את חוות הדעת משפטית של מחלקת המדינה מ-1978, שקבעה כי היישובים היהודים ביהודה ושומרון הם התנחלויות אזרחיות בשטחים כבושים, שאינן תואמות לחוק הבינלאומי.

ההחלטה האמריקנית התקבלה ממספר סיבות: ראשית, מדובר בתגובה להחלטת האיחוד האירופי לחייבב סימון מוצרים שיוצרו ביהודה ושומרון, אשר עוררה זעם רב בישראל. בנוסף מדובר במאמץ ליישר את מערכת היחסים בין ישראל וארה"ב, שסבלה ממתיחות רבה לאחרונה בעקבות המשבר הפוליטי בארץ.

כמו כן מדובר בפנייה לקהל האוונגליסטי בארה"ב, זאת לקראת הבחירות לנשיאות בשנה הבאה. ד"ר מייק אוונס, מייסד המוזיאון לידידי ציון, אמר כי ההחלה התקבלה בשיתוף עם צוות הייעוץ של טראמפ, כשלדבריו "מדובר בהחלטה חשובה לא פחות מההכרה בירושלים. המהלך מכיר בקביעת התנ"ך שיהודה ושומרון היא חלק מישראל, ותאפשר להם להתקדם בהחלת הריבונות באזורים הללו".

