אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

שפיכות דמים בטוקבק/ הרב שלמה אבינר

בטוקבק כל אחד הוא עיתונאי, והוא יכול להתחבא מאחורי אישיות בדויה. לא מובן כלל כיצד מרשים דבר כזה. אדם צריך להיות מודע לכך שיש לו דחף גלוי או סמוי להציק לזולת, ואין לו לתת פורקן לדחף הזה

שפיכות דמים בטוקבק/ הרב שלמה אבינר
  (צילום: שאטרסטוק/ frank peters)

כידוע, חז"ל למדונו שמלבין פני חברו ברבים הוא גרוע מרוצח. לרוצח, יש חלק לעולם הבא. לא כן המלבין פני חברו ברבים. והפוסקים דנו האם גם בהלבנת פנים יש גדר של ייהרג ואל יעבור.

אפשר להרוג אדם בלי סכין ובלי אקדח. די לפגוע באישיות שלו. אדרבה, מיתה היא חד פעמית, אבל עלבון מלווה אותו בכל מקום בכל ימי חייו.

יש מקצוע לרצוח אדם במילים: עיתונאי. ב"ה יש גם עיתונאים ישרים, אבל לא כולם. אותם מומחים להלבנת פנים ברבים מתחבאים מאחורי הטיעון של זכות הציבור לדעת והתיימרות לתקן את החברה. לא כן. הם מסוכנים ומרעילים את החברה. ודאי,תיתכן עיתונאות כשרה בלי הוצאת דיבה כלל וכלל. אך ב"ה יש חוקים נגד הוצאת דיבה, וזה מגביל מאוד את הנזק של העיתונאות.

אבל לא כן הוא בטוקבק. שם, כל אחד הוא עיתונאי, והוא יכול להתחבא מאחורי אישיות בדויה. לא מובן כלל כיצד מרשים דבר כזה. אדם צריך להיות מודע לכך שיש לו דחף גלוי או סמוי להציק לזולת, ואין לו לתת פורקן לדחף זה. ואם האדם אינו מסוגל לשלוט בעצמו, אז זו אחריותם של בעלי הרשתות לפקח על הדבר, ואם אינם מסוגלים, אז לבטל לגמרי את האפשרות של טוקבקים. שכרם לא שווה בהפסדם.

כל כך הרבה מחקרים נעשו על נזק בריונות הרשת או בריונות אינטרנט אצל בני הנוער, שהיא יותר מסוכנת מבריונות פנים בפנים. היו תחילות של חקיקה בארצנו בנידון, אבל  רק התחלות.

יהודי יקר, עם קדוש, נצור לשונך מרע ושפתיך מדבר מרמה. וכך תזכה בחיים.

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
6 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
בהחלט. כמו שבאינטרנט כל אחד הוא רב
נאה דורש | 17-11-2019 20:46
אפילו סוטה הזוי קורא לעצמו רב ומטיף לציבור. יש לנקוט משנה זהירות לפירסומים באינטרנט.
די
נאה מקיים | 18-11-2019 21:23
למה סרוגים לא מוחקים תגובות שכתוב בהן הוצאת שם רע ולשון הרע
כיפה סרוגה מטמאים את עם ישראל בשחיתות ושפלות
מתנחל אבל ישר. | 18-11-2019 8:50
ממליכים שוחד מרמה והפרת אמונים בחסות מתנחלים על בני ישראל עם קרובו..
סרוגים תיישרי את מה שכתוב
גיל | 17-11-2019 21:36
אם בן אדם כזה כותב פה שלא יודע לשמור על לשונו יש תגובות צריך לחסום
2
ביזוי בני אדם באופן כללי
דגכ | 18-11-2019 17:26
בעולם בו אנחנו חיים, בעידן הרשתות החברתיות, כל הגבולות נפרצו. מסכים עם כבוד הרב שעדיף לבטל את הטוקבקים, לפחות באתרי אקטואליה. יש מסגרות אינטרנטיות בהן הדיון הוא מבורך ורצוי. לצערי לא כן באתרי אקטואליה - בהם הדיון מיד הופך לארסי ומכוער.
3
מאמר חשוב מאד
ישר כוח | 20-11-2019 13:50
מאמר חשוב