אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב שרלו על הרב קרליבך: לנגן את שיריו אך גם לזכור ממה להתרחק

לקראת יום פטירתו של הרב שלמה קרליבך שיחול השבוע, הרב יובל שרלו מתייחס לאופי בו יש ללמוד את תורתו בעקבות טענות שעלו נגדו בעבר הלא רחוק מצידן של נשים: "לבנות עולם מתוקן יותר מכוח הכאב והנבוכות"

הרב שרלו על הרב קרליבך: לנגן את שיריו אך גם לזכור ממה להתרחק
  הרב שלמה קרליבך ז"ל (צילום: ויקימדיה)

לקראת יום פטירתו של הרב שלמה קרליבך שיחול השבוע, הרב יובל שרלו מתייחס לאופן בו יש ללמוד את תורתו בעקבות טענות שעלו נגדו בעבר הלא רחוק מצידן של נשים: "לבנות עולם מתוקן יותר מכוח הכאב והנבוכות".

עוד באותו נושא

צפו: כשסיפורו המרגש של הרב קרליבך הפך לשיר 

הפוסט המלא של הרב שרלו: 

לא תוכל להתעלם –לא תוכל להתעלם מהעובדה שיש נשים שמתארות פגיעות שעברו מהתנהגותו, והן פצועות וכואבות; מנגד, לא תוכל להתעלם מכך שתלונות אלה לא התבררו בחייו, ולא ניתן לברר אותן עוד; לא תוכל להתעלם מהעובדה שהנורמות שהיו קיימות אז ב"ה השתנו, ומה שנחשב אז לגיטימי ב"ה אינו כזה עוד; מנגד, לא תוכל להתעלם מהמשקל הנמוך של טיעון זה, שכן אסור היה לעשות דברים גם אז; לא תוכל להתעלם מהחובה שלנו לא להסכים ולא לקרוץ ולא לשחוק כל פגיעה של אדם באדם; לא תוכל להתעלם מהשערים הענקיים שפתח ר' שלמה: בשיריו ובניגוניו, בתורותיו ובאהבותיו, בגאולת נפש הדור ובצדקה. לא תוכל להתעלם.

כלומדי תנ"ך ומושפעים ממנו מאוד – הסוגיה מאוד מעסיקה. מחד גיסא, התנועה הנפשית להחיל את "למה לי רוב זבחכם", ולוותר על כל העולמות הרוחניים שנוצרו מניגוניו ומתורותיו, כי זה הסולם המוסרי והערכי שהנביאים לימדו אותנו. יש לוותר על עולמות גבוהים ונאצלים אם התשתית המוסרית שלהם לקויה, ואין אנו עולים להר ה' קודם שנהיה נקיי כפיים וברי לבב.

עוד באותו נושא

כשהרב גץ יצא נגד שירי קרליבך בכותל המערבי


13

מאידך גיסא, אחד היסודות הבולטים בתנ"ך הוא שאין אנשים מושלמים, ואף שבפרשת השבוע שעבר לדוגמה כתב הרמב"ן "ותענה שרי ותברח מפניה – חטאה אמנו בעינוי הזה, וגם אברהם בהניחו לעשות כן" – יקרים לנו אמותינו ואבותינו הקדושים, ואנו מבינים כי כל דמויות המקרא המתהלכות לפני הא-לוהים הם כאלה, וכבר הדגישו כמה פעמים גדולי ישראל כי הם סולם מוצב ארצה שראשו מגיע השמיימה, ואין הם מלאכים קדושי עליון שאין להם צד במציאות שלנו עצמנו.

ובכלל, אם אנו נתנה את בניית עולמנו הפנימי רק ממקומות שבהם לא היו בעיות – נמצא את עצמנו ערומים מרוב מוחלט של אנשי הדעת הגדולים, אנשי האמונה ואנשי קרבת א-לוהים.

מה אפוא עושים ?

מבין האפשרויות השונות אני מאמין בזו: מציבים את הדברים בדיוק כפי שהם, בלי כחל ושרק, בלי להעלים ובלי להדחיק: שהוא פתח בפנינו שערים אין ספור לדבקות בריבונו של עולם, לאהבת ישראל, למעשי צדקה, לגאולת נפש הדור ועוד ועוד, והיו לו בעיות. לא זו בלבד, אלא שבתוכנו יושבות כנראה נפגעות ממנו, ושהעובדה שאלו היו הנורמות אז אולי מרככות את הפגיעה אולם אינן מתירות להתעלם ממנה. שהתמונה הזו סוערת ולא נותנת מנוח.