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
7 תגובות - 4 דיונים מיין לפי
1
צריך לומר בקול רם את הדברים הבאים:
רמץ | 19-11-2019 2:06
שטחי יהודה ושומרון מעולם לא היו בריבונות אחרת מאז ממלכות יהודה וישראל אלפי שנים. האחרונה שחיפשה ריבונות ביהודה ושומרון היתה ירדן והיחידים שהכירו בה היו בריטניה ופקיסטן. שטחי יהודה ושומרון הם שטחים ששוחררו על ידי בעליהם עם ישראל. ואם מדברים על שטח שהיה שייך ליהודים ונגזל מהם זה הוא עבר הירדן המזרחי שניגזל בידי צרציל ממה שהובטח כבית לאומי לעם היהודי וניתן להאשמים. ומדוע אף אחד לא שואל את האירופים מדוע אינם עוסקים בשטחים הכבושים של טיבט (מפחד הסינים) ובשטח הכבוש צפון קפריסין וחבל אלכסנדרטה (מפחד התורכים) ובשטח הכבוש צפון הסהרה (מפחד המרוקנים). מדוע לאירופים לא איכפת ממה שקורה שם ובעוד מקומות. איזו צביעות ואנחנו לא מוחים על כך בקול רם לאוייבנו מבית ומבחוץ. והפלסטינים: הם הרי מין פולש שהגיע לאזור על מנת לעבוד ללא כול זיקה היסטורית למקום.
כל הכבוד.
רחמים | 23-11-2019 15:33
צריך לומר את זה בכל השפות בעיקר באנגלית...
2
אין ממשלה, תקציב,טילים בדרום ובצפון והכותרת?
עמישב | 19-11-2019 6:12
ההצהרה של פומפיאו לא מקרבת את ימות המשיח. מדינת ישראל תקועה במקום שנה. מציע לסרוגים להפסיק לייחצן בתשלום רבנים ואת הפלסטינאים היהודים שחיים מחוץ למדינה ולנסות להוביל שינוי לטובת העניין הציוני.
3
בסן רמו 1922 חתמו
תזכורת החוק | 19-11-2019 6:55
האירופאים קבעו בסן רמו 1922 שהכל שלנו 3 עניינים שכולם שכחו... 1) השומרון וגם יהודה, היו חלק משלטון יהודי, ממלכת יהודה וממלכת ישראל בתקופה של שלמה המלך ואחריו, דהיינו לאחר שלמה זה 950 לפנה'ס והלאה... (ואז לא היו מוסלמים עוד 1500 שנים, עד אחרי 660 לאחר ספירת הגויים) ולכן כבר הייתה מדינת ישראל יהודית בשטחי יו'ש,... העיר שילה בשומרון אפילו הייתה עיר הבירה הראשונה של היהודים ושבטי ישראל ועוד לפני ירושלים.. 2) שטחים 'כבושים' ? ממי בדיוק 'כבשנו'? מאיזו מדינה ריבונית? תשובה: מאף אחד, שטחי יו'ש לא היו שייכים או כחלק מאף מדינה כ-2000 שנים, כל שם שתזכירו, זה כובש או מחזיק במנדט, 1519-1917 שלטון תורכים עותומני, בכיבוש ומנדט, אבל לא שטח שלהם, 1917-1948 כחלק משטחי פלסטינה הענקית, ובשלטון של מנדט בריטי, 1948-1967, בכיבוש של מדינת ירדן החדשה שרק הוקמה ב-1946, ונם כבשו הכל במלחמת העצמאות 1948 ושלטו שם בכיבוש הם בעצמם, 1967 והלאה, היהודים ישראלים 'כבשו' במלחמת 6 הימים, אבל כבשנו שטחים שהיו שלנו, והיו כבושים ע'י הירדנים עצמם, וזה לא היה שייך להם, 3) והכי חשוב לאירופאים, כל מדינות העיקר בעולם, אומות העולם, חבר העמים, שהיו גוף האו'ם לפני שהוא הוקם ב-1945, הם ישבו לאחר מלחמת העולם 1 וחישבו איך לחלק ולקבוע שלטון ומנדט על כל השטחים ששוחררו מהעותומנים וכד, והם החליטו שפלסטינה הענקית של עד עירק, שבמקור הכל הובטח ליהודים כבית עבורם, אז שם בסן רמו החליטו כל האירופאים ועיקר אומות העולם, על הסכם שנחתם בסן רמו ביולי 1922, ונקבע כך: שטח פלסטיין הענקית יחולק, א) מנהר הירדן ומזרחה-- לערבים, ואחכ הקימו להם מדינה, את ירדן, ב) ומנהר הירדן ומערבה-- ליהודים, שטח יותר קטן ממה שכבר הובטח, (וזה כמובן כלל את הביקעה, ואת יהודה ושומרון והכל כמובן), האירופאים קבעו והחליטו וגם ח-ת-מ-ו שגם כל שטחי יו'ש שייכים בחוק ליהודים, אז מדוע שכחו? מדוע לא מקיימים ההסכם? מדוע מנסים שוב לחלק, אחרי שכבר חילקו רשמית ב1922 ? צריך להסביר להם, ולדרוש שיקיימו ההסכם שעליו חתמו, הם צבועים ורמאים
4
איזה יופי, מדינה אחת לשני עמים
התמים | 19-11-2019 6:59
טראמפ פועל ממניעים פוליטיים לא אובייקטיבים, ואנו ספגנו עוד מסמר בארון הקבורה של מדינת ישראל כמדינה יהודית.מה השימחה ? שאנו יוצרים כאן מדינת אפרטהייד דו לאומית שתירקב מבפנים ? קידשנו את שלימות הארץ ונטשנו את כל הערכים האחרים. בטווח הארוך - ניענש על כך קשות.
למגיב
התמים | 19-11-2019 9:29
אבל בוא נשמע ממך הצעה לגבי הערבים שיושבים באיוש. מה עושים איתם ? חושב שלעולם ועד תישאר המתכונת הקיימת : מצד אחד ללא מדינה פלסטינית ומצד שני ללא אזרחות ישראלית ? אז נגרש אותם ? נקיים אפרטהייד ? מה ? תן תוכנית מתקבלת על הדעת.
ההצהרה של האמריקאים היא בסדר
מגיב | 19-11-2019 8:44
אבל ה-אוי אוי אוי הברברני שלך זה כבר ממתק שעושה לי את הבוקר. תודה רבה, תמשיך כך