אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

שו"ת תיאטרון מעורב/ הרב שלמה אבינר

הרב שלמה אבינר אומר כי יש איסור לעבוד בתיאטרון מעורב גם אם הוא הוא פועל על פי ההלכה. ומה דעתו על תנועת נוער דתית מעורבת ועל מקום עבודה מעורב?

האם מותר ללכת לתיאטרון דתי מעורב?
  (צילום: שאטרסטוק/ Fer Gregory; תמונה קטנה: יוסי זמיר/ פלאש90)

יש מחשבה חדשה לעשות תיאטרון על פי ההלכה שיהיה מעורב. הנני להביא הטענות של המחדשים.

אין כאן שאלה בכלל. הרי נפסק ברמב"ם ובשולחן ערוך ובקיצור שו"ע (קנב, ח) שיש להתרחק גברים ונשים מאוד מאוד, וכאן אדרבה הם מתקרבים מאוד מאוד, גם בהצגה וגם בהווי החזרות.

הם טוענים שגם בעבודה יש באותו משרד ובאותו מקום עבודה גברים ונשים עם קשרי עבודה, כולל קופאיות ומלצריות, והם מתפקדים יחד.

קודם כל, גם במקום עבודה, לא הכל מותר, ויש לשמור מרחק מירבי, וגם שם קיים הדין שלא לדבר ללא צורך. שנית, שם המטרה היא לעבוד, מה שאין כאן תיאטרון שהמטרה העיקרית היא בילוי.

גם במקומות עבודה יש ימי בילוי, טיולים, ארוחות, כדי לגבש את הצוות?

זה איסור גמור. אלא יש לארגן אותם, גברים לחוד ונשים לחוד.

ש: אם סרט קולנוע מותר, אז למה לא הצגת תיאטרון?

מי אמר שסרט קולנוע מותר? כיון שגם גברים צופים, צריך שכל השחקנים יהיו גברים. אם זה סרט מיוחד רק לנשים, אז כמובן מותר שתהיינה שחקניות. אך גם צוות הצילום חייב להיות נשי. כמובן, אם גויים עשו סרט, זה עניין אחר, ויש לדון אם הוא צנוע ואם הנשים אינם מופיעות בתקריב.

הם טוענים שבין השחקנים והשחקניות, יש רק  "ראייה בעלמא" שאינה אסורה?

להיפך. ראייה בעלמא הוא אדם שעובר ברחוב ושלא במתכוון רואה אשה. או האבא שמדבר עם המנהלת של בית הספר. אבל כאן זה לא באקראי אלא מכוון. ובוודאי שהציבור מסתכל על השחקניות, הרי בשביל זה הוא בא. ועיין במשנה ברורה (ע ה סק"ז). זו לא נקרא ראייה בעלמא אלא הסתכלות.

ומה זה שונה מרופא או אחות?

גם שם ההיתר שנוי במחלוקת בין הבית יוסף והש"ך, וניתן בקושי בלית ברירה. וב"ה יש גם מרפאות לנשים, בהן עובדות רק נשים. על כל פנים, יש  שם היתר של "טרוד בעבודתו".

הם טוענים שגם השחקן טרוד בעבודתו.

להיפך.  טרוד בעבודתו, פירוש שהרופא עסוק בטיפול, לכן אינו שם לב לדברים אחרים. אבל כאן עצם העבודה היא לדבר יחד, ולשחק יחד, ולהתייחס אחד לשני. ובוודאי שעבור הגברים הצופים, אין כאן היתר של טרוד בעבודתו, הרי בשביל זה הם באו, כלומר לראות ולשמוע.

האם יש גם בעיה לשמוע קול אשה בתיאטרון? הרי אין זה קול שירה.

ודאי. ההיתר הוא קול רגיל, אבל בתיאטרון מדברים בטון תיאטרלי, בהבלטה, וזה אסור. כמו שגמרא קידושין כותבת שאיסור לאשה לומר שלום בגלל קול באשה ערווה, והרשב"א (ברכות כד) מסביר שזה בגלל שהיא אומרת שלום עם הבלטה שלא בטון רגיל.

עוד הם טוענים שאין זה שונה מתנועת נוער מעורבת?

ואיפה יש היתר לתנועת נוער מעורבת? ועיין דברי מרן הרב ורבינו הרב צבי יהודה, על בית ספר מעורב ותנועת נוער מעורבת. כמובן, תנועת נוער מעורבת דתית היא יותר טובה מחילונית, בבחינת להציל מה שאפשר להציל.