ועל כן אנו מנגנים את שיריו ולומדים את תורותיו, וזוכרים גם ממה צריך להתרחק, ומנסים לבנות עולם מתוקן יותר מכוח הכאב והנבוכות.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
20 תגובות - 9 דיונים מיין לפי
1
הרב קרליבך זצ"ל
אחיה | 12-11-2019 18:13
הרב קרליבך היה משטתח על קברו של הרב ברוך גולדשטיין שמסר נפשו על קידוש ה', בעיר הקודש חברון. מקור: בספר הכחול על הרב קרליבך עמוד אחרון לז.
הרב קרליבך היה אוהב ומקרב הרבה גויים
תמוה | 14-11-2019 11:55
פעם הרב קרליבך ביקר בכלא בארהב כדי לשמח את האסירים ובסוף חיבק את כולם. אחרי שהוא חיבק אסיר שחור (לא יהודי כמובן) אמר לו אותו אסיר שחור באנגלית : רבאיי, אני חושב שאם מישהו היה מחבק אותי ככה פעם, לא הייתי מתדרדר לפשע ולא הייתי מגיע לכלא.
איך עם בן גביר? בן גביר היה ילד בתקופת קרליבך
שטויות | 14-11-2019 11:39
הוא היה ילד בתקופת הרב קרליבך. קיצר שטויות במיץ
בעיתון 'המודיע' ו'המבשר' לא מפרסמים מאמר כזה
מר חשוון | 13-11-2019 9:41
''וַנַּשִּׁים עַד נֹפַח'' [ספר במדבר פרק כא, ל]. פירוש: יש 'רבנים' שעוסקים תמיד רק בענייני 'נשים'. עד בלי די !!
על מה הרב שרלו מתבסס
נחמן | 12-11-2019 22:51
למיטב ידיעתי כבוד הרב, עיקר הטענות נגד הרב קרליבך עלו בכתב עת 'לילית' של תנועה רפורמית קיצונית לפני 20 שנה, והאמינות של הדברים היא קלושה, ולכן לדעתי כדאי מאוד להיזהר בכבודו של צדיק ובפרט לקראת יום פטירתו. וכמו שאמרו חכמינו 'זכר צדיק לברכה ושם רשעים ירקב'-עצם זה ששמו הטוב של הרב קרליבך הולך ומתעצם כל שנה מאז פטירתו מראה לנו כמה הוא היה צדיק והקריב את עצמו מקדושתו העצמית למען כלל ישראל. ומי שכתב את התגובה הנבזית על הרב קרליבך, אני מברך אותו מעומק הלב שיחשוב שוב וימחק מהר את הדברים הללו. שנזכה להרבות אהבה ואחדות בעם ישראל ובעולם כולו
יש כאן תגובות פוגעניות ולא ראויות
אילו תגובות פוגעניות | 12-11-2019 20:47
הסירו אותן בבקשה מיד
בדרך היה יוצר לאכול בורקס טוב עם בו גביר
זוכר אני | 12-11-2019 18:28
מעשן צינגלה, חופן איזה חזה דשן של מתיישבת, ורץ להשטתח
היה חרמן לא קטן וגם חובב מריחואנה
קרליבך | 12-11-2019 18:21
שירים טובים, אישיות גבולית. ראה אייל גולן.
2
אילו שרה חטאה
מורה | 12-11-2019 20:20
אילו שרה חטאה, מלאך ה' לא היה אומר להגר לשוב ולהתענות על ידה.
3
אז מה הארצה שלך הרב שרלו
אתה רציני? | 12-11-2019 22:10
אם לפי טענתך לכל אחד מהאבות יש חטא ארצי אז קל וחומר שלך יש.... איך אמר האור החיים הקדוש: אם אתה חושב שראשונים מלאכים אז אתה בן אדם ואם אתה חושב שראשונים הם בני אדם אתה פחות מחמורו של פנחס בן יאיר
4
קרליבך.
מאיר. | 12-11-2019 23:32
סוף סוף יש אחד אמיץ קצת ש-שר לו שיר שונה. סרוגים, התבוננו בצד השני של המטבע.. מחזיר אותכם כמה עשורים אחורה כדי שתרדו סוף סוף מהאגדה, מהשקר שנקרא קרליבך. קר-לי-בך.. אשר קרך בדרך ואתה עייף ויגע ולא ! ירא אלקים.. וגם הרב שרלו לא צדק לגמרי. וכמו שהנשמה היא פנימיות הגוף, והיא היא האדם, כך כל דבר שהוא פנימי, שם האמת. וכל דבר שלא ברור לנו היטב, צריך להחזיק כטמא. ומקרא מפורש הוא מפרשת סוטה, והיא נסתרה, והיא טמאה ..(הרב אלפייה זצל). אין כוונתי לקנטר.