אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

האיחוד מחייב לסמן מוצרים מיו"ש "מתייצב לצד אויבינו"

בית הדין הגבוה של האיחוד האירופי החליט כי ישנה חובה לסמן מוצרים שהגיעו מהתנחלויות ורמת הגולן, תגובות חריפות על ההחלטה. סמוטריץ': "ביהמ"ש מתייצב לצד אויבי ישראל בצביעות וממשיך במסע דה-לגיטימציה להתיישבות"

האיחוד מחייב לסמן מוצרים מיו"ש "מתייצב לצד אויבינו"
  צילום: שאטרסטוק, Hadas Parush/Flash90

בית הדיו הגבוה לצדק של האיחוד האירופי קבע היום (שלישי) כצפוי כי מדינות האיחוד האירופי מחוייבות לסמן מוצרים מהתנחלויות ומרמת הגולן.

על פי החלטת בית הדין, כלל מוצרי המזון שמקורם "בשטחים שנכבשו על ידי מדינת ישראל" חייבים לכלול סימון ברור למקור המוצר והשטח ממנו הוא מגיע.

בישראל בוחנים את השפעת הפסיקה המקוממת ואם תהיה לכך על יחסי ישראל והאיחוד האירופי, כמו גם אם יהיה בכך כדי לעודד חרמות.

בשמאל בירכו על ההחלטה, ומתנועת "שלום עכשיו" נמסר כי : "אירופה אמרה בקול ברור כי ראוי להפריד בין ישראל הריבונית והלגיטימית שבתוך הקו הירוק לבין השטחים הכבושים. אל מול הקריאות לחרם כולל על ישראל, זהו צו השעה. זה הזמן לקרוא לעסקים מעבר לקו הירוק לחזור הביתה ולהעביר את הפעילות לתוך ישראל כפי שעשתה בשעתו חברת סודה סטרים".

עוד באותו נושא

האיחוד האירופי יכריע האם לסמן מוצרים מהתנחלויות

סמוטריץ': ביהמ"ש מתייצב לצד אויבינו, שקד: צביעות נגד ישראל

תגובות חריפות בישראל על החלטת בית הדין של האיחוד האירופאי.

שר התחבורה בצלאל סמוטריץ': "באותו יום – אויבי ישראל מזכירים לנו את שאיפתם להשמידנו ואת תוצאות הבריחה מהטרור והפקרת השליטה בשטח, ובית המשפט האירופי מתייצב לצידם בצביעות וממשיך במסע דה-לגיטימציה להתיישבות ביהודה ושומרון. מוצרי יו"ש יסומנו בגאווה בתו איכות יהודי, ציוני, מוסרי וביטחוני.

"‏אני קורא לראש הממשלה נתניהו לפעול במסגרת התגובה להחלטת בית המשפט האירופי מול הנשיא טראמפ לביטול חוות הדעת הישנה של מחלקת המדינה (חוו"ד הנסן) השוללת את חוקיותה של ההתיישבות ביהודה ושומרון".

יו"ר הימין החדש, שרת המשפטים לשעבר, ח"כ איילת שקד:

"בזמן שמיליון ישראלים נמצאים תחת מתקפת טילים, האיחוד האירופי שוב הפגין את צביעותו נגד ישראל. בית הדין הגבוה לצדק של האיחוד האירופי ( שהקשר בינו לבין צדק במקרה שלנו לא קיים) קבע הבוקר שכל המדינות החברות באיחוד האירופי מחויבות לסמן בצורה ברורה מוצרים שיוצרו ביהודה ושומרון , במזרח ירושלים וברמת הגולן. כמה צביעות. קביעה כזו קיימת אך ורק כנגד מדינת ישראל. ניחוח אנטישמי נובע ממנה".

"אין הנחיית סימון דומה על אזורי סכסוך אחרים כמו חצי האי קרים, טיבט, קפריסין, מערב סהרה – והרשימה עוד ארוכה. ועם זאת, כמה טיפשות. ההנחיה המקורית של האיחוד האירופי הפלתה את הייצוא הישראלי, אבל היא לא הייתה הנחיה מחייבת. לכן, משרד החוץ ניהל מאבק איתן ומוצלח לבלימת יישום ההנחיה ברוב מדינות האיחוד".

"אך יקב פסגות התעקשו להמשיך עם העתירה שלהם עד לבית הדין של האיחוד. למרות שהמשנה ליועמ"ש לעניינים בינלאומיים ואני, כשרת המשפטים, המלצנו להם למשוך את העתירה כבר לפני זמן רב. הפצרנו בהם, שלא נאמר התחננו. הבנו שלא נצליח למצוא צדק בבית הדין של האיחוד האירופי. התרינו בפניהם שזהו צעד מסוכן, שיזיק לכל בעלי העסקים ביו"ש. אך הם התעקשו להמשיך עם העתירה.היום הגיעה ההחלטה של בית הדין, שהפכה את ההנחיה להנחיה מחייבת".