הם אומרים שגם כאן יש להציל, ולהתיר מדין עת לעשות לד', שאם לא יהיה תיאטרון דתי, ילכו לתיאטרון חילוני, יותר גרוע לאין ערוך.

קודם כל, כבר אמרנו שש לארגן תיאטרון דתי של נשים עבור נשים- כולל  ממונה על התאורה ועל ההגברה שיהיו נשים- ותיאטרון דתי של גברים עבור גברים. שנית, פסק הלכה של עת לעשות לד', הוראת שעה, אינו ניתן לכל אחד, אלא למלך, לנביא או לסנהדרין. ובימינו לגדולי הדור. אבל איזה עת לעשות לד' יש כאן? כדי להתיר עגונה מחפשים קולות גדולות, אבל תיאטרון אינו עגונה.

יש לו ערך חינוכי עצום.

לא נכון. רובו בידור ומיעוטו חינוך. מעשה שתיאטרון דתי הציג מחזה מאוד מרומם מבחינה דתית, אבל לאחר מכן, התפללו מעריב כרגיל במהירות וללא כוונה, והמחזה לא גרם שינוי לטובה אפילו מועט. כדי להזדכך מבחינה רוחנית ומוסרית, אין קיצורי דרך, אין סגולה, יש צורך בעמל רב, לימוד ספרי מוסר קבוע כל יום.

ובסיכום?

כל אחד יעסוק במקצוע שלו. מי שעוסק בתיאטרון כשר, יעסוק בתיאטרון כשר, וישאיר את פסיקת ההלכה לפוסקי הלכה. ועיין שו"ת דרמה לרב דוד אברהם ספקטור זצ"ל.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
8 תגובות - 6 דיונים מיין לפי
1
איראן
התמים | 05-11-2019 17:02
זה כאן. רק להעתיק את חוקי השריעה האיראנית וזהו.
מפגר
אלכס | 20-11-2019 19:27
מה אכפת לך מה יש באיראן? אם זו ההלכה - תקיים!
יהודי | 19-11-2019 9:56
יש עשרות אישיאולוגיות בעולם שחופפות בנקודות מסוימות את היהדות. מה זה משנה לך? אם זו ההלכה, זה מה שיהודי צריך לעשות, בשמחה ובאהבה.
2
יש לנו עסק עם דביל מושלם
חחח | 05-11-2019 19:30
נראה שמרוב בטלנות ופלפלנות, כבוד הערב רב כלל לא יודע איך מתנהל מקום עבודה בחברה מודרנית.
3
ישר כוח
דוד | 06-11-2019 6:15
לתקן את האי בהירות בציבור שלנו שההסבר הוא פשוט חד וחלק
4
יש איסור לשבת במושב ליצנים ולשמוע נשים
אלחנן | 06-11-2019 10:34
אין שום מקום לתאטרון, מעורב או על טהרת הגברים. מקומה של בת המלך פנימה ויש איסור חמןר לראות נשים מופיעות על בימות ומדברות ונוגעות חוח בגברים אחרים. מפתיע שהשאלה כלל עולה לדיון. גם גברים תפקידם ללמוד תורה ולא לעסוק בדברים טפלים כמו אומנות. לשמחתי בשנים האחרונות הציבור הדתי לאומי הולך ומתחזק ובעה השאלות האלה יראו מצחיקות תוך כמה שנים.
5
האם מותר להרתיח צואה בסוכה?
שאלה | 08-11-2019 12:13
הכוונה, בחול המועד, לא בחג. תודה.
6
הרב אבינר מקל מדי
צדיק בסדום | 12-11-2019 3:30
הרב מקל מדי, לצערי במציאות הנוכחית של הכשלות וערווה שנמצאת בכל מקום, עלינו לשלוח את כל הנשים בחללית לירח או מאדים. כך לא נראה נשים, לא נשמע נשים ולא ניכשל בעזה בעריות. נוכל להביא ילדים לעולם בהפריה מלאכותית, וכל ילד יקבל סיווג לפי רמת הדתיות שלו. החילונים יעבדו במכרות, הדתיים הלאומיים בזבל, והחרדים יהיו העשירים. הרבנים ימלכו עלינו וככה נחיה לפי רצון ה' יתברך. מקווה שכולנו נקבל באהבה את רצון ה' יתברך, ככה הוא רצה שהעולם יראה.