(עיין מסכת תענית, ז עא בתוס' דה וכל) אבל את האמת צריך לאמר. ולפעמים דוקא מדברים קטנים אתה יכול ללמוד על גדולים יותר. לא יתכן שאחד דאומרים עליו זצל, ספק בצחוק ספק ברצינות, יסתובב עם רעמת שיער כשכתוב במפורש, קודקוד שיער מתהלך באשמיו ועוד. אין לנו היום נזירות .ואולי התכוון שהקוד-קוד הזה, זה הקוד.. שלו. אבל התנזרות ממעשים חשודים, יש ויש וחובה היא. ומאמר חזל מפורש הוא שאסור לאדם לעשות מעשים שהבריות מרננים אחריו. ואם הוא הזצל, הנה אמרו חזל עוד, שחילול השם ועוד, היא תח ששמועתו רעה. אז אל תמהרו להתייחס לדברי בגלל החורף המתקרב כאזהרה, הזהרו מעצירת פתאום ומפניה חדה..
5
אני מאוכזב מהרב יובל שליט"א
בעד 0545997425 | 13-11-2019 3:20
הרב יובל הצדיק והחכם- הפעם אני מאוכזב ממך. מאמר מיותר לחלוטין. גם הוצאת שם רע על המתים (אמנם בתוך שלל מילים יפות). וגם להרוס את ההתלהבות לקדושה בגלל ספק שמועות, זה לא יפה! אולי זה יפה כלפי ארגוני הנשים, וממש לא יפה כלפי הרב קרליבך ומעריציו המתרבים. בתור אדם מפורסם באומץ ליבו, אשמח להתנצלותך הפומבית.
אבל זה שרלו... מה אתה רוצה?
חיים | 14-11-2019 7:24
חובב פרסום, חובב (ארגוני) נשים, יושרה קטנטנה... ממה התאכזבת? קטן וצפוי. בלי שורשים. בלי פירות.
6
לשון הרע
לוי | 13-11-2019 7:55
איני מכיר את הרב קרליבך, אלא מעט. כן, אני יודע שהיו חלוקים עליו בדברים מסויימים. עם זאת, להתבסס על כתבה אחת(ולא בטוח שהיא הכי מהימנה ובייחוד מי שכתבה אותה), כאשר לא הוכח כלום זה פשע! הרי כל אישה יכולה לבוא היום ולטעון מה שהיא רוצה והגבר ישר יהפוך לאשם. אין לאף גבר סיכוי מול אשמה כזאת גם את הוא כבר נפטר עשר שנים(עע רחבעם זאבי). כתבה מיותרת לחלוטין והדברים שנאמרו לא היו צריכים להיאמר כלל בהקשר הזה.
7
הוא היה נוגע בנשים שלא על פי ההלכה
ערן | 13-11-2019 8:32
הדברים הללו ידועים לכולם הוא היה עושה זאת בפרהסיה זה כבר מעלה חשד בקשר אליו ולכן יש לקחת ברצינות את התלונות על ההטרדות היום היו עולים עליו אז זו היתה מציאות אחרת אמירה נכונה וישרה של הרב שרלו
ואולי מי שרצה להעליל עליו עלילות בחר דווקא את
לא נכון | 14-11-2019 11:43
זה? כי היה ידוע שהוא לוחץ יד לנשים אז אמרו אם כבר אז נפיץ עליו עלילה שהוא מטריד וכולם יאמינו. כמו שהיה ידוע שיעקב ויינרוט זצל הוא עורך דין מתוחכם אז אמרו אם כבר זה ידוע אז בואו נפיץ עליו עלילה שהוא מושחת מתוחכם וכולם יאמינו כי זה מתאים לאנשים מתוחכמים ובסוף המשטרה חקרה והתברר שלא היו דברים מעולם והכל עלילה ושקר.
8
הרבי מאמשינוב: 2 משפטים שסותמות את כל הטענות
גדליה | 13-11-2019 19:42
הרבי מאמשינוב אמר לחסידים שלו 2 משפטים שסותמות את כל הטענות נגד הרב קרליבך: 1. כל כך הרבה אנשים שנאת חינם מעבירה אותם על דעתם , הרב קרליבך אהבת חינם העבירה אותו על דעתו. 2. העולם הבא של הרב קרליבך לא רק יותר גדול מהעולם הבא שלי (של הרבי מאמשינוב) אלא אפילו מהעולם הבא שאתם חושבים שיהיה לי.
הרבי מאמשינוב גם כן אמר על הרב שלמה:
מוריה | 15-11-2019 7:04
היו צדיקים שהחיו מתים אבל קרליבך דבר גדול עושה הוא מחיה את החיים.
תודה לך על הזכרת הרבי זיע''א שאהב את ר' שלמה
נ. שיינער | 13-11-2019 23:27
הרבי מאמשינוב הורה לאבי שליט''א לקרב את ר' שלמה זצ''ל.
9
בספר מחקר על הרב קרליבך דחה תלונות הנשים
דוד | 15-11-2019 2:48
וכתב שאמנם לא נחקרו בחייו, אבל רוב התלונות התמוססו. חבל על דברי הרב שרלו שליטא