"האיחוד האירופי כנראה לא מבין שהפתרון לסכסוך לא יבוא מאפלייה נגד ההתיישבות היהודית, אלא ממיגור הטרור, הפסקת ההסתה הפלסטינית והחלת הריבונות על יהודה ושומרון".

אלי שבירו, ראש העיר אריאל: "שוב אנו פוגשים את צביעות האיחוד האירופי. אני קורא לראש הממשלה ולהנהגה המדינית לפעול לביטול ההחלטה בהקדם. יחד עם זאת אנו נמשיך לייצר באריאל בירת השומרון ולייצא לרחבי העולם. אנו גאים במוצרים היוצאים מאזורי התעשיה שלנו, מהעבודה משותפת המהווה גשר לדו קיום ולתרומה לכלכלה הלאומית".

ראש מועצת בנימין ישראל גנץ: "החלטת בית הדין האירופי היא עוד נדבך לתהליך האנטישמי המסוכן המשתלט שוב על אירופה- כאילו לא למדו דבר. אני קורא לראש הממשלה בנימין נתניהו ושר החוץ ישראל כץ לפעול במלוא העוצמה נגד ההחלטה הבזויה הזו ולהעניק גב ממשלתי כלכלי ומוסרי לבעלי העסקים מיהודה ושומרון שעלולים להפגע ממנה".

ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן: "שוב אירופים מסמנים יהודים קבלת החלטה כנגד איזורי התעשייה ביו"ש ואזרחי מדינת ישראל, ביום בו אזרחי ישראל מותקפים עי טילים היא שיא חדש של שנאה של אירופה כלפי מדינת ישראל, האיחוד האירופי שחרט על דגלו את השלום והדו קיום דווקא הוא מבקשים בצביעות גדולה, לסמן ולפגוע דווקא באיזורי התעשייה ביו"ש בהם עובדים זה לצד זה ישראלים ופלסטינים. מדינת ישראל כולה ואיתה ההתיישבות והתעשייה ביהודה ושומרון, ימשיכו לפרוח על אפם ועל חמתם של האנטישמים בחליפות".

"אנחנו מצדנו לא חוששים. נמשיך לפעול בכל המישורים למלחמה ב bds ובארגוני החרם. איזורי התעשייה ביו"ש למודי חרמות. פעם אחר פעם לא רק שהחרמות לא פוגעות בתעשייה ביו"ש אלא שהן מחזקות אותה".

ראש המועצה האזורית גוש עציון שלמה נאמן: "אני לא יודע מה האיחוד האירופי יותר: מנותק מהמציאות או מנסה לייצר מציאות בה יהודים שוב מסומנים בטלאי צהוב כמו באירופה של לפני 80 שנה. ביום הזה תושבי יהודה ושומרון יחד עם כל מדינת ישראל עומדים מול כוחות הרשע, והממסד האירופי מנגד בוחר להכנע ולייצר החלטה בזויה של חרם. העצוב הוא שמי שמחרים אותנו לא מבין שבסופו של דבר יספוג את המכות של האיסלאם הקיצוני לו הוא נכנע כרגע. ואנו אומרים בקול ברור: יהודה ושומרון הם חלק ממדינת ישראל וקריאתנו לממשלה שלנו לקבוע זאת בחוק החלת הריבונות. קריאה זו מופנית לא פחות גם לרב אלוף במילואים בני גנץ – בניסיונך להקים ממשלה בישראל תשמיע את ההסכמה החד משמעית של מפלגתך בהחלת הריבונות על בקעת הירדן. מה שמותר לממשל אמריקאני, מותר גם לך. הגיע הזמן לריבונות ויפה שעה אחת קודם".

ראש המועצה האזורית הר חברון יוחאי דמרי: "סימון המוצרים הישראלים מזכיר תקופה אפילה בהיסטוריה הלא רחוקה שהתרחשה על אדמת אירופה. כבר שנים שהאירופאים מתערבים ברגל גסה ומשקעים מילונים במטרה לפגוע במוצהר במדיניות הישראלית ביהודה ושומרון.הגיע הזמן שיתעסקו בכלכלה הכושלת, באנטישמיות הגוברת ובגל המהגרים שמאיים על ביתם. על ממשלת ישראל לפעול בכל הכלים ולהרחיק את האירופאים שפוגעים בכל סיכוי לשלום. אני קורא לראש הממשלה ולשר הכלכלה לצאת בתגובה בקמפיין עידוד לרכישת מוצרים מיהודה ושומרון שיחזק את בעלי העסקים".

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
3 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
סודה סטרים גם עשו כך ופיטרו את הפלסטינים שעבדו שם
רוני | 12-11-2019 16:38
מה הרוויחו השמאלנים?
2
הפוך!
ה.ב.ש. | 12-11-2019 18:33
כך יידעו מַהֶם המוצרים הישראליים ויקנו מהם יותר (כמו סימון כחול-לבן כאן בארץ).
3
סמוטריץ' מקווה לכונן מדינת אפרטהייד ומי שנגד
הוא אנטישמי. חה חה | 13-11-2019 0:16
חה